Yaz ayları onlar için daha zor

0
9

Hayvanların insanlar gibi vücutlarında ter bezleri olmadığından terlemezler. Sıcak havalarda insanlar terleyerek, vücut sıcaklığını ayarlayıp sıcaktan daha az etkilenirler. Köpek ve kediler terleyemediğinden sıcaktan fazla etkilenir, vücut ısıları çabuk yükselir, beyinde ödem oluşur ve ısı çarpmasına maruz kalırlar. Böyle bir durumda, kedi veya köpeğinizin çok soğuk olmayan suyla kafasını, ayaklarını, koltuk altlarını ıslatın. Vücudunu ıslak bezle serinletip havadar bir yerde tutarak ilk müdahaleyi yaptıktan sonra hemen veteriner hekime danışın. Bu tip kazaları önlemek için kedi veya köpeğinizin havadar olmayan sıcak odalarda, camları kapalı balkonlarda, güneş altında park edilmiş arabalarda bırakmayın ve önlerinde devamlı bol temiz su bulundurun. Havanın çok sıcak olduğu öğlen saatlerinde zorunlu olmadıkça kısa gezdirin. Ayrıca bazı ırklar (Buldog ve chowchow köpekler) böyle kazalara çok hassastır ve kapalı ve havadar olmayan yerlerde fazla kalamazlar. Özellikle bulldog köpekleri sıcak havalarda gezdirmeyin.

Yaz Aylarında Köpek Bakımı      Soru: Yeni bir kedi ve köpek sahibiyim. Kedi ve köpeğimin parazit aşılarını ne kadar ara ile tekrarlamalıyım?

Cevap: Parazit tedavileri ilk başta, kedi veya köpeğinizin paraziti olup olmamasına bağlıdır. Eğer parazit taşıyor ise veteriner hekiminiz tedaviyi kaç defa tekrarlayacağınızı belirler. Bu tedavi parazit türüne ve hatta yaşadığı ortam şartlarına bağlı olarak değişir. Koruyucu amaç ile yapılan parazit tedavilerini de, yukarıda belirtilen şartlara göre veteriner hekiminiz belirler. Ama en az üç ayda bir uygulanmalıdır.

Yorumla