Sinema tarihinin unutulmaz karakterleri

0
116

Tüm zamanların en iyi 30 sinema karakteri
Amerikan sinema dergisi Premiere’in yazarları, tüm zamanların unutulmaz 30 film karakterini seçti. Bu listenin en başına da Marlon Brando’nun canlandırdığı mafya babası Don Vito Corleone yerleşti.

Sinemaya giderken, hangi filmi seçeceğinizi nasıl belirlersiniz? Bazen konusu ilginizi çeker, bazen de yönetmenine duyduğunuz hayranlık sizi o filme iter. Bütün bunların yanı sıra başrol oyuncusu ve canlandırdığı karakter de seçiminize etki eder. Bir filmde canlandırılan karakter, uzun süre izleyicinin hafızasında yer ediyorsa, yönetmen ve oyuncu amacına ulaşmış demektir zaten!

Bu gerçeklerden yola çıkan sinema dergisi Premiere’in yazarları, tüm zamanların en unutulmaz 30 sinema karakterini seçti. Geçtiğimiz haftalarda hayata veda eden Marlon Brando’nun canlandırdığı ‘Vito Corleone’ karakterini listenin başına yerleştiren eleştirmenler, Anthony Perkins’in bir sapığı canlandırdığı Norman Bates tiplemesini de üst sıraları layık gördüler.

Vito Corleone
Vito CorleoneEfsane oyuncu Marlon Brando, Francis Ford Copolla’nın 1972 yılında yönettiği ‘Godfather’ (Baba) filminde mafya lideri ‘Don Vito Corleone’yle unutulmazlar listesinin başına yerleşti. Tüm zamanların en iyileri arasında yer alan filmin en can alıcı yeri ise Vito’nun Johnny Fontane ile konuştuğu sahnedir. Corleone, Johnny’e kendine gelmesi için bir tokat atar ve onun kendine bir an önce gelmesi için konuşmaya başlar.

Rocky Balboa
Rocky Balboa İlki 1976 yılında çekilen ‘Rocky’ filmlerinin unutulmaz yıldızı Sylvester Stallone, canlandırdığı bu karakterle oyunculuk kariyerinin zirvesine çıktı. Bir boksör olan Rocky Balboa’nın hayatını anlatan filmin yönetmenliğini John G. Avildsen yapmıştı. Filmin beğenilmesiyle daha sonra aynı isim altında dört film daha çekildi. ‘Rocky’, müzikleriyle de sinemaseverlerin unutulmazları arasına girdi. ‘Eye Of The Tiger’ bu filmin unutulmaz şarkılarından biri oldu. Müzik listelerinin zirvesine oturdu.

Freddy Krueger
Freddy Krueger Elm Sokağı Kabusu adlı filmin korkunç karakteri Freddy Krueger, Robert Englund tarafından canlandırıldı. 1984 yılında korku filmlerinin başarılı yönetmeni Wes Craven tarafından çekilen filmde, rüyalarında Freddy Krueger tarafından öldürülmeye çalışılan insanların öyküleri anlatıyordu. Film ilgi görünce serinin devamı çekildi.

Travis Bickle
Travis Bickle 1976 yılında ünlü yönetmen Martin Scorsese tarafından yönetilen ‘Taxi Driver’ filmindeki Travis Bickle karakteri, başarılı oyuncu Robert de Niro’nın performansı sayesinde hafızalara kazındı. Jodie Foster’ın da başrolü paylaştığı filmde bir Vietnam gazisi olan Bickle, New York’ta savaştan dönünce taksi şöforlüğü yapmaya başlıyordu.

Forrest Gump
Forrest Gump Ünlü oyuncu Tom Hanks, Forrest Gump karakteriyle ikinci Oscar’ını kazandı. 1994 yılında Robert Zemeckis tarafından beyazperdeye aktarılan filmde düşük zekalı Forrest Gump’ın hayatı anlatılıyor. Film boyunca Gump Elvis Presley, Kennedy, Nixon gibi isimlerle tanışıyor. Filmde Gump’ın gözünden Vietnam Savaşı ve Amerikan yakın tarihi anlatılıyor.

Hannibal Lecter
Hannibal Lecter 1991 yılında Jonathan Demme tarafından beyazperdeye aktarılan ‘Kuzuların Sessizliği’ adlı filmin en ürkütücü karakteri olan Hannibal Lecter usta oyuncu Anthony Hopkins tarafından canlandırıldı. Bir seri katil olan Hannibal Lecter’ın cinayetleri ilk filmin gördüğü yoğun ilgi sayesinde iki filmde daha devam etti.

Terminator
Terminator 1984 yılında James Cameron tarafından çekilen ‘Terminator’, Hollywood’a şu sıralar California Valisi görevini yürüten Arnold Schwarzenegger’i kazandırdı. Gelecekten gelen bir cyborg olan Terminator, ‘I’ll be back’ (Geri geleceğim) sloganıyla izleyicilerin kafasına kazındı. Filmin gördüğü yoğun ilgi yüzünden yapımcılar seriyi üçledi.

King Kong
King Kongİlki 1933 yılında Merian C. Cooper ve Ernest B. Schoedsack tarafından beyazperdeye aktarılan King Kong, karakteri Willis O’Brien tarafından yaratıldı. Dev bir goril olan King Kong’un maceralarının anlatıldığı film önümüzdeki sene ünlü yönetmen Peter Jackson tarafından tekrar beyaz perdeye aktarılacak.

