Rekortmen dizilerin çekildiği köşkler ve yalılar

0
930

“Yaprak Dökümü” Lazın Köşkü’nde, “Binbir Gece” Afif Paşa Yalısı’nda
İstanbul’un Boğaz hattı şu sıralar dizi setine dönüşmüş durumda. Çünkü ekranda izlenme rekorları kıran birçok dizi bu hattaki tarihi köşk ve yalılarda çekiliyor. Bu mekanları kiralamanın aylık bedeli 15 bin YTL’den başlıyor, 35 bin YTL’ye kadar çıkıyor

Beylerbeyi’nin arnavut kaldırımlı yokuşlarında dolaşıyoruz. Neredeyse her sokakta ufak tefek de olsa bir çekim var. Özellikle de köşkler çok hareketli. Örneğin, “Yaprak Dökümü” (Kanal D) dizisinin çekildiği “Lazın Köşkü” turizm sektörüne de hizmet eder olmuş. Öyle ki Almanya, Hollanda, Kanada ve İran gibi ülkelerden bile insanlar bu köşkü görmek için Beylerbeyi’nin yolunu tutuyor.
“Hatırla Sevgili” (atv) dizisi bir süre önce ekranlara veda etti ancak dizinin çekildiği Merih Konak yenisine hazırlanıyor.
Yeniköy’deki Ferik Ahmet Afif Paşa Yalısı ise bu sıralar “Binbir Gece”nin (Kanal D) çekimlerine ev sahipliği yapıyor. TMSF’nin el koyduğu ve Şehrazat (Bergüzar Korel) ile Onur’un (Halit Ergenç) oturacağı bu yalıya her ay 30 bin YTL ödeneceği basında yer almıştı.
Sarıyer hattında “Dudaktan Kalbe”nin (Show TV) çekimleri dikkat çekiyor. Sariyer’deki tarihi yalının önünde sadece çekim ekibi değil; çeşitli şehirlerden gelen, belki bir “ünlüyle” karşılaşırım diye yalının önünde fotoğraf çekmek için saatlerce bekleyen, sevdikleri oyuncuyu göremeyince de yalının fotoğrafını çekmekle yetinip oradan ayrılanlar da var.
Sarıyer’de çekilen başka bir dizi de “Aşk-ı Memnu” (Kanal D). Bu dizinin çekimleri Rahmi Koç’a ait bir villada yapılıyor. Yani İstanbul’un Boğaz şeridi bu sıralar koca bir sete dönüşmüş durumda…
İstanbul’un Boğaz hattında yalı ve köşk kiralamak isteyen dizi yapımcılarının sayısı her geçen gün artıyor. Retürk Alize Acentesi’nden emlakçı Ayşem Dalman ise Beylerbeyi hattındaki hemen hemen bütün yalı ve köşklerden sorumlu. Yani dizi için köşk kiralamak isteyen yapımcıların neredeyse hepsi ona başvuruyor.
Dalman “Köşk kiralamanın aylık bedeli 15 bin YTL’den başlıyor. Şu sıralar 25 bin, hatta 35 bin YTL’ye bile çıkmış durumda. İnsanlar sürekli bana gelip ‘Benim evimi de dizilere kirala’ diyor. Beylerbeyi halkı bu işe soyundu. Günlüğüne 1000 YTL’ye razı olanlar bile var.

“Binbir Gece”nin kahramanları Şehrazat ile Onur artık bu yalıda oturacak
Rekortmen dizilerin çekildiği köşkler ve yalılar - Ferik Ahmet Afif Paşa Yalısı (“Binbir Gece”) Ferik Ahmet Afif Paşa Yalısı (“Binbir Gece”)
Ferik Ahmet Afif Paşa Yalısı 95 yaşında. İstinye-Yeniköy yolu üzerinde. İlk sahibi Koca Reşit Paşa’nın kızı Ferendiz Hanım. Yalıya adını veren ikinci sahibi ise Refia Sultan’ın kocası Ferik Ahmet Afif Paşa. Afif Paşa yalıyı yıktırarak mimar Alexandre Valluary’ye bugünkü binayı yaptırınca yalı onun adıyla anılmaya başladı. Sonraki sahiplerinin elinde harabeye dönen yalıyı 1986’da Kemal Uzan aldı. Ciddi bir restorasyon geçirdi. TMSF yalıya dört yıl önce el koydu. Yalı “Binbir Gece” dizisinde Onur ile Şehrazat’ın evi olarak kullanılacak. Bunun için TMSF’ye her ay 30 bin YTL ödeneceği söyleniyor. 21 odası ve dört seyir kulesi var.

