Askere gidecekler, bunları biliyor musunuz?

0
1152

İnsan gündüz gözüyle, piyade tüfeğini 1 dk. içerisinde söküp, 1 dk. içerisinde takmalı.
İnsan gece gözüyle, piyade tüfeğini 2 dk. içerisinde söküp, 2 dk. içerisinde takmalı.
Yat veya Çök emri geldiğinde 1 sn. içerisinde emir yerine getirilmeli.
Asker her türlü selamlara hazır olmalı.

Yeni geleceklere tavsiyemiz
Botları ilk aldığınız gün pataklayınız! Önlerini, arkaları eşek sudan gelinceye kadar dövün, ezin.
askerBir adet banyo havlusu, tıraş, diş sağlığı takım kutusu; kirli ve temiz poşeti; 1 ay yetecek kadar iç çamaşır ve çorabınız olsun.
Her gün banyo yapacağınızı düşünmeyin: en iyi ihtimal 4-5 günde 1 kere.
Askere gelmeden önce biraz spor yapın. Kondisyonunuz sağlam olsun…

Bir askerin kısa dönemlere önerileri
 Kısa dönem askerlere tavsiyelerŞimdiden kendinizi spora değil (spor gelir geçer) kendinizi neye hazırlayın sabırlı omaya, sakin olmaya ve kendinize hakim olmaya alıştırın çünkü çocuklarla askerlik yapacaksınız. Anlayın.
Bazen komutanlar aşırı bağırabiliyor, ondan sonra aşırı iş yükleyebiliyorlar bunlara hazırlıklı olun. Mesela k.k.k. denetlemesi öncesi bana binbaşı 5 gece 5 gündüz abartmıyorum 1 saat bile uyumadan yazı yazdırdılar. 5’inci gün uykusuzluktan yere düştüm. Ve iki gün istirahat aldım. Yani bu tarz şeylere hazırlıklı olun. İşte ben şu mühendisiyim ben bu mühendisiyim ben bunları yapmam derseniz size daha çok yükleniyorlar. Emredersiniz deyip geçin yapıyormuş gibi gözükün:-))
Yazınız güzelmi derlerse kesinlikle kötü deyin. Hatta size; görmek için paragraf yazdırıyorlar yavaş ve kötü yazmaya çalışın. Yoksa sabahlara kadar benim gibi uykusuz kalırsınız.
Ve uzun dönemlere kesinlikle yüz vermeyin yüz verirseniz sonra kötü olursunuz. En iyisi bile sizi satıyor. Mesela ben çavuşum hepsine ben yüz verdiğim için artık beni fazla ciddiye almıyorlar. Yüzbaşı bana askerleri topla çim toplamaya gideceğiz dedi bende emredersiniz dedim ve kimseyi toplayamadım hepsi çim’i duyunca kaçıp saklandılar ve iş bana patladı koskoca bir kamyona çim yükledim. 1 hafta kendime gelemedim. Sonra bir kaçtanesini tartakladım ama iş işten geçti. Geçen bir tanesini sopayla dövdüm şimdi biraz çekinmeye başladılar. Tabii dayak çözüm değil baştan ciddiyetinizi bozmayacaksınız.
O bir aylık eğitim sürecinde sizi bayağı kasacaklar (tabi yerine ve komutanına göre) sabırlı olun.
Biz denetleme öncesi gittiğimiz için bizimle kimse ilgilenmedi acemilik yatmakla geçti. Ama denetleme bittiğinden dolayı işlerde yok size bayağı yüklenebilirler.
Bazı komutanlar kısa dönemleri hiç sevmez (geneli) nerede iş varsa kısa dönemlere kitlerler. Bazılarıda var sadece kısa dönemleri sever. Saygı duyar oturup ciddi ciddi sohbet eder.
Haaa birde pis tuvaletlere ve pis banyolara hazırlıklı olun (tabi yerine ve komutanına göre) yatağınız kirli olabilir. Size burada sabırlı olmanız öğretiliyor. Ben on gün panço çadırında arazide uyudum yılan,akrep koca koca örümcekler sizde alıştırın bunlara kendinizi. Ama arazide yatacağınızı sanmıyorum. Eylülün 15’inde eğitim dönemi başlıyor 3km koşu barfiks şınav vb…. Hareketlere şimdiden alıştırın kendinizi zorlanmayın.
Yani kısaca sizi aşağılayabilirler karşı gelmeyin (tabi küfür yada fiziki müdahale olursa iş değişir) sabır sabır sabır bu kadar basit.
Sizlere ışık tutabildiysem ne mutlu bana…. 10 gün sonra tekrar gelecem o zaman sorularınıza cevap yazabilirim. Şimdilik diyeceklerim bunlar…. Hepinize hayırlı tezkereler…..

