Evlilik ve düğün hazırlıkları – 1

0
125

Mekan Seçerken Dikkat
Genişlik
Düğün mekanınızın davetli sayısına göre yeterli olmasına dikkat edin. Salon gözünüze boşken büyük gelebilir. Sandalyeler, masalar ve süslemeler yapıldığında düğün mekanınız nerdeyse yarı yarıya küçülecektir. Unutmayın ki misafirleriniz rahatı arayacaklardır. Eğer mobilyalarla kendi mekanınızı kendiniz düzenleyecekseniz davetli sayınızı, mekan ile tüm işleriniz bittikten sonra hesaplayın. Davetli sayınızı spesifik olarak belirlemeyin çünkü son ana kadar ekstradan misafirleriniz gelebilir.

Park
Misafirleriniz düğüne gelirken akıllarında hep “Nereye park edeceğim?” sorusu vardır. Park alanının yeterli olduğuna ve misafirlerinizin kolayca bulacağına emin olun. Eğer bulunması zor bir yerde ise konuştuğunuz misafirlere yeri ayrıntısıyla tarif edin hatta bazı yakın dostlarınızdan da adres tarifi yapmaları için yardım istemeniz yararlı olacaktır. Park alanı ile düğün mekanı arasında çok fazla mesafe olmasın. Eğer herhangi bir problem varsa misafirleriniz için bir minibüs tahsis edebilirsiniz.

Işıklandırma
Işık düğününüzü harika ya da çok kötü yapabilir. Eğer düğününüz gündüz vakti olacaksa mekanınızda tüm pencerelerin açık olmasını sağlayın. Kapalı mekanda hem içeri temiz hava girecek hem de düğün töreniniz yeterli aydınlıkta olacaktır. Akşam saatlerinde yapılan düğünlerin fazla yapılan ışıklandırılması yanlış olacağı gibi fazla loş olması da sakıncalıdır. Aynı şekilde girişin, kokteyl veya yemek salonunun ışıklandırması arasında da bir denge olmalıdır.

Renkler
Mekan dekorunun sabit olan renkleri sizin için uyumlu olsun. Kullanılan duvar kağıtları veya yerdeki halılar sizin sonradan dekorasyonda yapacağınız tüm renklerle dengeli olsun. Bir yaz düğünü istiyorsanız ve mekan dekorunuz koyu renklerde ise , düğün atmosferiniz yaz mevsiminden çok uzakta olacaktır. İster açık mekan olsun ister kapalı, tüm bu sabit renkleri göz önünde bulundurun ve organizasyon şirketinizle, bu renkleri baz alarak mekanınızı dekore edin.

Yemek, İçki ve Parti
Misafirleriniz, herhangi bir sıkıntıya düşmeden diledikleri gibi yiyip içecekleri yere sahip olmalılar. Girişten dans salonuna kadar mekanınızı davetlilerle beraber gözünüzde canlandırın. Kolonlarla dolu bir salon dans için yeterli genişlikte olmayabilir veya misafirlerinizin birbirini görmesini engelleyebilir. Kısacası mekanınızı seçerken ferah olmasına dikkat edin!

Dekorasyon İçin Tasarruf Önerileri
• Düğün mekanınızı çok ileride bir tarihe ayırttıysanız o zamana kadar yine mekan araştırmanıza devam edin. Daha uygun ve ucuz bir yer bulma şansınız her zaman var.
• Evlilik organizasyon firmalarının yoğun olduğu dönemler dışında bir tarih belirlerseniz ucuz fiyatlandırmalardan istifade edebilirsiniz.
• Çok büyük balo ve ziyafet salonları yerine daha mütevazi yerler seçebilirsiniz.
• Davetli yerleştirmesi için kişisel kartlar hazırlamak yerine mekanınızın güzel bir köşesine davetli listesini koyabilirsiniz.
• Kişisel aksesuarlar ( özel şamdanlar ve peçetelikler ) detay gibi gözükse de fiyatı etkiler.
• Düğün zamanınızın mevsim çiçeklerini kullanırsanız, pahalı çiçeklerden kurtulmuş olursunuz.
• Düğün mekanınız bir bahçe içinde ise etrafı çiçeklendirmek için ekstra paralar harcamanıza gerek kalmayacaktır.
• Buketinizin çiçekleri tek tip olsun. Kır çiçekleri diğer çiçeklerden daha hesaplı ve daha hoş gözükür.
• Çiçek dekorasyonlarıyla beraber yapılan süslemeler fiyatı arttırır. Çiçekçinizle, sonradan çıkacak bir masrafı engellemek için önceden karara varın.
• Gerçek çiçekler yerine daha basit, yapma çiçekler kullanabilirsiniz.
• Bazı yapma çiçekler gerçek çiçeklerden daha pahalı olabilir.
• Ayrı ayrı çiçek dekorasyonu yerine toplu büyük çiçeklendirme yaparsanız düğününüz daha renkli gözükecek ve paranız cebinizde kalacaktır.
• Masalarda gerçek çiçekler yerine kuru çiçekler kullanabilirsiniz.

