Ünlü filmler ve unutulmayan müzikleri

0
115

Şarkılarıyla hatırlanan filmler
Bazı kritik filmlerin bazı kritik anlarında öyle şarkılar çalınıyor ki o film o şarkıyla kazınıyor aklımıza. “Pulp Fiction”da çalan ‘Misirlou’ örneğin. İyi soundtrack albümlerden değil, filmi hatırlatan şarkılardan bahsediyoruz, yoksa Jamiroquai eşliğinde dans eden Napoleon Dynamite’ın enteresan bir tarafı yok tabii.

Klasikler:

5 – Apocalypse Now (1979)
Şarkı: The End / The Doors
Yemyeşil palmiye ağaçları, napalm bombalarının alevleri arasında kavrulurken üzerlerinden helikopterler geçer. Martin Sheen sıcak otel odasında terlemektedir, fonda da The Doors’un deli edici şarkısı çalar. Şarkının sözleri ile filmin mesajı kenetlenir ama onu anlamasanız bile hipnotik bir açılıştır.

4 – Singin’ in the Rain (1952)
Şarkı: Singin’ in the Rain / Gene Kelly
Gene Kelly çok mutludur. Yağmur nedir ki? Dans etmeye başlar. Marsa giden maymunlardan bile daha bilimkurgu bu sahnenin aslında filmin geri kalanıyla bir bağlantısı yok, yani sahneyi çıkarsanız da aslında filme bir şey olmaz. Ama bu sahne kesinlikle unutulmaz!

3 – Dirty Dancing (1987)
Şarkı: (I’ve Had) The Time of My Life / Bill Medley & Jennifer Warnes
“Dirty Dancing”in final şarkısı. Filmin mutlu sonuna doğru herkes bu şarkıyla dans ederken Johnny, “Baby”yi ilk kez başarıyla havaya kaldırır. Aşkları da böylece tasdik edilmiş olur. Yalnız şarkının sözlerine bakarsanız “Senle süper bir yaz aşkı yaşadım bebek” dediğini, “Kış gelince de beraberiz”in esamesinin bile okunmadığını fark edebilirsiniz.

Unutulmayan Film Müzikleri - Grease 2 – Grease (1978)
Şarkı: You are the One that I Want / Olivia Newton-John & John Travolta
Sandy’i daracık kıyafetler içinde ilk kez gördüğünde gözleri fırlayan Danny, filmin kalanındaki gibi birden bire şarkı söylemeye başlar. Filmi izlemeye gerek yok, mutlu etmemesi mümkün değil. Bir de izlediyseniz gözleriniz doluyor.

1 – Ghost (1990)
Şarkı: Unchained Melody / The Righteous Brothers
Bu şarkı eşliğinde çamurdan vazo yapan bir hayalet ve eski karısı! Duygusal filmler sevenlere hatırlandıkça gözyaşı dökülecek bir an, sevmeyenlere ise hala dalga geçilen bir sahne bıraktılar. Herkes kazandı. Güzel filmdi şimdi ama, kıvırmayın.

90’lar:

Unutulmayan Film Müzikleri - Iris 5 – City of Angels (1998)
Şarkı: Iris / Goo Goo Dolls
“Atla be adam, atla artık” diye çırpındığımız anda meleğimiz Seth binadan atlar. Nihayet kavuşacağı Maggie’ye gitmek için yağmurlar altında otostop çeker ve o sırada ‘Iris’ çalar. Duygusal film sevenlere… Of yapamayacağız… Yok hayır gözümüze toz kaçtı, ağlamıyoruz…

4 – Reservoir Dogs (1992)
Şarkı: Stuck in the Middle with You / Stealers Wheel
Meşhur kulak sahnesinde radyoda çalıyordu. Aslında bu şarkı, jenerikteki ağır çekim yürüme sahnesinde çalan ‘Little Green Bag’ ile başa baş gider. Kulak sahnesinin videosunu tabii ki koymayacağız. Jeneriğin de videosunu bulamadık ama vereceğimiz video, aynı sahnenin seramik cüceler ile yapılmış bir parodisinin linki. Bu da en az o kalitede!

Ünlü filmler ve unutulmayan müzikleri - Robin hood3 – Robin Hood: Prince of Thieves (1991)
Şarkı: Everything I Do (I Do It for You) / Bryan Adams
Umarız bu şarkının çıktığı yıllarda servise binme gibi bir durumunuz yoktu. Tekrar tekrar, tekrar tekrar, bütün yol boyunca… Filmin bütün güzel sahnelerini barındıran videosunun gazıyla az gidilmedi filmine de. İngiltere’de 16 hafta liste başı olup, yıllar boyunca bunu bir rekor olarak elinde tuttu. Şarkı unutuldukça hem Bryan’ın, hem Kevin Costner’ın karizması da unutuldu gitti.

Unutulmayan Film Müzikleri - Pulp Fiction2 – Pulp Fiction (1994)
Şarkı: Misirlou / Dick Dale & His Del-Tones
Meşhur sörf şarkısı kötü yola düşer ve meşhur bir film jeneriği haline gelir. Filmin jeneriği, “N’oluyoruz?” dedirten mükemmel bir soygun sahnesinden sonra şak diye başlamasa belki de unutulup giderdi. Jeneriğin sonlarına doğru radyo cızırtılarıyla şarkının değişmesi de unutulmaz.

1 – The Bodyguard (1992)
Şarkı: I Will Always Love You / Whitney Houston
Unutulmayan Film Müzikleri - Bodyguard Aslında bir Dolly Parton şarkısıydı ama Whitney aldı ve kullandı. Duygusal filmler sevenler, hatırladıkça hala gözyaşı döker. Sevmeyenlere ise şakasını bile yapmayın. Aynı şarkı, “The Simpsons”da Homer, Luke Slywalker’ı delirmiş “Star Wars” fanatiklerinin elinden kurtarırken de çalındı, göbeğimizi tuta tuta güldük.

Modern klasikler:

3 – Shaun of the Dead (2004)
Unutulmayan Film Müzikleri - Shaun of the Dead Şarkı: Don’t Stop Me Now / The Queen
Karanlıkta sessizce zombilerden saklanmaya çalışan Shaun ve dostları, müzik kutusunda çalmaya başlayan The Queen şarkısı ile bir anda deliye dönen zombilerin ortasında kalırlar. -David, Queen’i öldür! -Ne?!! -Müzik kutusunu! İzlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz.

2 – 8 Mile (2002)
Şarkı: Lose Yourself / Eminem
Lose Yourself, süper kaybeden pozları, süper kaybeden kankaları, Esenler Otogarı’nın alt katlarından bile tekinsiz Detroit sokaklarında gece ve nefret dolu bir rap şarkısı. Muzlu sütten beri bulunmuş en iyi karışım.

1 – Fight Club (1999)
Şarkı: Where’s My Mind / The Pixies
“Anlatıcı” sonunda Tyler Durden’ın hayatına nereden üşüştüğünü çözer ancak artık planını durdurmak için yapabileceği bir şey yoktur. Ekonominin çöküşünü izlerken Frank Black şakımaya başlar. Sinema tarihinin en etkileyici finallerinden biri…

Yorumla