Askere gidecekler için temel bilgiler

0
2121

1. Askere alınma, askerlik süresi ve sınavlar
İlkokuldan öğretildiği gibi, her erkek Türk vatandaşı bu kutsal görevi yapmak zorundadır. Güzel ülkemizde askerlik 12 ay gibi bir süreç içerisinde yapılmaktadır. Üniversite bitiren gençlerimiz (ve orta yaşlılarımız) ise 6 ay asker ya da 12 ay asteğmen olarak askerlik yapma şansına, hakkına ve imkanına sahiptirler. Üniversite mezunu olanlar için (Açık öğretim dahil) kimlerin asteğmen, kimlerin er/erbaş olarak askerlik yapacağı, bir sınav sonucu belirlenmektedir. Aslında bu sınav hiçbir işe yaramamaktadır. Sınavda göstereceğiniz üstün çabanızı ileriye saklayın. Sınav yazılı olarak yapılıyor. Daha sonra bir doktor muayenesi 🙂 ile karşılaşıyorsunuz. Muayene yaklaşık 5 saniye sürüyor. Gözlüğünüz varsa, komando olamıyorsunuz. Gözlüğü olmayan herkes bir komando adayıdır bunu unutmayın. Daha ne diyim yani 🙂 Sınavdan yaklaşık 10 gün sonra sınav sonucunu öğreniyorsunuz. İşin iyi tarafı bu 10 günlük süre askerlikten sayılıyor. Sınav sonucunu aldığınızda düştüğünüz yeri de öğrenmiş oluyorsunuz. 12 ay askerlik yapacak olanlar, sınava girmedikleri için düştükleri yeri askerlik şubesinden aldıkları kağıtlarla öğreniyorlar. Her halükarda, kağıtlarınızı alır almaz size genelde en geç 48 saat içinde birliğinize teslim olmanız emredilir. Bu yüzden, hazırlıklarınızı ve vedalaşmalarınızı daha önceden ayarlayın.

2. Kışlaya gidiş
Askere gidecekler için temel bilgiler Birliğinizin bulunduğu kente, kasabaya ya da dağ başına varıp zar zor kışlanın yolunu bulduktan sonra tıpış tıpış yaklaştığınızda, kapıdaki tecrübeli asker zaten sizin yeni gelen bir çaylak olduğunuzu gözünüzden anlar. Bir yanlışlık olmaması için “Ya falan kışla burası mı?” şeklinde bir doğrulama yapmayı ihmal etmeyin. İçeri girdiğinizde eski askerler size hoş geldin türünde sözler söyleyeceklerdir. (Bkz. Asker sözlüğü) Duruma göre davranın, enayi pozisyonuna düşmeyin, sigaralarınızı herkese dağıtmayın 🙂