Davetiye üzerine ne yazılır?
Unutmayın ki davetiye ile düğününüzün İlk duyurusunu yapıyorsunuz. Davetiyenizin üzerinde şunların yazması şarttır:
Kim, Ne zaman, Nerede. Bunlara ek olarak mekanın tarifini, ufak bir haritasını, çiçek hediye veya kıyafetle ilgili eklemek istediğiniz bir not varsa onu, telefonu ve faksını ekleyebilirsiniz.

En çok kullanılan yazılardan bir kaç örnek:

Beraberliğe adım attığımız bu çok özel
günümüzde mutluluğumuzu sizinle
paylaşmak bizi onurlandıracaktır.

Gelin Adı Soyadı
Damat Adı Soyadı

Tarih
Saat
Mekan

———————————————–

 

Kızımız …… İle Oğlumuz ………. ‘in

Evlilik törenlerinde bizimle olmanızdan
Mutluluk duyacağız.

Anne Baba, Soyadı
Anne Baba, Soyadı

Tarih
Saat
Mekan

———————————————–

 

Beraberliğimizi evliliğe götüren
yolda sizlerle birlikte olmayı diliyoruz

Gelin & Damat

Tarih
Saat
Mekan

———————————————–

Gelin Anne& Baba Damat Anne & Baba
Soyadı Soyadı

 

Gelin & Damat

…….. günü (tarih) yapılacak evlenme törenine
onur vermenizi saygı ile rica ederler.

Adres Tel
Saat

———————————————–

Gelin & Damat ‘ın

……….(tarih)……… günü yapılacak olan düğün
törenlerinde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız

Gelin Anne Baba Damat Anne Baba

Adres
Saat
Tel

———————————————–

Davetiye üzerinde dikkat etmeniz gereken önemli bir başka nokta ise davetiyenize eklemek istediğiniz “Çiçek gönderilmemesi rica olunur” ya da ” Çiçek göndermek isteyenlerin Lösemili Çocuklar Vakfına bağışta bulunmalarını rica ederiz” ya da “Tercihen smokin” gibi notların normalinden çok daha küçük ve mümkün olduğu kadar köselere veya kenarlara yazılmasıdır. Davetiyenizde yer alacak en önemli kısımlar “Kim”, “Nerede” ve “Ne Zaman” olmalıdır.

Davetiye ile ilgili en çok sorulan sorular:
evlilik ve düğün hazırlıkları - davetiye Davetiye zarfının üzerine etiket yapıştırabilir miyim ?
Davetiye zarflarının üzerine etiket yapıştırmak onları kişiye özel bir davetiye olmaktan uzaklaştırır ve sıradan bir hale sokar. Çok sayıda davetliniz varsa bile size önerimiz zarfların üzerindeki isimleri elle yazmanız ya da bütçeniz elveriyorsa bir kaligrafi tutmanız olacaktır. Çok sayıda davetiyeyi nasıl yetiştiririm diye düşünüyorsanız size olabildiğince erken başlamanızı öneririz.

Davetiyeleri ne zaman göndermeliyim ?
Davetiyelerinizi adresleme işlemine düğünden 3 ay önce başlayabilirsiniz ve en aşağı bir ay önceden davetlilerinize ulaştırmalısınız. Bu sizin davetli takibi yapmanızı ve tam listenizi oluşturmanızı kolaylaştıracaktır.

Davetiyeleri gönderdim ama düğünüm iptal oldu ne yapmalıyım ?
Eğer çok az bir zaman kala iptal ettiyseniz davetlilere telefonla ulaşmanız gerekecektir. Ama eğer bir vaktiniz varsa kart ta yollayabilirsiniz. Kartta düğünün iptal edildiğini açıklayan bir cümle yeterli olacaktır.

