Çocuklu aileler için otomobil tercihi

0
106

Güven, sıcaklık ve birliktelik hislerini bize yaşatan ailemize karşı sorumluluk duygumuz da fazlasıyla yoğun olur. Toplum olarak, geçmişten bugüne hiç değişmeyen bir alışkanlıkla aile kavramına çok önem veririz. Hal böyle olunca da evlerimiz geniş, planlarımız kalabalığa uygun ve arabalarımız da tüm aileyi kucaklayacak yapıda olsun isteriz. Özellikle dini bayramlarda, yıllık izinlerde ve tatillerde ailece yolculuğa çıkmak için hem güvenli hem de geniş araçlara ihtiyaç duyarız.

Aile Arabası Nasıl Olmalı?

Araç seçimi ihtiyaçlar gözetilerek yapılmalıdır. Eğer ihtiyaçlar göz önüne alınarak araç seçimi yapmaz, anlık heveslerle hareket ederseniz alacağınız araç, size aradığınız konforu sunamaz ya da ihtiyaçlarınızı karşılamaz. Geniş bir aileye sahipseniz ve ailece sıklıkla seyahate çıkıyorsanız mutlaka ailenizin rahat edeceği bir aile otomobili almayı düşünmeniz gerekir. Almayı düşündüğünüz araç, sıfır kilometre yerine ikinci el olacaksa ailenizin rahat edeceği ikinci el aile arabası modellerini inceleyebilirsiniz. Alacağınız ikinci el aile arabası; fiyat, konfor, yakıt tasarrufu, güvenlik, geniş bagaj ve arka koltuk ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olmalıdır. Maddeler halinde açıklamak gerekirse aile arabasında aramanız gereken özellikler şöyle sıralanabilir:

• Uzun seyahatlere çıkacaksanız alacağınız araç, mutlaka ergonomik ve geniş bagaj hacmine sahip olmalıdır.
• Arka koltuklar istediğiniz şekilde ayarlanabilen esneklikte ve konfor sunan genişlikte olmalıdır.
• Çocukların arka tarafta keyifli vakit geçirmesi ve yolcuların sıkılmaması için tercih edilen cam tavan, yolculuğa keyif katabilir.
• Arka koltuklar ileri geri hareket edebilen, çıkarılabilen yapıda olmalıdır.
• Yağmur ve fren sensörü olmalıdır.
• Güvenli takip mesafesi kontrolü olmalıdır.
• Yol tutuşu güçlü olmalıdır.
• ABS, ESP, hava yastıkları gibi gelişmiş güvenlik sistemleri olmalıdır.
• Fren destek sistemi olmalıdır.
• Mümkünse tasarruflu bir yakıt tipini kullanıyor olmalıdır.
• Çocuklu aileler için döşemeler kolay temizlenebilir yapıda olmalıdır.
• Araç içi saklama alanları fazla olmalıdır.

aile arabasıÇocukların, ailelerin otomobil tercihleri üzerindeki etkileri aslında onların doğduğu günden başlıyor… Aileler çocukları olduktan sonra onların rahat edebileceği, pusetinin ve ana kucağı gibi eşyalarının sığabileceği otomobilleri tercih ediyor. Çocuk büyüdükten sonra ise ailenin otomobil tercihi üzerinde etkili olmaya başlıyor.

Çocuklar ailelerin otomobil satın alma tercihinde önemli bir rol oynuyorlar. Merkezi ABD’de bulunan Millward Brown araştırma şirketinin otomobil tercihleri üzerinde yaptığı araştırma, her üç çocuktan ikisinin ailenin otomobil seçiminde belirleyici olduğunu ortaya koyuyor. Aslında otomobil satın alırken, birçok şeyden etkilenmek mümkün. Arkadaşların otomobil konusundaki tavsiyeleri, gazete ve dergilerdeki test sürüş izlenimleri gibi… Bütün bunlar otomobil satın alma tercihini etkiliyor. Ancak, hiçbiri çocukların istekleri kadar etkili olmuyor.

