Sivilcelerden nasıl kurtulurum?

1
137

Çok gözenekli ve iyi temizlenmeyen ciltlerde sivilce ve siyah nokta oluşur. Uzmanlar, hem görünüm hem de sağlık açısından bu yağ birikintilerinden kurtulmayı öneriyor..

Sivilce Tedavisi Gözenekler yağ üretip salgıladıkları için cildi alerjiden ve çevre kirliliğinden koruyor. Eğer gözenekler olmasaydı, yağlar derinin altına iner, yüzde kistler oluşur ve deri altında enfeksiyonlar meydana gelirdi. Ancak çok gözenekli ciltlerde, eğer cilt iyi temizlenmiyorsa siyah nokta oluşuyor.

Uzmanlara göre hem görünüm hem de sağlık açısından siyah noktanın oluşmasını engellemek gerekiyor. Yağlı ciltlerde gözeneklerin daha açık olduğuna dikkati çeken uzmanlar, herhangi bir sağlık problemi yaşayıp tedavi amaçlı ağır ilaçların kullanılmasıyla da cildin yağlanabildiğini kaydetti.

Cildin yağlandığı zaman gözeneklerin açıldığını ifade eden uzmanlar, yapılan araştırmalar sonunda ultraviyole ışınlarının da gözenekleri genişlettiğinin belirlendiğini vurguladılar. İşte uzmanlara göre sivilceyle başa çıkmanın yolları:

Gözenekleri Daraltmak İçin:
sivilceGözeneklerin açılması için ilk etapta gözenekleri kapatmaya çalışmak yerine, yağ ifrazatını durdurmak ya da dengelemek lazım. Yağlı ciltler daima su miktarı az olan ciltlerdir. Su miktarı az olduğu zaman ölü hücrelerin doku yüzeyine çıkıp asitli tabaka ile koruma faktörü oluşturması zorlaşır.

Bu nedenle cildin yüzeyi dış etkenlerden zarar görür. O halde ciltteki su miktarı arttırılmalıdır. Yağ ifrazatının yavaşlatılması, ciltteki su miktarının artırılmasıyla mümkündür. Bunun için de su bazlı ürünler kullanılması ve doğru ürünün kullanılması şarttır.

Cildinize uygun ürünü kullanmak için de bir uzmana danışmanızda fayda var. 35 yaş altı ciltlerde, gözenekler kendiliğinden kapanır.

Dengeli bir cildin gözenekleri kendiliğinden kapanır. 35 yaşın altındaki genç ciltlerde gözeneklerin kapanması kolaydır. Eğer cildin su ve yağ dengesi düzelirse gözenekler ya kendiliğinden, ya bakımla ya da maskeyle kapatılabilir. Ama yaşınız 35’in üzerindeyse deri kalınlaşmış, çizgiler kırık çizgi haline gelmişse, bu gözenekleri kapatmak biraz daha zordur. Gözenekleri kapatmak için mücadele vermek yerine, daha fazla büyümemelerini önlemek daha iyi bir çözümdür.

Gözenekleri Temizleyen Bantlar İşe Yarıyor mu?
sivilceSivilce Tedavisi Siyah noktaları azaltmak için uygulanan yöntemlerden biri de bantlardır. Siyah noktaları kimi zaman tümüyle ortadan kaldıran bu bantların kullanımı çok kolaydır. Bantları yapıştırmadan önce uygulayacağınız alanı ıslatıyorsunuz, suyla birlikte yapışkan bir özelliğe kavuşan bandı yapıştırıp kuruyunca çıkartıyorsunuz. Ancak siyah noktaları alan bu bantlar, gözenekteki yağları boşaltamıyor. Oksitlenen bölümü alabilen bantların, dokunun içindeki kanalı kapatan yağ kütlesini alması mümkün değil.

Siyah Noktalardan Nasıl Kurtulursunuz?
Siyah noktalar oluştuktan hemen sonra bir uzmana başvurup temizletilerek, uygun ürünle tekrar oluşmamasını sağlamak gerekir. Oluşmaması için de cildi, sabah akşam temizlemek gerekir. Ancak bunu sabunla yapmamak uygundur.

