Evlilik ve düğün hazırlıkları – 2

0
110

Mekan Seçerken Dikkat
Dekorasyon ve mekan için tasarruf önerileri
• Düğün mekanınızı çok ileride bir tarihe ayırttıysanız o zamana kadar yine mekan araştırmanıza devam edin. Daha uygun ve ucuz bir yer bulma şansınız her zaman var.
• Evlilik organizasyon firmalarının yoğun olduğu dönemler dışında bir tarih belirlerseniz ucuz fiyatlandırmalardan istifade edebilirsiniz.
• Çok büyük balo ve ziyafet salonları yerine daha mütevazi yerler seçebilirsiniz.
• Davetli yerleştirmesi için kişisel kartlar hazırlamak yerine mekanınızın güzel bir köşesine davetli listesini koyabilirsiniz.
• Kişisel aksesuarlar ( özel şamdanlar ve peçetelikler ) detay gibi gözükse de fiyatı etkiler.
• Düğün zamanınızın mevsim çiçeklerini kullanırsanız, pahalı çiçeklerden kurtulmuş olursunuz.
• Düğün mekanınız bir bahçe içinde ise etrafı çiçeklendirmek için ekstra paralar harcamanıza gerek kalmayacaktır.
• Buketinizin çiçekleri tek tip olsun. Kır çiçekleri diğer çiçeklerden daha hesaplı ve daha hoş gözükür.
• Çiçek dekorasyonlarıyla beraber yapılan süslemeler fiyatı arttırır. Çiçekçinizle, sonradan çıkacak bir masrafı engellemek için önceden karara varın.
• Gerçek çiçekler yerine daha basit, yapma çiçekler kullanabilirsiniz.
• Bazı yapma çiçekler gerçek çiçeklerden daha pahalı olabilir.
• Ayrı ayrı çiçek dekorasyonu yerine toplu büyük çiçeklendirme yaparsanız düğününüz daha renkli gözükecek ve paranız cebinizde kalacaktır.
• Masalarda gerçek çiçekler yerine kuru çiçekler kullanabilirsiniz.

Masa dekorasyonu
Günümüzün masa dekorasyonları oldukça yenilikçi ve şık bir şekilde gerçekleşiyor. Porselen ve kristalin tercihe göre seçilmesi ortaya çok hoş kombinasyonlardan oluşan düğün masalarının çıkmasına sebep oluyor. Eğer siz de düğününüz için porselenlerin ve çinili motiflerin ağırlıkta olduğu resmi masa düzenini istiyorsanız aşağıdaki öneriler size yardımcı olacaktır.

Nereden başlamalı?
Ana porselen takımlarınızı belirleyin. Büyük olasılıkla organizasyon firmanız veya düğün mekanınız bu organizasyonu sizin için yapacaktır ama her şeyin kontrolünüzün altında olduğuna emin olun.

Yemek takımlarınızı önceden görün. Dikkat etmeniz gereken hiçbir bardakta en ufak bir kırığın veya çatlağın olmamasıdır. Elbette tüm takımları ayrı ayrı inceleyecek imkanınız yoktur ama karşınıza geleni iyice kontrol edin. Bıçakların salata tabaklarının ve bardakların kuralına uygun düzgün bir şekilde yerleştirilmiş olduğuna dikkat edin.

Takımınızın renkleri çok önemlidir. Düğün mekanınızla olan uyumu sağlaması için masa örtüsünden peçeteliklere kadar en ince ayrıntıya kadar dikkat edin.

Dekorasyonda kullanacağınız her türlü süsleme için bir eksperden tavsiye alın. Fazla abartıya kaçmadan masa dekorasyonunuzun en rahat olacağı ve şık gözükeceği hali çok önemlidir.

Eğer organizasyon sizin elinizin altında ise ne olursa olsun kendi stilinizi yaratmaya çalışın. Görsellik çok önemlidir. Stilinizin bir karakteri olsun. Eğer doğayı simgeleyen bir masa dekorasyonu yapmak isterseniz masa üzerinde çok çeşitli çiçeklere yer verebilirsiniz. Karışık ama uyumlu renklerden oluşan yemek takımları ve masa örtüleri düğün mekanınıza neşeli ve çoşkulu bir hava katacaktır.

