Köpek alırken nelere dikkat edilmeli?

0
110

Sağlık
İlk kontrolümüzü sağlık açısından yapmamız gerekir çünkü sağlığı yerinde olmayan bir köpek, karakteri ve davranışları ne kadar yüksek olursa olsun hastalığın verdiği sebepten dolayı başarısız olur. Sizin de yavru seçiminin bu noktasına çok önem vermeniz gerekmektedir. Seçeceğiniz yavru sizinle birlikte 14-16 yıl ve günün çoğunluğunda birlikte olacaktır. Köpeğinizde ortaya çıkacak bir hastalığın sizi çok üzeceği kesindir. Uzun zaman sonraki hastalıkları tahmin edemesek de, sağlıklı bir yavruyu seçmek zorundayız. Daha sonra onu veteriner kontrolünden geçirerek ilerideki hastalıklara karşı aşılarını yaptırmalıyız. Bu aşılardan bazıları üretici tarafından yapılmış olabilir, bunun için yavruların aşı karnesini isteyin ve kontrol ederek parazit kontrolünün yapılıp yapılmadığını ve hangi aşıların yavrunun üzerinde olduğunu değerlendirin. Sizlere köpekler için önerilen aşı takvimi sağlık bölümünde verilmektedir. Yavrulara genel olarak baktığımızda yukarıda daha önce saydığımız özelliklere sahip olmalıdırlar. Bu özellikleri tekrar hatırlamak istersek;

Canlı görülmelidirler.(Tabii uyku saatinde gelmediyseniz.)
Dokunulmasına izin vermeli, aşırı ürkeklik veya saldırganlık gözlemlenmemelidir.
Bir yavru diğer kardeşleri üzerinde hakimiyet kurmuş olabilir. Diğer kardeşler ona boyun bükebilir. Bu doğal bir davranıştır, sürü kuralları işlemeye başlamış. Bu doğal harekete normal bakabilirsiniz.

Sağlık Kontrolleri:
Canlı,hareketli ve size cevap veren yavrulardan birini ön ayaklarının vücut ile birleştiği yerden iki eliniz ile yavaşça kaldırın ve kalçasını destekleyerek tutun. Bu esnada yavrunun sizden korkmaması için ani hareketler ve sesler çıkarmayın ve sağlık kontrollerine başlayın.

Dikkat!..
Köpeğinizi satın alırken viral hastalıklara karşı sağlık garantisi veren satış sözleşmesi yapmalısınız. Bu çok önemlidir, ticari kaygıyla bazı gözü dönmüş satıcılar “bende öleceğine müşteride ölsün” mantığı ile komik veya astronomik paralara yavru hayvanlar satıyorlar. Bu da, köpek satın alan çocuk ya da yetişkinlerin kliniklerde sabahlamalarına ve hatta psikologlara kadar varan üzüntüler yaşamalarına sebep oluyor.

Vücudu üzerinde yaralar, şişlik veya bir ur olmamalı. Köpek alırken dikkat edilecekler
Gözlerde sürekli akıntı olmamalı. Gözlerini kontrol etmek için bir parmağınızı yavrunun göz hizasında hareketli olarak sağa sola çevirin ve gözün takibini inceleyin.
Kulaklarda akıntı ve koku olmamalı. Bu kontrolü ya da diğer kontrolleri yaptıktan sonra yavruyu yere bırakın ve sağ ve sol kulakları hizasında ellerinizi çırpın,yavrunun davranışını gözlemleyin. Sesi duyuyor mu?
Burun nemli gözükmeli,çok kuru olmamalı ve akıntı gözlemlenmemelidir.
Dişler beyaz, sağlıklı görülmeli, diş kayıpları olmamalıdır. Damak solgun değil pembe renkli olmalıdır.
Kalbini dinleyerek atım seslerini dinleyin. Alışılmamış bir kalp ritmi veya ses var mı.?
Nefes alışını dinleyin.Ciğerlerden veya burundan hışırtılı sesler gelmemelidir.
Nefesini koklayın.Ağır bir koku gelmemelidir.Eğer var ise muhtemelen parazit kontrolüne gerek var.
Genital organlarını kontrol edin.Akıntı olmamalı ve ağır kokmamalıdır.
Derisini ve tüylerini dış asalaklar için kontrol edin.
Karın alt bölümünü eliniz ile kontrol edin.Bir şişlik fark ederseniz muhtemelen fıtık olacaktır.
Yavrunun kakasına bakın parazit var mı?

Karakter Açısından:
Köpek alırken dikkat edilecekler - Köpeğin karekteri Gerekli sağlık kontrollerini yaptıktan sonra sıra yavruları karakter açısından test etmeye ve sizin yapınıza uygun bir yavru seçmeye geldi.

