Kapadokya: Tarih, kültür ve doğanın buluşması

0
146

Hristiyanlık döneminde büyük bir yerleşim yeri olan Kapadokya, Bizans döneminde dinsel önem kazanmış. Tarih zengini olan Kapadokya’nın Pers dilinde “Güzel atlar ülkesi” anlamı taşıyor.

Kapadokya

Kapadokya Pers dilinde “Güzel atlar ülkesi” anlamına gelen Kapadokya, ülkemizin en önemli turizm bölgelerinden biri. Güneyde Toroslar, kuzeyde Karadeniz dağları, batıda Tuz Gölü havzası ve doğuda Fırat nehriyle çevrili Kapadokya bölgesi içinde Ürgüp, Göreme, Avanos öne çıkmış, ama geniş bölgede birbirinden ilginç oluşum ve daha birçok görülmesi gereken yer bulunuyor. Peribacaları ve yeraltı şehirleri ile ünlü Kapadokya’nın M.Ö. 2 bin yılı başlarına uzanan tarihinde Asur, Pers Roma ve Türklerin egemenlik izlerine rastlanıyor. Jeolojik dönemlerde aktif bir yanardağ olan Erciyes ve Hasan Dağı’nın püskürttüğü lavlar, Kapadokya bölgesine yayılarak bir tabaka meydana getirmiş rüzgar, yağmur, kar ve akarsuların aşınımıyla çeşitli oluşumlar ortaya çıkmış. Bu yumuşak tabakayı sabırla oyanlar, kendilerine barınak ve kilise yapmış, bazılarının duvarlarını resimlerle süslemişler.

Kapadokya Bunların içinde yedi katlı yeraltı şehirlerinde dışarıdan gelen saldırılarda gizlenmişler. Hristiyanlı döneminde büyük bir yerleşim alanı olan Kapadokya, Bizans döneminde dinsel önem kazanmış. Bölge, görenleri hayrete düşürecek ve bir defa gezmekle bitip tükenmeyecek güzellikler sergiliyor. Her biri ayrı karakter taşıyan merkezler arasında Ortahisar, Uchisar, Gülşehir, Cavuşin, Sinesos, Kızılçukur Vadisi, Kurtdere Vadisi, Çemil Köyü, Damsa Köyü, Zindanönü, Soğanlı, Güzelyurt, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara, Belisırma ve daha birçok görülmesi gereken özellikli yer bulunuyor.

Kiliselerin bir arada olduğu açıkhava müzesi Göreme, Nevşehir’e 11 km. uzaklıkta. Restorasyonu devam eden Karanlık Kilise, El Nazar, Yılanlı, Elmaslı kiliseleri Tokalı ve Kızlar manastırı her yıl ziyaretçilerle dolup taşıyor.

Kapadokya Avanos yolunda yer alan Nevşehir’e 18 km. uzaklıktaki Cavuşin, terk edilmiş hayalet şehir görünümünde. Önce çatlayıp, daha sonra yıkılan dev bir kaya etrafına kurulu eski yerleşim, vahşi ve ürpertici bir görünüm kazanmış. Cavuşin’den devam edip içeri giren yolda Zelve Vadisi var. İlginç doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, eşek ve at sırtında geziler düzenlenen Zelve’de 1-2-3 nolu gezi vadileri, yüksek kayalara ayrılmış kilise ve dehlizler görülebiliyor.

Avanos’a bağlı Cavuşin’de gezilen yerlerden biri de “Kızıl Çukur Vadisi”. Kızılımsı toprak rengi nedeniyle akşam gün batımında kırmızıya boyanan vadide en ilginç renkler yağmur sonrası batan güneşte yaşanıyor. Aynı bölgede Çağılı dere doğa yürüyüş alanı. 1 km. uzakta Güllüdere, Saint Jean kiliseleri turistlerin diğer uğrak yerleri Avanos Kızılırmağın üzerinden geçerek ulaşılan bir nevi çömlek cenneti. Müzelerde sergilenen antik çağlardan kalma kaplardan örnek alınarak yapılan çömlekler, kaplar arasında gagalı testi ve vazolar en çok ilgi çeken parçalar. Avanos’ta çömleklerin nasıl yapıldığını gösteren show atölyelerinde uygulama imkanı da bulunabiliyor.

