Ofsayt nedir, ne zaman ofsayt olur, ne zaman olmaz?

0
1404

Ofsayt pozisyonu
Oyuncu şu pozisyondayken ofsayttadır:
Karşı takımın kale çizgisine top ve rakipten daha yakın olursa.

Oyuncu şu pozisyonlarda ise ofsayt değildir:
Kendi yarı sahasındaysa ya da
Kaleci hariç bir diğer oyuncuyla aynı hizadaysa ya da
Diğer iki rakip oyuncuyla aynı hizadaysa

Ataktayken
Oyuncu ofsayttayken topa dokunur veya ona top gelir ve dokunursa aktif duruma düşer, aşağıdaki durumlarda oyuncu ofsayt verilerek cezalandırılır:
Oyunu engellerse ya da
Rakibini engellerse ya da
Bu pozisyonla kazanç sağlarsa

Atakta değilken
Şu şekillerde ofsayt olmaz:
Kale vuruşu
Taç atışı
Korner vuruşu
Kural İhlali Nedeniyle Verilen Ceza
Hücum yapan takımın bir oyuncusu ofsayttaysa karşı takıma endirek serbest vuruş verilir ve vuruş ofsaytın olduğu noktadan kullanılır.

Ofsayt pozisyonları
Ne Zaman Ofsayt Olur - Ofsayt Olan Pozisyonlar Hücum oyuncusu takım arkadaşının pas için topa vurduğu anda ofsayt pozisyonundadır. Çünkü kale çizgisine toptan ve sondan ikinci defans oyuncusundan daha yakın ve bulunduğu pozisyondan avantaj sağlamaktadır.

Ne Zaman Ofsayt Olur - Ofsayt Olan Pozisyonlar Hücum oyuncusu ofsayttır. Çünkü aktif oyunun içinde kaleciye mani olmaktadır.

Ne Zaman Ofsayt Olur - Ofsayt Olan Pozisyonlar Hücum oyuncusu ofsayttır. Çünkü aktif oyunun içinde kaleciye mani olmaktadır.

Ne Zaman Ofsayt Olmaz - Ofsayt Olmayan Pozisyonlar Arkadaki hücum oyuncusunun şutu kale direğinden dönerek takım arkadaşına geldiğinde ofsayt olarak cezalandırılır. Çünkü top oynandığında aktif oyunun içindedir ve bulunduğu pozisyondan avantaj elde etmektedir.

Ne Zaman Ofsayt Olur - Ofsayt Olan PozisyonlarTakım arkadaşı tarafından çekilen şut kaleciden geri dönerek ofsayt pozisyonundaki oyuncuya geldiğinde ofsaytla cezalandırılır. Çünkü topla oynandığı anda aktif oyunun içindedir ve bu pozisyonda avantaj elde etmektedir.

Ofsayt olmayan pozisyonlar
Ne Zaman Ofsayt Olur - Ofsayt Olan PozisyonlarHücum oyuncusu arkadaki takım arkadaşının pas için topa vurduğu anda ofsayt pozisyonunda değildir. Çünkü topa vurduğu anda sondan ikinci defans oyuncusuyla aynı hizadadır.

Ne Zaman Ofsayt Olmaz - Ofsayt Olmayan Pozisyonlar Topu alan hücum oyuncusu ofsayt değildir. Çünkü top arkadaki takım arkadaşı tarafından oynandığında sondan ikinci defans oyuncusu ile aynı hizadadır.

Ne Zaman Ofsayt Olmaz - Ofsayt Olmayan Pozisyonlar Bir oyuncuya top doğrudan doğruya taç atışından geliyorsa ofsayt ihlali yoktur.

Ne Zaman Ofsayt Olmaz - Ofsayt Olmayan Pozisyonlar Kale alanı içinde yatan oyuncu, aktif oyunun içinde olmadığı ve kalecinin hareket ve görüşünü engellemediği için ofsayt değildir.

Ne Zaman Ofsayt Olmaz - Ofsayt Olmayan Pozisyonlar Ofsayt pozisyonundaki hücum oyuncusu, Arkadaki arkadaşı topla oynadığı anda ofsaytla cezalandırılmaz. Çünkü aktif oyunun içinde değildir ve bulunduğu pozisyondan avantaj sağlanmamaktadır.

Ne Zaman Ofsayt Olmaz - Ofsayt Olmayan Pozisyonlar Rakip oyuncu tarafından rakip kaleciye verilen topu ve kaleciyi takip eden oyuncu.

Ne Zaman Ofsayt Olmaz - Ofsayt Olmayan Pozisyonlar Kaleci topu oyuna sokmakta, hücum oyuncusu ofsayttan çıkmaktadır.

Ne Zaman Ofsayt Olmaz - Ofsayt Olmayan Pozisyonlar Top kanattaki oyuncuya takım arkadaşı tarafından atılmıştır. Rakip kaleye en yakın hücum oyuncusu ofsayt değildir. Çünkü aktif oyunun içinde değildir ve bulunduğu pozisyondan avantaj elde etmemektedir.

Yorumla