Diyetisyen Dilara Koçak’tan sağlıklı zayıflama sırları-3

0
140

Tartıda kilo vermenize rağmen yüzünüz, kollarınız inceliyor; yağ deponuz olan karın ve kalça bölgeniz incelmiyorsa siz yağ kaybetmiyor, doğru ve sağlıklı zayıflamıyorsunuz demektir.

Daha ince olmak uğruna sağlığınızı kaybetmeyin
Sağlıklı Zayıflamak İçin Diyet yapan kişilerin düştüğü en önemli hatalardan biri vücuda yeterli miktarda karbonhidrat vermemektir. Diyete başladığı zaman ekmek, pilav, makarna, patates, mısır gibi besinleri tamamen kesen kişilerin metabolizması ihtiyacı olan karbonhidratı, glikojen deposu ve kandaki şeker bitince kas içerisindeki karbonhidrattan kullanmaya başlar. Bu da kas kaybı anlamına gelir ve vücut beraberinde su kaybeder. Yani diyette karbonhidratı kesen kimse tartıdaki sonucu görünce kilo verdiği yanılgısına düşer ancak gerçek olan vücudun kaybettiği yağ değil, kas ve sudur.

1 gr. kas kaybettiğinizde yaklaşık 2,7 gr. su kaybedersiniz ve böylece hızla zayıfladığınızı sanırsınız.

Bunu anlamak için en kolay yol aynaya bakmaktır. Eğer tartıda kilo vermenize rağmen yüzünüz, kollarınız inceliyor ve yağ deposu olan karın ve kalça bölgeniz incelmiyorsa siz yağ kaybetmiyorsunuz ve doğru zayıflamıyorsunuz demektir.

Karbonhidrat almadan 12 saatte tüm depolar boşalır, kan şekeri düşer, tatlı isteği artar, güçsüzlük artar, iş verimi düşer, baş ağrısı olur. Öğle sadece salata ve ızgara yiyorsanız hiç karbonhidrat almıyorsanız eve gittiğinizde atıştırma ihtiyacınıza engel olamaz ve çok daha fazla yersiniz.

Hayatınızdan ekmeği tamamen çıkarmayın. Rafine edilmemiş yani kabuğu ayrıştırılmamış ürünleri tercih edin: Beyaz ekmek yerine tam tahılları, pirinç yerine bulguru seçin. Yağlı süt, peynir, yoğurt ve etten kaçının.

GEREKLİ BESİNLERİ ALIN
Sağlıklı Zayıflamak İçin Neler Yenmeli-Yenmemeli Bazı vitamin ve mineraller yağda emildiği için salatayı yağsız yemeyin. Örneğin havuç salatasındaki A vitaminini alabilmeniz için bir miktar yağa ihtiyacınız var, salatalara bir tatlı kaşığı yağ koyun. Meyveleri posa ihtiyacı nedeniyle kabuklarıyla yiyin. Meyve, sebze, et fark etmez, fazla yediğiniz her bir besinin vücudunuzda yağ deposuna dönüşeceğini unutmayın.

Günlük karbonhidrat 50 gr.’dan düşük (ki bu 4 dilim ekmek eder) diyetler kısa sürede hızlı kilo verdirirler ancak besin öğesi yönünden dengesiz olmaları, önemli sağlık sorunlarına yol açmaları nedeniyle şişmanlık tedavisinde kullanılmamalıdır. Bu diyetlerin uzun süre yapılması halinde; osteoporoz riski, gut hastalığı, kanda lipit ve kolesterol yükselebilir bu da kalp damar hastalıkları, kalp ritm bozukluğu, ölüm riski gelişebilir.