Yavruların sevimliliği sizi yanıltmasın, aceleci davranmayın ve kendinize özgün bir yavru seçin. Yavruların hepsi sevimli ve doğal olarak yaramaz ancak hepsinin kendine özgü karakteri var ve siz yaşam tarzınıza uygun bir yavruyu seçmelisiniz. Bu seçim ileride küçük yaramaz büyüyüp erişkin hale geldiğinde büyük önem kazanacak ve size oldukça yararlı olacak

Bu seçimi yapmakla ileride karşılaşacağınız bir çok sorunu da daha ortaya çıkmadan bertaraf edecek ve küçük yavrunuza beslediğiniz sevginiz azalmadan ve ayların, yılların verdiği tecrübe ve birliktelik ile katlanarak büyüyecek. Pek çok köpek sahibi severek ve özen vererek aldığı köpek yavrusu için ileride baş belası olarak söz etmektedir. Bu sorun yavruyu alırken karakter testi yapmamaktan ve yavrunun gelişme esnasında yöneltilen yanlış davranışlardan kaynaklanmamaktadır. İleride böyle bir duruma düşmemek için bu testi uygulayın ve yavrunuza doğru ve kuralcı bir şekilde davranmaya özen gösterin.

Yavru Çok Hareketli, Girişken ve Sevecen Davranıyor Çok Az Tereddüt Ediyor İse:
Bu davranışı sergileyen yavru kendine tam bir güven sergiliyor. Çevresindeki olayların farkında ve hemen cevap veriyor. Yeni tanıştığı bir olaya kısa bir çekingenlikten sonra uyum sağlıyor. Bu yavru ileride aktif olacak,aynı zamanda çevreyle olan uyumlu ilişkisi ve kendine güveni sayesinde rahatça ev ortamına ve şehre kolayca adapte olacak ,tabii doğru bir şekilde sosyalleştirildiği takdirde. Eğitimi kolayca yapılabilecek. Bu yavru siz ilk kez köpek sahibi olacak, hayat dolu, hareketli, sık sık yürüyüşe veya koşuya çıkan günün büyük bir bölümünü köpeğinizle geçirecek ve geçirmek isteyecek kişiler için birebir.

Yavru Hareketli, Girişken, Sevecen, Çok Az Tereddüt Ediyor Aynı Zamanda Atılgan, Kardeşleri Üzerinde Hakimiyet Sahibi İse:
Bu davranışı sergileyen yavru lider olma isteği içerisindedir.İleride çok hareketli,eğer başarabilir ise arkadaşları üzerinde hakim ve biraz inatçı olacak, eğitiminde zorlanacaksınız.Size kendi isteklerini kabul ettirmeye çalışabilir.Bu yavru ilk kez köpek sahibi olacak kişiler için uygun değildir,daha çok deneyimli bir sahip için ideal.Yavruyu almak isteyen kişi yukarıdaki koşullar içinde kendini hazır hissetmeli,yavruyu çok şımartmamalı daha katı bir yapıya sahip olmalı,kurallardan ödün vermemelidir.

Yavru Kardeşleri İle Oyuna Az Katılıyor Ürkeklik Gösteriyor İse:
Köpek alırken dikkat edilecekler - Yavru Köpek Bu davranışı sergileyen yavru ise ileride pasif olacağının işaretini vermektedir. Diğer kardeşlerinin hakimiyetini kabul etmiş gözüküyor.Kendini savunmak ve hayatta kalmak için daha gayretli olmalı.Bu yavru ise; normal bir yaşam tarzına sahip,günümüzün birçok bireyi gibi işten eve,evden işe gelen kişiler için ideal.Yavruya sahip olmak isteyen kişi aynı zamanda köpekleri,hayvanları çok sevmeli, sabırlı olmalı Hırçın,sinirli bir karaktere sahip olmamalı. Sinirli ve hırçın davranışlar, en üst düzeyde karaktere sahip bir yavruya bile doğru şeyleri öğretemez onu daha zor durumlara sokabilir.Oysa bu yavru için her zamankinden daha sevimli,sabırlı olmalısınız. Çünkü köpeğiniz ürkeklik gösteriyor bu ürkeklik ise ancak ve ancak yavruya yumuşak ve sabırlı davranışlar ile önlenebilir. Bu yavrunun sosyalleştirme eğitimine çok çok önem verilmeli ve daha uzun sürede yapılmalıdır. Ani yüksek seslerden ve davranışlardan uzak tutularak özenle yeni durumlarla ve insanlar ile tanıştırılmalıdır. Özellikle ilk tanışmalar önemli olduğu için gereken dikkat gösterilmelidir. Örneğin bir arkadaşınız ile yavrunuzu tanıştırıyorsanız arkadaşınıza ani hareketlerden kaçınmasını yavaş hareketleri ile ona sevdiği yiyeceği veya oyuncağını sunmasını ve sevmesini istemelisiniz. Bu davranış mümkün olduğu kadar çok kişi ile yapılmalıdır. Ya da araç trafiği ile tanıştıracaksanız ilk önce en tenha yolları tercih etmeli ve yola fazla yaklaşmamalısınız.

