Hayatımızı değiştirmiş buluşlar

0
157

Uygarlık, genellikle bilim adamı olan (bazen de sadece başına hayırlı bir tesadüf gelen sıradan biri de olabilen) bir takım kutlu kişiler sayesinde bugünkü seviyesine ulaştı. Bu cengaverlerin keşfettikleri ya da icat ettikleri şeyler olmasaydı belki de bugün hala çiğ et yiyecek ve karpuzlarımızı derelerde soğutacaktık. Sizin için hayatımızda gerçekten çok önemli boşlukları dolduran ve hatta belki de hayatta kalmamızı sağlayan, kemerimize astığımız, masamızda duran ya da bir dolabın içine tıkıştırılmış en önemli icatların bir listesini hazırladık. Elbette bu listenin hazırlanması kolay olmadı. Sinirler gerildi, kalpler kırıldı, zaman zaman sandalyeler havada bile uçuştu, ancak sonuçta tüm zamanların en önemli 20 icadını listelemeyi başardık.

20 – Pez kutusu (1927): Pez, yıllaaar sonra tekrar Türkiye’de satılıyor. Yakında kutuları da çıkacaktır. Almanca “pfeffermintz”, yani nane kelimesinin kısaltılmışı olan Pez hiçbir zaman öyle aman aman bir şeker olmadı. Zaten bir an önce kutusu da satılmaya başlamazsa hiçbir esprisi olmayacak. Seinfeld severler kıkırdamaya başlamışlardır bile…

19 – Atari Pong C-100 (1976): İşte oyun konsollarının atası. Sadece tek oyun oynanıyordu, o da rezil bir şeydi, ancak eminiz o zamanın gençleri siyah beyaz televizyonun önünde günlerini geçirdiler.

Astronot kalemi 18 – Astronot kalemi (1967): Şu şehir efsanesini bilirsiniz, Amerikalılar uzun yıllar ve milyonlarca dolar harcayarak uzayda yazabilen tükenmez kalemi bulmuşlar, Ruslar ise kurşun kalem götürmüşler… Bu efsanenin gerçek olduğunu kim bilebilirdi ki?

Yıllar ve milyon dolarlar gerekmiş mi bilemeyeceğiz ama gerçekten de Fisher firması, dünyada ters tutarak (isterseniz deneyin, mürekkep aşağı aktığı için bir süre sonra yazmanız imkansızlaşıyor), uzayda ise nasıl isterseniz öyle (biliyorsunuz orada herbir şeyler ters) kullanabileceğiniz, yer çekimine ihtiyaç duymayan “Chrome Bullet” adlı bir tükenmez kalem icat etmiş. Ruslar da gerçekten kurşunkalem götürmüş.

Tamam çok daha pratik bir çözüm olduğu gerçek, ama hiçbir kurşun kalem, “Chrome Bullet” gibi klasikleşmedi ve hiçbir kurşun kaleme “astronot kalemi” dendiğini de duymadık. Seinfeld severlerin yine kıkırdadığını duyuyoruz…

Lazer pointer 17 – Lazer pointer (1980’ler): Lazer pointer’lar 1998’de bizde yeni yeni ortaya çıkarken, Amerika’da o kadar popülermiş ki okullara götürülmesi yasaklanmış. Birinin gözüne tutarsanız da 1000 dolar ceza veriliyormuş. Aslında iş adamları toplantılarda ve sunumlarda, öğretmenler derslerde yıllardan beri kullanıyormuş, ama 100 dolarlık fiyatları bir anda 10 dolarlara inince herkes birer tane kapmış. Bizde de birkaç liraya satılan bu aletler, hala sinemada terör estirmeye karar vermiş işsiz güçsüzler tarafından ısrarla kullanılmakta.

16 – Abaküs (Milattan sonra 190): İlk hesap makinesinden 1800 yıl önce abaküs, basitinden karmaşığına epeyce dört işlem yapmıştı. Hatta kare ve kök işlemleri bile yapılabiliyordu. İlkokulda hiçbir işe yaramamasına aldırmayın, Japonya’da hala yarışmaları yapılıyor.

