Havuzlarla ilgili uyarılar, önlemler ve havuz sağlığı

0
136

Yazın havaların ısınmasıyla halkın rağbet ettiği yerlerin başında gelen yüzme havuzlarının bazı hastalıkların bulaşmasının önlenmesi açısından belirli standartlara sahip olması gerektiği, bunun için de havuz sularında 24 saatlik aktif klor kontrolleri yapılarak, bunun havuzun yakınındaki bir pano üzerinde belirtilmesi gerektiği bildirildi.

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, sıcak havalarda serinlemek amacıyla girilen havuz sularından bulaşması muhtemel hastalıkların önlenmesi için alınması gereken tedbirlerle ilgili uyarılarda bulundu.

Yaz aylarında mevsim sıcaklıklarına bağlı olarak mikrop, virüs ve bakterilerin çoğalmasının bazı rahatsızlıklara sebep olduğunu ifade eden Ertek, “İlgili mevzuata göre yüzme havuzlarının belirli standartlara sahip olması zorunludur. Bu standartlar halkımızın sağlığını korumak için Sağlık Bakanlığı tarafından konulmuş kurallardır. Serinlemek amacıyla yüzme havuzlarından faydalanacak vatandaşlarımız, buralarda hangi standartların geçerli olduğunu iyi bilmelidir” dedi.

Ertek, yüzme havuzlarının sahip olması gereken standartlar hakkında şu bilgileri verdi:
Havuzlarla ilgili uyarılar, önlemler ve havuz sağlığı• “Havuz sularında 24 saatlik aktif klor kontrolleri yapılmalı ve bu havuzun yakınındaki bir pano üzerinde belirtilmelidir.
• Havuz sularının haftada veya 15 günde bir bakteriyolojik kontrolleri yapılıp, bu rapor havuz çevresindeki görünür bir yere asılmalıdır.
• İkaz levhaları görünür yerlere konmalıdır.
• Havuz giriş yerlerine 10-15 santimetre derinliğinde ayak dezenfeksiyonunu sağlayacak yıkama havuzları konulmalıdır.
• Havuz suyunun devamlı temizliğini sağlayan filtrasyon ve klorlama tesisi bulunmalıdır.
• Havuz çevresi ve güneşleme alanlarında kaymayı önleyici zemin düzenlemesi olmalıdır.
• Havuzun çevresindeki tuvalet, lavabo, pisuvar ve duş gibi yerler aktif klor içeren dezenfektan maddelerle her gün periyodik olarak dezenfekte edilmelidir.
• Havuz içerisine klor haricinde renk verici veya berraklaştırıcı hiçbir madde atılmamalıdır.”
• Mustafa Ertek, havuza girmeden önce duş alınması gerektiğini, ayak dezenfeksiyonunun yapılmasının önemine işaret ederek, cilt hastalığı olanların havuza girmelerinin önlenmesi gerektiğini kaydetti.

Havuz Sağlığı, Havuz Enfeksiyonları ve Havuza Gireceklere Uyarılar Havuzlarda enfeksiyonlara dikkat!
Klorun gözlere zararı var mı?
Havuzun klor miktarı çok önemli. Klor aşırı miktarda olursa gözde irritasyon yaratarak kızarma, yanma gibi belirtilere yol açar. Klor atılması havuz temizliği için yetmez. Ayrıca sadece klor kullanarak temizliği sağlanan havuzlarda yüzenlerin, başlarını suya sokmamalarını da öneriyorum.

Havuzlardaki bakteriler hangi sorunlara yol açıyor?
Bakteriler gözlerde konjuktivite neden oluyor. Konjuktivit, gözün iltihaplanması anlamına geliyor.

Konjuktivitin belirtileri nedir?
Gözlerde kızarma, yanma gibi belirtilere yol açıyor.

Nasıl tedavi ediliyor?
Bu hastalığın tedavisi zor değil. Kısa süreli damla kullanımı ile tedavi ediliyor.

Havuz konjuktiviti nedir?
Havuzdaki asıl tehlike sadece havuzlarda var olan özel bir bakteri türü. Havuzda üreyen bu bakteri gözlerde salgın şeklinde görülen ‘havuz konjuktiviti’ne sebep oluyor.

Bunun tedavisi zor mu?
Gözün dış zarında zedelenme yapan bu hastalık salgınlara yol açar. Tedavide antibiyotikli damlalar kullanılsa da kesin yanıt vermez. Kendi tablosunu tamamlar. Bu sebeple tedavide daha çok gözü rahatlatmayı amaçlarız.

Lensle havuza girilir mi?
Lens kullanan kişiler havuza ya da denize lensleriyle girmeyi tercih ediyorlar. Oysa lensle havuza girmek iki açıdan risk taşıyor. Birincisi havuz suyu gözden lensi çekip alabiliyor. İkincisi ise göz bir bakteri kaparsa lenslerde bu bakteri daha kolayca üreyebiliyor. Bu nedenle lenssiz girilmesini öneriyoruz.

Havuza girenlere önerileriniz nedir?
• Unutmayın, temizlik kurallarına uymayan havuzlar kirli olarak adlandırılan denizlerden daha tehlikeli.
• Temiz olduğundan emin olduğunuz havuzları tercih edin.
• Enfeksiyonlara yakalanmamak için yüzme sırasında deniz gözlüğü kullanın.
• Kontakt lens kullanıyorsanız, yüzme sırasında kesinlikle lenslerinizi çıkarın.

Yorumla