Türk futbolunun efsane kadroları – Beşiktaş 89-92

0
589

Türk futbolunun efsane kadroları. Başlamadan önce şunu açıklamak lazım. “Efsane” sözcüğünün altında mutlaka şampiyonluklar, kupalar yatmıyor. Burada kelimenin anlamı iz bırakması ve adı geçtiğinde herkesin kadrodaki en azından 6-7 ismi sayabilecek kadar ezberlere geçmiş olması. Bu manada Bursaspor’un Nejat Biyediç’le Inter-toto’yu kovalayan kadrosu da listede yer alacak. Fenerbahçe’nin Veselinoviç’le şampiyon olan kadrosu da.

Ama başlangıç başka bir takımdan.
İstanbul’un Beşiktaş semtinde 80’li yılların sonu 90’lı yılların başında şöyle bir efsane dolaşırdı. İnönü Stadı’nın sol kanadından Alan Walsh isimli Süleyman Seba’nın askerlik arkadaşı olduğu söylenen yaşlıca bir futbolcu topu getirir ve öyle adrese teslim bir orta yaparmış ki, Metin, Ali, Feyyaz üçlüsünden hangisi ceza sahasındaysa hiç hareket etmez, Walsh’ün gönderdiği top onların kafasına çarpıp kaleye girermiş. Beşiktaş bu efsane ve 4-4-2 sisteminin Türkiye’de gelmiş geçmiş en iyi uygulayıcılarından birisi olan takımla Türkiye’de üstüste 3 sene şampiyon oldu. Recep, Kadir, Ulvi, Gökhan efsane geri dörtlüsü, Walsh, Şifo, Mehmet, Rıza, Wilson’dan (daha sonraları Zeki ve zaman zaman sarı fırtına Metin) oluşan orta dörtlü ve değişmeli olarak Metin-Ali-Feyyaz- ikilisinin sürüklediği takım arka arkaya 3 sene Türkiye Ligi’nin tozunu attı. Ancak o takımın en önemli eleştiri alan noktası Avrupa başarısının yokluğuydu. Türk futbolunun efsane kadroları - Beşiktaş 1989-1992 Ancak gözden kaçmaması gerekir ki o senelerde İngiliz sistemi sadece Beşiktaş’ta değil, İngiltere’de de Avrupa’nın 1 numaralı kupa başarısına ulaşamamıştı. 1990-1994 arası (ilk sene Heysel faciasının cezası da dahil) hiç bir İngiliz takımı Şampiyon Kulüpler Kupası’nı kazanamadı. O dönemin Beşiktaş takımının önemli özelliklerinde birisi de Fenerbahçe’ye karşı farklı skorlarla büyük üstünlük kurmasıdır.

Türk futbolunun efsane kadroları - Beşiktaş 1989-1992 O efsane kadronun önemli yabancılarından üçü Beşiktaş’a Bristol City’den 33 yaşında transfer olan, sol kanat oyuncusu Alan Walsh, Everton’dan 31 yaşında transfer olan İskoç Ian Wilson ve Newcastle United’dan 38 yaşında transfer edilen Rob McDonald’dı. Bu üçlüden Walsh Beşiktaş’tan sonra İngiltere’de alt lig takımlarında oynayarak kariyerine nokta koydu ve şu anda oğlu Phil Walsh’un da kadroda olduğu Bristol City’de alt yapı sorumlusu olarak çalışıyor. Ian Wilson ise 3 kez İskoçya’da Peterhead FC takımını çalıştırdıktan sonra şu anda boşta. Rob McDonald ise uzun süresi Hollanda’da geçen kariyeri gibi Hollanda’da teknik direktörlük yaptı ve son olarak İrlanda Ligi takımlarından Sligo Rovers’ın başında idi.

Türk futbolunun efsane kadroları - Beşiktaş 1989-1992 Şampiyonluk üçlemesinin son sezonunda forma giyen Polonya’lı kaleci Jaroslaw Bako şu anda Polonya’da Polonia Warsaw takımında kaleci antrenörü. Yine kadroda olan Polonya’lı Adam Zeyer ise sonradan Gaziantepspor’a transfer olmuştur.

1989/90
Engin, Recep, Gökhan, Kadir, Ulvi, Rıza, Şenol, Mehmet, Walsh, Halim, Zeki, İsmail, Turan, Saffet, Metin, Ali, Feyyaz

Gordon Milne 1990/91
Engin, K.Metin, Recep, Gökhan, Ulvi, Hamit, Kadir, Rıza, Mehmet, Şenol, Walsh, Turan, Mutlu, Halim, Wilson, Zeki, Metin, Ali, Feyyaz

1991/92
Bako, Recep, Gökhan, Kadir, Ulvi, Rıza, Hamit, Sergen, Şenol, Zeyer, Zeki, Turan, Halim, K.Metin, Mutlu, Mehmet, Ali, Feyyaz

Yorumla