Takım elbise tercihinde zorlananlara

0
508

Takım elbiseyle farklı yorumlar
Erkekler için takım elbise seçimi zordur. Her sabah dolabın önüne geçip, takım elbiselerden hangisini, hangi gömlek ve kravatla takımlayacağını düşünürler. Ama üzülmeyin, her işin bir kolayı var…

Erkekler için takım elbise kimi zaman çok can sıkıcı olabilir. Örneğin çok spor bir tarzınız var ama akşama şık bir takım giymeniz gerekiyor. Ama kravat takmak da hiç sizin tarzınız değil… Son derece basit bir takımı nelerle, nasıl kombinliyeceğinizi bir türlü bulamıyor; gündüzden geceye bu kombini nasıl bir anda değiştirebileceğinizi kestiremiyor musunuz? Peki o zaman gelin, bir takım elbiseyle birkaç parça farklı ürün nasıl farklı kombinler çıkarır bir bakalım. Bunun için sadece bir takım elbiseye ihtiyacınız var. Son derece fit, üzerinize tam oturması gereken, basit bir takım elbiseden söz ediyorum. Bunun için özel dikimi şiddetle tavsiye ederim. Ne de olsa tek takımla birçok gün ve gece kurtaracağız…

Bir lacivert takım elbiseyle neler yapabilirsiniz?
Takım elbise tercihinde zorlananlara Lacivert takım; iş toplantıları, iş görüşmeleri ve tüm ofisler için uygundur. Siz için en garanti kombin şu olacaktır: Parlak gök mavisi bir gömlek, lacivert, bordo ya da koyu kahve ince bir kravat, kahverengi ayakkabı ve kemer. Mendil, lacivert takımda tam bir İngiliz beyefendisi görüntüsü çizer. Peki günün ofis kombinini nasıl cool bir gece kombinine çeviririz?

Akşam üzeri: Takım elbise içine ince polo yaka trikolar çok yakışır. Gömleği atıp açık gri, açık lila, açık mavi ya da kahve bir polo yaka trikoyu pantolonun üstüne bırakarak giyin. Fit bir triko olursa daha zayıf gözükürsünüz. Düğmeleri açın, altınıza son derece sakin ve detaysız bir spor ayakkabı giyin. Bu kombini kasket ve boynunuza dolayacağınız bir eşarpla daha da sporlaştırabilirsiniz. Buna göre saatiniz, çorabınız, ayakkabınız da spor olsun.

Gece şık bir yemek: Lacivert takımla fit gömlekleri kravatsız giyin. Lacivert, gece mavisi, koyu mavi, mürdüm, mor ve füme renk küçük yaka gömlekler, lacivert takımın içinde çok şık durur. Bu kez kemerinizi ve ayakkabınızı kahveden siyaha çevirin. Lacivert takım beyaz V yaka basic tişört ve beyaz spor ayakkabılar yaz akşamları her mekâna uygun olur. Kolları dirseklere sıyırarak daha casual olabilirsiniz. Unutmayın, lacivert takım elbise şık geceler, düğünler, cenazeler, açılışlar ve kokteyler için uygun değildir. Siyah takım şarttır.

Bir siyah takım elbiseyle neler yapabilirsiniz?
Öncelikle yine üzerinize tam oturan, yakaları ince, çok parlak olmayan bir takım elbise alın. Gündüz saatlerinde yine ofis için en garanti çözümlerden biri, beyaz gömlekle gri, bordo ya da çizgili ama mutlaka yakalara uygun ince bir kravat olacaktır.

Akşamüzeri: Akşamüstü bir kokteyle davetliyseniz, siyah takım içine beyaz tişört ve üzerine incecik ama dar bir triko hırka çok şık gözükür. İster siyah ve gri, isterseniz tercih ettiğiniz düz renk bir hırka. Bu sefer ayağınıza mokasen değil, spor deri ayakkabı giyebilirsiniz. Daha cool bir görüntü için beyaz spor ayakkabı da uygun olacaktır.

