Sigara içmek büyümek değil büyüyememektir

0
288

Sigara yasağının yürürlüğe girmesi nedeniyle, bu bağımlılık yapan madde hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Sigaranın zararlarını, herkesin bu zararları bilmesine rağmen neden hala sigara içmeye devam ettiğini ve ondan kurtulmanın yollarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Bir adet sigarada yaklaşık 44 adet zehirli madde var. Bunların neredeyse hepsi kanserojen maddeler ve en tehlikelileri arsenik, benzin, kadmiyum, hidrojen siyanid, toluen, amonyak ve propilen glikol. En iyi ihtimalle ciğerlerimizde katran oluşuyor. Aslında durum o kadar vahim ki, sigaranın zararlarını ne sigara içenler, ne de sigara üreticileri inkâr ediyor.

Buna rağmen insanlar neden halen sigara içmektedir?
Sigara içmek Sorunun cevabı basit; sigara bağımlılık yapıyor. Otoritere göre sigaranın bağımlılık oranı eroin kadar etkili. Gençlerin 1/3’ü sigara içmeyi bir kez olsun deniyor ve deneyenlerin yarısı maalesef sigara içmeye devam ediyor. Öyle ki hayatında sadece ilk iki sigarasını tam olarak bitiren bir genç, %85 ihtimalle sigara bağımlısı oluyor ve ömrünün büyük bir kısmını (çok iradeli değilse) sigara içerek geçiriyor.

Sigara ilk olarak nefes darlığı, erken yorulma, tıkanma, kalp çarpıntısı gibi belirtiler gösteriyor. İleriki yıllarda kalp krizi riskini yükseltiyor ve damar tıkanıklığı, çeşitli kanser türleri ve felce sebep oluyor. Sigara içen kişilerin akciğerleri tam olarak çalışmıyor. Ve bırakmadıkları sürece fiziksel olarak bir daha asla eski randımanlarını yakalayamıyorlar…

Ayrıca pis bir koku, sarı ya da kararmış dişlere sahip olmak hiç hoş değil.

Pasif içicilik
Sigara içmek Hep duyarız da, pek ciddiye almayız. Hâlbuki pasif içiciler, sigara içen kişilerin yanında durarak 3.700 çeşit kimyasal gazdan zarar görüyorlar. Bunların büyük bir kısmı zehirli. Hayatında hiç sigara içmediği halde sigara içilen ortamlarda bulunan ve hastalanarak hayatını kaybeden yüzlerce insan var. Oysa herkesin “havamı kirletme!” demeye hakkı var. Sigara tiryakileri kendi hayatlarını riske attıkları yetmiyormuş gibi etraflarındakilerin hayatlarını da tehlikeye atıyorlar. Neyse ki birçok lokanta ve cafe, sigara içilen ve içilmeyen kısımlara ayrılıyor.

 

Sigarayı bırakmak
Sigara içmek Bütün bu uyarılara kulak asmadan sigara içmeye başladıysanız, yapabileceğiniz birkaç şey var:

Öncelikle sigarayı bırakmak için karar vermelisiniz. Sigaranın zararlarının bilincinde olduktan sonra bu kararı vermek pek zor birşey olmasa gerek. Sigarayı bırakmak için pek çok yöntem mevcut. Nikotin bantları, psikolojik yardım, ilaç yardımı, azaltarak bırakma yöntemi gibi. Ayrıca Sigarayla Savaşanlar Vakfı’nın tedavi yöntemine de katılınabilir.

Özellikle şu listeyi bastırıp gözünüzün önünde bir yere asmanızda fayda var:
Sigarayı bıraktığınız andan itibaren neler olur?

İlk 20 dakika içinde…
Kan basıncı normale döner.
Nabız normale döner.
El, ayak ve genel olarak vücut ısınız normale döner.

İlk 8 saat içinde…
Kandaki karbonmonoksit oranı normale döner.
Kandaki oksijen oranı normale döner.

İlk 24 saat içinde…
Kalp krizi riski azalır.

Sigara içmekİlk 48 saat içinde
Sinir uçları yeniden büyümeye başlar.
Koku ve tat duyularının hassasiyeti artar.

İlk 2 hafta ila 3 ay arasında…
Genel sirkülasyonda gelişme olur.
Yürümek kolaylaşır.
Akciğer fonksiyonları %30 artar.

İlk 1 ila 9 ay arasında…
Öksürme, sinüs enfeksiyonu, yorgunluk ve nefessiz kalma belirtileri azalır.
Akciğer dokusu yeniden gelişmeye ve temizlenmeye başlar.
Vücudun genel enerji seviyesi yükselir.

İlk 1 yıl içinde…
Kalp krizi geçirme riski sigara içen bir insanınkinin yarısına düşer.

Sigara içmekİlk 5 yıl içinde…
Kriz riski, sigara içmeyen bir insanınkiyle eşitlenir.

Bıraktıktan 5 ila 15 yıl sonra
Ağız / boğaz kanseri riski sigara içen bir insanınkinin yarısına düşer.

Bıraktıktan 10 yıl sonra…
Akciğer kanseri riski sigara içen bir insanınkinin yarısına düşer.

Bıraktıktan 15 yıl sonra
Kalp rahatsızlığı riski sigara içmeyen bir insanınkiyle aynı olur.

Haydi, yol yakınken vazgeçin. Tamamen temizlenmesi bunca yıl süren bir belaya bulaşmayın… Üstelik sigara içerek cool görünme devirleri çoktan geçti

Yorumla