Kıskanç biri olduğunuzu gösteren 5 davranış

0
119

Kıskançlık pek çok insanın yaşadığı bir duygu olduğundan hastalıklı olarak nitelendirilmeyen bir özellik. Oysa fazlasının nelere neden olabileceğini görmek için birkaç gazetenin orta sayfalarını okumak yeterli. Aslında azı da zararlı ama etrafı pek yakıp yıkmadan sadece kıskancın kendisini yaktığından pek ciddiye alınmıyor. Hatta çoğumuz kendimizi kıskanç bulmuyoruz bile. Ancak aşağıdaki davranışlardan en az birine sahip olmak sizi kıskanç yapar. Kıskanmayın kıskançlar!

Sevdiğiniz insanları paylaşamıyorsunuz
Sevdiğiniz insan tanımı oldukça geniştir, kıskanç insanlar için. Bu ailenin bir ferdi de olabilir, sevgiliniz ya da arkadaşınız da. Bunun hiçbir önemi yoktur. Etrafınızdaki herkesin sadece ve sadece size ait olduğunu düşünüyor ve başkalarıyla bu konuda yarışa girmek zorunda kaldığınızda içinizde ufak çapta bir fırtına kopuyorsa, tebrikler kıskançsınız!

Kıskanç biri olduğunuzu gösteren davranışlar

Yeni insanlara pek açık değilsiniz
Kıskanç insanlar kendilerini aşırı çabuk bir şekilde güvenli alanlar kurarlar. Başkalarının bu alana girmesi durumunda ise bir kaplan kadar yırtıcı olabilirler. Bu nedenle sınıfa yeni gelen kız, işe yeni başlayan çocuk, hatta aileye yeni giren o minnacık beşikteki bebek bile düşman olarak tanımlanır. Yeni insanların olmadığı hep sizin sevildiğiniz ve sevdiğiniz bir dünya en ideal dünyadır sizin için.

Kıskanç biri olduğunuzu gösteren davranışlar

Gerçek bir stalkersınız
Kıskançlığın normları arasında sadece sevdiklerinizi kıskanmak yoktur. Başka başka, tanımadığınız insanları ve hayatları da kıskanırsınız. Bu nedenle hayatınızın çok büyük bir kısmı telefonunuz önünüzde onun bunun sosyal medya hesaplarını gezerek geçirirsiniz. Bir insanın eski eşinin yeni sevgilisinin maaşını bile biliyorsanız sağlam bir stalker ve kıskançsınız.

Kıskanç biri olduğunuzu gösteren davranışlar

Kendinizi sık sık insanlarla kıyaslarsınız
Bu insanları stalklamak yetmediğini gibi bir de bu insanlarla kendinizi ve hayatlarınızı kıyaslarsınız. O bugün ne giyinmiş, ne yemiş, ne içmiş, ne demiş bunların hepsi sizin için ayrı derttir. Kafanızda sadece ya bu insanı durmadan kötüler ya da onun gibi olmak için ciddi mesai harcarsınız.

Kıskanç biri olduğunuzu gösteren davranışlar

Kıskanmanın normal bir duygu olduğunu düşünüyorsunuz
Sizce bütün insanlar aynı duyguları yaşıyordur zaten ve bunda da çok fazla abartacak bir şey yoktur. İşte kıskançlığın hafiften bir akıl hastalığı olduğunun en büyük göstergesi de budur: İnsanın kendini bilmemesi. O yüzden çocukken de dediğimiz gibi; kıskanmayın kıskançlar!

Yorumla