3. Gerekli eşyalar listesi
Nöbette asker Akla hayale gelmeyecek kadar önemsiz şeyler, bazen çok gerekli olabiliyor. Sizler için hazırladığım 🙂 bu listeyi kullanarak, dağ başında eşya aramayacağınızı umuyorum. Acemilik dönemi bitince zaten siz de tecrübeli bir asker olarak nelerin gerekli olduğunu kavrayacaksınız.
Giyecekler: Acemilik dönemi, kış aylarına rastlıyorsa, gideceğiniz kenti de göz önünde bulundurarak, yanınıza kalın yeşil kazak, kaliteli eldiven, kalın siyah çoraplar, yünlü iç çamaşırları alın. Çoraplarınız siyah ve desensiz olmalıdır. İç çamaşırının beyaz yada yeşil olmak zorundadır. Kazağı içinize giyeceğinizden, yeşil/koyu yeşil olmasında fayda var. Seçildiğiniz sınıfa göre (piyade, denizci, vs.) acemilik süresi 30 ile 75 gün arası değiştiğinden, buna göre hazırlıklı olun. En uzun acemilik piyade, en kısa deniz ve ulaştırmadır.
• Traş takımı ve yedek jiletler
• Havlu (Hamam için bornoz getirmeyin 🙂 büyük boy havlu kullanın)
• Sabun (Plastik sabunluk ile birlikte)
• Diş fırçası ve diş macunu
• Plastik şişede kolonya, bol miktarda kolonyalı mendil
• Deodorant
• Ayaklar için talk pudrası (Botlar ayakları kötü etkiler)
• İğne-iplik (Dikiş bilmeseniz de getirin, bilen bulunur, gerekli)
• Çengelli iğne (En az 20 tane getirin, lazım!)
• Kulak pamuğu
• Küçük el aynası
• Tırnak makası/çakı
• Cilt kremi (kış ayları için, yüzünüz ve elleriniz soğuktan çatlar)
• Tükenmez kalem (kalitesiz olanından alın, göz koyarlar)
• Plastik askı (2-3 adet)
• Siyah bot bağcığı (Yedek olarak götürün, bağcıklarınız çalınırsa lazım)
• Ayakkabı parlatıcı sünger
• Tuvalet kağıdı
• Elbise fırçası (Sert kıllı olanından, çamurları silmek için)
• Asma kilit
• Eşofman ve spor ayakkabısı (Ucuz bişeyler olsun, çalarlar Adidaslarınızı, spor ayakkabı kışladan da genelde temin edilebilir, ille de götürmeniz gereken bir şey değil)
• Pijama/Eşofman
• Bere (Rengarenk olmasın, koyu renkli bi şey alın)
• Terlik (Plastik! Plaj terliği gibi bi şey alın)
• Uhu ya da benzeri yapıştırıcı
• Mektup zarfı/kağıdı
• Telefon kartı! (Bol bol alın, kışlada bulmanız çok zordur)

*Not : Son dönemlerden itibaren çoğu eşyayı kışla içerisinde bulabiliyorsunuz.(batı şehirleri için geçerlidir örn: İzmir, doğu için aynı şeyleri söyleyemeyiz)

B. ASKERİ YAŞAM
1. Askerlikte ilk gün
Askere Gidecekler İçin Asker Argosu SözlüğüGenelde ilk gün sudan çıkmış balık gibi olur yeni gelenler. 🙂 Ortama uymaya, dostlar edinmeye çalışın, asık suratlı olmayın. **ke **ke yapacağınıza göre bu işi, bari neşeli olarak yapın. -10 derecede eğitim yaparken bile, neşeli olun 🙂 Koğuşta yatak seçimi size bırakılırsa ranzanın üst tarafını seçin. Faydasını görürsünüz. Dolabınızın kilitlenebilir olmasına özen gösterin. Eşyanızı ortada bırakmayın. Özellikle kep, palaska türü herkesin kullanabileceği eşyanıza sahip olun, kaptırırsanız bir daha bulamayabilirsiniz. Verilen üniformada sorun varsa, çekinmeden söyleyin. Özellikle botlar ayağınıza tam olmalıdır. Daha sonra acı çekersiniz, o botlarla bütün gün yürüyeceksiniz çünkü. Bol üniformadan zara gelmez, ama darsa hemen değiştirin.

2. Uyulması gereken kurallar – Kaçınılması gereken olaylar
İçtimalara vaktinde gelmeye bakın.
Etrafta komutan varken, dikkatli olun. En iyisi oradan uzaklaşın.
ASLA gönüllü olmayın 🙂
Yalakalık yapmayın.
Angarya işlerden mümkün olduğunca kaytarın. Bu konuda istihbarat almak için çavuşlarla aranızı iyi tutun.
Cüzdanınıza sahip çıkın.
Özellikle ilk geldiğiniz gün, sizi keklemeye çalışan askerler olacaktır, uyanık durun.
Gerektiğinde hemşeri ayağına yatın.