Tamagotchi 15 – Tamagotchi (1996): Aaah tamagoçi… Dünya çapında 40 milyon sattığı tahmin ediliyor. Acaba bu sayı ile dünyanın en acayip kültürel fenomeni sayılabilir mi? Bebeği öldü diye ağlayan insanlar mı istersiniz, önemli bir konuşmayı yarıda kesip bebeğine bakmak için izin isteyenler mi? Üstelik bu hareket toplum içinde gayet normal karşılanıyordu.

Rubik küpü14 – Rubik kübü (1974): Macar Erno Rubik’in kübü 1980’lerde Amerika’yı Çin gribi gibi vurmuştu. Neyse ki 80’lerin ortasında bu çılgınlık duruldu. Sizin de mutlaka kübü eski haline getirmeyi başardığını iddia eden arkadaşlarınız olmuştur. Nasıl da yalan…

Sony Digital Mavica MVC-HD5 13 – Sony Digital Mavica MVC-HD5 (1997): Bu kameranın ilk çıktığı zamanı hatırlıyoruz. Dijital kameralar binlerce dolardı, pilleri iki dakika dayanmıyordu, LCD ekranları minnacıktı ve hafıza kartları dünyanın parasıydı.

Mavica ise 600 dolarlık etiketiyle zamanına göre çok ucuzdu. Üstelik 2,5 inçlik (yine zamanına göre) dev bir ekrana sahipti ve direkt olarak disket üzerine yazıyordu. İki yıl sonra dijital kamera pazarının %60’ı Mavica’dan sorulmaya başlamıştı.

SanDisk Compact Flash Card 12 – SanDisk Compact Flash Card (1994): SanDisk, flash hafıza devrimini yapalı 20 yıldan fazla olmuş. Bugün telefondan dizüstü bilgisayarlara kadar her şey bunları kullanıyor. Compact Flash, Secure Digital, Smart Media, xD, Memory Stick gibi envaiçeşit standart var artık, ama hala en popüler ve fiyat performans oranı en yüksek seçim CF.

JVC GR-C1 Camcorder 11 – JVC GR-C1 Camcorder (1984): 1984’e kadar VHS kasetlere kendi kaydınızı yapabilmek için yanınızda en azından bir kişi daha bulundurmanız gerekiyordu, ekipmanlar orta boy bir gorilden ağırdı, kaseti kaydeden birimi, kamerayı tutan kişinin tutması mümkün değildi. Bu kamera her şeyi değiştirdi. Kamerayı kanlı canlı görebileceğiniz en iyi yer “Back to the Future”.

10 – Pulsar Quartz dijital saat (1972): 1972’ye kadar dijital saat diye bir şey olmadığına inanabiliyor musunuz? Teknoloji, saatin içine gömülmüş likit kristal bir ekrandan ibaretmiş, ama dönemin insanları bu saate “zaman bilgisayarı” diyorlarmış. Dönemin insanları dediğimizi duyan da mağara adamlarından bahsediyoruz sanacak!

Nintendo Game Boy 9 – Nintendo Game Boy (1989): Umarız bu döneme yetişmişsinizdir. Üç yıl içinde satılan 32 milyon Game Boy’dan birine sahip olmuş çocuklar nasıl da popülerdi o zamanlar, sırtları asla yere gelmezdi.

Neyse ki 1990’larda sadece Game Boy’un en popüler oyunu Tetris’i oynatan ucuz makineler çıktı da o ukala veletlerden biraz kurtulduk.

8 – Swiss Army çakısı (1891): Şimdi tezgahlarda sahteleri satılan çakıların ilki, Karl Elsener tarafından tasarlanmıştı. Bir bıçak, bir tornavida ve bir konserve açacağından oluşuyordu. Bugün Victorinox’un çakılarının farklı işlev sayısı 33’e kadar çıktı; ki bunların arasında USB hafıza da var.

Black & Decker Dustbuster 7 – Black & Decker Dustbuster (1979): 1920’lerde o zamana kadar sadece kordonlu ve devasa hortumlu olarak üretilen elektrikli süpürgeler, ilk defa bu kadar küçüldü ve şarjlı hale geldi. Bir gün elbette, büyük süpürgesinin tozunu bu ufak süpürge ile alan Friends’in Monica’sı için bunun tozunu alacak daha ufak modeller de çıkacaktır.

