Kız arkadaşınıza hediye: En iyi parfümü seçin

0
85

Parfüm, kız arkadaşlar için en harika hediyedir. Arkadaşınızın zayıf olmayan bir dönemden geçip geçmediği veya gardırobunda hangi kıyafetler olduğuyla ilgili endişelenmeniz gerekmez. Parfüm dolabımızda yeni bir parfüm için her zaman yer var.

Ancak parfüm hediye etmek için üzerinde biraz kafa yormak gerekir. Arkadaşlarınızın karakterleri ve zevklerine uyan parfümü bulduğunuzdan emin olmak istersiniz. Her arkadaşınıza uygun parfümü seçmek için işin uzmanlarından tüyolara buyurun.

1. adım: Sohbet edin.

Manhattan’da bulunan ve dünyanın dört bir yanından çok sayıda parfüm getiren MİN New York adlı parfümerinin genel müdürü Mindy Yang, “Çok katlı bir mağazanın veya stoğu iyi olan bir eczanenin parfüm departmanına gidin ve arkadaşınızın karakteri ve tarzı konusunda satış danışmanıyla derinlikli bir sohbet edin” diyor.

2. adım: Doğru soruları sorun.

Yang, parfüm araştırmanıza başlamadan önce kendi kendinize şu soruları sormanızı öneriyor: “Arkadaşınız normalde ne tür parfümler sürüyor? Tatlı mı? Yoksa baharatlı mı? Çabuk mu uçuyor? Veya tende yumuşak bir şekilde kalan özel bir parfüm mü?” Bu sorulara vereceğiniz cevaplar, satış danışmanının sizi, arkadaşınıza iyi uyacak parfümlere doğru yönlendirmesine yardımcı olacak. Yang, dükkanın iade ve değişim prensiplerini araştırmayı aklınızdan çıkarmamanız gerektiğini de hatırlatıyor. “Hediye değişim kartını unutmayın. Hediyeyle birlikte deneme boyunu da isteyin. Böylece arkadaşınız önce parfümü test edebilir.”

3. adım: Parfüm kategorilerini daraltın.

Yang, arkadaşınız flörtöz ve ilgi odağı olmayı seven cici bici bir kızsa parfüm karakterinin floral olduğunu söylüyor. Gül, yasemin, orkide, menekşe ve diğer çiçeklerin notalarının bulunduğu parfümleri koklamak isteyeceksiniz. Karışıma baharatlı ve meyveli notalar eklenmiş olması da belki hoşunuza gidebilir.

“Arkadaşınızı cool ve seksi olarak tanımlıyorsanız tatlı ve sıra dışı bir parfümü tercih etmek isteyeceksiniz” diyor Yang. “Gurme” grubundan parfümler deneyin. İsminden de anlaşılacağı üzere, bu parfümler bal, karamel, vanilya, safran, kimyon ve külah gibi yenilebilir notalara sahip.

Arkadaşınız rahat ve sade mi? Telesekreterine ulaştığınızda yoga stüdyosu, spor salonu veya yürüyüş parkurunda olduğunu söyleyenlerden mi? Öyleyse, “taptaze” parfüm karakteri kategorisine uyuyor. Narenciye, yeni kesilmiş çimen veya okyanusu çağrıştıran bir parfüm seçmek isteyeceksiniz.

“Eğer çok iyi tanımadığınız yeni bir arkadaş için parfüm satın alıyorsanız tercihinizi iç açıcı olanlardan yana kullanın” diyor Pastiche Custom Perfume’un genel müdürü Dana Knees. “Hafif bir parfüm her zaman ağır olandan daha iyi bir tercihtir. Tatlı ve ağır parfümler çok az insan tarafından seviliyor ve genelde bu tür parfümleri sevenler iç açıcı olanları da beğeniyor.

4. adım: Yaşam tarzını göz önünde bulundurun.

“Arkadaşınız cesur parfümleri sevse de günlerini tutucu bir ofis ortamında geçiriyorsa bunlar ona uymayacaktır” diyor parfüm üreticisi Tru Fragrance’ın parfüm geliştirme uzmanı Renee Bukowski. “Favori parfümünün hafif versiyonlarını yeğlemek daha akıllıca olacaktır. Bunlar da genelde “eau fraiche” veya “eau de toilette” olarak adlandırılırlar.”

Yorumla