*Not : Son dönemlerde kışla çevresinde ve otogar civarlarında gözlerinden şehre yeni gelmiş bir asker olduğu belirlenen kişilere yaklaşan dolandırıcılar türemiştir.bu dolandırıcılar ben albayım,rütbeliyim,seni rahat ettiririm,seni habercim(postam) yaparım veya usta birliğini istediğin yere ayarlattırabilirim diye vaatlerde bulunarak er kişileri birçok kez dolandırdıkları saptanmıştır.Dikkatli olun,kesinlikle inanmayın..

3. Talim-Terbiye
Eğitim olayı, birliğe göre değişse de temel bir eğitim veriyorlar. Bu eğitim, savaş eğitimi değil tabii, işin gösteri tarafı yani uygun adım rap rap yürümek, tüfekle hareketler yapmak, tören yürüyüşü, selam vb. konular. Komando olanlar savaş eğitimi de alıyorlar tabii 🙂 Fakat sizler yinede eğitimleri ciddiye alınız.Unutmayın ki doğu birliğine düşüp keklik gibi avlanabilirsiniz.

4. Günlük çizelge
Tabii her birlikte, mevsime göre değişik olur bu çizelge, ama gene de fikir verir.
06:00 Kalk ve temizlik
06:30 Kahvaltı
07:00 Mıntıka temizliği
07:50 Sabah içtiması
08:00-12:00 Eğitim (Her saat başı 10 dakika mola verilir)
12.00-13:30 Öğle yemeği ve dinlenme
13:30 Öğle içtiması
13:30-16:30 Eğitim ve spor(Her saat başı 10 dakika mola)
16:30-19:00 Serbest zaman (Başka bir iş yoksa!)
19:00-19:30 Akşam yemeği
19:30-21:30 Komutanlık saati (Gece dersi yoksa serbest zaman)
21:30-22:00 Yat hazırlığı ve yat
Duruma göre, günde 2 saat nöbet (gece veya gündüz) tutmanız gerekebilir bu durumda nöbet çizelgesinden nöbetinizi öğrenin. Gece nöbetiniz varsa sizi kaldırırlar zaten.

5. Asker sözlüğü
Özellikle usta birliğine gidişinizde, etrafınızdakilerin konuştuklarını anlamayabilirsiniz. İşte sözlüğümüz 🙂
Ables: Bedava, beleş. Kişiler için de kullanılır. Ables çavuş, ables albay gibi.
Alt devre,çömez: 3 ay sonra gelen yeni asker grubu.
Baston: 5 alt devre.
Bölükçü: Bölük Komutanı.
Çarpılmak: Yakalanmak.
Çömçöm: 2 alt devre.
İçtima: Askerlerin yoklama için bir araya toplanması.
Kıdem basmak, t*şak basmak: Tecrübeli asker olmak.
Takla Atmak: Göze girmek için yapılan her şey
Kolluk vurmak(gezdirmek): Nöbetçi onbaşı/çavuş olmak.
Mehtap: İzne gidilecek gün.
Serap: Acemi birliğinin biteceği gün.
Nefte: Kepe takılan, sınıfı belirten düğme benzeri yuvarlak.
Öz torun: 4 alt devre.
Pis (P.ç) Torun: 3 alt devre.
Şafak Karanlık: Askerliğin bitmesine çok var.
Şafak Doğan Güneş: Askerlik yarın bitiyor.
Şafak cart-curt: Askerliğin bitmesine çok az kaldı.
Taburcu: Tabur Komutanı.
Terör: (1) Sert komutan. (2) Teftiş günü.
Tın: Takmamak, umrunda olmamak. Örnek : Çok da Tın ! Tın diyorum !
Toprağım: Hemşerim.