Lazın Köşkü
(“Yaprak Dökümü”)
İzzet Tuzcuoğlu evini 1982’den beri dizilere kiralıyor. “Gırgıriye”, “Darbukatör Baryam”, “Güler misin Ağlar mısın?” ve “Çemberimde Gül Oya” burada çekilmiş. Köşk yaklaşık 120 yıllık. Köşkün bir adı yok. “Lazın Köşkü” olarak biliniyor.
Rekortmen dizilerin çekildiği köşkler ve yalılar - Lazın Köşkü - (“Yaprak Dökümü”)

“Hatırla Sevgili” ve “Berivan” da burada çekilmişti
Tekstil sektöründe dış ticaretle uğraşan Sabahattin Varan da eşiyle birlikte yaşadığı konağı yıllardır dizilere kiralıyor. Geçen sezon “Hatırla Sevgili”nin çekildiği Beylerbeyi’ndeki bu konakta 20 yıldır oturduklarını anlatıyor: “Konağın adı Merih Konak. Bu ismi biz koyduk, tarihi bir anlamı yok. İlk dizi ‘Canım Kocacığım’dı. 2002’de çekildi. Yönetmen Erden Kıral, başrol oyuncuları da Memet Ali Alabora ve Sanem Çelik’ti. Bugüne kadar mesela ‘Hatırla Sevgili’, ‘Berivan’, Pınar Altuğ ve Oktay Kaynarca’nın birlikte rol aldığı ‘İlk Aşkım’ dizisi çekildi. Şu an yine yeni teklifler var. Kanal D bir avukatlar dizisi çekiyor. Orada yaşlı bir avukatın evi olacak büyük bir ihtimalle bizim ev. Bütün teklifleri kabul etmiyoruz. Kabul etsek burası Sinan Çetin’in Plato’su gibi çalışır.” Varan bazen hiç para almadıklarını, bazense günde 500-600 YTL aldıklarını söylüyor. Böylece evin ufak tefek masraflarının çıktığına da değiniyor. “Biz evimizde renk olsun diye ara sıra bu çekimleri kabul ediyoruz. Biraz da sanata katkımız olsun istiyoruz” diyor. Eşi Melahat hanım ise magazin programlarındaki olayları kendi evinde yaşamaktan ve sanatçılarla bir arada olmaktan çok memnun: “Emre Kınay, Aytaç Arman, Şükran Güngör gibi insanlarla bir arada olduk burada. Bu sayede entelektüel bir atmosfer tadıyoruz, sanatsal bir ortama giriyoruz. Biz de onları kameraya çekiyoruz. Hatıra oluyor.”

Merih Konak
Sahibi Sabahattin Varan adlı bir harita mühendisi. Emekli, şu an dış ticaretle uğraşıyor. Beylerbeyi’ndeki ahşap konak 1876 yılında yapılmış. Mimarı ve kimin inşa ettiği bilinmiyor. Şu an yeni bir dizi çekimi için görüşülüyor. Galata Köprüsü’nün tahsildarı Mehmet Efendi konağın ilk sahiplerinden. Daha sonra onun mahdumu Fatma hanım buraya yerleşmiş ve bugüne kadar çeşitli sahipleri olmuş.
Rekortmen dizilerin çekildiği köşkler ve yalılar - Merih Konak

 