Hangi çiçekler seçilmeli
evlilik ve düğün hazırlıkları - düğün çiçeği Düğününüzde o sezonun çiçeklerini seçmeniz sizin için daha kolay ve ekonomik olacaktır. Bu, diğer sezonların çiçeklerini bulamayacağınız anlamına gelmez ama bu size pahalıya patlayacaktır.

Aşağıda vereceğimiz liste favori düğün çiçeklerine ve onların anlamlarını size söyleyecek.

Çan Çiçeği: Sadakat
Mavi Menekşe: Vefakar
Karanfil: Farklı
Küstüm Çiçeği: Gerçek aşk
Gardenya: Neşe
Zambak: Saflık ve Masumiyet
Vadi Zambağı: Mutluluk
Orkide: Güzellik
Gül: Aşk
Beyaz Papatya: Masumiyet

Aşağıda vereceğimiz liste hangi mevsimlerde en popüler düğün çiçeklerini bulabileceğinizi gösterecek.

Anemon: Beyaz, mavi, kırmızı ve sarı renkleri vardır. Bahardan sonbahara kadar bulabilirsiniz.

Aster: Genelde beyaz, pembe ve mor renkleri bulunur. Sadece yaz aylarında bu çiçeği bulabilirsiniz.

Papatya: Genelde beyaz veya sarı renklerdedir. Yaz aylarından sonbahara kadar ucuz bir fiyata temin edebilirsiniz.

Küstüm Çiçeği: Ortası sarı veya beyaz olan açık mavi bir çiçektir. Bahar aylarında bulabilirsiniz.

Gardenya: Koyu yeşil yaprakları olan beyaz bir çiçektir. Çok hoş bir kokusu vardır. Bahar aylarında bulunur.

Leylak: Eflatun veya beyazdır. Çok güzel kokar. Bahar çiçeğidir.

Zambak: Genelde beyaz veya krem rengi olur. Bahar ve yaz aylarında bulunur.

Vadi Zambağı: Beyaz bir çiçektir. Çok hoş bir kokusu vardır. Bahar ayında bulunur.

Orkide: Genelde beyaz veya pembe ve eflatun tonlarında olur. Çok popüler bir çiçektir. Bütün bir yıl boyunca bulunabilir.

Gül: Pek çok rengi vardır. Asıl mevsimi yaz olmasına rağmen bütün bir yıl boyunca bulunabilir.

Menekşe: Beyaz, mavi ve mor renkleri vardır. Hoş kokuya sahip minik çiçeklerdir. Bahar aylarında bulunur.

Düğün Çiçekleri
evlilik ve düğün hazırlıkları - düğün çiçeği Ne düşünürseniz düşünün, Fransız laleleri, güller, veya frezya… seçiminiz ne olursa olsun çiçeklerle bezenmiş bir düğün salonu her zaman mükemmel görünecektir. Size bu konuda yardımcı olabilmek için bir takım ip uçları, trendler doğrultusunda bazı öneriler vereceğiz. Umarız yardımcı oluruz…

1) Muhteşem Güller
Hiçbir çiçeğin gül kadar gizemli ve etkileyici bir anlamı yoktur. Güllerin belirli renklerinin farklı duygular ifade ettiğini biliyor muydunuz?

Kırmızı: Aşk ve saygı
Parlak pembe: Minnettarlık
Toz pembe: Hayranlık,sempati
Beyaz: Saygı
Sarı: Mutluluk
Turuncu: Tutku, ilgi
Kırmızı ve sarı karışımı: Neşe
Pastel tonlar karışımı: Arkadaşlık

2)Sade ve Kibar
Bir gelinin çiçek seçimi konusunda kesin bir kararı yoksa planlamacılar geline kıyafetine uygun tonlarda çiçek önerdiklerini söylüyorlar. En güzel çiçeklerin Mart ve Nisan ayında var olduğunu düşünürsek ki bunlar bahar çiçekleri olacaktır, renkler çok çeşitli olabilecektir.

Tasarımcılar çiçekleri, çiçeklere uygun saten bir kurdeleyle bağlayarak çok şık görünümler elde edebiliyorlar.

Gelinin buketinden başka, çiçekler düğün partisi için de tasarlanırlar. Masalarda, sandalyelerde, dans pistinde kullanılacak çiçekler incelikle düşünülür. Seçtiğiniz çiçekleri en azından bir hafta öncesinden sipariş vermek zorundasınız. Çünkü ancak bu şekilde düğününüzden önce , çiçeklerle bezenmiş düğün salonunuzda bir prova yapabilirsiniz.

