Filmlerin ünlü ettiği okullar

0
5

Belalı müdürler, ponpon kızlar, inekler, sporcular, kafaya takılmayan sınavlar, partiler, eğlence… Film okullarında dersten başka her şey var. Buyrun size hayali okullarımızın tam listesi.

Spiringfield Elementary School: Bart ve Lisa’nın okulu. The Simpsons’ın Springfield’ı ufak bir kasaba ama okuldan geçilmiyor. Cypress Creek Elementary School, üstün zekâlılar için Enriched Learning Center for Gifted Children, Bart’ın baştan savıldığı Springfield Magnet School for the Gifted and Troublesome, West Springfield Elementary, Shelbyville’deki rakip okul Shelbyville High, Bart’ın gelecekte geçen bölümde gittiği Springfield High School, Ayn Rand anaokulu (bu delilik değilse nedir?), Bart’ın bir dönem sevgilisinin gittiği St. Sebastian’s School for Wicked Girls, Bart’ın bir bölüm gittiği dini okul Springfield Christian School… Ünlü filmlerdeki okullarThe Simpsons’taki üniversiteler ise CalTech, yani Calcutta Technical Institute (California Institute of Technology Caltech’e bariz bir gönderme), Springfield Community College, Springfield University, Swigmore University, Dr. Nick Riviera’nın okulu Hollywood Upstairs Medical College, Homer’ın palyaçoluk öğrenmek için gittiği Krusty’s Klown Kollege ve Springfield Barber College.

Ünlü filmlerdeki okullar      Capeside Lisesi: Ünlü filmlerdeki okullar“Dawson’s Creek”in okulu. Okul ortamını pek gördüğümüz söylenemez. Jen ile orada tanıştık, Jack ve Audrey geldikten sonra biraz uğradık diyelim. Eh elbette bir de Pacey’in öğretmen aşkı uğruna birkaç bölüm… Lisenin önemi, olayların orada geçmesi değil, karakterlerin ortak noktası olmasıydı. Eğer Katie Holmes reddetmeseydi, “Dawson’s Creek” bittikten sonra Joey’in öğretmen olarak lisesine geri döndüğü “Capeside” isimli bir dizi olacaktı.

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu: Harry Potter’ın eğitimini gördüğü okul. Eğitim yuvası mı, şer yuvası mı belli değil, her türlü yaratık okula sızmayı bir şekilde başarıyor. Müdürümüz, Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore, müdür yardımcımız ise Bayan Minerva McGonagall. Okulumuzun sloganı, “Minerva Dormiens Nunquam Titillandus”, yani “Uyuyan bir ejderhayı sakın gıdıklama”. Aklınızda olsun, Harry Hogwarts’a davet edilmeseydi Stonewall Lisesi’ne gidiyordu.

South Park Elementary: Stan, Kyle, Cartman ve Kenny’nin okulu. Dizinin yarısı orada geçiyor ve önemli karakterler var. “M’kay” lafı ile ünlü danışman Bay Mackey, Müdür Victoria (“Dallas”ın Pam’i Victoria Principal ile dalga geçiyorlar), sürekli kuklalar yoluyla konuşan, bizimkilerin öğretmeni Bay Garrison (daha sonra Bayan Garrison oluyor), kim olduğunu iyi bildiğiniz Bay Slave, Bayan Garrison anaokuluna geçtikten sonra dördüncü sınıf öğretmeni olan Bayan Choksondik ve elbette çocukların yakın dostu, yemekhaneci Chef.

Xavier’s School For Gifted Youngsters: Dışarıdan bakıldığında normal çocukların gittiği normal bir özel okul. Ancak içeride ne normal çocuklar var, ne de normal bir okul hayatı. Xavier, hayatını mutantları seçip eğiterek yeteneklerini geliştirmeye adamış. Ancak sürekli tutucu devlet dairelerinin, politikacıların hedefi konumunda.Ünlü filmlerdeki okullar

James Woods Regional High School: “Family Guy”ın Meg’inin lisesi. İsmini aktör James Woods’dan alıyor. Sporcuları, ponpon kızları, inekleri, okul gazetesi, belalı müdürü, her şeyiyle tipik bir Amerikan film lisesi. Family Guy’ın diğer okulları Quahog Üniversitesi ve resim yeteneği keşfedilince Chris’in gittiği Quahog School of Performing Arts.