C. DİĞER KONULAR
1. İzinler ve Cezalar
İzinler
Askerlik - İzinler ve CezalarAskere gidecekler için temel bilgiler Askerlikteki her ay için 2 gün izniniz var. Yani 15 aylık bir askerin 30 6 aylık bir askerin 12 gün izni vardır. Genelde acemi eğitiminin sonunda 7 gün dağıtım izni kullanılır. (Bu izin toplam izninizden düşülür) Geriye kalan izin usta birliğinde bölük komutanına başvurularak kullanılabilir. Her 15 günde 1 defa (Bazı yerlerde haftada bir) çarşı izni verilir. Yani sabah kışladan çıkar, akşam da paşa paşa geri gelirsiniz. Çarşıda dikkat edeceğiniz şey, inzibatlara çarpılmamaktır. İzinden vaktinde gelmeye bakın. Eğer askerlik yaptığınız yerde aileniz/eşiniz varsa, evci iznine başvurabilirsiniz. Bu durumda her hafta sonu 2 gün evde kalabilme imkanınız olur. Usta birliğine giderken bu durumu aklınızda tutun, hafta sonları askerlik yapmamış olacaksınız. İmkanınız varsa bu işi yapın yani.
*Not : Evci izni kimi birliklerde verilmemekte yada sınırlı olarak verilmektedir.

Cezalar
Dayak/Küfür gibi cezaları bir yana bırakırsak, kanuni cezalar şu şekilde oluyor : İzinsizlik, Hapis, Hapis/Geç Terhis. İzinsizlik durumunda, Çarşı/Evci izni iptal olur. Aylarca dışarı çıkamazsınız. Hapis, daha ciddi suçlarda verilen bir cezadır. Ancak ismine bakıp aldanmayın. Hapis cezası, ağır angarya olarak uygulanır. Bok dökmek, gübre taşımak, inşaat vb. gibi işler hapis cezası alanlara verilir. Eğer askeri mahkeme kararıyla hapis cezası alırsanız, hapiste geçen günler askerden sayılmaz ve geç terhis olursunuz.
Örnekler verecek olursak, çarşıdan geç dönmek izinsizlik,
Nöbette uyumak hapis,
Komutana bağırmak hapis/geç terhis gibi cezalara denk gelebilir. Ancak bu kesinlikle böyle olacak diye bişi yok, çarşıdan geç gelip hapis yiyebilirsiniz 🙂

2. Sıkça Sorulan Sorular
S: Acemi birliğine giderken ne kadar para götüreyim ? Döviz bozarlar mı ?
C: Çok fazla paraya ihtiyacınız olmaz. 75 günlük en uzun acemilikte bile en fazla 600-800 milyon falan gerekir(sigara hariç). Döviz götürmeyin, bozdurmanız zor olabilir. En önemlisi, bankamatik kartı türü bir şeyiniz yoksa edinmeye bakın, acil para lazım olursa havale/hesap ile uğraşmazsınız, zaten bankalar hafta sonu(izin gününüz!) kapalıdır. Bankamatik kartınız olsun yani. Mühim.

S: İlaç götürmek yasak diyorlar, doğru mu?
C: Üzerinizde ilaç bulundurmanız yasak, ancak girişte nizamiyeye teslim edilerek doktor kontrolü sonrasında viziteciler nezaretinde kullanılabilir.Yani birliğe ilaç götürmek yasak değil.

S: Yasak olan başka şeyler var mı ?
C: Cep telefonu kesinlikle yasak 🙂 el radyosu yasak ama yakalanırsa sadece radyoya el koyuyorlar o kadar. Kitap/dergi türü şeyler komutanın onayına bağlı. Yasak yayınlar listesindeki kitapları dergileri getiremiyorsunuz. Bazı kışlalarda günlük gazete edinmek mümkün. Tabii Zaman gazetesi falan yok 🙂 Porno yayın yasak, ama yakalanırsa yakalayan el koyuyor 🙂 ehueuhe

S: Benim sınıfım Piyade, ne demek şimdi bu?
C: Piyade bir nevi joker, usta birliğinde Türkiye’nin herhangi bir yeri olabilir. Güneydoğu da olabilir, o yüzden silah kullanmayı öğrenmeye bakın 🙂 Diğer sınıflar hakkında naçizane yorumum şöyle:
Topçu/Tankçı: Büyük ihtimalle Doğu/Güneydoğu Ulaştırma : Şöför/Bakım elemanı, her yer olabilir (Güneydoğuda şöförlük sakat, mayın felan) Muhabere : Genelde yazıcı olur, her yer olabilir Hava/Deniz : Güneydoğu hariç her yer olur.

