Doğa yürüyüşçülerine öneriler

0
72

Doğa yürüyüşleri öncesinde
• Doğa yürüyüşleri öncesinde, ayak tırnaklarınızın en az bir gün önce kesilmiş olmasına dikkat ediniz. Aksi halde faaliyet esnasında tırnak batması veya kırılma gibi küçük yaralanma olayları ile karsılaşabilirsiniz.
• Normal ayak numaranızdan bir numara daha büyük, sert ve kalın tabanlı, mümkünse ayaklarınızı bileklerden saracak boğazlıklı bir ayakkabınız olmasına dikkat edin. Böylece ayak burkulması riskini azaltacaksınız.
• Bel ve göğüs kısmından kavrama tokaları olan 20-30 litre hacimli bir sırt çantası edinin.
• Yürüyüş esnasında hareket kabiliyetinizi engellemeyecek bollukta bir pantolon veya polar alt giyinin. Kot pantolon ile kesinlikle faaliyete katılmayın. Giysilerinizi seçerken pamuklu ve keten türler yerine sentetik ve yünlü giysileri tercih edin.
• Sırt çantanızı mutlaka akşamdan hazırlayın.
• Sabah evden ayrılmadan önce mutlaka kahvaltı yapın, ihtiyaç hissetmeseniz de mutlaka bol su için.
Doğa Yürüyüşü• En az iki takım yedek iç çamaşır. Yedek çorap, bir adet panço tipi yağmurluk, polar üst veya rüzgârlık mont, bere veya şapka, hava koşullarına göre bir çift uygun eldiven, bir adet su kabı ve yeteri kadar su. Bir öğünlük yiyecek, ayrıca atıştırmalık ara yiyecekler, enerji verici kuru üzüm, kuru kaysı, incir, kuru dut, ceviz, badem v.s. Bir adet düdük, bandana, güneş kremi, güneş gözlüğü, küçük bir plastik bardak, cımbız ve fotoğraf makinesi, Özel ilaçlarınız, yara bandı, bir iki adet ağrı kesici veya kas gevşetici tablet, kolonyalı veya sabunlu mendil, bir adet çöp torbası yanınızda bulunsun.

Doğada yürüyüş
Doğa Yürüyüşü Doğada etkin bir yürüyüş için, sağlıklı bir beden yapısı, fiziki kondisyon durumu, arazi ve iklim şartları, psikolojik durum ve beslenme gibi daha bir çok etkeni de göz önünde bulundurmak gerekir.

İyi bir doğa yürüyüşçüsünün uygulayacağı en önemli teknik doğru tempoyu ayarlayabilmektir. Acemi bir yürüyüşçü, genellikle ya olabildiğinden fazla, ya da yapabileceğinden daha az bir tempo ile yürüme hatasına düşer. En sık düşülen hata ise, çok hızlı yürümektir. Yürünmesi gereken yolun uzunluğu veya ekip içinde iyi bir performans sergileme isteği böyle yanlış uygulamalara yol açabilir. Eğer uygun zamanınız varsa daha ilk kilometrelerde kendinizi tüketmeniz oldukça anlamsızdır. Sahip olduğunuz enerjiyi, yürüyüş süresince yetecek şekilde kullanmanız daha akıllıca olacaktır. Eğer aynı tempoyu saatlerce sürdüremiyorsanız çok hızlı gidiyorsunuz demektir.

Doğa Yürüyüşü Başka bir hata da çok yavaş yürümektir. Vücudunuz, hasar görecek şekilde enerji harcamaya başlamadan çok önce şikayete başlar. Kaslarınızın ağrısını hissetmeye başladığınız andan itibaren daha 15 Km mesafe yürüyebilirsiniz. Ciğerleriniz yanmaya başladığında bile,- kontrollü olmak koşuluyla – 3 saat daha ilerleyebilirsiniz. Uzun mesafeli yürüyüşlerde biraz acı çekmek kaçınılmazdır. Hızlı tempo nasıl yorucu oluyorsa yavaş tempo da aynı oranda yorucu olur.

