Gökova’da görülmesi gereken 10 yer

0
333

Muğlaya bağlı, Marmaris yolu üzerinde yer alan Gökava Körfezi, adeta cennetten bir köşe. Kalabalıktan kaçmak ve eşsiz kumsallarda kafa dinlemek isteyenler, Gökova’nın huzur dolu plajlarını mutlaka görmeli…

Gökova Körfezi’nin güzelliği kelimelerle ifade edilecek gibi değil aslında. Hele Akyaka… Gökova Körfezi’nin bir ucu Ege’ye açılıyor, iç tarafı ise Akyaka’da son buluyor. Yani böyle bir coğrafya Akyaka… Özellikle çam ağaçlarıyla gölgelenen kendine has mimarisiyle öne çıkıyor. Tabii hepsi bu değil. Azmakları ve birçok kumsalı Akyaka’nın karakteristik özelliklerinden.

Yücelen Otel: Yücelen Otel, Akyaka’nın en güzel mekanlarından biri. Yeşillikler içindeki bu iki katlı otel huzur arayanlar için birebir. Yine aynı gruba ait Yücelen Park ise orman kampı içinde yer alıyor ve küçük bungalovlar, karavanlar ve kızıl çamların altına yetiştirilmiş. Yücelan Park, deniz kıyısına Mekan adete deniz kıyısındaki bir orman görünümünde. Etraf yemyeşil ve sadece cırcır böceklerinin sesi duyuluyor.
Tel: (0252) 243 51 08

İncekum Plajı: Akyaka’dan tarif etmek gerekirse körfezin karşısında kalan İncekum Plajı’nda yine yüzmenin keyfine doyum olmuyor. Deniz mavi ve lacivert arası bir renkte. Plajın etrafındaki çam ağaçları sayesinde yazın en sıcak günlerinde bile bu bölge serin. Yine de kalabalıktan hoşlanmayanların tercih etmemesi gereken bir yer. Çünkü sıklıkla gelen tekne turları plajdaki insan sayısının daima fazla olmasına sebebiyet veriyor.

Çınar Plajı: Gökova Körfezi’nin en çok rağbet edilen plajı şüphesiz Çınar plajı. Sahil bembeyaz… Etrafı ise çam ağaçlarıyla çevrili. Sahilin arka kısmından doğan yeraltı suyu denize buradan akıyor. Ulaşım ise gayet basit. İsterseniz Akyaka’dan kalkan tekneler vasıtasıyla gelebilirsiniz, isterseniz Akyaka’dan araba yolculuğuyla. Çok büyük bir plaj olmaması ve diğer plajlara nispeten daha az tercih edilmesi, kalabalık olmaması büyük rahatlık.

İdyma Antik Kenti (Kaya mezarları):
Bugünkü Bodrum’un başkenti olduğu ve Bafa Gölü’nden Dalyan’a kadar kıyı boyunca yerleşmiş olan Karia Uygarlığı’nın İdyma kenti Gökova’da kuruluydu. Ancak bu kentten geriye birkaç kaya mezarı kalmış bugün sadece. Zaten kalan bu mezarlar da karayolu yapımı sırasında moloz altında kalmış. Belediye ve Kültür Bakanlığı’nın ortak çalışması sonucu bu mezarlar geçtiğimiz yıllarda tekrar ortaya çıkarıldı. Karia’nın komşusu Likya’nın kaya mezarlarından etkilenerek yapılmış mezarlardan büyük olanının İdyma’nın ileri gelenlerinden birine, diğer küçük olanların ise halktan, sıradan kimselere ait olduğu sanılıyor.

Tekne turları (mavi yolculuk):
Elbette Gökova Körfezi’ni dolaşmanın en zevkli yolu tekne turları… Alayka İskelesi’nden her sabah saat 10.00’da denize açılan tekneler, yaya olarak gezme imkanı olmayan körfezin en güzel koylarına gidiyor. Yaklaşık sekiz saat süren tekne turları boyunca Lacivert Koy, Mağara Adası, Ayı İni, İngiliz Limanı, Okluk Koyu, Akbük Koyu ve Akvaryum Koyu’nu görmek mümkün. Tabii geceyi bu koylarda geçirmek istiyorsanız kendi teknenizin olması şart. Aslında genellikle bu turlarda kolay yer bulunmasına karşın önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Bölgede konaklamayı düşünenlere önerimiz ise Otoman Residence. Kadın Azmağı’nın hemen kıyısındaki Otoman Residence, bir geleneksel mimari örneği. Otelin önündeki sessizlik ve muhteşem doğa kafa dinlemek ve huzur bulmak isteyenler için birebir. Yalnız uyaralım; otele çocuk kabul edilmiyor.
Tel: (0252) 243 59 01

Sedir adası: Mavi Yolculuğa çıkanların mutlaka uğradığı yer olan Sedir Adası’na Akyaka’dan ve Marmaris’ten günübirlik tekneler kalkıyor. Şüphesiz tüm Gökava Körfezi’nin gözbebeği olan Sedir Adası Sadece plajıyla değil, tarihi güzellikleri de görülmeye değer bir yer. Birçok uygarlık burada yerleşim kurmuş. Dolayısıyla tarihin izlerini Sedir Adası’nda sürmek mümkün.

Kanoyla Gezinti: Bakir koylar, sessiz sahiller ve huzur veren kumsallar… Gökoava’da bütün bu güzellikleri deniz kanosu dolaşmak büyük zevk. Ayrıca bu gezintiyi yalnız da yapabilirsiniz. Tekneyle, toplu halde gezmeyi sevmeyenler için kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu söyleyelim. Ayrıca kano ile gezeceklerin seviyelerine göre Gökova’da birçok farklı rota mevcut.

Kadın Azmağı: Yeraltından çıkarak oluşan akarsulara verilen ad Azmak. Kadın Azmağı da Sakar Dağı’ndan iki kilometre boyunca sazlıkların arasında akarak denize varıyor. Irmakta tercih edilen ve aslında bölgedeki en eğlenceli de aktivite olan kano mutlaka denenmeli. Bir de Azmak boyunca sıralanan restoranlarda yemek keyfi yapmak tabii…

Gökova’da görülmesi gereken yerler Gökova’da görülmesi gereken yerler Gökova’da görülmesi gereken yerler Gökova’da görülmesi gereken yerler Gökova’da görülmesi gereken yerler Gökova’da görülmesi gereken yerler Gökova’da görülmesi gereken yerler Gökova’da görülmesi gereken yerler Gökova’da görülmesi gereken yerler Gökova’da görülmesi gereken yerler

Yorumla