Çiçek seçiminizde size bir diğer tavsiyemiz, fotoğraflarda canlı ve parıltılı çıkacak olan çiçekler olan çiçekler seçmenizdir…çünkü en güzel anılarınız yıllar sonra solmamış, canlı çiçeklerle bezenmiş fotoğraflarınızda olacaktır.

3) En çok tercih edilen çiçekler
Yapılan anketlere göre düğünlerde en çok tercih edilen çiçeklerin başında gül gelmektedir. İkinci sırada karanfiller onu takiben leylak ve papatyalar gelir.

4) Çiçekçi seçimi
Çiçeksiz bir düğün düşünülemez. Çiçekler her şeye ayrı bir anlam ve güzellik katacaktır. Ancak size tavsiyemiz gül ve leylak buketlerinizi hazırlatmadan önce iyi bir çiçekçi bulmak için bolca vakit harcamanız olacaktır. İşte size uzmanlardan öneriler…
• Aileniz ve arkadaşlarınız bir çiçekçi konusunda size tavsiyede bulunacak en iyi kaynaklardır. Eğer bir arkadaşınızın düğünündeki çiçekler bayıldıysanız ona çiçekçisinin ismi sorun.
• Bir çiçekçi ile tanıştığınızda onun da tavsiyelerine kulak verin. Önceden hazırlamış oldukları düğün albümlerini inceleyin.
• Bir çiçekçinin rolü size bütün düğün boyunca yardımcı olmaktır. Bu yüzden çiçekçiniz ile aranızda belli bir güven olmasına özen gösterin.
• Çiçek seçiminde gelin çiçekçisinin sağ duyusuna kulak asmalı.
• Çiçekçiniz sizin bütçenize göre hareket etmeli.
• Bir kararı verdiğinizde onunla konuşun. Çiçekçiniz her koşulda sizin yanınızda olabilecek biri olmalıdır.

Masa Düzenlemesi
Şık Düzen
evlilik ve düğün hazırlıkları - masa dekorasyonu Şık bir masa düzeni her zaman göze hoş gelecektir. Bu düzenlemede ihtişamlı aksesuarlar kullanabilirsiniz. Tabi en önemlisi masanızın üzerindeki süsleme düğün dekorasyonunuzla uyumlu olmasıdır. “Davetlilerimi etkileyeceğim” düşüncesiyle masanızın üzerinde gereksizce bir harcama yapmayın. Büyük ve uyumsuz aksesuarlar gözde bir kalabalık yaratabilir. İşte şık bir düzen sağlamanız için size yardımcı olacak aksesuar seçenekleri:

Altlıklar ve peçeteler: İpek veya satenden yapılmış peçeteler ve altlıklar masanızı şık ve zengin gösterecektir.

Peçetelikler: Her düzen için uygun olacak, gümüşten peçetelikler kullanabilirsiniz. Tabi tercih size ait. Gümüş yerine hasırdan yapılmış ipler veya şeritler kullanmanız da organizasyonunuzu şık gösterecektir.

Masa Örtüleri: Masa örtüsünü her zaman kullanmak zorunda değilsiniz. Eğer masa düzenlemenizi kendiniz yapıyorsanız masa örtüsü kullanmadan bir dekorasyon şekli oluşturabilirsiniz. Masanızın rengi ile uyumlu altlıklar kullanırsanız şık bir düzen sağlamış olursunuz. Beyaz veya kırık beyaz renginde kullanacağınız masa örtüleri düğün ambiyansınızı güzelleştirecektir. Bu renkler dışında masa örtüsü kullanmak isterseniz koyu tonlarda dikkatli olun; düğün ambiyansınız çok ağır olabilir.

Şamdanlar: Gümüşten yapılmış şamdanlar masanızın üzerinde çok şık duracaktır. Bir tane şamdan kullanmanız da yeterlidir. Loş bir ışıkla düğün ortamınız harika gözükecektir.

Çiçekler: Masanızı süsleyecek harika bir aksesuardır. Zengin çiçek seçeneği ile masanızın üzerindeki bir buket davetlilerinizi etkilemeniz için yeterlidir.

Züccaciye: Geniş tabaklar masanızı zengin gösterecektir. Porselen tabakların etrafındaki şekiller ve renkler çiçeklerle ve her türlü motifle uyumlu olmalıdır. Kristal bardaklar ve kalın parlak çatal bıçaklar masa organizasyonunuzu zengin göstermeye yeterlidir.

