Game of Thrones turu

0
100

Son 13 bölüm. ‘Taht Oyunları’nın “Ne kıştı ama!” dedirtecek son sezonu başlıyor. Hazır mısınız?

‘Başlasam mı’ diye düşünenlere bir tavsiye

YouTube’u açın, “Red Wedding episode reactions” yazın, dizinin en kritik bölümlerinden birini izlerkenki reaksiyonlara bakın. ‘Şer Davos’ Liam Cunningham, “Diziyi izlesem mi” diye soranlara o videonun linkini yolladığını söylüyor.

Yeni bölümü iple çekenlere... Bir türlü başlayamamış olanlara... Game of Thrones turu

Takip eden ama nerede kaldığını unutanlara hatırlatma notları

game of thrones - taht oyunlarıTemizlik vakti
Cersei Lannister, geçen sezon finalinde kafası karışık izleyicilere büyük kıyak geçti, ‘The Sept of Baelor’ı patlatıp bir düzine karakteri ortadan kaldırdı. Oğlu Tommen kendini boşluğa bıraktı. Diğer tarafta; Euron Greyjoy, kardeşini öldürerek Iron Islands’ı kontrolü altına almıştı.

Yeni bölümü iple çekenlere… Bir türlü başlayamamış olanlara… Game of Thrones turu

Kapıyı tutar mısın Bran?
Altıncı sezondan sonra “Kapıyı tut” lafı, izleyici için tamamen anlam kaybına uğramış olabilir. Bran’ın bilinenden fazla güce sahip olduğu ortaya çıktı. Final bölümünde Jon’un doğumuna tanıklık etmişti. Bran’ın geçmişe seyahatleri önümüzdeki birkaç bölümün kilit sahnelerine dönüşebilir.

Yeni bölümü iple çekenlere… Bir türlü başlayamamış olanlara… Game of Thrones turu

game of thrones - taht oyunlarıGüç kimde?
Her geçen bölüm, bir düzine karakteri sahadan sildi, ‘Taht Oyunları’nda kalabilen oyuncu sayısı iyice azaldı. Son sezona, son düzlüğe en güçlü giren üç karakter var: Jon, Cersei ve Daenerys. Jon, Winterfell’i Boltons’tan geri aldıktan sonra kuzeyde krallığını ilan etmişti. Sept patlaması ve Tommen intiharı sonrası Cersei ‘Yedi Krallık’ kraliçesi oldu.

Yeni bölümü iple çekenlere… Bir türlü başlayamamış olanlara… Game of Thrones turu

game of thrones - taht oyunlarıGözünü kırpmadan izleyenlere birkaç dedikodu

— Arya Stark’ı en son Walder Frey’i öldürdüğü sahnede gördünüz. Hani, önce oğlunun etini ‘tart’ diye yedirip sonra boğazını kestiği sahne… Arya’nın ölüm listesinde, üzeri çizilmeyi beklenen sıradaki karakterler arasında Cersei, The Mountain, The Hound ve Mellisandre var. Arya, önümüzdeki bölümlerde daha sık ‘sahne’ alabilir.

— Serinin yazarı George R. R. Martin’le dizinin yapımcıları arasındaki fikir ayrılığı bilinen bir durum. Martin, dizideki çoğu hamleyi doğru bulmasa da dışarı çaktırmıyor. Ta ki ‘Lady Stoneheart’ polemiğine kadar…Martin’in kitaptaki favori karakterlerinden biri ve seriden çıkarılmasını son derece yanlış bulduğunu açık açık dile getirdi. Bu polemik, şimdilik bir kenarda dursun. Final sezonu bu. Her an her türlü sürpriz yaşanabilir.

— İlk duyurunun üzerinden altı yıl geçti ve iki senedir ‘ha çıktı, ha çıkıyor’ seviyesinde. ‘A Song of Ice and Fire’ (Buz ve Ateşin Şarkısı) serisinin altıncı kitabı olan ‘The Winds of Winter’da (Kış Rüzgârları) son durum şu: Martin, ısrarla kitapla işinin bitmediğini, biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu söylüyor. Hollywood koridorlarındaysa kitabın çoktan bittiği ve HBO yetkilileri arasında elden ele dolaştığı konuşuluyor. Ve ‘bugüne kadarkilerin en iyisinin’ yolda olduğu…

Yeni bölümü iple çekenlere… Bir türlü başlayamamış olanlara… Game of Thrones turu

game of thrones - taht oyunlarıGerginlik tırmanıyor…

Time dergisinin son sayısına kapak olan ekibin demeçlerinden sette artan gerginliği hissetmek mümkün. Coster-Waldau, serinin yaratıcısı olan ikili Benioff ve Weiss’ın zaman içinde nasıl değiştiğinden bahsediyor: “Hikâyeyi ve senaryoyu bebekleri gibi görüyorlar, hiç olmadıkları kadar koruyucular artık. Kimsenin karışmasını istemiyorlar. Son sezonda bunu daha da çok hissettim: ‘Yazılan kelimeyi aynen yazıldığı şekilde oku ve kapa çeneni’ tavrı hâkimdi.”

Şu an gösterildiği ülke sayısı 170

Bugüne kadar topladığı Emmy ödülü 35

Sadece ABD’deki izleyici sayısı 30 milyon

Yorumla