Sağlıklı yaşam için spor önerileri

0
145

Günümüzde sağlıklı yaşam için sporun çok önemli olduğu, pek çok hastalıklardan korunmak için eczanelerden alınan ilaçlar kadar gerekli bulunduğu bütün tıp otoritelerince ısrarla belirtilmektedir.

Dolayısı ile bu mütevazı bültenimizde sporun sağlığımız konusunda önemli bir tedavi unsuru olduğu veya sporun insan bünyesindeki olumlu etkileri üzerinde durmayacağız. Çünkü bu konular tıp otoritelerince bütün ayrıntıları ile ve muhtelif vesilelerle medyamızda kamu oyunun bilgisine sunulmaktadır.

Neticede bilinenleri tekrar etmektense yıllardan beri yaptığımız sporun kazandırdığı bilgilerle spora başlama ve gerekli, güvenilir ölçülerde devam etmeyi sağlayan pratik yönlerine ve kolaylıklarına, kısaca “put noktalarına” değineceğiz.

Burada kullandığımız “spor” deyimi belli ölçülerde yapılan yürüyüş veya koşu sporunu ifade etmektedir. Futbol, basketbol. tenis, yüzme, bisiklet sporları çok çeşitli teknik özellikleri dolayısı ile kapsam alanımız dışındadır.

1- Ciddi ve disiplinli karar vermek;
Sağlıklı Spor İçin Öneriler Sağlık için spor yapabilmenin ön koşulu ciddi ölçülerde ve hayatın kaçınılmaz bir parçası olduğuna karar vermektir. Kısaca günlük yaşamın olmazsa olmazı olduğuna inanmaktır. Tıpkı şeker hastasının tatlılardan elini çekmesi, tansiyon hastasının her gün tansiyon hapı alması gibi. Aktif iş hayatına son vermiş, emekli vatandaşlara tavsiyemiz ise; sporu ikinci bir meslek kabul edip, bir ömür boyu her sabah ise gitmek konusunda gösterdikleri ciddiyeti ikinci meslekleri olan spordan da esirgememeleridir.

2- Vaktim yok mazereti:
Ciddi surette karar verilmediği takdirde en sık rastlanan söylem “vaktim yok” mazeretidir ve çok kolay üretilir ve bu mazeretin arkasına saklanılır. Ciddi ve disiplinli karar verildiğinde spora gereği kadar zaman muhakkak yaratılabilir. Gerçekten spora vakit ayıramayan ama yürüyüşün faydasına ciddiyetle İnanmış pek çok dostum artık 25/30 dakikalık yürüyüş mesafesindeki işine yürüyerek gidip gelmektedir. (Hatta kapısında özel şoförü bekleyenler bile. Olaya bu çerçeveden bakıldığında sağlıklı yaşam sporuna muhakkak vakit bulunacaktır.

3- Belli gün ve saat tespit etmek:
Spor yapma konusuna ciddiyetle karar verilirken sporun zamanı ve yeri tespit de edilmeli ve spor yapma günü ve zamanı ayrı bir karara bırakılmamalıdır. Şöyle ki, haftanın şu günleri şu saatte şurada spor yapacağım gibi program, kesin karara bağlanmalıdır. Spor yapma işi her gün ayrı bir karar vermeye bırakılırsa, şüpheniz olmasın her seferinde bir mazeret hazırda bekler.

Vakti gerçeklen çok kısıtlı olanlar için:
Örneğin, Pazartesi/Çarşamba/Cuma günleri otobüs/vapur’dan evvel/sonra 40/45 dakika belli bir güzergahta yürüyeceğim… Veya; Salı/Perşembe/Cumartesi 40/45 dakika …Şurada) spor yapacağım gibi belli zaman dilimi ve yer tespiti yapılmalı günün diğer işleri buna göre tanzim ve tertip edilmelidir.