Davetiyeleri bastırdım ama düğün mekanında ya da saatinde değişiklik oldu ne yapmalıyım?
Eğer davetiyelerinizi göndermediyseniz içlerine değişikliği bildiren bir kart atmanız yeterli olacaktır. Bu kartı davetiyelerinizi bozmayacak şekilde (elle yazmadan) hazırlatın. Davetiyelerinizle ayni formatta olsun. Eğer davetiyelerinizi gönderdiyseniz, o zaman bu değişiklikleri bildireceğiniz kartı postalamalısınız. Eğer hiç vaktiniz yoksa davetlilerinizi telefonla arayıp durumu bildirin.

Düğün Pastanızı Keserken
evlilik ve düğün hazırlıkları - düğün pastasıDüğün pastası, yıllardan beri düğünlerde sembolün ve gösterişin odak noktası olmuştur. Pastanın kesimi de yıllar boyunca geleneklerle günümüze kadar taşınmıştır. Hayatlarını yeni birleştirmiş olan çiftin pastayı keserken ki çekilmiş fotoğrafı, oldukça duygusal bir anlam taşımaktadır.

Düğün pastasını, gelin ve damadın beraber kesmesi bir zorunluluktur. Pastaların yapılış şekilleri basitten karmaşığa hatta israfın rol oynadığı büyük katlı pastalara geldikçe kesim işlemi de aynı ölçüde zorlaşır. Pastayı keserken gelin ve damat birbirlerinden güç alırlar. Bu beraberlik de ortaya hoş bir dayanışmanın görüntüsünü getirir.

Pasta Dekorasyonu
Pasta kesimi, bir düğünün dikkat çeken bölümü olduğu için pastanın dekorasyonu da önemlidir. Çok çeşitli süslemeler yapılmaktadır. Süslemeler pastayı yapan kişinin yaratıcılığı, gelin ve damadın istedikleri ve gelenekler yoluyla gelişir. Örneğin pastanın tepe süsleri o toplumun geleneğine bağlı olarak taze çiçekler, dinsel semboller, gelin ve damat figürlerinden oluşabilir. Pastayı kesme zamanı geldiğinde özel seçilmiş gösterişli bıçaklar ile güzel servis tabakları sahneye çıkar.

Nazik Kesim
Şu ana kadar doğum günü partilerinde, diğer partilerde ve toplantılarda pastayı hep farklı bir şekilde kesmiştiniz. Bu yüzden pasta kesmeye karşı bir yabancılık çekme gibi bir düşünceniz olamaz. Ama unutmayın ki düğün pastası biraz daha farklı. Catering firmanızdan veya pastacınızdan bu nazik kesim için bilgi alabilirsiniz. Eğer pasta dekorasyoncunuz sizin bilmediğiniz bir süsleme şekli üstünde çalışmış ve siz elinize bıçağı aldığınız anda bu süslemeler ile pastanın ezilmesini, dökülmesini istemiyorsanız pastayı kesmeden önce süslemeyle ilgili bilgi edinin. Özenle hazırlanmış pastanın tepesi bu yanlış kesme ile düşebilir bu da hiç iyi olmaz.

Pastacınız büyük olasılıkla size pastayı alt kısmından kesmenizi önerecektir. Pastayı servis bıçağı yerine gerçek bıçakla kesmeniz pasta üzerinde herhangi bir dağılmaya sebep vermeyecektir. Sadece iki ısırışta bitecek bir pasta dilimi kesmeniz gerekir. Bıçağınızla pastanızdan küçük bir parça kesip ilk tadı alabilirsiniz. Ne kadar nazik olursanız o kadar mutlu ve duygusal bir görünüm kazanırsınız.

Kesme Yöntemleri:
Oval:

Yuvarlak:

Çiçek:

Altıgen:

Kalp:

Kare:

evlilik ve düğün hazırlıkları - düğün pastası Oval Pasta kesimi: Dış köşesinden bir iki santim içeriden kesmeye başlayın. İnce paralel çizgiler halinde kestiğinizde pastanız, her dilimi düzenli olup servise hazır hale gelecektir.

evlilik ve düğün hazırlıkları - düğün pastası Yuvarlak Pasta kesimi: Pastanızın orta noktasını iyi belirleyin ve dikey olarak iki parçaya bölün. İkinci yatay kesişinizde pastanın orta noktasından bir kere daha geçmeyin yani iki çizgi çakışmasın. Aksi takdirde pastanın orta noktası parçalanacak ve büyük pasta parçaları oluşacaktır.