PROBİYOTİKLERLE KORUNUN
Probiyotikler ve prebiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirerek yorgunluğa ve hastalıklara karşı koruyucu görev alırlar. Sadece bağırsak düzenleyici olarak düşünmeyin. Fizyolojik olarak bağırsakta bakteriler kendi dengesini korur ama antibiyotikler, enfeksiyonlar, sık yapılan diyetler, dengesiz beslenme, aşırı ilaç kullanımı ve stres bu dengeyi bozabilir. Bu bozulan dengeyi probiyotik ve prebiyotikler düzenleyebilirler. Dikkat, bu iki kavram birbirinden farklıdır. Probiyotik ürünlerde bağırsak için faydalı bakteri ilavesi vardır. Prebiyotik ise bu bakterilerin bağırsakta gelişimine yardım eder, inulin ve oligofruktoz ilavesi prebiyotik ürün olduğunu gösterir.

Prebiyotikler sindirilemeyen bileşikler olup hastalıklara karşı koruyucudur, probiyotik ile bir arada olması bu etkiyi arttırır. Prebiyotik içecekler kilo verirken bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve iyi bir ara öğün seçeneği de olabilir.

İdeal kilo nasıl hesaplanmalı
Sadece boy uzunluğuna bakarak ideal kilo hesaplanamaz. Önemli olan vücut ağırlığınızın ne kadarının yağ olduğudur. Vücudunuzdaki kas ve su miktarı ideal kiloyu belirler. Aynı kiloda iki insana baktığınızda vücut yağ oranlarına göre çok büyük bir şekil farklılığı görebilirsiniz. Kas kütlesi bizim için çok önemlidir. Ölçüm sonucunda sadece vücuttaki toplam yağ miktarını değil bu yağın hangi bölgelerde dağılım gösterdiğini de öğrenmek gerek. Çünkü karın çevresinde depolanan yağ; kalp krizi riski ve şeker hastalığı için çok tehlikeli. Kas, bazal metabolizma hızını direkt belirler ve kas kütlesi kaybı metabolik hızın yavaşlaması demektir.

Bu durumda 1 gr. kas kaybı 2.7 gr. su kaybı yaratır ve istenmeyen şekil bozuklukları oluşur ve kişi istediği fit görüntüyü elde edemez. Kas kütlesini artırmak gerekiyorsa bu mutlaka beslenme ve egzersiz uzmanının beraber çalışarak yapacağı bir program olmalı ve kişiye hangi aşamalardan geçeceği anlatılmalıdır. Çünkü maalesef halen kasın büyümesi vücudun şişmesi gibi yanlış algılanıyor ve istenmeyen bir durum gibi ifade edilebiliyor. Kişileri buna inandırmak ve kilo odaklı olmamaları gerektiğini sağlamak çok önemli.

HERKESE FARKLI DİYET
Beslenmede tek bir altın yol herkes için geçerli olamaz ve uygulanamaz.
• Beslenme bilim dalıdır ve ciddiyet gerektir.
• Küçük ve gerçekçi hedefler kişiyi başarıya götürür, aksi halde hayal kırıklıkları kısır döngü yaratır.
• Doğru beslenmeyi öğrenmeye çalışmalı ve küçük hedefler ile yol almalısınız.
• Yemek yemek vücut için fizyolojik bir ihtiyaçtır ancak yemeğin esiri olmaya başladığınız anda tehlike sinyalleri çalar.
• LEZZET! Buraya dikkat etmek gerekir lezzetin tuzağına düşmeden yemeğe dur diyebilmek başarılmalıdır.
• Öğle yediğiniz pizzanın ardından akşam sebze ve yoğurt yiyerek aldığınız kalorileri dengeleyebilirsiniz.

Diyetisyen Dilara Koçak Diyet yapın ANCAK!
İhtiyacınız varsa diyet yapın! Sürekli diyet fikriyle yaşamayın. Tatlıyı çok seviyorsanız diyetinizden tamamen çıkarmayın. Haftada bir iki kez sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz. Böylece günlük beslenmenize daha çok bağlanırsınız.

Düşük kalorili diyetin zararları
Düşük kalorili diyetler; baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, kabızlık, safra ve böbrek taşı, kalp ritim bozukluğu, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizlikleri, kuru cilt, saç dökülmesi, bazal metabolizma hızında azalma olur.

Yorumla