Fazla tıraş cildi bozmasın

0
152

Her sabah mecburen olunan sakal traşı, ölü deri tabakasını temizlerken cilt yüzeyindeki yağı da aldığı için kuruluğa neden olabiliyor.

Erkeklerin cilt sorunları ergenlik döneminde başlayıp yaşamları boyu sürüyor. Gençliğe ilk adımda çıkmaya başlayan sivilceler, stres, yanlış beslenme, alkol ve sigaranın yanı sıra her gün traş olmak da cildi olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Yıpranma her gün artıyor
Özellilikle her sabah traş olma mecburiyetiyle başlayan yüzdeki yıpranma her gün biraz daha artıyor. Sakal traşı olmak ölü deri tabakasını temizleyip cildin temizlenmesinde önemli rol uynuyor. Ancak hergün rutin olarak olunan traş cilt yüzeyindeki yağı da kazıdığı için yüzde kuruluğa ve derinin pul pul kabararak tahriş olmasına neden oluyor.

Cilt bakımına önem vermeyen erkeklerin büyük bölümü ise meselenin farkına varmadığı için “Benim cildim çok hassastır” bahanesinin arkasına sığınıyor. Cilt bakım uzmanları her tıraş sonrasında kuruluğu ve yüzde meydana gelebilecek kabarmaları önlemek için cilde uygun losyon ve nemlendiricilerin kullanılmasının sorunu büyük ölçüde ortadan kaldıracağını belirtiyor. Her sabah ayna karşısına geçilip mecburen olunan sakal tıraşı, ölü deri tabakasını temizlerken cilt yüzeyindeki yağı da aldığı için kuruluğa neden olabiliyor.

Erkek Sakal Tıraşı HatalarErkeklerin Tıraş Olurken Yaptığı 4 Hata
Erkekler için evde tıraş olmak hiç de hafife alınacak bir konu değil! Peki sonucun hüsran olmaması için nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor muydunuz? İşte karşınızda uzak durulması gereken, erkeklerin tıraş olurken yaptığı hatalar.

1- Uygun bir şekilde hazırlanmamak
Tıraş sonrası cildin tahriş olması canınızı sıkan konulardan biriyse, bunun nedeninin tüylerinizin sert ve kıvırcıkken kesilmesi olduğunu unutmayın. Dolayısıyla birinci iş sakallarınızı yumuşatmak olmalı.

Berberlerin uyguladığı sıcak suyla ıslatılmış havlu işte bu yüzdendir. Siz de tüy köklerinizi ısıtıp nemlendirerek rahatlatmak adına aynı uygulamayı yapabilir ya da sıcak bir duşun ardından tıraş uygulamanızı yapabilirsiniz. Cildinizi ölü hücrelerden arındıracak bakımlar uygulayarak da sakalınızı tıraş öncesi yumuşatabilirsiniz.

2- Doğru ekipmanları kullanmamak
Tıraş makinelerinin idealinde 3 ila 5 arasında bıçak adedi vardır. Fakat bu bıçaklar arasındaki ince aralıklarda tüyler zamanla tıkanabilir ve tıraş performansınızı düşürebilir. Erkeklerin çoğunluğu çoklu bıçak özelliğine sahip tıraş makinelerini daha fazla tercih ediyor ama elbette ki bu, tüylerin tıkama potansiyelini artrırıyor. Tek kullanımlık tıraş bıçakları bu anlamda daha pratik gibi görünse de, onlar da cildi daha fazla tahriş etme özelliğine sahip oluyor.

Dolayısıyla tıraş makinesi seçiminde oldukça dikkatli olmakta fayda var. İhtiyaçlarınıza ve tüylerinize uygunluğuna bakın ve seçiminizi ona göre yapın. Tıraş başlıklarını da 18-24 ara ile değiştirmeyi unutmayın.

3- Yanlış tıraş köpüğü uygulamak
Tıraşa başlamadan önce yüzünüze sıkılan tıraş köpüğü faydalarıyla bilinir. Fakat ürünün içeriğinde ne olduğuna bakmayı hiç düşündünüz mü? Cildinize hassas bir işlem esnasında sürdüğünüz bu tıraş köpükleri içerik açısından oldukça fazla önem taşır. İçeriğinde paraben, sülfat, alkol ve koruyucu içeren ürünleri cildinizden uzak tutmanızda fayda var. Dolayısıyla tıraş köpüklerine bakarken seçiminizi doğal içeriklere sahip ürünlerden yana yapmanızda fayda var. Uzmanlar özellikle sandal ağacı jelinin bu anlamda yararlı olacağını söylüyor.

4- Tıraş sonrası bakımı ihmal etmek
Tıraş esnasında yapılan hatalar kadar sonrasında doğru bir bakımı uygulamama hatası da önem arz eder. Tıraş sonrası cildiniz tamamen kurur ve tahrişe, kızarıklıklara kapılarını açar. Dolayısıyla tıraş sonrası bakım cildinizi korumanız anlamında oldukça önemlidir. Yine doğal içeriklere sahip after-shave bakımlarından evinizde mutlaka olmalı. Tıraş sonrası nemlendirici ve yağ bakımları özellikle nane gibi ferahlatıcı içeriklerden üretilmişlerdir.

Yorumla