Çocuklar için ilginç bilgiler

0
2685

Çölde, deve sırtında 1000 kilometre
İki maceracı, hiç su bulunmayan bir çölde, deve sırtında tam 1000 kilometre yol aldı. İki aylık süre için yanlarına sekiz fıçı su almışlardı. Böylece, 1955 yılında Fransa’nın tanınmış bir bilim adamı olan Theodore Monod’nun elde ettiği rekoru kırmış oldular.

 

Çocuklar İçin İlginç Bilgiler - Güneşe bakan...Güneşe bakan…
Ayçiçekleri, Güneş’e doğru döner. Gövdeleri hep Güneş’i takip eder.

 

Çocuklar İçin İlginç Bilgiler - Göz kaslarımız...Göz kaslarımız…
Her gözde onu çeşitli yönlere çevirmeye yarayan altı kas vardır. Bu kaslar günde ortalama 100 bin hareket yapar.

 

Çocuklar İçin İlginç Bilgiler - Dünyanın en küçük bitkisi...Dünyanın en küçük bitkisi…
Sumercimekleri, yüzen çiçeklerdir. Sumercimeklerinin yerde kökleri yoktur. Suyun içinde salınan saça benzeyen kökleri vardır. Bu çiçekler suyun üzerinde durur. Suya batarlarsa zarar görmezler. Sumercimekleri çiçekleri, dünyanın en küçük bitkileridir.

 

Çocuklar İçin İlginç Bilgiler - Dünyanın en hızlı ağacı...Dünyanın en hızlı ağacı…
Bazı bambu türleri günde 90 santimetre uzar. Bambular büyürken çıtırtılar bile duyulur.

 

Çocuklar İçin İlginç Bilgiler - En yükseklerde yaşamakEn yükseklerde yaşamak
Yerleşim yerlerinin girişlerinde bir tabela bulunur. Bu tabelada nüfus ve rakım yazılıdır. Rakım, o şehrin deniz seviyesinden ne kadar yukarıda olduğunu gösterir. Türkiye’de rakımı en yüksek il 1853 metre ile Erzurum’dur. En düşük ise 2 metre ile İzmir ve Çanakkale’dir.

 

Çocuklar İçin İlginç Bilgiler - En ince deriEn ince deri
Tüm canlılarda en önemli duyu organı gözdür. En ince deri göz kapaklarımızdadır: Kalınlığı bir milimetreden azdır. En kalın deri topuklardadır: Beş milimetre kalınlığındadır.

 

Çocuklar İçin İlginç Bilgiler - Küçük piyanoKüçük piyano
Japonlar her şeyin küçüğünü yapmaya çok meraklı. Bu kez de en küçük piyano yapmayı başardılar. 18 cm eninde olan piyano 88 tuştan oluşuyor. Önceden kaydolmuş toplam 100 farklı müziği otomatik olarak çalıyor.

 

Çocuklar İçin İlginç Bilgiler - Küçük yaşta sorumlulukKüçük yaşta sorumluluk
Osmanlı padişahlarından 2. Murad’ın oğlu olan 2. Mehmed (Fatih Sultan Mehmed) 29 Mart 1432 yılında dünyaya geldi. 12 yaşında tahta çıktı. İlk padişahlığını 1444-1445 yılları arasında yaptı.

 

Çocuklar İçin İlginç Bilgiler - Gece maçıGece maçı
Türk futbol tarihinde ilk gece maçı, 9 Eylül 1933 yılında, Taksim Stadı’nda oynandı. Beyoğluspor-Fenerbahçe arasındaki karşılaşmayı saha kenarındaki direklere asılan donanma ampulleri aydınlatıyordu. Maçı 4-2 Fenerbahçe kazandı.

 

Çocuklar İçin İlginç Bilgiler - >En büyük cep telefonuEn büyük cep telefonu
İlk cep telefonunu, 3 Nisan 1973 yılında mühendis Martin Cooper üretti. İlk telefon 850 gr ağırlığında, 25 cm yüksekliğinde, 8 cm derinliğinde, 4 cm enindeydi. Kocaman görüntüsü ve taşıma zorluğu cep telefonlarını zamanla daha küçük hale getirdi.