Yavru Kardeşleri İle Oyuna Az Katılıyor Son Derece Ürkek ve Köşelere Sığınmak İstiyor İse:
Bu küçük yavru ise,sürünün en son üyesi.Muhtemelen annesi bu yavruya biraz kızmış ve hırpalamış.Kendisinin ürkek karakteri ile de birleşerek durumu daha kötüye gitmiş. Muhtemelen diğer kardeşlerinden daha zayıf çünkü yeterli beslenememiş,annesi memeden uzaklaştırmış veya aktif olmadığı için yerini diğer kardeşlerine kaptırarak yeteri kadar süt emememiş. Üreticinin bu yavruya daha dikkatli bakması gerekiyordu. Süt emmesine yardımcı olması ve sütten kesildiğinde ise ona özel besin hazırlaması yerinde bir davranış olurdu. Her ne kadar vahşi ortamda olmamasına ve kontrol altında olmasına rağmen doğanın kanunu gereği güçlü olan hayatta kalacak ve yaşamını sürdürecektir. Yavru beslenme yönünden zayıf kaldığına göre geri planda kalması doğal bir sonuçtur. Bu yavruyu almak isteyen yukarıda anlatılan diğer ürkek yavruya sahip olmak isteyen kişi ile aynı karaktere ve yaşama sahip olmalı ama ondan çok daha fazla ve itinalı davranarak yavruya yaşamı öğretmelidir. Gerektiği gibi davranılır ise yavru kendisini toparlar ve size uyum sağlar ve yaramazlıkları az olan sevecen bir köpeğiniz olur. Eğer yavru beslenmiş gözüküyor ama bu davranışları sergiliyor ise birinci kısımda anlatılanlar yinelenmiş olabilir. Bu köpeğe de aynı şekilde davranılmalıdır.

Koruma Köpeği Seçimi İle Yavrulara Uygulanacak Diğer Karakter Testleri:
Koruma Köpeği Seçimindeki Yanlışlar:
Köpek alırken dikkat edilecekler Bir çok kişi koruma amacı ile köpek istemekte ve almaktadır. Ancak her köpek koruma yapamayacaktır. Bu özellik onun genlerinde ve kalbinde bulunmalı ve koruma iç güdüsü güçlü olmalıdır. Koruma köpeği seçiminde en önemli nokta yavrunun ailesinin özellikleridir.Genetik kalıtımla yavruya aktarılan koruma ve savaşma iç güdüsü ile cesurluk ne kadar yüksek ise yavru o kadar başarılı olur.Bunun için yavrunun anne ve babasını görev yaparken izlemeniz seçeceğiniz yavrunun geleceği hakkında bilgi almanıza yardımcı olur. Diğer bir önemli unsurda Cesarettir. Köpeğin koruma içgüdüsü yüksek ve ısırmayı seviyor olabilir ancak kötü adamın karşı saldırısında görevinden vazgeçip geri çekilir, ürkeklik gösterir ise köpek görevini tam anlamı ile yapamayacaktır köpeğe yapılan yatırım ve eğitim ise o an boşa gidecektir. Özellikle bu ürkek köpek saldırı esnasında sert bir darbe ile karşılaşır ve geri çekilir ise çok büyük bir ihtimal ile bir daha saldırmayacak geri planda kalmayı tercih edecektir. Bunun için ilk önce bakılacak yerlerden biri köpeğin kalbidir. Biz köpeğin kalbine bakarak içinde ne olduğunu ve karışık, zor durumlar ile tehdit altında ne hissettiğini anlamak zorundayız. Aradığımız şey ise son derece güçlü cesarettir. Şu unutulmamalıdır ki;cesaret köpeğin kalbinde yatar. Sonsuz bir sevgi ve sadakat ile bağlı olduğu sahibine veya eğitmenine karşı girişilecek ölümcül bir hareket karşısında kendi güvenliğini ve hayatını hiçe sayarak cesareti ile tehdide karşı koyan köpek ideal bir koruma köpeğidir. Cesareti olmayan bir koruma köpeği ise boş bir köpektir. Doğumdan sonra 24-48 saat arasında yapılacak testler;

Yavrular memede iken memeden alın ve doğum sandığının bir köşesine koyun ilk önce hangi yavruların durumun farkına vardığını ve annesini aradığını gözlemleyin.

Yavrular ve anne doğum sandığında iken anneyi yavruların yanından uzaklaştırın ve hangi yavrular annesine ulaşmak istiyor,eğer hepsi harekete geçerse ilk önce davrananları kaydedin.

Yorumla