evlilik ve düğün hazırlıkları - düğün pastası Çiçek Pasta kesimi: Pastanın orta noktasını büyük dilimlere ayırın dıştaki kısımları ise yuvarlak pastayı kestiğiniz gibi kesin

 

evlilik ve düğün hazırlıkları - düğün pastası Altıgen Pasta kesimi: Köşelerinden büyük çizgiler halinde kesmeye başlayın. Oluşan her üçgeni kısa ve uzun çizgiler halinde simetrik kesin.

evlilik ve düğün hazırlıkları - düğün pastası Kalp Pasta kesimi: Pastanın yuvarlak kenarlarına kadar gelmeyecek şekilde pastayı yatay ve dikey olarak kesin. Çok kenardan keserseniz pastanız dağılır.

evlilik ve düğün hazırlıkları - düğün pastası Kare Pasta kesimi: Yatay ve dikey çizgilerle pastanızı köşelere değmeyecek şekilde kesin.

Fotoğraf
Hiç şüphe yok ki pastanın kesiliş anı, bir fotoğrafçının yakalayacağı en önemli pozlardan biridir. Fotoğrafçınıza pastayı keserken gözükmek istediğiniz şekilde bir fotoğraf çekmesini önceden söyleyebilirsiniz. Unutmayın ki eşinizle beraber çektirdiğiniz fotoğraflar arasında pasta başındaki fotoğrafınız önemli bir yere sahiptir.

Katlar ve Dilimler
Elinizdeki bıçağı, eşinizle beraber pastanın üstünden indirdiğiniz anda tecrübeli garsonlar pastayı içeriye alacak ve dilimlenmiş halini misafirlere dağıtmaya başlayacaklardır. Onlar bu konuda profesyoneldir. Arkanıza bakmanıza gerek yok. Çoğu düğünlerde özellikle kalabalık olanlarında gelin ve damat sahte bir pasta keserler, bu pasta gösterişli olup üzerinde her türlü oynanma yapılmıştır. Siz pastanızı keserken içeride gerçek pasta kesilir ve misafirlere dağıtılır. Bu konunun ayrıntılarını Pasta Şefi Martin Lynch ile yapılan röportajdan öğrenebilirsiniz.

Ulaşım İle İlgili Bilgiler
Ne cevap vereceğinizi de biliyorsunuz. Fakat bunların hiçbiri siz düğününüze gidecek bir yol bulamadıktan sonra bir anlam ifade etmiyor. Giyeceğinizi biliyorsunuz ne yiyeceğinizi de hatta gelecekteki eşinize ne Bütün ulaşım ayarlamalarınızı düğününüzden 4 ay önce tamamlamanız gerekiyor. Size aşağıda vereceğimiz ipuçları işinizi epey kolaylaştıracaktır.

Ne Kadar Tutacak?
Sizden saat başı için ücret alacaklardır hatta belki de arabayı size sınırlı bir süre için kiralayacaklardır. Otopark servisi sizden sizden bahşiş alacaktır. Bu yüzden misafirlerinizi onlara bahşiş vermemeleri için uyarın.

Ekonomik Davranın
Limuzin kiralamak yerine şehir içinde kullandığınız kendi arabanızı düğün için süsleyip ideal bir hale getirebilirsiniz.

Misafirler
Bütün misafirlerinizin kendi arabalarıyla geleceğini umuyoruz. Ancak eğer kendi arabalarıyla gelmiyorlarsa onlar için kiralayacağınız bir minivan kolay bir çözüm olacaktır.

Alma – Bırakma
Şoförünüz sizden ekstra bir para talep etmesin diye sizi bıraktıktan sonra ona alınmanızı istediğiniz saati söyleyin.

Hazır Olun
Elinizde evlerinden alınacak misafirlerinizin bir listesini bulundurun. Böylece düğününüzden 1 gün önce kiralama şirketini arayıp bu misafirlerinizin anlaştığınız şirket ile konfirme edebilirsiniz.

Biraz İçki
Arabaya beyaz şampanya koyun böylelikle resepsiyonunuza giderken yolda hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Alternatifler
Limuzin ya da arabayla kendinizi sınırlamayın. At arabasıyla veya motosiklet ile düğünlerine gidenlerin örneğini gördük. Düğün yerinize ulaşımınız konusunda her türlü kolay yolu düşünün. Tüm orjinal fikirleri bütçenize göre ayarladığınızda ortaya ilginç ve size özel bir düğün çıkacaktır.

