Muhabbet kuşunuz ve siz

0
162

Muahbbet kuşunuzun çevresine alışması, elinize gelmesiyle daha kolaylaşacaktır.

Kuşunuzun güvenini kazanıp kazanamayacağınız evcil olup olmayacağı suskun veya ürkek olacağı, ilk günden belli olur. Mümkünse eve geldiği ilk günden itibaren ona fazla yaklaşmadan sürekli yanında bulunmanız gerekir. Onunla çok konuşmalısınız.

Muhabbet Kuşu Büyük ihtimalle kuş size karanlık bir kutuda verilmiştir. Delik açılmış bir karton kutu içinde kışın soğuktan yazın sıcaktan korunarak, mümkün olduğunca çabuk eve getirilmeli.

Kutudan direk kafesin içine girişini sağlayacak şekilde çıkarın. Kuş karanlıktan aydınlığa geçeceği için hemen kafese girer. O andan itibaren kuşu yalnız bırakın ve çevresini incelemesini izleyin. Ev ortamına alışmak için etrafı dikkatle inceleyecektir. Eğer bir şey yemez içmezse endişelenmeyin. Kendini rahat hissedince ve arkadaşlarından ayrılma şokunu üzerinden atınca normale dönecektir.

Eğer kuş odayı sigara içenlerle paylaşıyorsa yatmadan önce havalandırın. Lambayı söndürmeden önce rahat olarak tünekte olmasına dikkat edin. Odadaki tüm ışıkları kapatın ama az ışık veren bir lamba bulundurun. Çünkü alışık olmadığı sesler onu rahatsız edebilir ve yem yemesini su içmesini karanlıkta sağlayamayabilir. İlk günün sabahı kuşun kafesinden tutarak onunla sessizce konuşun ve taze yemler verin. Sonra onu yalnız bırakın ki korku ve heyecanını üzerinden atsın.

Daha sonra yavaş yavaş elimizi kafesin içinde tutarak bizim yakınlığımıza alışması sağlanmalıdır. Çevresine alışması ele gelmesiyle daha kolaylaşacaktır. Evcil olması çok önemlidir. Evcil demek ele ya da parmağa korkusuzca gelip konması demektir.

Muhabbet kuşları nelerden mutlu olurlar?
Muhabbet Kuşları– Kendi cinsinden bir kuş
– Her zaman aynı saatte ilgi görmek
– Tatlı yiyecekler
– Mısır tanesi
– Gagalayabileceği taze ağaç dalları
– Geniş hareket alanı
– Onunla alçak sesle konuşulması
– Sahibi ile birlikte olmak
– Sahibinin renkli elbiseleri

Muhabbet kuşları nelerden korkarlar?
– Yalnızlık
– Ona sessizce yaklaşılması
– Çevresindeki her türlü değişiklik
– Kafesin dışında ona tanıtılmadan verilen yeni bir oyuncak
– Alışmadığı sesler
– Buzdolabı ya da çamaşır makinesi üzerinde sallanan bir kafes
– Evdeki kediler
– Elle tutulmak

Yorumla