Öpüşmenin sağlığımıza yararları

0
168

Öpüşmek, çiftler arasındaki en özel paylaşımlardan biri. Ve bu özel an, sadece ruhumuza değil sağlığımıza da çok iyi geliyor. Üstelik bunu biz söylemiyoruz, bilim söylüyor. Hala birçok toplumda tabu olarak görülse de, sağlık açısından faydalarını öğrendikten sonra, gerçekten çok şaşıracağınızın garantisini verebiliriz. Bilim insanları, yaptıkları araştırmalarda açık bir şekilde, öpüşen çiftlerin diğerlerine göre daha avantajlı olduğunu ortaya koyuyor. Neden mi? İşte sağlığımıza olan bu yararları yüzünden.

Öpüşmek, bağışıklık sistemini güçlendiriyor
Öpüşme eylemi, vücut savunmasını artıran hormonları harekete geçiriyor. Tükürüğünüzün bir başkasının tükürüğüyle karışması, diğer mikroplara karşı bağışıklık kazanmanızı sağlıyor. Bu da, pek çok hastalığı önlemek anlamına geliyor. Buradan hareketle, sıkça öpüşen insanların hastalıklara karşı daha fazla kendilerini savunabildiklerini söylemek mümkün. Peki bu fikir sizce de kulağa çok hoş gelmiyor mu?Öpüşmenin sağlığa yararlarıDepresyon riskini azaltıyor
Öpüşmek için doğal bir antidepresan diyebiliriz. Çünkü öpüştüğünüzde, sizi iyi bir ruh haline sokan oksitosinin hormonu salgılıyorsunuz. İşte bu hormon, vücudunuzda bir antidepresan etkisi yaratıyor ve böylece stres, üzüntü, anksiyete, depresyon gibi sorunlara karşı daha güçlü oluyorsunuz. Ayrıca öpüşmek, insülin ve adrenalin üretimini de harekete geçirerek böbreküstü bezlerinize iyi geliyor. E daha ne olsun!

Öpüşmenin sağlığa yararlarıKalp ve damar hastalıklarını önlüyor
Başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere, birçok hastalığın tetikleyicisi stres, yüksek kolesterol gibi şeylerdir. Sağlıklı bir diyet bu hastalıklara karşı sizi nasıl ki koruyorsa, öpüşmek de aynı şekilde bu hastalıklara yakalanma riskinizi azaltıyor. Kulağa inanılmaz gelse de, öpüşmek kalp hızını arttırdığı için kan basıncını düzenlemeye yardımcı oluyor. Ve bu da kalp ve damar hastalıklarını önlemesini sağlıyor.

Öpüşmenin sağlığa yararlarıYaşlanmayı geciktiriyor, genç kalmayı sağlıyor
Öpüşmek 30 civarında yüz kasının aynı anda çalışmasını sağlıyor ve kan akışını harekete geçiriyor. Bu da cildinizin daha sıkı, yumuşak ve genç görünmesi anlamına geliyor. Buradan hareketle, öpüşmenin yüzünüzün kırışmasını geciktirdiği rahatlıkla söylenebilir. Yani kırışıklık kremi de bir önlem ancak bunun yanında öpüşmenin faydalarını da yadsımayın deriz…

Öpüşmenin sağlığa yararlarıMetabolizmayı hızlandırıyor
Öpüşürken tıpkı spor yapar gibi kalori yaktığınızı biliyor muydunuz? Evet, durum aynen bu şekilde. Öpüşmek, normalde olan nabız atışınızı dakikada 70 ile 140 arasında arttırabilir. Bu da metabolizma hızının artmasına ve daha fazla kalori yakılmasına neden olur. Hatta yapılan araştırmalar bir dakika süren öpüşmenin vücudunuza 26 kalori yaktırdığını ortaya koyuyor. Ve bu, bizce hiç de az bir rakam sayılmaz!

Öpüşmenin sağlığa yararlarıYaşam süresini uzatıyor
Öpüşmek ömrü uzatır cümlesi, bazılarının sandığı gibi aslında hiç de safsata değil. Vücuda birçok faydası olduğunu düşününce, ömrü uzattığına inanmak da fazla zor olmuyor. Yapılan araştırmalar her sabah işe öperek uğurlananların; diğerlerine göre 5 yıl daha fazla yaşadığını ortaya koyuyor. Elbette bu etki için samimi ve düzenli öpücüklere ihtiyacınız var!

Yorumla