Kartlar: Ziyaretçileriniz için hazırlanan kartların şekilleri de önemlidir. Gümüş kartlar masanız üzerinde hoş durur.

Sade Düzen
Altlıklar ve peçeteler: Hasırdan yapılmış peçeteler veya altlıklar masanızı sade gösterecektir. Tabi kullanacağınız hasırın rengi çok önemlidir. Hiçbir aksesuarınızın rengini olumsuz yönde etkilememesi için seçiminizi dikkatli yapın.

Peçetelikler: Her zaman gümüş yüzük veya plakalar şeklinde peçetelikler kullanmanıza gerek yok. Masanızın rengine uygun farklı materyallerden yapılmış peçetelikler kullanabilirsiniz.

Şamdanlar: Etrafı süslemeli ağır şamdanlar yerine gene gümüşten yapılmış sade şamdanlar masa dekorasyonunuzu hoş gösterecektir.

Çiçekler: Bir veya en fazla iki çeşit çiçeğe masa buketinizde yer vermeniz sade bir hava yakalamanız için yeterlidir.

Tüm bu düzenlemeleriniz için etrafınızdaki insanların fikirlerini alın. Masanızın son düzeni de bittiğinde masanıza uzaktan bakın ve gözünüze çarpan hiçbir noktayı atlamayın. Organizasyon firmaları da size yardımcı olabilirler. İyi bir araştırma yapın. Daha önceden düğünü olmuş yakınlarınızdan fikir alın veya katıldığınız bir düğünde nasıl bir masa dekorasyonu yapıldığına dikkat edin. Önemli olan masa organizasyonunuzun düğün havasına uyumlu olmasıdır. Renk seçimlerine çok dikkat edin.

EVLENME EHLİYETİ VE ŞARTLARI
Evlenebilmek için aşağıdaki şartları taşımak gereklidir;

1.Reşit olmak; Erkeğin ve kadının 18 yaşını bitirmesi gerekmektedir. Ana baba rızası olmadan evlenmelerde kadının 15, erkeğin 17 yaşını bitirmesi gerekir. Beyanın arkasına ana onayı alınmalı ve imza, noter, resmi daire ya da muhtar tarafından onanmalıdır.

Ana veya babadan biri ölü ise bu durum yine yukarıdaki tasdik yetkisine sahip kurumca belirtilmeli ve beyanın arkasında bulunan rıza belgesi bölümüne yazılmalıdır.

15 yaşını bitirmemiş kız çocuğu ile 17’yi bitirmemiş erkek çocuklarının evlenmesinde yetkili mahkemeden 88. madde kararı alınır ve yine ana baba rızası alınarak yetkili kurumca rıza belgesi eklenerek onanır. Boşanmalarda evlenecek çocuğu mahkeme, anaya vermiş ise çocuğun yaşı da reşit değilse evlenmesine ana vekalet eder. Babaya verilmiş ise baba vekalet eder.

Mahkeme kararı ile bakanı yoksa, evlenmesi gerekiyorsa vasi tayin edilerek kim bakıyorsa onun rızası alınarak kararda evlenme belgesine eklenerek evlenme akdine hazırlık aşamasına başlatılır.

2- Mümeyyiz olmak; Sağlık durumunun, akli şuurunun yerinde olması, zührevi ve bulaşıcı hastalık taşımaması gerekmektedir.

3- Yakın akraba olmamak.

4- Evli olmamak. Kadınlarda boşanma varsa boşanma tarihi kesinleşme tarihine göre hesap edilerek beyana yazılır. Bu süre 300 günü geçmiyorsa Medeni Kanun’nun 95. maddesi gereğince bekleme süresini kaldıran kararı alarak evlenme evraklarına ekleyerek müracaat servisine verilir. Erkekler de boşanmalarını kütüklerine işleterek başvuruda bulunurlar. Ayrıca beyannamede boşanma tarihi yazılır.

EVLİLİK BAŞVURUSU İÇİN GEREKENLER
Evlenecek kişilerce imzalanmış 4 nüsha “Evlenme Beyannamesi”. Beyannamelerden sadece 1 nüshasına fotoğraf yapıştırılacaktır, diğer 3 adet Beyanname fotoğrafsız olacaktır.