Bezbebekler ülkesi Soğanlı Vadisi
Kapadokya Lav ve tüflerin sertlikleriyle şekillenen plato ve vadiler, akarsu, göl ve yağışların tüf tabakasını aşındırmasıyla bugünkü halini almış. Kayseri’nin Yeşilhisar ilçe sınırları içindeki Soğanlı Vadisi, yer sarsıntıları sırasında çökmelere uğramış, derinleşip vadi ve platoları meydana getirmiş. Roma döneminden itibaren devamlı yerleşme görülen vadide yamaçları Romalılar mezarlık, Bizanslılar kilise olarak kullanmışlar. Soğanlı Köyü Vadisi’nde en etkileyici yerlerin başında Kubbeli Kilise geliyor. Dev bir peri bacasının çok ustalıkla işlenmesi sonucu kubbeler oluşturulmuş. Kilisenin dışı mimari eseri içi ise kayalar oluyarak yapılmış şaşırtıcı tünel, merdivenler, dehliz ve koridorlarla içinden çıkılması güç bir labirenti andırıyor. Kilise, sesin nereden geldiğini belli etmeyen akustik bir yapıya sahip. Kayalara oyularak yapılmış güvercin yuvaları, kök boyalarla süslenmiş. Bölgenin en ünlü ürünü renkahenk kumaşlarla yapılan şirin ve sempatik bez bebekler, tüm bölgeye hakim olmuş.

Kapadokya Bir başka ilginç yerleşim alanı da, yıkılma tehlikesine karşı boşaltılan Uchisar-Göreme arsından gidilen Ortahisar. Her mevsim serin tutulan yeraltı depolarına sahip oluşu nedeniyle Türkiye’nin narenciye deposu olarak görev üstlenen Ortahisar’ın girişinde kayalara oyulmuş görkemli bir kale ve altında antikacı dükkanları bulunuyor. Anadolu’nun çeşitli yerlerinden toplanmış nadide ahşap parçalar arasında kapı, pencere tavan süsleri, çeyiz sandıkları duvar süsleri ve el işi takılar hayranlık uyandırıyor.

Kapadokya Gece ve gündüzü hareketli yaşayan merkezlerin başında ise Ürgüp geliyor. Halıların ve hediyelik eşyaların satıldığı dükkanların yanısıra Kapadokya bölgesinde turizmden sonra bölgenin en önemli geçim kaynaklarından biri olan bağcılık ve şarapçılık ürünlerinin satıldığı dükkanlar var.

Kapadokya Vitrin ve tezgahlara dizilen sofra şaraplarını test ederek satın alabiliyorsunuz. Şarapçılarda eski tarz ev yapımı şaraplar veya preste fabrikasyon üretilen türde iki tür şarap bulunabiliyor. Açık hava müzesi görünümlü Kapadokya’da, hemen hemen her yerde rastlanan hediyelik eşyalar arsında bölgeye has özellik taşıyan bez bebekler, el işi dantel ve oyalar, mermer biblolar, çeşitli yerlerden getirilmiş madenler, taşlar, Erciyes taşlarından oyularak yapılmış peribacalarının maketleri, bakır işi çeşitli ev eşyaları, el örgüsü yün başlık, eldiven ve renk renk çoraplar, Niğde-Bor-Taşpınar’da dokunan Avanos Yahyalı’nın halıları, kilimleri, heybeleri, yazmaları bulunuyor.

Kapadokya’da balon turu
Sonbaharda görsel şölen: Balonla Kapadokya
Kapadokya'da balon turuBiz fotoğrafçılar için sonbaharın gelişi herkese olduğundan daha güzeldir. Çünkü gün ışığının en güzel mevsimidir. Doğru saatlerde çekilen fotoğraflar daima daha etkileyici olur. Bu nedenle “Kapadokya’da balon turu içi en ideal zaman sonbahardır” diyebiliriz. Böyle düşündüğüm için ben de fırsatı kaçırmayıp Kapadokya’da balon turuna gittim. Ve elbette sadece bir sabah değil, orada kaldığım her sabah, birbirinden güzel vadilerin üzerinde uçtum. Bence en keyiflisi “Aşk Vadisi”ydi. Siz de atlayın Nevşehir uçağına ve her sabah günün ilk ışıkları ile balonla uçmanın tadına varın…