Gece şık bir yemek: Açılış ve davetlerde nasıl şık olunacağını siz zeten biliyorsunuz. Beyaz gömlek, siyah bir kravat ve beyaz mendille… Ama alternatif daha cool bir kombin için şunları deneyebilirsiniz: Siyah takım elbisenizle siyah dar basic tişört ve üzerine siyah bir yelek giyin. Boynunuza grili bir eşarp dolayın ve yine siyah mokasen ya da loafer giyin. Ama her şey jilet gibi olsun.

Düğünler: Klasik olmamak adına, siyah takımınızla antrasit bir gömlek giyin ve yine antrasit, ince bir kravat takın. Simsiyah değilsiniz ama en azından beyaz gömlek, siyah kravat gibi klasik bir kombininiz de yok. Davetin ilgi çeken kişilerinden olacaksınız.

Fokus
Takım elbise tercihinde zorlananlara Osman Çarmıklı
Osman Çarmıklı, bize soğuk gecelerin şıklığının nasıl olması gerektiğini gösteriyor. Bunun için üç şık parçaya ihtiyacınız var. Siyah kaşe kumaştan, bele oturan, dizlerde biten bir pardesü ya da kabana, kıyafetle uyumlu şık bir atkı ve kaşkole ve siyah deri eldivenlere. Osman Bey bu ikisini kullanarak giyimine özen göstermiş. Dikkat edilmesi gereken tek konu ise kabanın kol boyunun uzun olmaması. Osman Bey’in rugan ayakkabıları da davet için en uygun seçim olmuş. Doğru aksesuarlarla sıradan siyah bir takımı bile davete uygun hale getirebilirsiniz. Tebrikler.

Takım Elbise Giymenin 15 Altın Kuralı
Takım elbise alırken bilmeniz gereken birçok kural var. Takımla birlikte giyeceğiniz gömlek, ayakkabı ve mont, takacağınız kravat ve saat çok önemli. İşte takım elbise giyerken uymanız gereken altın kurallar.

Takım Elbise Giymenin Kuralları - David Beckham

Kural 1- Dünyanın en pahalı takımını da giyseniz, eğer vücut hatlarınıza uygun değilse, berbat gözükürsünüz. O yüzden sizi fit gösterecek ve vücut hatlarınıza uygun takım elbise seçin.

Kural 2- Düğmeli yakalar sadece günlük gömlek kıyafetlerde hoş gözüküyor olabilir. Ancak takım elbiseyle birlikte de oldukça şık ve zarif durabilir.

Kural 3- Kravat seçiminde noktalı olanları kullanabilirsiniz. Bunlar takım elbisenize enerji katacaktır. Ancak kravatınız çok geniş olanlardan olmasın, bu sizi kötü gösterebilir

Kural 4- Ekose desenli takım elbiseler karşınızdakinde iyi bir izlenim bırakmanızda yardımcı olabilir.

Takım Elbise Giymenin KurallarıKural 5- Yaka kenarlarında dikiş izleri olan takım elbiseler artık kaliteli ve iyi yapılmış bir elbisenin işareti değil. Ancak kontrastsız olanlar takımınızı güzelleştirmeye yardımcı olabilir.

Kural 6- Bazıları ceketinizin cep dikişlerini içine bir şeyler koyabilmek için açmamanızı söylüyor. Çünkü bu ceketin şeklini kaybetmesine neden olabiliyormuş. Siz bunlara kulak asmayın. Bir konser bileti, kredi kartı koymaktan hiçbir zarar gelmez.

Kural 7- Üst üste giyilmiş parçalar sizi hantal gösterebilir. Ancak yelek seçerken, kesimi vücudunuza yakın ve tam bel hizanıza göre olursa bu sizi fit ve tarz gösterecektir.

Kural 8- Kravat kancası, asla taktığınız kravattan daha geniş olmasın.

Kural 9- Klasik ve klişe arasında ince bir çizgi olduğunu unutmayın. Gri takım elbise her zaman hayat kurtar, ancak siz klişelere takılmak istemiyorsanız kaşmir yün kumaş tercih etmelisiniz.