“Çocuktur anlamaz!’’ sözünün ne kadar manasız olduğunu bir kez daha ortaya koyan söz konusu araştırma, araştırmayı yapanları şaşırttığı kadar ilgili sektör yetkililerini de hayrete düşürdü. ABD’de 9-14 yaş grubundaki her üç çocuktan ikisi ailenini otomobil tercihini belirliyor. Aynı yaş grubundaki çocuklar sadece ailenin otomobilini seçmiyor, cep telefonu ve marka hazır giyim ürülerinin tercih edilmesinde de aynı oranda belirleyici rol oynuyor. Ancak, araştırmanın sonuçları sadece ABD’deki durumu yansıtmıyor. Türkiye’de de çocuklar ailenin otomobil tercihinde rol oynuyor. Ancak, bu rolün ABD’deki gibi çok etkili olduğunu söylemek yanlış olur.

Fakat, çocukların otomobil tercihinde etkili olduğunu kavrayan Türkiye’deki otomobil satıcıları, show-room’larını buna göre dizayn etmeye başladılar. Birçok show-room’da ailelerin çocuklarıyla vakit geçirebileceği aktiviteler bulunuyor. Çocuk parkları, bilgisayar oyunları ailelerin çocuklarıyla birlikte haftasonu otomobil show-room’larına gelmelerini teşvik ediyor.

Trendleri belirliyorlar
Çocukların ailenin otomobil tercihi üzerindeki etkisi kuşkusuz otomobil trendlerini de belirliyor. Station wagon otomobillerin ardından SUV’ların ve MPV’lerin en popüler araçlar arasında yer almasında aile kavramının etkisi olduğu açık. Daha ucuz ve ekonomik olduğunu düşünerek küçük bir araç mı aldınız. Eğer çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, bebeğiniz doğar doğmaz aracınızı değiştirmek zorunda olduğunuz gerçeğini bir an önce kabul etmenizde fayda var. Bu tıpkı kadınların anne olunca çanta tercihlerini değiştirmeleri gibi bir şey.

Bebekle beraber annenin çantası büyür ve yanına bebeğin bezinden pişik kremine, biberonundan yedek elbiselerine türlü malzemenin bulunduğu yeni bir çanta eklenir. Bebekle birlikte yola çıktığınızda yanınıza daha önce almadığınız neler alacaksınız bir bakalım; bebek ana kucağı, battaniye, bebeğinizin kendisinden 3-4 kat büyük çantası ve puset. Dünyaya geleli henüz bir kaç gün olmuş o küçücük insanlar hayatınızda olduğu gibi aracınızda da kendi saltanatlarını kuracak ve sizi daha büyük bir araç almaya zorlayacaktır.

Bebeğiniz biraz daha büyüdüğünde seyahat esnasında onun rahat ve güvenli oturabilmesi için aracınıza bir de bebek otomobil koltuğu almayı uygun göreceksiniz. Bebeğiniz daha dünyayı ve içinde bulunduğu aracı algılamadan aracınızı değiştirmenizi sağlayacak. Bebeğiniz yürüyebilir, koşabilir hale geldiğinde aracın büyüklüğü biraz daha önem kazanır. Üç tekerlekli bisikletle ilk antremanlara gidildiğinde büyük araç tüm aileyi alabilecektir. Biraz daha büyüyüp çocuğunuz piknik, kamp gibi aktivitelere katılmak istediğinde onun için aracınızda mutlaka yeriniz olmalı. “Büyüdü kurtulduk!’’ diye sakın düşünmeyin. 9 yaşından itibaren, 18 yaşında kendi aracına sahip olana kadar ailenin otomobilini çocuğunuz seçecek. (İlle de kendi tercih ettiğiniz otomobile sahip olmak istiyorsanız o üç çocuktan tercihi belirlemeyen bir tanesine sahip olmak için bolca dua etmeniz gerekiyor.)

Yorumla