Ünlü filmlerdeki okullar

Ünlü filmlerdeki okullar      Hill Valley: “Back to the Future”da Marty McFly’ın lisesi. Ayrıca annesi ve babası da bu lisede okuyordu. Biliyorsunuz, olaylar karışık biraz. Müdür Bay Strickland, iki jenerasyonun da müdürü olarak Marty’den önce babası George’a takmıştı.

East Great Falls Lisesi: “American Pie” haytalarının okulu. Öğretmenlerle, müdürlerle işimiz yok, okul sadece eğlenceli olayların yaşanması için bir fon.

Lake Forest Lisesi: Tarihin gördüğü en belalı müdüre sahip. John Hughes klasiği “Ferris Bueller’s Day Off”ta Müdür Ronney, bütün gününü okuldan kaçan Ferris’i enselemek için harcıyordu. Köpekler tarafından kovalanıyor, polis tarafından tutuklanıyor, elektriğe çarpılıyor, balçığa sıvanıyor, bir kız tarafından dayak yiyordu. Ferris’in okuldan neden kaçmak istediği ortada.

Shermer Lisesi: Başka bir John Hughes klasiği “Breakfast Club”da, kahramanlarımızın kazayla kilitli kaldığı lise. İzlemediyseniz mutlaka yakalamanız gereken bir klasik, bir gençlik filmi efsanesi…

Sky High: “Sky High”ın süper kahraman akademisi. Süper kahramanların çocuklarının okuduğu okulun en önemli özelliği, bulutların arasında olması ve öğretmenlerinin Bruce Campbell, Dave Foley gibi şöhretlerden seçilmesi.

Ünlü filmlerdeki okullar      Polk High: Al Bundy, Bud Bundy ve Kelly Bundy’nin lisesi. Tüm okullar arasında tişörtü Türkiye’de bile giyilen tek okul olması muhtemel. Al Bundy’nin onur konuğu olduğu bölümde sadece bir kere görebildik ama Al’ın nostaljik yolculuklarında adı hep geçti.

Sunnydale Lisesi: “Buffy the Vampire Slayer”ın lisesi, Sunnydale’deki tüm iblislerin yuvası. Müdürünün canavara dönüşmesi ve altında cehennemin ağzının olması ile televizyon ve sinema liseleri arasında nadide bir yere sahip.

Midtown Lisesi: Örümcek adam Peter Parker’ın lisesi. Okulda kendisini tartaklayan Mary Jane’in ilk sevgilisi Flash Thompson’ın da okulu (ilk filmi hatırlayın). Çizgi romanda, orduya katılan, alkolik olan ve sonunda uslanan Flash ile Peter daha sonra iyi arkadaş olurlar.

Metropolis Üniversitesi: Superman Clark Kent’in okulu. Peter Parker Empire State, Bruce Wayne ise Gotham Üniversitesi’ne gitmişlerdi.

Ünlü filmlerdeki okullar      Barnett Collage: Profesör Jones’un öğretmenlik yaptığı okul. İlk ziyaretimiz, “Indiana Jones and the Last Crusade”de.

Diğerleri: “Saved by the Bell”in Bayside Lisesi, SpongeBob’un Bikini Bottom Lisesi, Futurama’daki Martin Luther “Thing” Lisesi, Grease’in belalı lisesi Rydell, “Arrested Development”ın bütün notları F olan Milford Academy’si, “Ölü Ozanlar Derneği”nin kasvetli özel okulu Welton Academy, yeni başlayan harika gençlik dizisi “Greek”teki Cyprus-Rhodes Üniversitesi, “Accepted”ın yalandan okulu South Harmon Institute of Technology (kısaca S.H.I.T.), Van Wilder’ın hâkimiyeti altındaki üniversite Coolidge College…

Yorumla