 

Çocuklar İçin İlginç Bilgiler - En uzun karayolu tüneliEn uzun karayolu tüneli
İzmir-Aydın Karayolu üzerindeki 75. Yıl Selâtin Tüneli, en uzun tünel özelliğini elinde bulunduruyor. Tünel, dünya standartlarına göre 2 tüp halinde, 3 şerit olarak yapıldı. 10 bin 438 metre uzunluğunda üç tünelden oluşuyor.

 

Çocuklar İçin İlginç Bilgiler - En büyük buz oteliEn büyük buz oteli
Dünyanın en büyük buz oteli Kanada’dadır. Her yıl aralık ayında inşa edilen bu buz otelde 600 kişi konaklıyor. Her yanı buzdan inşa edilen otelin içinde sinema, toplantı salonları, sauna ve restoranlar yer alıyor. Otele giriş yapanların sıkı giyinmesi öneriliyor.

 

Çocuklar İçin İlginç Bilgiler - En büyük mürekkepbalığıEn büyük mürekkepbalığı
Dünyanın en büyük mürekkepbalığı 2004 yılında yakalanmıştı ve 150 kilo ağırlığındaydı. Şubat 2007’de Yeni Zelandalı balıkçıların yakaladığı dev mürekkepbalığı ise daha önceki rekoru kırdı. 10 metre boyunda ve 450 kilo ağırlığındaydı. Yakalandığı yer ise Antartika açıklarıydı.

 

Çocuklar İçin İlginç Bilgiler - Uyandıran yatakUyandıran yatak
Almanya’da yaşayan 16 yaşındaki bir lise öğrencisi okula geç kalınca bir yatak icat etmiş. Yatak, çalar saat çaldığında 5 cm yukarı kalkıyor. Uyumaya devam ederse 10 dakika sonra da bir mekanizma sayesinde uyuyanı yataktan fırlatıyor.

 

Çocuklar İçin İlginç Bilgiler - Bengal kaplanlarıBengal kaplanları
Günümüzde sayıları yüzlerle ifade edilen Bengal kaplanları sadece Hindistan ve çevresinde yaşar. 160 cm uzunluğunda (Kuyruk uzunluğu hariç), 1 metre boyunda ve 250 kilo ağırlığındadır. 105 gün süren gebelikten sonra 3-4 arasında yavru dünyaya getirir.

 

Çocuklar İçin İlginç Bilgiler - İlk emniyet kemeriİlk emniyet kemeri
İlk emniyet kemeri 1930’da ABD’de bulundu. 1954 yılında yasalaştı, 1956 yılında ise zorunlu hale getirildi. Türkiye’de ise, 1995 yılında emniyet kemeri yasal zorunluluk haline getirildi.

 

Çocuklar İçin İlginç Bilgiler - En büyük ayakkabıEn büyük ayakkabı
Ayakkabılar çeşitli büyüklüktedir. Her insanın ayak numarası da farklıdır. Kimimiz küçük, kimimizde büyük numara ayakkabı kullanırız. En büyük ayakkabı, Filipinli kundura ustaları tarafından yapılmış. Bu dev ayakkabının boyu tam 5.50 cm. ve iki aylık bir çalışmanın sonunda ortaya çıkmış.

 

Çocuklar İçin İlginç Bilgiler - BilmeceBilmece
Bu nedir?
Cevap: İki Meksikalı masa tenisi oynuyor.

 

En küçük ilçe
Çocuklar İçin İlginç Bilgiler - En küçük ilçeEn küçük ilçe İstanbul’daki Eminönü ilçesidir. Eminönü’nün tarihi 2500 yıl önceye dayanır. Roma, Bizans imparatorlukları ve Osmanlı devletine başkentlik yapmış bir mekândır. Türkiye’nin en küçük ilçesi olan Eminönü’nün toplam yüzölçümü 4,5 km2’dir. Bunun yaklaşık 1 km2’si Topkapı Sarayı ve Gülhane Parkı’dır. Geriye kalan 3,5 km2’lik alanda ise; 567 otel ve pansiyon, 16 hamam, 14 fakülte, 12 ilköğretim, 6 lise, 5 üniversite, 103 cami, 14 kilise, 100 bin işyeri ve 20 bin konut yer alır. Eminönü, Tahtakale, Mahmutpaşa, Kapalıçarşı gibi noktaları ile bilinir. Eminönü’nün altı üstünden de kıymetlidir.

Yorumla