Yürüyüşe başlamadan önce, bacak, bel, sırt ve omuz kaslarınızı gerdirme hareketleri yaparak yürüyüşe hazırlayın. Başlangıçta yavaş, daha sonra hızınızı artırarak,vücudunuz açılıncaya kadar temponuzu koruyun. Vücudunuzun açılması demek,kalp atım sayısının artması,kan dolaşımının hızlanması ve dolayısıyla da yeterli oksijen pompalanan kaslarınızın gevşemesi anlamına gelir. Psikolojik olarak da kendinizi güçlü ve mutlu hissetmeniz demektir.

Doğa Yürüyüşü Dik yamaçlarda yavaş ve düzenli adımlarla yürüyün. Eğim azaldıkça da temponuzu yükseltin. Karlı zeminlerde ve dik çıkışlarda,yüksek irtifa yürüyüşlerinde, tempoyu kontrol etmenin ve yorgunluğu önlemenin yolu “tembel adımı ” atmaktır. Bu yöntem bacakları ve ciğerleri adım aralarında dinlendirmek için kullanılır. Vücudun tüm ağırlığı arkadaki bacağa yüklendiğinde öne atılan bacak kasları gevşetilir. Kasların değil de kemiklerin ağırlığı taşıması için arkada kalan bacak dik ve dizden kilitli olarak tutulur. En az, adım başı nefes alın. Arkadaki ayağı öne getirirken nefes alın, öndeki ayak dinlenip,arkadaki bacağınız vücut ağırlığını taşırken nefes verin. Bu sıralamayı devam ettirin. Derin nefes almak için bilinçli çaba harcayın. Suyunuzu azar azar için,bir defada fazla su içmek sizi nefessiz bırakabilir.

Doğa Yürüyüşü Özellikle önünüzdeki başka birini izliyorsanız, bu tempo size sıkıcı gelip moralinizi bozabilir. Sabırlı olmayı ve kontrollü davranmayı sakın unutmayın. Yürüyüşün ilk yarim saati içinde kısa bir mola verin. Eğer rotanız hemen dikleşiyorsa bu molayı ilk 15 dakika içinde vermeniz önerilir. Molalarda ayakkabı bağlarınızı kontrol edin, giysi giymek ve çıkarmak için veya sıvı almak için zaman ayırın.

Günün ilk saatlerinde vücudunuz zindeyken, kısa, sık olmayan aralıklarla 1 veya 1,5 saat aralıklarla mola verin. Herhangi bir yere, çanta ağırlığınızı alacak şekilde yaslanarak derin nefesler alın, sıvı alın ve enerji verecek bir şeyler atıştırın. Günün daha ileri saatlerinde yorgunluk daha da artacağı için daha sık aralıklarla molalar verin.Ancak bu saatlerde vereceğiniz molaları fazla uzun tutmayın.Eğer kaslarınız soğursa akabinde sertleşecek ve bundan sonraki yürüyüşleriniz daha çok acı verecektir.

Doğa Yürüyüşü

Yamaç aşağı yürürken vücut ağırlığı bacak ve ayaklara biner. Ayak parmakları ayakkabının önüne doğru sıkışır. Sert atılan adımların yarattığı sarsıntı, omurga boyunca ilerleyerek, tüm vücudu zorlar. Bunun sonucunda da, diz kıkırdakları zarar görür, ayak tırnakları kırılabilir veya kan oturur, parmak ağrıları artar. Akşam saatlerinde ise şiddetli baş ağrıları ve sırt tutulmaları şeklinde rahatsızlıklar karşımıza çıkar. İstenmeyen durumlarla karşılaşmamak için inişlerde ayakkabılarınızın bağcıklarını sıkıca bağlayın. Daha yavaş bir tempoyla yürüyün. Ayak darbelerinizi yumuşatmak için dizlerinizi bükün, ayaklarınız acıyormuş gibi hafifçe adımlar atın. Dağ kazalarının, büyük oranda inişler esnasında olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

Doğa Yürüyüşü Doğa yürüyüşleri sonrasında
Ilık bir duş alın. Ağır yiyecekler yerine sulu gıdaları tercih edin. Vücudunuzun kaybettiği enerjiyi en kısa zamanda toplayabilmesi için vitamin ve mineral takviyesi alın. Faaliyet sonrasında, ayaklarınızın şişmemesi için dinlenirken, ayaklarınızı baş hizasından biraz yükseltin.

Yorumla