Takım Elbise Giymenin Kuralları

Kural 10-Otururken ceketin düğmelerini özün. İstisna yok!

Kural 11- Kruvaze ceket giydiyseniz alt düğmesini kesinlikle açık bırakın. Sadece bir düğme tutturmanız yeterli olacaktır.

Kural 12- Fazla aksesuardan kaçının. Zaten kravatınız ve yaka mendiliniz işlevini yerine getiriyor.

Kural 13- Fitilli kadife tercih edeceğiniz zaman çok dar olmamasına özen gösterin. Aksi takdirde kumaşınız oldukça ucuz gözükecektir.

Kural 14- Açık renkli bir cekette koyu ve desenli bir mendil kullanmak sizi bir adım öne çıkaracaktır.

Kural 15- Soğuk havalarda kum rengi ya da koyu kahve rengi takım elbiseler tercih etmek, size daha çok enerji katacaktır.

Takım Elbise Giymenin Kuralları

Saat takarken biraz klasik ve modern çizgileri bir arada taşıyan bir model tercih etmeye özen gösterin. Parlak deri ayakkabılar her zaman klasik ve şık olmuştur bunu unutmayın. Ayrıca soğuk havalarda takım elbise üzerine uzun siyah bir kaban sizi çok karizmatik gösterecektir.

Doğru Takım Elbise Nasıl Seçilir ve Nasıl Giyilir?

Doğru Takım Elbise Nasıl Seçilir ve Nasıl Giyilir?

Giydiğiniz takım elbise sizi vezir de edebilir rezil de!

Şık bir takım elbisenin ayrı bir cazibesi olduğu inkar edilemez. Ama dünyanın en pahalı takım elbisesini bile giyseniz, üzerinize oturmuyorsa o istediğiniz etkiyi yaratamazsınız. Peki seçimi nasıl yapacaksınız?

Ceketin Omuz ve Etek Boyuna Karar Verirken…

Doğru Takım Elbise Nasıl Seçilir ve Nasıl Giyilir?

Son yılların trendi, slim fit yani dar kalıplı takım elbiseler. Ama bu tarz, her vücut yapısına uymuyor. Bu nedenle öncelikle ceketin üzerinize tam oturduğundan emin olmalısınız. Ancak tam oturması daracık olması anlamına gelmiyor. Ceketin içinde rahat hareket etmeniz çok önemli. Omuzları ne çok dar ne de çok geniş olmalı. Yani normal omuz genişliğinizden 1 santimetre geniş ölçülerde olması yeterli.

Şimdi gelelim ceketin etek boyunun nerede bitmesi gerektiğine… Ellerinizi aşağı doğru uzattığınızda baş parmak eklemiyle aynı hizada olmasında fayda var. Unutmayın, koldan uzun ceket boyu kötü görünür. Frak giymiyorsanız. 🙂

Takım Elbise ve Bitmek Bilmeyen Kollar Mevzusu

Takım Elbise Kolu

“Takım elbisenin kolundan gömleğin kolu görünmeli mi görünmemeli mi?” sorusu tam olarak fikir birliğine varılan bir konu değil. Ama konunun uzmanları gömleğin manşetinin ceket kolundan 1 santimetre kadar uzun olması gerektiğini ısrarla belirtiyor. Bu durumda şık bir kol düğmesi kullanmak gerektiği gerçeği de devreye giriyor. Unutmayın, kol düğmeleri bir takım elbisenin en önemli aksesuarıdır. Takım elbisenizin şıklığını ikiye, hatta üçe katlar. Bu nedenle tarzınıza uygun kol düğmeleri seçmeye dikkat edin.

Ceketin Kol Kesimine Dikkat

Takım Elbise Kolu

Ceketin kol kesimi, o ceketin ne kadar rahat olduğunun göstergesidir. Ceketi satın almadan önce askıda nasıl durduğuna bakın. Kolları hafifçe ileriye bakıyorsa, içinde rahat edeceğiniz bir ceket olduğu anlamına gelir.

