İlişkilerde yapılan hatalar

0
159

Ağır eleştiriler:
Yakın çiftlerin birbirlerine farkında olmadan yaptıkları suçlamalar ve ağır eleştiriler aralarındaki sevginin zedelenmesine neden oluyor.

İlişkilerde yapılan hatalar İlişki hakkında konuşmak:
‘Yerin kulağı vardır’ sözü aynı zamanda ilişkileri sağlam tutmak için bir öğüt yerine kullanılabilir. Olumsuz olayları siz unutsanız bile anlattığınız kişiler unutmaması sizi istemediğiniz olayların içine çekebilir.

İlişkilerde yapılan hatalar Kapanmayan dosyalar:
Geçmişte yaşanan kötü olayları ve tartışmaları bir türlü unutmayarak sık sık gündeme getirmek, ilişkinin bu olumsuzluklardan sıyrılıp yenilenmesini engelliyor.

İlişkilerde yapılan hatalar Duygu sömürüsü:
Tartışma sırasında durumu kurtarmak için ağlamak ya da başka bir şekilde duygu sömürüsü yapmak, sorunları yetişkin gibi çözülmesini engelliyor. Bu nedenle sağlıklı bir ilişki için çiftlerin yetişkin gibi konuşabilmeleri gerekiyor.

İlişkilerde yapılan hatalar Fikirleri önemsememe:
Birlikte olduğunuz kişinin fikirlerini ve verdiği önerileri beğenmeyebilirsiniz. Ama bunlara önem vermediğinizi hissettirmeniz onu sizden uzaklaştırabilir.

İlişkilerde yapılan hatalar Maddi denge:
Maddi yükün çiftlerden sadece birinin omzuna binmesi bu kişinin duygusal olarak da yıpranmasına neden olabiliyor.

İlişkilerde yapılan hatalar Genelleme yapmak:
Kimse yaptığı bir hata yüzünden sürekli bunun hatırlatılmasını istemez. Sevgilinizin bir hatası yüzünden ona olumsuz bir özellik yakıştırmak ve sürekli bunu söylemek , kendisini kötü hissetmesine ve sizden uzaklaşmasına neden olur.

İlişkilerde yapılan hatalar Tanıdığından emin olmak:
Birlikte uzun zaman geçirmeniz karşınızdaki kişiyi doğru tanımanızı sağlamaz. ‘Bu hareketinin ne anlama geldiğini biliyorum’ gibi ifadeler bir süre sonra karşınızdaki kişide olumsuz tepki yaratabilir.

İlişkilerde yapılan hatalar Dinlememek:
Sinirlendiğinizde sesinizi yükseltmeniz ya da karşınızdakini dinlememeniz ‘sana değer vermiyorum’ mesajı vermenize neden olur.

Yorumla