4- Bütçeye göre ciddi yatırım yapmak:
Ne Kadar ve Ne Zamanlar Spor Yapmalı? Her ne kadar en az masraflı spor dalı yürüyüş ve koşu olmakla beraber kendine göre bir takım özellikleri de vardır. Tabiatı ile bunların en başında spor ayakkabısı gelir. Spor yaparken muhakkak spor ayakkabı kullanılmalıdır Yürüyüş sporunu işe gidip gelirken yapma durumunda olan dostlara tavsiyemiz; şehir ayakkabılarını iş yerinde muhafaza ederek işyerinde değiştirmeleridir. Şehir ayakkabısı ile yürüyüş eklemlerde büyük hasara sebep olur. Ciddi yatırımdan amaç spor yapmayı teşvik etmesidir, Bütçenin elverdiği ölçüde ama önemsenecek bedeller ödenerek bir takım yatırım yapılmalıdır. Pahalı bir spor ayakkabısı, zevke uygun eşofman, spor saati (nabzındı kontrol eden], kondisyon bisikleti, yürüyüş bandı vs vs gibi. Alınan bu nesneler her zaman göz önünde bulunacak yerlere konmalıdır. Ödenmiş olan para bir anlamda sizi onu kullanmaya ve spor yapmaya teşvik edecektir,

5- Arkadaş ile randevu, dostlara bildiri:
Ayni kararı vermiş olan dostlarınız ile birlikte program yapmak ve birlikte hareket etmek. Arkadaşınıza mahcup olmamak için vermiş olduğunuz sözü tutarsınız. Kararlaştırdığınız üzere spor mahallinde arkadaşınızla buluşmak sorumluluğunu taşırsınız. Diğer bir ifade ile kolaylıkla mazeret üretmez, spora gidersiniz.

Spor kararınızı dostlarınıza açık açık ifade ediniz, bu konuda ciddi olduğunuzu bildiriniz. Bu kararınızı onlar da takip edecektir. Onlara karşı mahcup duruma düşmemek sizi spor programını uygulamaya zorlar.

6- En isteksiz halde dahi hazırlanmak
Şüphesiz psikolojimiz her gün ayni canlılıkta olmayabilir. En isteksiz olduğumuz günde dahi spor giysilerimizi giyerek kendimizi kapı önüne atmalıyız. Bitkin olduğumuz halde dahi, sanki kapı önünden hemen içeri dönecekmiş gibi giyinip kuşanıp kapı önüne çıkmalıyız. Bu kadar hazırlanıp, sokağa çıktıktan sonra eminim geri dönülmez, spor yapmanın keyfi ile moralimiz düzelmiş olarak eve döneriz.

7- Ne ölçüde spor yapmalıyız:
Ne Kadar ve Ne Zamanlar Spor Yapmalı? Başında dediğimiz gibi doktorlarımız spor yapılmasını ısrarla tavsiye etmelerine rağmen ne ölçüde spor yapılması konusunda ayrıntılara girmemekte yuvarlak tavsiyeler ile yetinmektedirler. Halbuki konunun üç dört adet belli kesin ölçüleri vardır. Bunlar sırası ile:
1. Kalp-damar sisteminde spor yapmayı sakıncalı kılan bir arıza olup olmadığı tespit edilmelidir. Bu konuda günümüzde tıp fevkalade ilerlemiştir.
2. Haftada asgari 4 gün belli ölçülerde spor yapılmalıdır, Birkaç günün sporu hepsi birden bir güne sıkıştırılmamalıdır.
3. Günlük yürüyüş sporu 40/45 dakika, hafif koşu sporu 20;25 dakika olmalıdır.
4. İmkan olduğunca beton ve sert zeminlerden kaçınmalı, toprak ve çim zeminler tercih edilmelidir.
5. Spora başlamadan evvel ve dönüşte muhakkak bir bardak su içilmelidir.
6. Yürüyüş temposu; dakikada asgari 130 adım olmalıdır.
7. Sizi uzaktan görenler “Bu şahıs spor yürüyüşü yapıyor” demelidir,

Yorumla