Tek Düğmeyi Kapatın Yeter

Takım Elbise Giymenin İncelikleri

Düğmesini kapattığınızda ceketin kasmaması çok önemli. Bu arada unutmayın, iki düğmeli cekette alttaki düğme kapatılmaz. Çift düğmeli ceketler iş toplantılarına, tek düğmeli ceketler ise günlük kullanıma daha uygundur. Otururken ceketinizin düğmelerini çözmeyi ihmal etmeyin. Diğer taraftan oluşan potluklar ceketin kırışmasına neden olabilir.

Gömlek, Takım Elbise ile Uyumlu Olmalı

Takım Elbise Gömlek

Burada en önemlisi, yakalar. Yani arkadan bakıldığında gömleğin yakası ile ceketin yakası arasında hafif boşluk olmalı. Gömleğin yakası ceketin yakası altında kaybolmamalı.

Eğer ki takım elbise ile kravat kullanmayacaksanız, geniş yakalı gömlekler tercih etmeyin. Küçük, dar, sert yakalı gömlekler seçerseniz, daha derli toplu bir görüntü elde etmiş olursunuz.

Pantolon Paçaları Ayakkabı Tabanına Kadar Uzamasın

Takım Elbise Pantolon Paçaları

Pantolon seçiminde de vücut yapısı çok önemli. Kısa boylu erkekler düşük veya yüksek belli pantolonlardan uzak durmalı. Pantolonun kesimi mümkün olduğunca düz olsun. Aşağı doğru hafifçe daralan pantolonlar sizi uzun gösterir ama bu pantolonları giymek için zayıf yapılı olmanız gerekiyor.

Gelelim en önemli konu olan paça boyuna… Son zamanların trendi, takım elbise paça boylarının normalden biraz daha kısa olması. Ama trendlerle işim olmaz diyorsanız, ideal boy en iyisi. Yani ayakkabı bağcığının ikinci deliğine denk gelen yere göre paçanızı kısaltın. Paça boyu ayakkabı tabanına kadar uzamasın. Bu arada ayaktayken çorabınız asla görünmemeli. Otururken de çorabınızın uzunluğuna dikkat edin; çorabınızın düşüp bacaklarınızın görünmesi pek hoş durmuyor.

Yelek Sevenlerden Misiniz?

Takım Elbise Yelek

Yelek size ayrıca karizmatik geliyor olabilir. Haklısınız da… Ama takım elbise içine giymek için bir yelek seçiyorsanız, hantal görünmemek adına üzerinize tam oturan ve tam bel hizanızda bir model seçmelisiniz. Yeleğin en alt düğmesini açık bırakabilirsiniz.

Kravat Takma ve Bağlama Sanatı

Takım Elbise Kravat

Kravatta birinci kural: Boyu kemere değmeli ama asla geçmemeli. İkinci kural: Kravatın genişliği, ceketin yaka dökümünün genişliği ile aynı olmalı. Üçüncü kural: Kravatın düğüm yeri gömleğin yakasından daha hacimli olmamalı.

Mendil kullanıyorsanız, mendilinizin rengi veya deseni kravatınızla aynı olmamalı. Aynı renk veya desende kravat ve mendil takmak, sanılanın aksine uyumlu değil rüküş oluyor.

Kemer ve Ayakkabı Kombinasyonu

Takım Elbise Kemer Ayakkabı

Takım elbise altına deri, kösele tabanlı ve yuvarlak burunlu modellerden şaşmamak gerekiyor. Renk konusuna gelirsek, siyah ayakkabı hemen her renk takım elbise ile uyumlu. Siyah, gri, lacivert… Ama kahverengi takım elbiseler için yine benzer kahve tonlarından ayakkabı seçmekte fayda var. Kemeriniz de ayakkabılarınızla aynı renkte ve mümkün olduğunca ince olmalı.

Yorumla