Askere gidecekler, bunları biliyor musunuz? Birinci soru cüzdan hakkındaydı ben kendi sivilde kullandığım cüzdanımı askere götürmedim sizinde dediğiniz gibi boyundan asmalı cüzdanım vardı paralarım banka telefon kartlarım hepsi onun içindeydi çok şükür bir sıkıntı olmadı bende ama dediğin o jiletle ipi kesme cüzdanı boynundan alma olaylarını bende duymuş askere gitmeden bize de söylemişlerdi çoğunluk hep yalan abartma zaten acemilik boyunca kaldığınız koğuşlarda bir tek sizin gibi kısa dönemler olacak yani beraber kalacaksınız acemilik bittikten sonra uzun dönemlerle karışacaksınız gerçi kısa dönemlerin içinden hırsız çıkmaz mı elbette çıkar ama siz paranızı eşyalarınızı ortada bırakmadığınız sürece boynunuzdaki cüzdanınıza kolay kolay kimse el süremez ehh acemilik bitip de uzun dönemlerle aynı koğuşlara geçtiğinizdede az buçuk askerliği öğrenmiş oluyorsunuz ve ona göre davranıp eşyalarınıza sahip çıkmayı nerden ne gibi tehlikelerin geleceğini kavramış oluyorsunuz.
İkinci soru eşyalar ile ilgiliydi,askeriyede kendi şahsi dolabınıza sadece kamuflajınız iç çamaşırı eşofman sort terlik havlu traş takımı gibi hergün kullanacağınız eşyalarınızı koyabiliyorsunuz(zeten dolabın belli bi düzeni var havlular şuraya kamuflaj buraya gibi ona uymak zorundasınız)ve dolaplar kilitlenmiyor(yani bizde urfada öyleydi çoğunlukta hep öyle)askere gelirken yanınızda getirdiğiniz diğer eşyalar sivil kıyafetleriniz ayakkabılarınız vs. çantalarınızla birlikte sivil eşya deposuna kaldırılıyor ve kapısı kilitleniyor hafta sonları çarşıya çıkacağınızda açılıyor(yada çantanızdan herhangi bi ihtiyacınızı alacağınız zaman misal yedek çamaşırların hepsini dolaba koymayın çalınma ihtimali çok yüksek ihtiyaç oldukça depodaki çantanızdan alabilirsiniz bunun içinde depocuya söyleyip kapıyı açtırmanız yeterli). Her ne kadar sivil eşyalarınız kilit altında depoda tutulsada ben askere 170-200 milyonluk bi nike aykkabıyı götürmenizi pek tavsiye etmem çünkü ne zaman ne olacağı hiç belli olmaz bizde bi arkadaşın depodaki çantasından ayakkabıları alınmıştı çünkü, bende adidas ayakkabılarımla gitmiştim ama eskilerdi baya kaybetmeyi göze almıştım giderken(bişey olmadı aynen getirdim gerçi )

Arkadaşlar kafama takılan bazı soruları sormak istiyorum. Bilenler yardımcı olurs hem benim için hemde bilmeyenler için iyi olur.
1. Askerde bayram günleri nasıl oluyor? Yani normal rutin herzamanki gibi eğitim vs. rutin prosedür mü işliyor yoksa bayram nedeniyle askere özel zaman mı veriyorlar?
2.Yanımda roman getirsem, çarşıya çıkamadığım zamanlar veya herhangi içeride bana ait olan özel zamanlarda okuyabilir miyim? Gerçi kitap okumaya zaman bile kalmıyordur ama kafa dağıtmak, stres atmak için bana iyi geliyor. O nedenle yanımda getirmemin bir sakıncası var mı?
Cevaplar için teşekkürler..

1. 317 kd olarak aynen sizinde göreceğiniz gibi askerdeyken hem ramazan hemde kurban bayramını geçirmek zorunda kaldım askerlik zor ama inanın bayramlarda daha bi canı sıkılıyor insanın ben niye burdayım diye,normal bi bölükte olursan bayramlarda tatil olur sana nöbetçi komutanlar haricinde kimse kalmaz başınızda eğitim falanda olmaz çift çarşı yaparsınız vakit geçirirsiniz istediğiniz gibi ancak benim gibi aile kantinindeyseniz subaylara onların eşlerine ailelerine hizmet veriyorsanız yada subay gazinosu vs bi yerde görevli olursanız normal zamandan daha çok çalışmak zorunda kalırsınız bayramlarda bunu bilin
2.Roman konusundaysa yanına istediğin kadar kitap alabilirsin ancak bunları nizamiyeye ilk girişte teslim olurken teslim edersin onlar kontrol edilip okumanda herhangi bi sakıncası olmadığına karar verildikten sonra sana tekrar geri verilir aynı şekilde askerdeyken yeni bir kitap aldığında da bunu bölük komutanına onaylatman gerekir ancak ondan sonra okumana izin vardır ancak birde tabi o kitapları okumak için zaman bulmak gerekir

Askerlikte rütbeler
Askerlikte rütbeler

Yorumla