Mutlu biri olmanın 18 altın kuralı

0
142

Uzun, huzurlu ve dolu dolu bir yaşamın sırrı, her şeyden önce mutlu olabilmekten geçiyor. Olumlu düşünceleriniz ve yaydığınız iyi enerji, hayata bakış açınızı güzelleştiriyor. Bu da daha sağlıklı bir hayatı, daha neşeli yılları garanti ediyor. Mutluluk aslında tahmin ettiğiniz kadar uzaklarda değil! O zaman hep beraber mutlu olmanın yolları nelermiş bakalım…

1. Mümkün Olduğunca Çok Sosyalleş
Yeni insanlar tanımak başarının anahtarlarından biridir. Hiç ummadığınız bir kişi bile kendinize ve hayata dair keşiflerinizde size yardım edebilir. Tabii ki tanıştığınız herkesle çok yakın arkadaş olmanıza gerek yok. Ama unutmayın ki hayatınıza giren her kişi, size yeni fırsatlar ve farklı bakış açıları sunacak.

2. Fazla Mütevazı Olmanıza Gerek Yok
Eğer girişimci ve cesur olmazsanız, ne kadar yetenekli olursanız olun istediğiniz yere gelmeniz biraz zor. Güçlü yönlerinizi ön plana çıkarırken utanmanıza gerek yok. Bu sayede insanlar hangi alanlarda başarılı olduğunuzu anlayarak potansiyelinize uygun görevler verecektir. Asıl önemli olan kendinizi iyi pazarlamanız ve küstahlık ile kendine güven arasındaki ince çizginin bilincinde olmanız.

3. Keyif Aldığınız Şeyleri Özgürce Yapın
Kulağa her ne kadar basit gelse de hayattaki en önemli konulardan biri bu. Daha mutlu biri olmak için sevdiğiniz işi yapmalı, zevk aldığınız aktivitelere zaman ayırmalısınız. Başkalarının ne düşündüğü veya sizden ne umduğu o kadar da önemli değil. Sizi belli bir kalıba sokmak isteyen kişileri iyi gözlemlediğinizde aslında size karşı bencilce davrandıklarını fark edeceksiniz. Öncelikle kendi iç sesinizi dinleyin. Ancak bu şekilde kendiniz gibi hisseder ve mutlu olabilirsiniz.

4. Pozitif Kişilerle Arkadaşlık Edin
Sorunlara çözüm bulmak dürtüsüyle hareket eden kişiler, hayatınızdaki zorlukları aşmanızda size yardımcı olurlar. Bu yüzdendir ki herkes bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde pozitif kişilerle birlikte olmak ister. Kısacası, yakınınızdaki negatif elektrik sizi de kolaylıkla etkileyebileceği için pozitif enerjisi yüksek arkadaşlar edinmeye bakın. Böylece günün sonunda siz de daha mutlu ve iyimser olacaksınız.

5. Hayatı Bir Oyun Gibi Görün
Hayat pek çok sürprize gebe bir oyun. Ve bu oyunun içinde zaferler kadar kayıplar da var. Bu oyunu çok ciddiye alırsanız, sağlığınız da bundan etkilenir. Tansiyon, stres ve hatta depresyon gibi sıkıntılar kapınıza dayanır. Mutlu insanlar hayatı bir bakıma bir şans oyunu gibi görürler. Ve her şeyin pozitif ve eğlenceli yanını görmeye odaklanırlar.

6. Kendinizi Kutlayın ve Ödüllendirin
Küçük başarılarla bile mutlu olun. Başarmış olduğunuz şeylerin önemini asla küçümsemeyin. Aksi halde daha fazla başarı ve tatmin elde etmekte zorlanırsınız. Kendinize güvenin ve kendinizi ne şekilde olursa olsun ödüllendirin. Sizi mutlu eden ufak bir hediye alıp onu her gün göreceğiniz bir yere koyarak işe başlayabilirsiniz. Psikologlara göre bu şekilde yeni başarılar için motive olabilirsiniz.

7. Kahkaha Atın
Zorlama bir kahkaha dahi içten bir kahkahayla aynı duyguların oluşmasını sağlayabilir. Ayrıca yüzünüzdeki bu kasların aktif olması kan damarlarınızı açarak beyninize, hücrelerinize ve merkezi sinir sisteminize ulaşan oksijeni artırır. Bu şekilde daha fazla endorfin üreterek daha iyimser biri olmanıza yardım eder.