Kapadokya, balon uçuşları için çok uygun bir coğrafya ve iklime sahip. Sabah erken saatlerde çok düşük olan rüzgar balonla uçuş için elverişli. Uçuşa elverişli olmayan bir hava ile karşılaşma oranı ise oldukça düşük. Bölgenin doğal dokusunu havadan izlemenin keyfi de işin içine girince burada balon turu yapmak kaçınılmaz oluyor. Kapadokya üzerinde balonla uçmaya karar verdikten sonra balon uçuşu yaptıran firmalardan birine bir gün önce rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Çünkü Kapadokya, yılın 12 ayı yabancı turistle dolup taşıyor ve özellikle Japonların gözdesi olmuş. Uçuş yapacağınız günün sabahı da biraz erken kalkmanız gerek. Saat 05.30’da balon firmasının servisi sizi otelinizden alıyor ve kısa sürede kalkış alanındaki toplanma yerine ulaştırıyor. Dünyanın her yerinden gelmiş birçok insanla orada çayınızı yudumlarken, balonun nasıl şişirildiğini de izleyebilirsiniz. Ve birkaç dakika sonra balon hazır olacak zaten. Balona yaklaştıkça göreceksiniz ki, uzaktan bakıldığında küçük olduğunu sandığınız balon hiç de küçük değil. Hatta sepetine 15-16 kişi alabiliyor…

Ve uçuş başlıyor
Kapadokya'da balon turu Sepete biner binmez balon pilotu birkaç cümle ile iniş pozisyonunu anlatacak. Ve hemen sonra artık yavaş yavaş yeryüzünden ayrılacaksınız. Hemen belirtmeliyim ki, balon çok yavaş hareket ettiği için yerden yükselirken hareketi algılamak bile zor. Ancak biraz zaman geçtikten sonra fark ediyorsunuz ne kadar yükseldiğinizi. Genellikle hem Türkiye, hem de başka bir ülkeden lisans almış olan balon pilotları oldukça usta. Balonu vadinin içine indirerek sizi peri bacalarının arasında gezdiriyorlar. Bunu ne kadar büyük bir ustalıkla yaptıkları ise inanın ki sizi hayrete düşürecek. Bazen ağaçlara, peri bacalarına dokunabilecek kadar yakın geçeceksiniz. Yavaş yavaş hareket eden balonla vadiyi tamamen gezecek, ardından yükselip vadiyi ve Kapadokya’yı kuş bakışı izleyeceksiniz.

İnişler yumuşak oluyor…
Pilotlar rüzgarı doğru kullanarak balonu gaz sayesinde istedikleri kadar yükseltip, istedikleri kadar alçaltabiliyorlar. Balon vadi içinde gezerken yapılan bu yükselme hareketleri öncesinde, diğer balonlarla kurulan telsiz bağlantısı ile balonun üstünde yükselmeye uygun bir mesafe olup olmadığı kontrol ediliyor. Bu çok önemli ve zorunlu bir şey çünkü, bazen havada 50-60 balon olabiliyor. İniş zamanında ise yine telsiz bağlantısı ile sizi alacak servis aracınız iniş alanına yönlendirilerek düz ve uygun bir tarlaya iniş pozisyonu alınıyor. Afrika’da da balonla uçtuğum için Kapadokya’da inişlerin yumuşak ve güvenli olduğunu söyleyebilirim. İnişin hemen ardından kurulan sofrada size ikram edilen soğuk içeceklerinizi aldıktan sonra servis aracınızla tam da güzel bir kahvaltı saatinde otelinize bırakılıyorsunuz. Size güne güzel bir başlangıç olan bu turu öneriyorum. Ve benim gibi her sabah uçmanızı da… Çünkü rüzgar yönü değiştirdiğinden her gün başka bir vadide gezebilir, Kapadokya’nın tadına varabilirsiniz.

Kapadokya'da balon turu

Konaklama adresleri
CCR Hotel
Oda fiyat aralığı 280 euro ile 1100 euro arasında. www.ccr-hotels.com
Tel: (0384) 219 31 94-95

Göreme Balon
info@goremeballoons.com
Kısa uçuş: Kredi kartı ile 160 euro. Uzun uçuş: Kredi kartı ile 230 euro.

Kapadokya Balon
fly@kapadokyaballoons.com
Kısa uçuş: Kredi kartı ile 175 euro. Uzun uçuş: Kredi kart ile 250 euro.

Sultan Balon
info@sultanballoons.com
ismail@sultanballoons.com
Kısa uçuş: Kredi kartı ile 160 euro.
Uzun uçuş: Kredi kartı ile 250 euro.

Skyway Balon
Web adresi: info@skywayballoons.com
Kısa uçuş: Kredi kartı ile 160 euro.
Baloon Turca info@balloonturca.com
Kısa uçuş: Kredi kartı ile 160 euro.

Yorumla