Smokin seçerken nelere dikkat etmeli?

0
296

Smokin hep şık
Düğün, mezuniyet, parti, balo ve kutlamalarda gerçek bir centilmen gibi görünmeniz gerek!

Bir gecelik prens
Evet smokinlerden bahsediyorum, hiç öyle korku ile yaklaşmayın. Elinize bir fırsat geçti, bunu mutlaka kullanın. Smokin bu sezon moda olmasının yanında erkelere asil, erkeksi bir hava ve bir geceliğine prens gibi görünme şansı verir. Moda dergilerinden, film karelerinden fırlamış gerçek bir centilmen gibi görünmeye hazır mısınız? Smokinler, bir nevi yatırım da sayılabilir. Özellikle tüm o yaz akşamları otellerde ve şık balo salonlarında yapılan düğün ve mezuniyet gecelerinde yanınızda, servet harcanmış ışıl ışıl gece elbiseleri ile boy gösteren kadınların yanında sönük kalamazsınız.

SMOKİN SEÇERKEN DİKKAT!
Smokin alırken dikkat edilmesi gerekenler Bir iki püf noktasına dikkat ederek kendinize en yakışacak smokini seçmek o kadar da zor değil. İşte dikkat edeceğiniz noktalar.
1- Smokini, takım elbiseden ayıran en önemli detay, ceket yakalardır. Yaka konusunda üç seçeneğiniz var. Saten olması koşulu ile şu yakalardan birini seçebilirsiniz:
Bu aralar çok moda olan şal yaka, hiç uç yapmadan dümdüz iner. 50’lilerde James Dean ile moda olmuştu. Çok ince olması kaydı ile mezuniyetlerde benim favorim.
Kırlangıç yaka, uçları yukarı doğru bakan yakadır ve gece için en uygunudur. Düğün davetleri ve damat smokini için uygundur.
Normal yaka, bildiğimiz klasik takım elbise yakasıdır ama parlak siyah bir kumaştan dikildiğinde smokin görüntüsü de verebilir. Risksiz ama iddiasızdır da… Daha az şatafatlı kutlamalar için uygun olacaktır. Smokin ceketlerinde fit ve dinamik bir görüntü için tek düğmeli olanları tercih edin.
2- Smokin kesinlikle üzerinize tam oturmalı hatta dar kesim olmalı. Özellikle mezuniyet gecelerinde pantolon kesiminizin de dar paça olmasına dikkat edin. Bolluk ve potluk yapmamalıdır.
3- En çok dikkat etmeniz gereken detay, gömlek-kravat veya gömlek-papyon ikilisi olacaktır. Gömleğiniz gerçekten bembeyaz ve jilet gibi durmalı, ceketi çıkardığınızda bolluk yapmamalı ve dar kesim olmalıdır. Katlı manşet her zaman daha özenli ve şık durur. Gömlek önünde, moda olan siyah pin düğmeler olabilir ama bu, daha çok damat smokini ya da çok şık düğünler için doğru olacaktır ve papyon takılması gerekir. Mezuniyet partisinde küçük yaka, beyaz bir gömlek ve ince, saten, siyah kravat yeterli olacaktır. Beyaz, kare katlanmış cep mendili de hoşluk katar.
4- Aksesuarlar can alıcı bitişleri yapar. Deri kayışlı, parlak camlı, siyah bir kol saati, parlak gümüş kol düğmeleri, hafif sivri burunlu, bağcıklı siyah rugan ayakkabılar hayal ettiğimiz o kusursuz centilmenin kostümünü tamamlar.
5- Yaz geceleri, şık kutlamalarda bir diğer alternatif ise beyaz ceketli siyah pantolonlu smokin kombinidir. Beyaz fit smokin ceketi mutlaka beyaz gömlek, siyah kravat veya papyonla birlikte kullanılmalıdır. Bembeyaz bir smokin ise iddialı ve farklı olmak isteyen genç erkekler için cesur ama şık bir seçim olacaktır.

Kısa boylu ve kilolu bir erkekseniz üç adet düğmesi bulunan smokin modellerinden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Aksi takdirde olduğunuzdan daha kısa ve daha şişman gözükebilirsiniz. Bu tip vücut ölçülerine sahip biriyseniz her zaman çift düğmeli smokin modellerini kullanmalısınız.

parlak smokinUzun boylu biriyseniz şal ve sivri yakalı smokin modellerini tercih edebilirsiniz. Vücut ölçülerinizi göz önünde bulundurarak hareket ederken bazı ufak noktalara da dikkat etmelisiniz. Örneğin tek düğmeli ceket tercih ediyorsanız pantolonu tek çizgili smokinler giymeniz daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Pantolon ve Gömlek Nasıl Giyilmeli?
Smokin ceketinin boyutlarının aşırı bol ya da aşırı dar olmamasına da dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde kol düğmelerinizi yerleştirdiğiniz manşetli gömleğinizin güzelliğine gölge düşürmüş olursunuz.

smokin
Smokin altına giyilecek olan pantolonun düz kesimli olmasından ziyade az da olsa paça kısımlarına doğru daralan modeller olması daha şık olabilmeniz açısından önemlidir. Gömleğinizin ise tabiri caizse jilet gibi ütülenmiş olması gereklidir. Papyon takarak gömleğinizi daha hareketli ve detaylı bir hale de getirebilirsiniz.

Yorumla