Çocuklu aileler için uzun yol önerileri

0
117

Çocuk sahibi olanlar için otomobille seyahatte dikkat edilmesi gerekenler, yanınızda bulundurmanız gerekenler, öneriler…

Artık otomobille çıkılan seyahatler, ne okul yıllarında topluca gidilen o çılgın yolculuklara ne de eşinizle birlikte çıktığınız tatillere benziyor. Çocuk sahibi olan bir çok aile yaşayacağı zorluklar nedeniyle otomobil ile seyahat etmek yerine uçak gibi daha kolay ulaşım yollarını seçerken, bir çoğu da yakın mesafeli bir seyahati tercih ediyor.

Çocukla seyahat etmek aslında zamanlamayla ilgili. Sizin sükunetten başka hiçbir şeye ihtiyaç duymadığınız bir anda, çocuğunuz uykusundan uyanmış ve enerji patlamalarına ihtiyaç duyuyor olabilir.

 

’Sıkıştım’ bahanesi
Çocuğu Olanlar İçin Otomobille Seyahat Önerileri Siz haritalar içinde boğuşuyorken, onun içinden yaramazlık yapmak geçiyor olabilir. “Ne zaman gelicez?” sorusu, giderek daha kısa aralıklarla sinir telinize basıyor olabilir. “Sıkıştım” haberi, arabadan fırlamak için iki de bir kullanılan bir bahane olabilir. Yolculuğun eninde sonunda biteceğine onu ikna etmek git gide güçleşiyor olabilir. Ama zor durumları vaatlerle geçiştirmek, sonrasında daha büyük baş ağrılarına sebep olabiliyor. Bazen çocuğunuzu oyuncaklarla oyalayabilirsiniz ama yolculuğunuzu kolaylaştırabilecek detayları önceden akılda bulundurmakta yarar var.

Yanınıza almanız gerekenler
Öncelikle yolculuğa çıkacağınızı insanlara haber verdiğinizden emin olun. Ayrılmadan evvel, sevdiğiniz ya da güvendiğiniz birine kendi numaranızla birlikte, doktor ve sigorta numaralarınızı da verin. Çocuklarla birlikte yanınıza alacağınız malzemeler de artacağından, arabayı iyi organize etmeniz gerekir. Onlar için ihtiyaç duyabileceğiniz çantalarınızı yakınınızda bulundurun. Yara bandı, ilaç ve vitaminleri, iletişim kayıtlarınızı unutmayın. Koruyucu bir kapta su, süt, meyve suyu, ve sevdiği birkaç yiyecekle birlikte, küçük kaşık ve plastik kapları da unutmamalı tabii… Küçük bir yastık, ince bir örtü, güneşe karşı şapka, havlu, yedek giysi ve çamaşır, her zaman işe yarayabilir. Eğer bebeğiniz varsa malzemelerin arasında, muhtemel kazalar için sizin de yedek giysi bulundurmanız yararlı olabilir.

Gece yollar boş olur
Araba yolculuklarına gece çıkıp çocuğunuzun uyku saatlerini kullanmak iyi bir çözüm olabilir. Hem yollar boş olacağından bu avantajlı bile olabilir. Tabii öncesinde siz uykunuzu iyi almış olmalısınız. Güvenlik açısından bir probleminiz yoksa arabayı önceden yüklemek işinizi kolaylaştıracak. Gece ya da sabah çok erkenden yola çıkıyorsanız, çocuğunuzu arabaya pijamalarıyla bindirebilir, uykusunu fazla bölmemiş olursunuz. Yolculuğunuz sırasında iki saat arayla mola vermeye gayret edin, böylece çocuğunuzun kafasında da hedefe doğru basamaklar koymuş olursunuz. Uzun yolculuklarda ara sıra durup kısa yürüyüşler yapmak, özellikle okul öncesi çocuklara iyi gelecektir. Ve her zaman klimanın yönüne ve şiddetine dikkat edin.

Yorumla