S: Bu silah işi nasıl ? Ateş edecez mi cidden ?
C: Evet. Acemi birliğinde genelde 60 yıllık Kırıkkale tüfeklerle atış talimi yapılıyor ama son dönemlerde kırıkkaleden G3 piyade tüfeğine geçilmiştir. Piyade/Komando olanlar makinalı, roketatar, top falan kullanmayı da öğrenmek zorunda kalabilirler.

S: İzinden geç dönersem ne olur ?
C: Bu komutana bağlı, genelde her geç geldiğiniz gün için 7 gün geç terhis verirler. Ancak hapis cezası da alabilirsiniz.

S: Çarşı izninde sivil kıyafetle dolaşabilir miyiz ?
C: Birlikten birliğe değişen bir kural. Batı illerinin çoğunda çarşı iznine sivil çıkmak serbest hatta kamuflajla çıkmak yasaktır fakat tabuları yıkan bir örnek olarak Manisa’daki bir birlikte tek tip kıyafetle çıkılıyor. Dogu illerinin de çoğunda sivil olarak çıkılıyor.

S: Sigara durumu nedir ? Bulunuyor mu ?
C: Genellikle sigara bulmak sorun olmuyor. Ancak gittiğiniz yeri de göz önünde bulundurun. Batman’ da Lucky Strike olmaz 🙂 İlk gidişinizde her ihtimale karşı yanınıza 1 karton sigara alın.

Asker Argosu Sözlüğü – Askere Gidecekler İçinAcemi er
Askere gidecekler için temel bilgiler Filiz Bingölçe, er ve erbaş ile askeri okul öğrencilerinin ürettiği argo kelimeler ile anlamlarını “Asker Argosu Sözlüğü” adlı kitapta topladı. Alt-Üst Yayınları’ndan piyasaya çıkan kitapta, vatani görevini yerine getiren er ve erbaşın ürettiği dil ve ritüellerin yanı sıra askeri okul öğrencilerinin argosu ile profesyonel asker jargonuna da yer veriliyor. Kitapta, yeniçeri argosu ile “Amerikan askeri, Alman askeri ve Afrikalı savaşçı” argosu da, Türkiye’de kullanıldığı haliyle sözlüğün varlık hanesinde yer alıyor. Sözlükte yer verilen bazı ilginç argo kelimeler ile anlamları şöyle:
Hürgeneral: terhis olan asker.
PVC torun: 9 ay askerliğini yapmış kimse.
Şafaktepti: Askerliğin uzamasına neden olacak bir ceza alma hali.
Poşet: 9 ay askerliğini yapmış kimse.
Otobancı: Komando askerler.
Ağır Makinalı: Asker karavanasında çıkan nohut yemeği.
Lağımcı: Siper ve tünel kazmak için eğitim görmüş istihkam eri.
Mağara: Eğitim düzeyi düşük, nerede nasıl davranacağını bilmeyen er.
Mehmet Ağa, Mehmet Bey: Bedelli kısa dönem askerlik yapan askerler.
Sakal istirahati: Yüzünde yara çıktığında revirden izinli olarak sakalını uzatan er ya da erbaş.
Tenekeci: Tankçı askerlere verilen isim.
Uzun Namlulu: Asker karavanasında çıkan pırasa yemeği.
Dede: Bir yılını doldurmuş asker.
Disko: Kışla içerisinde bulunan hapishane.
Kara şimşek: Erlerin karavanasında mercimek yemeğine takılan ad.

Yorumla