Düğün Arabası
evlilik ve düğün hazırlıkları - düğün arabası Herkes hayatında bir kere arkasında “Henüz Evlendik” yazan bir araba mutlaka görmüştür. Bu, herkes için neredeyse evliliğin klasik bir sembolü haline gelmiştir. Doğal olarak birinin düğün arabasının dekoru ile ilgilenmesi gerekir. Genellikle işi damat üstlenir. Bu arabayı süslemek sizin için yaratıcılığınızı kullanmanız açısından büyük bir fırsat olacaktır. Bu yüzden klasik kalıpların biraz dışına çıkıp olaya katacağınız yaratıcılığınız güzel bir görünüm yaratacaktır.

Düğününüze gitmek için kullanacağınız araç ne olursa olsun, eğlenmenizin pek çok yolu var…

Klasik
” Evlendik , Mutluyuz” yazmak için sabun veya traş köpüğü kullanmanız orjinal bir fikir olacaktır. Fakat dikkatli olun traş köpüğü arabanızın boyasına zarar verebilir bu yüzden cama yazmanız daha akıllıca olabilir. Sabun daha iyi bir çözüm olacaktır fakat diğer opsiyonlar kadar dikkat çekici olmayacaktır.

Bir diğer klasik araba süsü ise arabanın arkasına bağlayacağınız eski ayakkabılar olacaktır. Ayakkabı yerine konserve kutular veya araba giderken ses çıkaracak herhangi bir şey…Fakat arabanız kiralık ise arabaya zarar vermeyecek süsler seçmeniz gerekecektir.

Orjinalite
Arabanızı süslemenin bir yolu da orjinal olması açısından anteninizi , dikiz aynalarını ve kapıları renkli bir boya ile boyamanız olacaktır. Seçeceğiniz renkler gösterişli ve parıltılı renkler olmalıdır.

Balonlar
Arabanıza renk katacak bir diğer fikir ise arabanızın dikiz aynalarına bağlayacağınız renkli balonlar olacaktır. Bu balonlara aynı zamanda arabanızın arka koltuğunu da süslemek için kullanabilirsiniz. Kullanacağınız balonlar yuvarlak da olabilir veya alışılmışın dışında şekillerde de olabilir. Size tavsiyemiz ne yaparsanız yapın olabildiğince çok balon kullanmaya çalışın.

Spreyler
Arabanızda kullanacağınız çeşitli renklerdeki spreyler çok hoş gözükecektir. Arabanızın tüm dışına ve lastiklere bu spreylerden kullanabilirsiniz. İnanın spreyler harika bir iş çıkaracaktır. Bir diğer avantajı da bu spreyleri herhangi bir kırtasiyede bulabilirsiniz.

Şampanya
Neden gelini biraz şaşırtmayasınız? Arabanın arka koltuğuna koyacağınız buzlar içinde duran bir şişe şampanya çok klas bir görünüm yaratır. Aynı zamanda almış olduğunuz spreyleri şampanya şişesinin üzerinde kullanabilirsiniz.

Önce Emniyet
Arabanızı süsledikten sonra mutlaka içeri girip görüş açınızı kontrol etmelisiniz. Çünkü düğününüze gidemedikten sonra arabanızı süslemenin bir anlamı kalmaz.

Bütçe
Davetiye Tasarruf Önerileri evlilik ve düğün hazırlıkları - bütçe
• Öncelikle davetli sayınızı tam olarak belirleyin ama davetiye sayısını, kötü bir sürprizle karşılaşmamak için bir miktar daha fazla bastırın.
• Davetiye üzerindeki kabartılı yazılar fiyatın artmasına sebep olabilir.
• Matbaanıza, davetiye dışında başka bastıracağınız dokümanlar varsa hepsi için bir paket program yapmasını söyleyin.
• Davetiye ( kağıt, karton…) malzemesinin hafif olmasını sağlarsanız, fiyat yine düşecektir.
• Eğer davetli sayınız 50 kişinin altında ise, resmi davetiye bastırmanıza gerek yok. Elle hazırlayacağınız davetiyeler uygun olacaktır.
• Davetiye dizaynı için bilgisayarınızdan yararlanabilirsiniz.
• Çok yakın dostlarınıza veya akrabalarınıza düğününüzü mail ya da telefon aracılığıyla aktarabilirsiniz. Böylece daha az miktarda davetiye bastırma şansına sahip olursunuz.
• Davetiyenizde sadeliğe önem vermeniz sizi her zaman yüksek rakamlardan kurtaracaktır.
• Davetiyelerin üzerine yazması için bir kaligraf tutabilirsiniz. Ama kaligrafı tanıdıklarınız, dostlarınız aracılığıyla iyi araştırın.

