Üniversite öğrencisinin günlüğü

0
76

Sınav haftasından manzaralar!
Manzara 1: Vize haftasından bir hafta önce… Derse ara sıra uğrayan bir öğrencinin tutuştuğu andır. İstikamet, ders notlarının olduğu fotokopici Necmi Abi.
Necmi Abimiz yüzlerce sayfa ders notunun fotokopisini çeke çeke ortalama bir öğrenciden daha iyi konulara hâkimdir. Hatta her bahsine varım Necmi Abi vizelere girse çanı yükseltiyorsun diye birçok öğrencinin sert bakışlarına maruz kalabilir. Bazı üniversitelerde dayak bile yemesi kuvvetli bir ihtimaldir. (Bu arada Necmi Abi, hayalî bir kahramandır.)

Manzara 2: Önemli bir dersin vizesinden birkaç saat önce… Farz edelim halk otobüsüyle okula gidiyoruz. Haftalar öncesinden çalışılması gereken dersin yüzüne bakmayıp ne okursam kârdır mantığıyla otobüste bakılması olmazsa olmazlarımızdan! Elimizdeki notlar ve kafamızdaki bilgiler çorba olur genellikle. İneceğimiz durağın gelmesini istemeyiz bir türlü. Otobüste çalışıp sınavdan yüksek not alan yok mudur? Elbette vardır. Ancak arkadaşları arasında isabetli atış yapmasıyla ün yapmıştır!

Üniversitelinin günlük yaşamından kesitler Bir güne 3 vize sığdıranlar… Kâbustur. Günün sonunu görmek için adaklar adanır. Genellikle alttan ders alan öğrencilerin ortak kaderidir. Bir sınavdan diğerine koşarken “Kendim ettim kendim buldum” türküsünü mırıldayan birisini görürseniz bilin ki, o gün, o öğrencinin birden fazla sınavı vardır! 3 ders (bkz. Sosyoloji, toplumsal yapılar ve tarihsel dönüşümler, anayasa hukuku) için kopya hazırlayan, sonra da o kopyaları birbirine karıştıran (ve de sınav kâğıdına aynen geçiren) öğrenci modeli sıklıkla görülmekte…

Manzara 4: Üniversitenin ilk yılı… Lisede sık sık yaşadığımız sınavların ertelenmesi ancak olağanüstü durumlarda görülür. Örnek? Hazırlık sınıfını okuyorsunuz. Hazırlık binanız yeni yapılmış. Hatta henüz bitmemiş, bir yandan inşaatta. Tam da ne güzel sıfır binada ders görüyorum mutluluğunu yaşarken… Çevre düzenlemesi yapan bir iş makinesi yanlışlıkla (!) binanın doğalgaz borusunu patlatıyor. Ve sınav haftanız erteleniyor. Sebep? Teknik üniversite teknik nedenlerden dolayı bir hafta tatil!

Bir üniversitelinin olmazsa olmazları…
Üniversitelilerin yaşamı İndirim: “Öğrenciyim be abi indirim yapamaz mısın?” demagojisini üniversitenin ilk yıllarından itibaren öğreniriz. Bir üst sınıfa geçtikçe bu alanda uzmanlığımız artar! Nedense liseli yıllarımızda hiç aklımıza gelmedi.
Tabii bu demagoji her zaman işe yaramaz. Hatta başımıza bela bile olabilir. Mesela son model arabasını yıkattıran bir öğrencinin oto yıkamacısına; “Öğrenciyim be abi indirim yapsana” demesi incelenmesi gereken bir vakadır.

Burs: Elimizde öğrenci belgesi, vesikalık fotoğraf, ikametgâh, babanın maaş bordrosu, adlî sicil kaydı ve daha nice belgeyle burs ararız. Aslında adını ilk defa duyduğumuz belgeleri nereden nasıl alınır gibi hayati vatandaşlık bilgilerini öğrenmemiz hiç de fena olmaz! Burs bulamayanların tesellisi; “En baba burs, babadan gelen burs” sözüdür. Bazıları ise okuldan mezun olmayı hiç istemez. Zira mezun olup işe girince öğrenciyken aldığı bursun yarısı kadar maaş almaktan korkar!

Öğrenci işleri: Araştırmalara göre öğrenci milletinin kampüs içinde kantinden sonra en çok yolu düştüğü mekân öğrenci işleriymiş. Belki merak edersiniz diye: Vize-final haftası haricinde öğrencilerin en az yolu düştüğü mekân ise kütüphanelermiş! Öğrenci belgesi, transkript, gibi bilumum üniversiteyle ilgili belgeleri öğrenci işlerinden temin edebiliriz ancak. ‘Bugün git, yarın gel!’ gibi durumlar üniversitesinden üniversitesine göre değişir diyorlar.

Üniversite öğrencisinin günlük yaşamıVize-final: Vize-final haftaları biz öğrencilerin kâbuslu günleridir. Sabahlayıp, bir 5 dakika kestireyim diyen sonra da sınavı kaçıran arkadaşlarım çok olmuştur! Bir üniversitelinin başına gelen en kötü şey sadece bu değildir. Örneğin, günlerdir bir dersin sınavına çalışırsın. Hiç kitabın yüzüne bakmamış, sınıf arkadaşının şuradan soru gelebilir tahminine; “yok abi oradan gelmez boşuna çalışma” cevabı verirsin. Ama ne hazin ki hoca 2 soru sorar ikisi de o sayfadan. Bizzat yaşanmıştır!

Dersler: İstediğin hocadan ders alamazsın… Kredi yetmez… Seçimlik derste kontenjan bitmiştir… Ders kayıt haftası harbiden çile bülbülüm çile dedirtecek bir haftadır. Sağ salim derslerini seçtiğinde derin bir nefes alırsın! Okulu 8. seneye uzatan aynı bölümden birisine; “Neden bu kadar uzadı, dersler çok mu zor?” gibi bir soru sorduğunuzda… “Çift dikiş gidiyorum ve daha iyi öğreniyorum.” yanıtını alabilirsiniz. İnanmayın…

Yorumla