8. Başarısızlıklarınıza Odaklanmaktan Vazgeçin
En ufak başarısızlıkları bile unutmakta zorlanan ve enerjilerini bu şekilde heba eden milyonlarca insan var. Ruh halinizi ve genel duygu durumunuzu kontrollü şekilde negatiften pozitife çevirmek sizin elinizde. Başarısızlıklarınızla ördüğünüz yüksek duvarların arasında sıkışıp kalmayın.

9. Siyasi ve Ekonomik Bunalımlara Kendinizi Kaptırmayın
Siyasi ve ekonomik gündemi gereğinden fazla takip ederseniz kendinizi bir felaket senaryosunun başrol oyuncusu gibi hissedebilirsiniz. Günü sürekli negatif sohbetlerle geçirmek bir süre sonra iyilik ve güzellikleri görmeye engel olur. O nedenle mutluluğun güzel bir film, iyi bir şarkı kadar yakınınızda olduğunu unutmayın.

10. Sağlıklı ve Dengeli Beslenin
Hızlı bir şekilde kilo vermek için vücudunuza hoyrat davranmayın. Yiyip içtiğiniz şeyler nasıl biri olduğunuz üzerinde önemli bir etkiye sahip. Ayarında ve sağlıklı beslenerek hem formunuzu koruyabilir hem de daha mutlu olabilirsiniz.

11. Yaratıcılığınızı İfade Edecek Bir Yol Bulun
Bir hobi edinmek stresinizi azaltarak rahatlamanıza yardımcı olur. Yaratıcılığınızı ortaya çıkaracak bir spor ya da sanatsal uğraş, daha üretken ve mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Sonuç olarak özgüveniniz de artacaktır.

12. Yeni Şeyler Denemekten Korkmayın
Her gün aynı şeyleri yaparsanız kendinizi sıkıcı bir rutinin ortasında bulursunuz. Yeni şeyler denemeye cesaretiniz ve hevesiniz olursa, kişiliğinizin derinliklerini keşfedebilirsiniz. Kendinize yeni hedefler koyabilir, hayatınızın kontrolünü elinize alabilirsiniz. Böylece daha mutlu olmanın yolları önünüze açılacaktır.

13. Omuzlarınızdaki Yükü Hafifletin
İşe kırdığınız kişilerden özür dilemekle başlayın. Ardından borçlarınızı ödeyin, kullanmadığınız giysileri ihtiyacı olanlara verin, sizi boğmaya başlayan sorumluluklarınızdan kurtulmaya çalışın. Bu sayede daha mutlu başlangıçlar yapabilirsiniz.

14. Güneşten Daha Fazla Yararlanın
Güneş ışığı sadece vücudunuzdaki D vitaminini aktif hale getirmekle kalmıyor, aynı zamanda ruh halinizi de iyileştiriyor. Güneş ışınlarının enerjisi ve sıcaklığı sizi daha huzurlu hissettirecek.

15. Kültür Sanat Aktivitelerine Zaman Ayırın
Sanatın her dalı ruhunuz üzerinde iyileştirici bir etki yapar. Gittiğiniz bir konser, izlediğiniz bir film, gezdiğiniz bir sergi, yaratıcılığınızı arttırarak daha üretken ve huzurlu biri olmanıza yardım eder. Hayal gücünüzle mutluluğunuz arasında güçlü bir bağlantı olduğunu unutmayın.

16. Doğa ile İç İçe Olun
Büyük şehirlerin kaosundan ve günlük rutininizden uzaklaşabileceğiniz birkaç saatlik kaçamaklar bile keyfinizi artırabilir. Belli aralıklarla doğa yürüyüşleri yaparak tabiatın ruhunuzu nasıl iyileştirdiğini fark edin.

17. Uğuruna İnandığınız Bir Eşyanız Olsun
Hayatınızın mutlu bir anını hatırlatan uğurlu bir eşyanızın olması, kendinizi iyi hissettirir ve amaçlarınız için gerekli motivasyonu verir.

18. Şanslı Biri Olduğunuzu Kendinize Sık Sık Hatırlatın
Sahip olduğunuz güzellikler sayesinde ne kadar şanslı olduğunuzu sık sık kendinize hatırlatın. Böylece her şey kötü gittiğinde bile hayatın pozitif yönlerini görebilir, daha mutlu olabilirsiniz. Emin olun ki tahmin ettiğinizden daha çok şanslısınız.

Yorumla