Cildi Nasıl Temizlemeli?
Cildi, türüne göre temizleme sütü ve tonikle temizlemek en doğrusudur. Ardından sürülecek bir nemlendirici kremle bakım tamamlanabilir. Makyaj yapılmasa bile, gündüz çok kirlenen cildi akşam mutlaka temizlemek gerekir.

Siyah Noktalarınızı Siz Temizlemeyin
Yapılan yanlışlardan biri de siyah noktaları bilinçsizce sıkmak. Böylece kılcal damarlarda ve doku altı hücrelerinde tahribat meydana gelebiliyor. En iyisi bir cilt uzmanına gidip siyah noktaları temizletmek”.

Sivilce Tedavisinde Tercihimiz Hala Sabun
sivilceSivilce Tedavisi İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Erzurum, Samsun ve Diyarbakır gibi büyük illerde yaşayan 15-30 yaş grubundaki insanlar arasında yapılan araştırmada, en önemli cilt sorunumuzun sivilce olduğu ortaya çıktı. Yapılan araştırmada, sivilce tedavisi için fazla istekli olmadığımız ortaya çıktı. Üstelik sivilcelerimizle savaşmak için hala yoğun olarak özel sabunları kullanmayı tercih ediyoruz.

Türkiye’nin büyük kentlerinin cilt haritasını çıkarmaya yönelik önemli bir çalışma gerçekleştirildi. Stratejik Fokus araştırma şirketi tarafından İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Erzurum, Samsun ve Diyarbakır gibi büyük illerde 15-30 yaş grubu ile yapılan araştırmada; katılımcıların yüzde 84’ü en önemli cilt sorunlarının sivilce olduğunu söyledi. Sivilce ile karşılaşanların yüzde 35’i durumu orta ve yoğun olarak tanımlarken, yarısı ayda en az bir kere sivilce oluştuğunu dile getirdi.

Araştırmada, orta ve yoğun yaşanan cilt sorunlarının gündelik hayatı olumsuz yönde etkilediği ve psikolojik açıdan rahatsızlık yarattığı belirtilirken, katılımcıların sadece üçte biri tedavi olmak için herhangi bir yere başvurduğunu söyledi. Öte yandan sivilce ile mücadele için ağırlıklı olarak hala özel sabunların kullanıldığı ortaya çıktı.

Görüşülen kişilerin sadece yarısı sivilceyi bildiğini ifade ederken, bu oran kadınlar, 20-30 yaş arasındakiler ve İstanbul’da yaşayanlar arasında daha yüksek çıktı. Yaşanan cilt problemlerine karşı kişilerin kendi başına uyguladığı yöntemler arasında; “sıkmak”, “cildi temiz tutmak” ve “sabun/ özel sabun kullanmak” ilk sıraları aldı. Katılımcıların yüzde 36’sı ise yaşadığı durum karşısında herhangi bir önlem almadığını belirtti.

Sivilce tedavisi için profesyonel yardım alan kişilerin estetik olduğu kadar, sağlık açısından da yardım arayışı içinde oldukları anlaşıldı. Bu kişilerin yüzde 12’si yaşadığı cilt sorununun diğer sorunlarından daha ön planda olduğunu kaydetti.

Nasıl tedavi ediyoruz?
Tedavi olmak için herhangi bir yere başvuranların oranı cilt rahatsızlığı yaşayanların üçte biri. Araştırma sonucunda ortaya çıkan tabloya göre cilt sorunu yaşayanların sadece yüzde 16’sı dermatolog yardımı alıyor. Diğerleri eczaneye gitmeyi tercih ediyor.

Sivilce tedavisinde dermatologlar tarafından önerilen tedavi ürünleri arasında antibiyotik/ilaç, krem, losyon , jel ve retinoidler yer alırken, eczaneler tarafından daha çok kremler öneriliyor. Kozmetik ürünler de sivilcelerinden kurtulmak isteyenlerin tercihleri arasında.

Karşılaştığı cilt problemine karşı aldığı önlemlerle sorunu çözdüğünü ifade edenler yüzde 50’nin üzerinde. Ancak bu oran, cilt problemini orta ya da yoğun olarak yaşayanlar ile 15-19 yaş grubu arasında daha düşük.

1 YORUM

  1. off neden gıtmıyor bu sıvılceler ve ustune usluk sıyah noktalar cıkmaya baslıyor nasıl gıder bu sıvılceler ve sıyah noktalar arkadaslar ????????

Yorumla