6 – Toshiba SD-3000 DVD Player (1996): Toshiba, DVD formatını bulan ve bizi analog cehenneminden kurtaran konsorsiyumun üyelerindendi. SD-3000 modeli, tüketici için üretilen ilk DVD çalar. İlk üretilen DVD film de 1997’de çıkan IMAX filmi “Africa: the Serengeti” imiş.

Sony CDP-1001 CD Player 5 – Sony CDP-1001 CD Player (1983): Burnu havada bazı klasik müzik severler analog’un tadının, DJ’ler plakların havasının hiçbir şeyde olmadığını iddia ededursunlar, biz 1983’den beri tertemiz müzik dinlemenin keyfini yaşıyoruz. Bu player’ın 1000 dolarlık etiketi ve müzik mağazalarında kasetlerin yanında birer ikişer gördüğümüz CD’lerin fiyatları sebebiyle 1983’en beri keyfini çıkarıyoruz diyemeyiz gerçi tam olarak, ama neyse…

4 – Apple iPod (2001): İlk taşınabilir dijital müzik çalar değildi, benzerlerine göre pahalıydı ve sadece Mac’lerde çalışıyordu. İlk çıkan iPod’lar buna rağmen çılgınca satıldı ve pazarı inanılmaz genişletti. Sanırız bu da tamagoçi gibi sosyologların incelemesi gereken bir konu. iPod’un dijital müzik çalar piyasasının yüzde92’sini elinde tuttuğu söyleniyor.

Motorola StarTAC 3 – Motorola StarTAC (1996): StarTAC’ten önce cep telefonları şimdiki telsiz telefonlardan büyüktü. Dect telefonlardan da değil, bildiğiniz kocaman telsizlerden bahsediyoruz. Cep telefonu denen nanenin gelecekte işe yarayacağını ilk düşündüğümüz an, bir arkadaşımızın elinde babasından kaçırdığı bu telefonu gördüğümüz andır.

2 – Sony Walkman (1979): iPod, şimdiye kadar yapılmış en cool kişisel müzik çalar olabilir, ancak yarattığı devasa çılgınlık bile ilk walkman’in yanında bir şey değildir. Masaru Ibuka, Akio Morita ve Norio Ohga, ilk walkman’i uçak yolculuklarında canları sıkılmasın diye yapmışlar. Şimdi birinin elinde görünce kınıyor olabiliriz ama o olmasaydı bugün kullandığımız hiçbir kişisel müzik çalar varolmayabilirdi.

1 – CDI Mechanical Mouse 4-1001 (1970): Mouse fikri Douglas Engelbart tarafından 1965’de bulunmuş olabilir, ancak bu fikrin üretime geçmesi için 5 yıl gerekmiş. Bu icat sayesinde bilgisayar kullanmak hiç olmadığı kadar kolaylaştı.

İşte Genç özel ödülü:
Zenith Space Command uzaktan kumandaZenith Space Command uzaktan kumanda (1956): Televizyonun kanallarını değiştirmek için yerinizden kalkmanız gereken zamanları hatırlamazsınız. Hayatta böyle de bir dönem yaşandı yani. Gerçi TRT1 ile TRT2 arasında zaplamak ne kadar keyifli olabilir diye düşünebilirsiniz, haklısınız da. Zenith, ilk uzaktan kumandasını 1950’de yaptı, adı “Lazy Bones”du ve kabloluydu. İlk kablosuz kumanda 1955’de üretildi, adı “The Flash-Matic”ti ve basitçe söylemek gerekirse bir fenerdi, televizyonun dört köşesinde bulunan alıcıları bu fenerle vurmaya çalışıyordunuz.

Tabii bu inanılmaz lüksün tek sorunu güneşli havalarda kendi kendine kanal değiştirmesiydi. 1956’da üretilen bu kumanda ise ultrasonik ses dalgaları kullanıyordu; kanal değiştirebiliyor, sesi açıp kısabiliyordu, hatta inanmayacaksınız ama mute fonksiyonu bile vardı, üstelik pil gerektirmiyordu. Ultrasonik kumandalar, 1980’lerde infrared teknolojisi kullanılmaya başlayana kadar hüküm sürdü.

Yorumla