Yemek menüsü ve Eğlence için tasarruf önerileri
• Klasik çerezler tercihiniz olsun ( Kraker, peynir, zeytin, ıspanaklı aperatifler ). Lükse kaçmayın.
• Ucuz olan antreleri seçin. Biftek yerine tavuk her zaman daha tasarruflu olacaktır. Sebze ağırlıklı başlangıçlar hem ucuz olur hem de davetliler tarafından çok beğenilir.
• Bölümlere ayırın. Düğününüz kokteyl prolonge olacaksa küçük çerezlerin ve sıcak başlangıçların miktarını iyi ayarlayın.
• Geleneksel yemekleri tercih edin. Ülkemizde diğer ülkelerin yemekleri genelde lüks sınıfına girdiği için yemek menünüzün de pahalı olmasına yol açacaktır.
• Düğününüzü kendiniz ayarlayacaksanız yemekleri ayrı ayrı pişirmek yerine barbeküyü tercih edebilirsiniz.
• Kokteyl menüleri ( şık hazırlanmış omletler, kanapeler ) lüks yemeklerden daha hesaplıdır.
• Düğün pastasını süslendirmek için kullanılan malzemeler fiyatı yükseltir. Pasta hafif olursa hem ucuz hem de tat açısından lezzetli olacaktır.
• Düğün pastanızı maharetli bir arkadaşınıza yaptırabilirsiniz.Bunun için Evlilik.com’un pasta bölümünde yer alan tariflerden yararlanabilirsiniz.
• Müzik için Dj seçimi bir grup kiralamaktan her zaman daha hesaplıdır.
• Parça koleksiyonu zengin olan bir arkadaşınızdan size düğününüz için bir mini albüm hazırlamasını rica edebilirsiniz.
• Grup kiralamakta ısrar ediyorsanız, amatör ama kaliteli müzik gruplarını araştırın. Daha önce düğünlerde çalmış olan grupları bulmaya çalışın.
• Kalabalık gruplar yerine 3’lü müzik grupları hem maliyeti düşürür hem de düğün ortamınızı romantikleştirir.

Elbise İçin Tasarruf Önerileri
• Kendinizi baskı altında hissetmeden, alış veriş yapmaya hemen başlayın. Rahat olduğunuz sürece akıllı alışverişler yapacaksınız.
• Geleneksel gelinlikler yerine beyaz gelinlik tercihiniz olsun. Kaliteli olduğu sürece bir sorun yok!
• Süslemelerin ve motiflerin olduğu gelinlikler yerine sade düz beyaz olan gelinlikleri seçebilirsiniz.
• Ucuz olan kumaş türlerinin isimlerini araştırın. Örnek: Polyester ipekten her zaman daha ucuzdur.
• Gelinlik mağazalarındaki örnek elbiselere karşı ön yargılı olmayın. Üzerinize tam oturduğu sürece paranız cebinizde kalacaktır.
• Kiralayın veya ödünç alın. Arkadaşlarınıza veya daha önceden düğünü olmuş olan insanlarla bağlantıya geçin.
• Düğünü iptal olmuş veya çok geç bir tarihe ertelenmiş tanıdığınızdan, gelinliğini ödünç alabilirsiniz.
• Annenizin eskiden giydiği bir elbise size uygun olabilir. Hatta bu elbiseyi küçük rötuşlarla yepyeni bir elbise haline getirebilirsiniz.
• Yeni ayakkabı almak için para harcamayın. Eğer gelinliğiniz uzun ise hiç kimse ayakkabılarınızı görmeyecektir.
• Her türlü aksesuarınızı ( mücevher, eldiven, ayakkabı ) arkadaşlarınızdan ödünç almaya çalışın.
• Makyajınızı kendiniz yapabilirsiniz. Makyajına dikkat eden bir arkadaşınızdan da yardım isteyin. Sade makyaj her zaman basit ve güzeldir.
• Damat yeni bir takım elbise almak zorunda değil. Önceden giydiği bir takım elbiseyi denemesinde fayda var.

Yorumla