Fotoğraflı ikamet ve nüfus cüzdanı suretleri ile beyannameler bağlı bulundukları mahalle muhtarlıklarınca doldurulup tasdik edilecektir.

Çiftlerden her biri için 7 adet vesikalık fotoğraf.

Çiftler başvurularında resmi nüfus cüzdanlarını ve fotokopilerini -resimsiz nüfus cüzdanı kabul edilmemektedir. Yabancılar için pasaport, kendi Konsolosluklarının ya da bulunduğu ülkenin vatandaşı ise yerel makamlarının düzenleyecekleri onaylı doğum belgesi (birth certificate/geburtsurkunde).

Çiftler kayıtlı oldukları Nüfus Müdürlüklerinden en son medeni hallerini belirten nüfus kayıt örneği alacaklardır.

Yabancı uyruklu olan erkek veya kadın, bağlı bulunduğu konsolosluktan, bekar olduğuna dair Türkçe bekarlık belgesi alacaktır. Bu belgeyi Türk Dışişleri Bakanlığı’na tasdik ettirecektir. Daha sonra bu belgenin 3 adet fotokopisi arkalı önlü çekilecektir.

Bayanın evleneceği erkek yabancı uyruklu ise bayan erkeğin vatandaşlığına geçip geçmeyeceğine dair 5 nüsha dilekçe yazacaktır.

Çiftlerden birinin talebi halinde sağlık raporu- HBSAG (bulasici sarilik) ANTI HIV (aids) kan grubu testlerinin yaptırılması tavsiye edilir.

Uluslararası Evlenme Cüzdanı, Evlendirme Müdürlüğünden belirli bir bedel karşılığında temin edilecektir. Bu işlem içinde ayrıca 3 adet fotoğraf Müdürlüğe getirilecektir.

Kayıtlar saat 11:00’e kadar alınmaktadır.

Beyannameyi doldururken dikkat edilmesi gerekenler:
Evlenme Beyannamesi’nin bütün bölümleri okunaklı kitap harfleri ve dolma kalemle veya daktilo ile doldurulmuş olmalı.

Beyannamelerdeki medeni hal kısmı, “bekar, dul ya da boşanmış” seklinde açık olarak yazılacaktır. Esi ölen kişi esinin kesin ölüm tarihini, boşanmış ise, boşanma kararının kesinleşme tarihini yazacaktır. Bayanların boşanmaları ya da önceki esinin ölümü üzerinden 300 günlük sürenin kaldırılması kararı getirilecektir.

Doğum tarihleri gün, ay ve yıl olarak tam yazılacaktır.

Ad ve soyadları kendi hanelerine ayrı ayrı, yazılacaktır; birden fazla ismi olanlar isimlerini kısaltmadan nüfus cüzdanlarındakinin aynisini yazacaklardır.

Nüfus cüzdanlarının numara ve seri numaraları mutlaka yazılacaktır.

Yaşı küçük olanlar için, erkek 17 yaşını, kiz ise 15 yaşını bitirmiş olacak. Beyannamenin arka kısmındaki “Riza Belgesi” kısmına yaşı küçük olan kız ise kızın, erkek ise erkeğin anne ve babasının adı ve soyadı yazılarak imza edilecek ve kendi muhtarlıklarına onaylattırılacaktır. 15 yaşını doldurmamış kız çocuğu ile 17 yaşını doldurmamış erkek çocuğunun evlenebilmesi için hem beyanların arkasını ana ve babası rızası muhtardan onaylatılacak hem de mahkemeden 88. madde kararı alarak mevcut evraklara eklenecektir. Ana ve babadan biri ölmüş ise öldüğünü beyanın arkasına yazarak muhtara da tasdik ettireceklerdir. Vasisi olanlar vasi kararı getireceklerdir ve yine beyanın arkasına vasi imzası alınıp muhtara da tasdik ettirilecektir.

Düğün Mekanınızın Dekoru
Belki düğününüz şatafatlı, büyük bir balo salonunda belki de kendi mütevazi evinizde ya da küçük bir sahil kasabasının sade mekanında gerçekleşecek veya deniz kenarında dizi dizi koltuklarda oturan misafirlerin önünde dünya evine gireceksiniz. Düğününüz nerede olursa olsun dekorasyonu ve ambiyansı çok çok önemlidir. Oldukça ihtişamlı süslenmiş veya basit, sade gösterişten uzak süslenmiş bir düğün salonu her zaman sizin duygularınız doğrultusunda olmalıdır.