Bir diziye ilk kez kiralandı
“Saip Paşa’nın Yalısı” (“Dudaktan Kalbe”)
Sarıyer’deki dört katlı yalı yaklaşık 150 yaşında. Çevrede dizideki adıyla “Saip Paşa’nın Yalısı” olarak tanınıyor. Yaklaşık bir yıldır burada “Dudaktan Kalbe” çekiliyor. Bir diziye ilk kez kiralanıyor.
Rekortmen dizilerin çekildiği köşkler ve yalılar - “Saip Paşa’nın Yalısı” (“Dudaktan Kalbe”)

“Aşk-ı Memnu”nun çekildiği üç katlı villanın 10 odası var
Rahmi Koç’un villası (“Aşk-ı Memnu”)
Halid Ziya Uşaklıgil’in “Aşk-ı Memnu” adlı romanı Rahmi Koç’a ait Sarıyer’deki bir villada çekiliyor. Üç katlı villanın 10 odası var. Koç ailesinin villanın çekim için aylığı 6 bin dolara kiraladığı söyleniyor.

“İnsanlar bu iş için evinin dekorasyonunu bile değiştiriyor”
Rekortmen dizilerin çekildiği köşkler ve yalılar - Ayşem Dalman (Beylerbeyi Retürk Alize Acentesi) Ayşem Dalman (Beylerbeyi Retürk Alize Acentesi)
Beş yıldır Beylerbeyi’nde emlakçılık yapıyorum. Uzmanlık alanımız Boğaz hattındaki yalılar ve tarihi köşkler. Normal müşterilerin dışında film şirketleriyle de birlikte çalışıyoruz. Bugüne kadar pek çok diziye köşk ve yalı bulduk. “Yaprak Dökümü”, “Hatırla Sevgili”, “Pulsar”, “Arka Sokaklar” hep Beylerbeyi’ndeki köşklerde çekilen diziler. “Hatırla Sevgili”den sonra bir sektör oluştu. Türk edebiyatının eski kitapları dizi olmaya başladı. Biz de bunların çekilebileceği evlerin bulunduğu tarihi bir semtte yaşıyoruz. Dizi çekmek için köşk kiralayan film şirketlerinde neredeyse yüzde 100’lük bir artış var. Buradaki evlerin fiyatları da diziler sayesinde arttı. Satılık bir köşk 500 bin dolardan 4 milyon dolara kadar çıkıyor. Genellikle köşklerin sahipleri eski Beylerbeyi sakinleri, 20-30 yıldır burada yaşayan insanlar. Bu, Kuzguncuk ve Çengelköy için de geçerli. İnsanlar sadece bu iş için evinin dekorasyonunu bile değiştiriyor.
Rekortmen dizilerin çekildiği köşkler ve yalılar

“Gırgıriye” de burada çekilmişti
Beylerbeyi’ndeki köşk turistlerin akınına uğruyor
İzzet Tuzcuoğlu köşkünü 26 yıldır dizilere kiralıyor. Burada şu sıralar “Yaprak Dökümü” çekiliyor. Tuzcuoğlu bu evde 1967’den beri oturduğunu anlatıyor: “Rizeliyim. Bu nedenle evim ‘Lazın Köşkü’ olarak bilinir. Bugüne kadar burada onlarca dizi çekildi. Sayısını bilmiyorum. İlk başladığımda özel kanalların hiçbiri yoktu. Beni bu işe Osman Seden bulaştırdı.” Çaykur’dan emekli olan Tuzcuoğlu “Gece vardiyasında çalışırdım. Sabah saat 6’da eve gelir, ekibe kapıyı açardım. Akşama kadar onlarla çalışırdım” diyor büyük bir gururla. Perran Kutman, Müjdat Gezen, Adile Naşit, Kemal Sunal, Münir Özkul, Yılmaz Erdoğan, Kartal Tibet onun evine girip çıkan sanatçılardan birkaçı. Tuzcuoğlu’nun söylediklerine göre Lazın Köşkü yerli yabancı turistlerin de akınına uğruyor. Azerbaycan, Kanada, İran, Irak, Hollanda, Belçika, Yunanistan, Almanya, Kıbrıs gibi ülkelerden pek çok insan köşkü görmeye geliyor.

Yorumla