Boyun tutulmasına karşı yapılabilecek 6 müdahale

0
105

Boyun tutulmasının birçok nedeni vardır. Bunlar arasında kazalar, soğuk havaya maruz kalmak, yastık kullanmamak gibi birçok neden bulunur. Boyun tutulması zahmetli ve ağrılı bir dönemdir. Fakat evde kendiniz uygulayabileceğiniz uygulamalar ile boyun tutulmasından kurtulabilirsiniz. Boyun tutulmasına iyi gelebilecek önerileri ise bu listemizde bulabilirsiniz.

Boyun tutulmasına karşı yapılması gerekenlerSoğuk kompres yapın
Laktik asit birikimini dağıtmak için etkili bir tedavi olan soğuk kompres yöntemini boynunuza uygulayabilirsiniz. Soğuk kompres torbasını sorunlu bölgeye 15-20 dakika boyunca tutun. Bir süre sonra ağrıda hafifleme olduğunu fark edeceksiniz.

 

Boyun tutulmasına karşı yapılması gerekenler

Sıcak kompres yapın
Soğuk kompres ile sorunlu bölgedeki laktik asidi dağıttınız; sıra geldi kasları gevşetmeye. Soğuk kompresi uyguladıktan sonra sıcak kompres uygulamak oldukça yararlıdır. Fakat bunu ardı ardına yapmamaya özen gösterin. Soğuk kompresi uyguladıktan bir gün sonra sıcak kompresi uygulayabilirsiniz. Sıcak kompres torbasını 15-20 dakika boyunca uygulayın ve 2 saat ara verdikten sonra tekrar uygulayın. Eğer bir sıcak kompres torbanız yok ise bunu sıcak duş ile de yapabilirsiniz.

 

Boyun tutulmasına karşı yapılması gerekenlerKas gevşetici kremler uygulayın
Birçok kas gevşetici krem eczanelerden reçetesiz bir şekilde alınabiliyor. Eczacınıza danışarak sizin için en uygun olanı satın alabilirsiniz. Kremi uygularken boynunuzu zorlamayın. Kremi uyguladıktan sonra sıcak kompres uygulamak veya sıcak havlu kapatmak boynun hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır.

 

Boyun tutulmasına karşı yapılması gerekenler

Masaj yapın
Masaj ağrılı bölgedeki laktik asidi dağıtmak için etkili bir yöntemdir. Nane yağı ve okaliptüs yağı gibi doğal ağrı kesici yağlar ile masajınızı gerçekleştirebilirsiniz. Normal kremlerle yapılan sıcak havlu uygulamasını, doğal yağlarla da yapabilirsiniz.

 

Boyun tutulmasına karşı yapılması gerekenler

Ağrı kesici kullanın
Eğer gerçek anlamda dayanamayacak durumdaysanız, doktorunuza danışarak ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Fakat unutmayınız ki, ağrı kesiciler sorunlu bölgeyi tedavi etmezler; sadece bir süreliğine ağrıyı keserler.

Yorumla