Sade bir dekorasyon ile düğün mekanınızı kişiselleştirebilirsiniz. Bir düğün mekanını süslerken veya bu işi sizin için bir başkası yapıyorsa kontrolü hiçbir zaman elden bırakmayın. İşte size fikir verebilecek birkaç tavsiye:

Doğallık: Bir düğün mekanını süslerken ( açık havada ise) doğanın tüm güzelliklerini kullanmaya çalışın. Davetlileriniz oturmuş ve siz güneşin parıltısını arkanıza almış “evet” demeyi beklerken, doğa tüm güzelliğiyle düğününüzü dekora edecektir. Bu yüzden sade bir dekorasyon aklınızda olsun. Tüllerle bezenmiş ve her tarafı saran renkli şeritler, doğanın güzelliğini geride bırakacak ve düğününüzü sadelikten uzaklaştıracaktır.

Kapalı mekan: Sade ince şeritler ve fiyonklar davetlilerinizin oturma grubunu ve nikah masanızın çok hoş gözükmesini sağlayacaktır. Her çeşit renkli şeritler kullanabilirsiniz.Geleneksel krem rengi şeritlere bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Önemli olan mekan renklerinizin uyumsuz olmamasıdır. Gelinliğinizin süslemelerini, buketinizi, çiçeklerinizi göz önüne alarak bu uyumu sağlayabilirsiniz. Yaz ayları için pastel renkleri, kış için kadife tonları uygun olacaktır. Şeritleri aynı zamanda çelenkler üzerinde ve çiçek dekorları içinde de kullanabilirsiniz. Eğer tül kullanmak istiyorsanız miktarını dengeli tutun. Çok fazla kullanırsanız düğününüzde bir göz karmaşası yaşanabilir.

Çiçek: Çiçekler bir düğüne renk ve güzellik katar. Düğün renklerinizi canlı tutacak çiçekleri seçin. Küçük, tek dal çiçekleri düğün mekanınızın her bölümüne serpiştirin. Büyük ihtişamlı çiçekleri de mekanın giriş kısmına ve köşelere yerleştirirseniz düğününüz zengin gözükecektir. Ama tüm çiçek dekorasyonunu gene sade tutmaya özen gösterin. Misafirlerin gözü çiçekler üzerinde değil sizin üzerinizde olsun.

Yapma Çiçekler: Düğününüzde yapma çiçekler kullanmanız hem daha az zahmetli olur hem de bütçenizi korumuş olursunuz. Gerçek çiçeklerin kullanımı elbette daha etkileyicidir. Ama düğününüzde çok az insan buna dikkat edecek ve siz de büyük bir harcamadan kurtulmuş olacaksınız. Organizasyonlar için yapma çiçek hazırlayan firmaları araştırın. Yapma çiçekler de renk açısından önemlidir. Firmanızla önceden konuşup renkler üzerinde bir karara varın.

Işıklar: Düzgün bir ışıklandırma düğününüzün ambiyansını olumlu yönde etkileyecektir. Düğün vaktiniz ne zaman ise (açık havada) aynı saatlerde mekanınıza göz gezdirin. Düğününüzün ışık düzenlemesini yapan kişiyle önceden prova yapın. Aşırı bir ışıklandırmanın düğününüz üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı gibi fazla karanlık olması da sorun yaratacaktır. Tüm ayarlamaları önceden iyi yapın. Genel salon ışıklandırmasının yanında özel olarak hazırladığınız spot lambalar (nikah masası üzerinde ve girişlerde) düğününüze farklı bir hava katacaktır. Spotların yerine şamdanlara da yer verirseniz düğününüz çok daha romantik bir hale gelecektir. Özellikle nikah masasında şamdanların kullanılması hoş gözükür. Eğer çok fazla ışıklandırma kullanırsanız bu, düğün mekanınızın çok ısınmasına yol açacaktır. Herhangi bir elektrik kesintisiyle karşılaşıp kötü sonuçların doğmaması için elektrik teknisyeninizin tedbirli olmasını sağlayın.

