Dünyanın en ilginç sporları

0
219

Spor salonuna gitmekten fenalık mı geldi? Basketbol sahasında top sektirmekten sıkıldınız mı? Havuzda kulaç atmaktan yoruldunuz mu? Eğer formda kalmak için yeni bir yöntem bulma konusunda hevesliyseniz bir sürü tuhaf ve çılgın spor var.

Dünyanın en ilginç sporları

Mesela, neden durgun bir denizde şnorkelle yüzmek yerine maskenizi ve paletlerinizi kapıp bataklığa atlamayasınız? Bog snorkeling (bataklıkta yüzme) yarışmacıları, bataklık kömürünün içindeki oyukta, kötü kokulu ve kurumlu çamurlu suda yüzmenin zevkine varıyor. Oyukta ileri ve geri en hızlı yüzen şnorkelli yarışmacı altın madalyayı kapıyor.

Dünyanın en ilginç sporları

Alışılmadık bir “su” sporu daha var: Blokart. Aslında yelken açıyorsunuz ama tek farkı, bunu karada gerçekleştiriyor olmanız. Kaliforniyalı adrenalin sporları tutkunu Adrian Smith, “Blokart yarışında üç tekerlekli ve yelkenli bir yarış arabasına bağlanmaya hazır olun” diyor. “Bu hafif yarış arabaları rüzgarla çalışıyor ve hızları saatte 90 kilometreye kadar çıkabiliyor.”

Peki yastık savaşına ne dersiniz? Peki insanlar peynir peşinde koşmayı tenis kadar ciddiye alıyor mu? Kaşar ile İzmir tulumunu ayırt etmekte zorlanmıyor olabilirsiniz ama peynir peşinde koşarken bu bilginizin pek faydası olmayacak. Ağır bir peynir tekeri dik bir yamaçtan aşağı yuvarlanıyor ve onlarca yarışmacı birbirlerine dirsek atarak tekerin peşinden koşuyor. Öyle bir itiş kakış oluyor ki birçok kişi yaralanıyor, kaburgaları kırılanlar oluyor. Peynir tekerini yakalayan kişi şampiyon olup 15 dakikalık şöhreti yakalıyor. Peynir tekeri de onun oluyor tabii

Dünyanın en ilginç sporları Pijama gecelerinin eğlencesi artık bir spor oldu. Yerel bir yarışmada yastık savaşına katılan 20 yaşındaki Avustralyalı dansçı Abigail O’Conner “Bu spor eğlenceli ama aynı zamanda birçok kuralı var. Koruyucu giysiler, dizlik ve dirseklik giymemiz gerekiyor ve oyundaki stilimiz, dayanıklılığımız ve tekniğimize göre değerlendiriliyoruz” diyor.

Dünyanın en ilginç sporları Aklını kullanmayı sevenler ise chessboxing (satranç boksu) sporundan keyif alabilir. Hollandalı satranç boksu ustası Iepe Rubingh “Bu en popüler fiziksel sporla en iyi zihinsel sporu birleştiren bir aktivite” diyor. Bu melez spor birbirini izleyen 11 raunttan oluşuyor. Dörder dakikalık satrançtan sonra, ikişer dakikalık boks yapılıyor.

Dünyanın en ilginç sporları Sevgilinizle birlikte yapacağınız bir spor mu arıyorsunuz? Eş taşıma sporunda bütün ağır işi karılarını taşıyan kocalar yaparken, eşleri keyfini çıkarıyor. Eş taşımanın başlangıcı 19’uncu yüzyıla dayanıyor ancak bu 1992’den beri Finlandiya’da resmi olarak düzenlenen bir spor etkinliği. Sırtlarında eşlerini taşıyan erkekler engellerle dolu, suyun üzerinden atlamayı da kapsayan 245 metrelik parkuru koşuyor. Eğer erkeklerden biri yarış sırasında karısını düşürürse 15 saniyelik bir cezaya tabi tutuluyor. Ancak büyük ihtimalle evdeki cezası daha büyük oluyor. Yarışı kazanan erkeğin ödülü ise eşinin ağırlığınca bira.

Dünyanın en ilginç sporları Eğer bir polo ustasıysanız ve ölü hayvanlarla oynamak sizin için sorun değilse, buzkaşi sizin yarışmanız olabilir. Afganistan ve Kırgızistan’ın popüler sporu olan buzkaşi en tuhaf aktivitelerden biri. Atların üzerinde oyuncuların olması ve bunların bir objeyi hedefe doğru götürmeye çalışmaları açısından poloya benziyor ve oyun çok zorlu bir hal alabiliyor. Poloyla arasında önemli bir fark var: Bu oyun sopa ve top kullanmak yerine, kafası kesik buzağı ya da keçiyi hedefe ulaştırarak kazanılıyor. Ciddi buzkaşi oyuncuları yıllarca yoğun şekilde eğitim alıyor ve ustaların çoğu 40 yaşının üzerinde.

Dünyanın en ilginç sporları Daha hafif bir şeyler tercih ediyorsanız spor, ter ve gülmeyi birleştiren gülme yogasını deneyebilirsiniz. Bu zoraki gülümseten spor, gülme egzersizleriyle yoganın nefes alma egzersizlerini birleştiriyor ve dünyanın birçok yerindeki atölyelerde yapılabiliyor. Gülmenin yararlarına dair birçok araştırma olmakla beraber insanlar gülmeyi bir tür terapi olarak algılıyor.

Dünyanın en ilginç sporları Eğer yarış duygusu sizi heyecanlandırıyorsa ve yabani otları temizlemekte üzerinize yoksa, çim biçme makinesi yarışı ile sıkıcı bir işi yeteneğe dönüştürmenizin vakti geldi demektir. intenseexperiences.com adlı internet sitesinin kurucusu ve “Beyond Stone and Steel” (Taş ve Çeliğin Ötesinde) kitabının yazarı Brian Vaszily’ye göre bu spor İngiltere’de ortaya çıksa da kendine ABD’de büyük bir hayran kitlesi edindi. Etkinliklerin tüm çim biçme makinesi sahiplerine açık olduğunu söyleyen Vaszily, “Ticari amaçlı satılanlardan olması gereken çim biçme makineleri çimleri kesmeye de uygun olmalı” diyor.

Yorumla