Sağlıklı zayıflamada dikkat edilmesi gerekenler

0
90

Dikkat sağlıklı zayıflamak için karbonhidrat şart!
Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak yeni yıla formda girmek isteyenler için diyet yapanları uyardı: Eğer aç kalmayı seçerseniz yağdan değil, kastan ve sudan verirsiniz. Karbonhidrat almazsanız, sağlıksız zayıflarsınız!..

Her diyet herkesi zayıflatmaz! Diyet yapıp fazla kilolarınızdan kurtulmayı hedeflerken sağlığınızdan olmak istemiyorsanız, Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak’ın önerilerini dikkate alın. Bugüne kadar birçok ünlünün diyet programlarını hazırlayan Koçak, diyete giren kişilerin ciddi hatalar yaptığını söyledi: “Diyet yapan kişilerin düştüğü en önemli hatalardan biri; vücuda yeterli miktarda karbonhidrat vermemektir. Diyete başladığı zaman ekmek, pilav, makarna, patates, mısır gibi besinleri tamamen kesen kişilerin metabolizması, ihtiyacı olan karbonhidratı, glikojen deposu ve kandaki şeker bitince kastan kullanmaya başlar. Bu da kas kaybı anlamına gelir ve vücut beraberinde su da kaybeder. Yani diyette karbonhidratı kesen kimse tartıdaki sonucu görünce kilo verdiği yanılgısına düşer ancak gerçek olan vücudun kaybettiği yağ değil, kas ve sudur.”

Diyet yaparken yapılan yanlışlıklar Yağ değil, su ve kas gidiyor
Yüksek protein ve düşük karbonhidrat içeren düşük kalorili diyetlerin metabolizmayı hızlandırdığı için hızlı kilo kaybı sağlasa da, tartıda görülenin aslında yağ değil, su ve kas kaybı olduğuna dikkat çeken Koçak, “1 gram kas kaybedildiğinde yaklaşık 2.7 gram su verililiyor” diye konuştu. “Tartıda kilo vermiş görünmenize rağmen, yüzünüz ve kollarınız incelirken birer yağ deposu olan karın ve kalça bölgesi incelmiyorsa, yağ kaybetmiyorsunuz ve doğru zayıflamıyorsunuz demektir” diyen Dilara Koçak ekledi:

Aşırı tatlı isteğine yol açar
“Tartıda zayıfladığınızı görmek için 24 saat aç kalmanız yeterli. Ancak bu, gerçek kilo kaybı değildir. Çünkü bu yöntemle vücut su kaybına uğruyor ve kaslar küçülüyor ama yağlar erimiyor. Bu aşamada organizma kendisi için gerekli olan enerjiyi yakalamak için kasları enerjiye dönüştürüyor. İşte bu nedenle gün boyunca yemek yemeyen kişi kendini güçsüz hissetmeye başlıyor. 12 saat karbonhidrat alınmazsa tüm depolar boşalıyor, kan şekeri düşüyor. Tatlı isteği ve güçsüzlük artarken, kişinin iş verimi düşüyor ve baş ağrıları oluşuyor. Öğlen ekmek yemeyen bir kişinin akşam üzeri canının tatlı istemesi çok normaldir çünkü öğlen öğününde şeker depolarına doğru karbonhidratı vermemiştir. Depo boşalınca düşen kan şekeri de kişiyi fizyolojik olarak şeker yemeye mecbur bırakmıştır. Bu nedenle öğün bileşimleri çok önemlidir. Öğlen sadece salata ve ızgara yiyor, karbonhidrat almıyorsanız eve gittiğinizde atıştırma ihtiyacınıza engel olamazsınız ve kendinizi bir anda midenize yüklenerek çok yemekten alıkoyamazsınız.”

Düşük kalorili diyet hasta eder
Diyet yaparken yapılan yanlışlıklar Hızla kilo verdiren diyetlerin besin öğesi yönünden dengesiz olduklarını belirten Dilara Koçak, bu diyetlerin önemli sağlık sorunlarına yol açtığını söyledi. Koçak, bu tür diyetlerin uzun vadede sıvı- elektrolit dengesizliği, osteoporoz riski, kanda ürik asit yükselmesi, gut hastalığı, kolesterol yüksekliği ve kalp ritim bozukluğuna yol açabileceğini belirtti. Çok düşük kalorili diyetlerin baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, kabızlık, safra ve böbrek taşı, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizlikleri, kuru cilt, saç dökülmesi ve bazal metabolizma hızında azalmaya da yol açabileceğine dikkat çeken Koçak, şöyle konuştu:

Haftada 1 kg yeterli
“Enerji; haftada 1 kilo kaybı olacak şekilde düzenlenmeli. Enerjinin yüzde 12-15’i proteinden sağlanmalı. Proteinden zengin diyetlerde doymuş yağ alımı da artar. Doymuş yağların fazla alımı, yüksek kan kolesterolü ve kan yağlarıyla ilişkilidir. Sağlıklı diyette enerjinin yüzde 25-30’u yağlardan sağlanmalıdır. Yağlar tokluk hissi vermeleri ve A, D, E ve K vitaminlerinin vücutta kullanılmalarını sağlamaları açısından çok önemli bir diyet bileşenidir. Günlük alınan enerjinin ana bileşenini oluşturan karbonhidratlar ise, günlük kalorinin yüzde 55-60’ını oluşturmalıdır. Karbonhidrat ihtiyacı posa yönünden zengin olan ekmek, tahıllar, kuru baklagiller, meyveler ve basit şekerlerden sağlanmalıdır.”