Düğün Fotoğrafçısı
Anılarınızın güzelliği için mutlaka profesyonel bir fotoğrafçıyla çalışmalısınız. Düğününüzden kısa bir süre önce düğün fotoğrafçısı araştırması yapmalısınız. Bu araştırma için yakınlarınız ve arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz. Daha önce çekilmiş düğün fotoğraflarından örnek görmeniz, karar vermenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, düğünden sonra fotoğraflarınızı satın alırken sorun yaşamamanız için, fiyat listesini önceden bilmeniz yararlı olacaktır. Fotoğrafçınızın düğün sırasında farklı enstantaneler yakalamasına yardımcı olabilirsiniz. Bunun için düğünden önce istediğiniz görüntüleri haber verebilir ya da düğün sırasında yönlendirebilirsiniz.

Artık kamufle olmasını istediğiniz fotoğraflarınız olmayacak! Dijital makinelerle çekilen fotoğraflar, bilgisayara yüklenerek, düğün sonrası size sunuluyor. İstemediğiniz fotoğrafları sildirebiliyor ya da istemediğiniz görüntüleri değiştirme şansı bulabiliyorsunuz. Bilgisayarla üzerinde oynanan fotoğraf karelerinde hiçbir kusur kalmıyor. Ve düğün sırasında fotoğrafçının filmleri yanabilir mi? Fotoğraf filmi bitebilir mi? gibi sorularla kendini meşgul etmeniz gerekmiyor. Bu sayede mükemmel görüntüler ve torunlarına bırakacağınız ölümsüz anılara sahip oluyorsunuz.

Düğün fotoğrafçısını genellikle, düğününüzü gerçekleştireceğiniz mekan buluyor. Dilerseniz fotoğrafçınızı kendinizin sağlama hakkına sahip olduğunuzu unutmayın. Düğün gününüz de yakınlarınız ve arkadaşlarınızla değişik, enteresan, komik, romantik ve nostaljik fotoğraf kareleri çektirmeyi unutmayın! Fotoğraflarınız alırken, dilediğiniz fotoğrafın siyah-beyaz ya da sarı görünümde olmasını tercih edebilirsiniz. Bu tercih, anılarınız farklılaştıracaktır!

Fotoğrafçınız Profosyonel Mi?
Kalitenin ve son teknolojinin kullanıldığı fotoğraf stüdyolarından özel fotoğraflar çıkacağını unutmamalısınız. Öncelikle fotoğraf stüdyosu konforlu ve rahat olmalıdır. Bu durum çekim için kullanılan materyaller kadar önemlidir. Mükemmel fotoğraflar için her anlamıyla tam stüdyo şarttır. Bir fotoğraf stüdyosunun randevu sistemiyle çalışması, profesyonelliğinin göstergesidir. Çekimlerden kaliteli ve dilediğiniz güzellikte sonuç alabilmeniz için çekim esnasında en az 3 – 4 rulo film kullanılmalıdır.

Gideceğiniz fotoğrafçıda dijital çekim yapılması, teknolojinin yakından takip edildiğinin göstergesidir. Dijital fotoğraf çekimlerinin bir çok avantajı vardır. Bunlardan biri, çekim tamamlandıktan sonra fon eklenebilmesidir. Ayrıca efektli fotoğraflar da hazırlanabilir. Çekilen fotoğraflar belli bir ölçüde büyütülerek örnek halinde beğeniye sunulmalı. Bu seçim gerçekleştikten sonra seçilen fotoğraflar sizin istediğiniz boyutta basılarak, albüm haline getirilmiş biçimde teslim edilmelidir.

Profesyonel bir fotoğraf stüdyosunda, seçili fotoğrafları çerçeveli bir halde büyütmek mümkün olmalıdır. Bu özel gününüzün anısı olan fotoğraflardan akrabalarınıza, arkadaş ve dostlarınıza dağıtmak isteyeceksiniz. Fotoğrafçınıza “dilediğimiz kadar çoğaltma işlemi yapabilecek misiniz? diye sormalısınız. Dijital olarak yapılan çekimlerin bir diğer avantajı ise, çekilen fotoğrafların size özel olarak tasarlanıp, teşekkür kartı veya davetiye amaçlı kullanılabilmesidir.

Tek baskılar ve çerçeveletmek amaçlı yapılan büyütmeler için, üç boyutlu görüntü kalitesinde baskı imkanı veren, kağıt çeşitleri içinde ideal olan metalik kağıt kullanılmalıdır. Kaliteli bir fotoğraf kağıdının saklama ömrü 100 yılı aşkındır. Eğer fotoğraflar karanlık ortamda saklanırsa 200 yıldan uzun bir süre dayanıklı olacaktır.

