Bilgisayarın göze fazla zararı yok

0
163

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şahap Kükner, bilgisayar ekranının görme bozukluğu yaptığına dair bir bulgunun var olmadığını kaydetti.

Sağlık – Çalışma Hayatı Bilgisayarın göze sanıldığı kadar fazla zararı olmadığını söyleyen Prof. Dr. Şahap Kükner, “şeker hastalığı, hipertansiyon, yüksek kolesterol sigara, alkol, hayvan iç yağı göze zarar verir” dedi.

Belli yaştan sonra bazı insanlarda “göz kuruluğu” görüldüğünü belirten Prof. Dr. Kükner, bu rahatsızlığı bulunanların bilgisayar ekranından daha fazla etkileneceklerini vurguladı.

Ekran başında göz kırpma sıklığının daha azalması sebebiyle göz kuruluğu olanlarda şikayetlerin artacağını belirten Prof. Dr. Kükner, beslenme alışkanlıklarının göz sağlığını etkilediğini ifade etti. Yüksek kolesterollü beslenmenin göz için zararlı olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Kükner, hayvan iç yağları, sigara ve alkolün göz rahatsızlıklarına sebep olduğunu, yemeklerde zeytinyağına ağırlık verilmesi gerektiğini kaydetti.

Prof. Dr. Kükner, sigaranın da halk arasında “sarı nokta” olarak bilinen “makula dejenerasyonu hastalığı” riskini artırdığını bildirdi.

Yorumla