Beslenme-keyif-bedel dengesini öğrenin
Rejim yaparken yapılan hatalar Sadece boy uzunluğuna bakarak ideal kilo hesaplanamaz! Önemli olan, ağırlığınızın ne kadarının yağ olduğudur. Vücudunuzdaki kas ve su miktarı ideal kiloyu belirler. Aynı kiloda iki insana baktığınızda vücut yağ oranlarına göre çok büyük bir şekil farklılığı görebilirsiniz. Kas kütlesi çok önemlidir. Genelde vücut yağ analizi cihazları ile bu oran elde edilebiliyor.

Yağ nerelerde?
Ölçüm sonucunda sadece vücuttaki toplam yağ miktarını değil, bu yağın hangi bölgelerde dağılım gösterdiğini de öğrenmek önemli. Çünkü yağın nerelerde depolandığı çok önemlidir. Karın çevresinde depolanan yağ, kalp krizi riski yaratabilir ve şeker hastalığı için son derece tehlikelidir. Kas, bazal metabolizma hızını direkt belirler ve kas kütlesi kaybı metabolik hızın yavaşlaması demektir. Bu durumda 1 gram kas kaybı, 2.7 gram su kaybı yaratır ve vücutta istenmeyen şekil bozuklukları oluşur. Kişi, istediği fit görüntüyü elde edemez. Eğer vücuttaki kas kütlesini artırmak gerekiyorsa, bu beslenme ve egzersiz uzmanının beraber hazırlayacakları bir program dahilinde gerçekleştirilmeli ve kişiye hangi aşamalardan geçeceği anlatılmalıdır.

Kilo odaklı olmayın
Zayıflamanın önerileri Maalesef hala kasın büyümesi, vücudun şişmesi gibi algılanmakta ve istenmeyen bir durum gibi ifade edilmektedir. Kişileri buna inandırmak ve kilo odaklı olmamaları gerektiğini sağlayabilmek çok önemlidir. Stratejik bir plan ile değişime başlanmalıdır. Büyük hedefler yerine, küçük ve gerçekçi hedefler kişiyi başarıya götürür. Aksi halde hayal kırıklıkları kısır döngü yaratacaktır. Bilmediğiniz ve öğrenmediğiniz hiçbir işte başarılı olamazsınız. Doğru beslenmeyi öğrenmeye çalışmalı ve küçük hedefler ile yol almalısınız.

Bedel ödemek gerekiyor
Sağlıklı zayıflama sırları Yemek yemek vücut için fizyolojik bir ihtiyaçtır ancak yemeğin esiri olmaya başladığınız anda, tehlike sinyalleri de çalıyor demektir. Lezzetin tuzağına düşmeden yemeğe ‘dur’ diyebilmelisiniz. Beslenme-keyif-bedel dengesini kendiniz öğrendiğinizde, çok kolay uygularsınız. Kabul etmek gerekir ki; her şeyin bir bedeli var. Örneğin gereğinden fazla alkol aldığınız bir günün ardından, bunun bedelini daha az yiyerek öderseniz veya öğle yemeğinde pizza yemenin karşılığında akşam yemeğini sadece sebze ve yoğurt yiyerek geçirirseniz, kilo alma riskini sıfırlarsınız.

Diyette yapılan hatalarDiyette en sık yapılan hatalar
• Ekmeğin kaldırılması.
• Öğün atlamak.
• Aç kalmak.
• Tek besin içeren diyetler uygulamak.
• Popüler diyetleri uzmana danışmadan yapmak.
• Laktasif/diüretik kullanımı.
• Tatlıyı çok seviyorsanız diyetinizden tamamen çıkarmayın. Haftada bir iki kez sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz. Böylece günlük beslenmenize daha çok bağlanırsınız.
• Diyet yaparken karbonhidratları ciddiye alın. Hayatınızdan ekmeği tamamen çıkarmayın. Rafine edilmemiş yani kabuğu ayrıştırılmamış ürünleri tercih edin. Örneğin; beyaz ekmek yerine tam tahılları, pirinç yerine bulguru seçin. Yağlı süt, peynir, yoğurt ve etten kaçının.
• Bazı vitamin ve mineraller yağda emildiği için salatayı yağsız yemeyin. Örneğin havuç salatasındaki A vitaminini alabilmeniz için bir miktar yağa ihtiyacınız var. Bu nedenle salatalara bir tatlı kaşığı yağ koyun. Meyveleri posa ihtiyacı nedeniyle kabuklarıyla yiyin ve çok iyi yıkayın.
• Meyve, sebze ya da et fark etmez. Fazla yediğiniz her bir besinin, vücudunuzda yağ deposuna dönüşeceğini unutmayın.
• Riskli dönemlere dikkat edin. Erkeklerin evlilik, kadınların da hamilelik ve menopoz dönemlerinde fazla kilo alma olasılıklarına karşı dikkatli olmaları gerekiyor.

Yorumla