Video Çekimi
Video çekimleri de fotoğraf çekimleri gibidir. Deneyimli bir kameraman ve gelişmiş bir kamera sayesinde istediğiniz görüntüleri elde edebilirsiniz. Düğün mekanınız, fotoğrafçınızı temin ettiği gibi kamera çekiminde de yardımcı olacaktır. Usta bir fotoğrafçı, kamera çekimlerinde de yer alabilir. Mekanın sağladığı kamera çekimlerini kullanmamak sizin elinizde. Dilerseniz dışarıdan çalışan, tercih ettiğiniz usta bir kameramanı düğün gününüz için seçebilirsiniz.

Düğününüzün video çekimini, yıllar sonra, bir film havasında izlemek ister misiniz? Eğer böyle farklı ve değişik bir bakış açısına sahipseniz, kameramana isteklerini önceden belirtmelisiniz. Düğün görüntüleriz size video kaseti olarak verilecektir ya da cd olarak teklif edilecektir. Her iki şekilde de saklamanızı öneririz. hatta cd fotmatında olan görüntüleri yedeklemekte akıllıca olacaktır. Cd, sahip olduğu madde ve şekil açısından, çabuk çizilebilir bir materyaldir. Yedekleme sayesinde bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz. Dilerseniz düğün görüntülerini inter-aktif şekilde de izleme şansınız var. Bu olanak size kamera çekimini yapan ya da cd’ye aktaran kişi tarafından sağlanabilir.

Müziğinizi Seçin
evlilik ve düğün hazırlıkları - müzik seçimi Müzik, düğününüzün ambiyansında çok önemli bir rol oynadığı için düğünün nasıl olacağına önceden karar vermiş olmalısınız. Düğün müziğiniz ruhunuzun yansıtıcısıdır. Geleneksel mi yoksa yeniliği isteyen bir kişiliğe mi sahip olduğunuzu seçtiğiniz müzik türü ile anlatacaksınız.

Eşinizle birlikte oturun ve en favori parçalarınızı belirleyin. Operalardan klasik parçalara, pop müzikten jazz’a kadar olan geniş müzik yelpazesinde tüm duygularınızı yoğunlaştırın. Sizi en çok hüzünlendiren ve sevindiren müzik türleri neler? Elbette geleneklere bağlı olmak zorunda değilsiniz. Önemli olan eşinizle birlikte aynı müzik türleri üzerinde karara varmanızdır. Onun sevdiği sizin asla dinlemeye bile tahammülünüzün olmadığı şarkılar ortaya çıkabilir. Anlayışlı olun ve eşinizi göz ardı ederek şarkıların seçiminde katı olmayın.

Tabii burada önemli bir başka nokta olan düğününüzdeki misafirler. Onları da düşünerek şarkı seçiminizi yapın. Müzik listenizdeki şarkılar birbirleriyle uyumlu olsun. Duygusallıktan eğlenceye geçiş aşaması üzerindeki şarkı seçiminizi dikkatli yapın. Örneğin eşinizle baş başa yaptığınız romantik bir dans müziğinden sonra bir anda temponun yükseldiği hareketli bir müziğe geçmeyin.

Müziğinizi düzenleyen grup ya da dj’den yardım isterseniz, müzik üzerindeki ayarlamayı daha kolay yapabilirisiniz. Böylece isteğinizin dışında bir durumla da karşılaşma riskiniz azalmış olacaktır.

Müzik Firmasına Kısa Sorular
Bu sorularla düğününüzde hizmet vermesini istediğiniz müzik firmasını bulmanıza yardımcı olacağız. Sizde mutlaka kendi istekleriniz doğrultusunda sorular eklemelisiniz. Biz, size ne kadar yardımcı olmaya çalışsak da, düğününüz sizin anılarınız olarak kalacaktır…
• Bu işte olan tecrübeniz nedir?
• Forma tarzı kostüm mü yoksa sivil mi çalışıyorsunuz?
• Yeterli sayıda çalışan ekip arkadaşınız var mı?
• Bizim istediğimiz müzikleri çalabilir misiniz? Arşiviniz yeterli mi?
• Teknik ekipmanınızın yeniliğini ve teknolojiyi ne kadar takip ettiğinizi öğrenebilir miyim?
• Düğün öncesi ses düzeninde bir deneme yapabilir miyiz?
• Ödeme şartlarınız nedir?
• Uzama olursa ödemede olacak değişiklik nedir?

Yorumla