Norman Bates
Norman Bates Korku filmleri üstadı Alfred Hitchcock’un 1960 yılında çektiği ‘Sapık’ın başrol oyuncusu Anthony Perkins, ‘Norman Bates’ karakteriyle zihinlere yer etti. Bates, o yıllarda seri katil olarak sinemaya aktarılan ilk karakterdi. ‘Psycho’ filminin konusu ise şöyle: Kaçak bir suçlu olan Marion Crane, annesi ellerinde ölen sorunlu bir adam olan Norman Bates’in işlettiği Bates Moteli’ne sığınır ve onun son kurbanı olur.

Scarlett O’hara
Scarlett O'hara Rüzgar Gibi Geçti (Gone With the Wind) filminin yıldızı Vivien Leigh’in canlandırdığı ‘Scarlett O’Hara’ karakteri, Scarlett’ın Ashley’e (Clark Gable) olan büyük aşkıyla hafızalara kazındı. 1939 yılında yönetmen Victor Fleming tarafından beyazperdeye aktarılan filmde, Kuzey ve Güney arasında geçen savaşlarda Scarlett’ın yaşadığı aşk ve mücadele anlatılıyor.

007 James Bond
007 James Bond 1962 yılında çekilen ‘Dr. No’ adlı filmde ‘James Bond’ karakteri Hollywood’un usta oyuncusu Sean Connery tarafından canlandırıldı. Daha sonra bir çok Bond serisi çekilse de, sinema eleştirmenleri bu karakterin en çok Sean Connery ile bütünleştiği görüşünde. Dr. No’nun yönetmenliğini Terence Young üstlenmişti. Sean Connery’den sonra Roger Moore, Timothy Dalton ve Pierce Brosnan Bond karakterini canlandırdı.

The Extra-Terrestrial
The Extra-Terrestrial Bilimkurgu filmlerinin usta yönetmeni Steven Spielberg tarafından 1982 yılında çekilen film, bir uzaylı olan E.T.’nin dünyaya gelmesinden sonra yaşadıklarını anlatıyordu. Özellikle o yıllarda çocukların çok ilgisini çeken filmin en etkileyici sahnesi ise E.T ve Elliot’un gökyüzünde bisikletle gezdiği sahne.

Kevin McCallister
Kevin McCallister Kevin McCallister karakteri, ‘Evde Tek Başına’ isimli komedi filminde ‘Macaulay Culkin’ tarafından canlandırıldı. 1990 yılında Chris Columbus tarafından çekilen filmde, tatile giden ailesi tarafından unutulan Kevin’in o süreçte başına gelen maceralı olaylar anlatılıyor. Filmin beğenilmesi üzerine ikincisi çekildi.

Ellen Ripley
Ellen Ripley 1979 yılında yönetmen Ridley Scott’un beyazperdeye aktardığı ‘Alien’ (Yaratık) filminde Ellen Ripley karakteri Sigourney Weaver tarafından canlandırıldı. Yaratıklara karşı mücadelede kadınların da başarılı olabileceğini izleyiciye gösteren Weaver, performansıyla tam not aldı. Film büyük ilgi görünce, Alien serisine devam edilerek aynı isimde 3 film daha çekildi.

Sinemanın unutulmaz karakterleri Hayal dünyamızın sınırlarını genişleten, farklı hayatları zihinlerimize konuk eden sinema tarihi, unutulmaz filmler kadar unutulmaz karakterlerle dolu…

Yıllar geçse de zihinlerden silinmeyen bu karakterler arasında kimler yok ki! Marlon Brando’nun ‘Don Vito Corleone’si, Sean Connery’nin ‘James Bond’u, Tom Hanks’in ‘Forrest Gump’ı unutulmazların ilk akla gelenleri… Amerikan sinema dergisi Preimere’in eleştirmenleri tarafından hazırlanan ‘Tüm Zamanların En İyi 30 Sinema Karakteri’ arasında ilk 15’e girenleri dün yayınlamıştık. Sırada diğer 15 var. Örneğin Vivien Leigh’in ‘Rüzgar Gibi Geçti’ filminde canlandırdığı Scarlett O’Hara karakterini unutanınız var mı? İşte sizlere, eleştirmenlerce belirlenen diğer unutulmazlar tiplemeler!

Indiana Jones
Indiana Jones 1981 yılında Steven Spielberg’in beyazperdeye aktardığı ‘Indiana Jones: Kutsal Hazine Avcıları’ filminde Indiana Jones karakterini Harrison Ford canlandırdı. Bir arkeolog olan Dr. Indiana Jones’un eski aşkı Marion ile birlikte Amerika’dan Kahire’ye uzanan macera dolu serüvenini anlatan film çok beğenildi ve 3 bölüm daha çekildi.

Charles Foster Kane
Charles Foster Kane Orson Welles’in 1941 yılında hem yönetip hem de başrol oynadığı ‘Yurttaş Kane’ Hollywood sinemasının temel taşlarından biri olarak kabul ediliyor. Milyoner bir iş adamı olan Charles Foster Kane’in ölü bulunmasıyla başlayan sır perdesinin aralandığı film, klasikler listesinin başına yerleşmiştir.

John McClane
John McClane Yönetmenliğini John McTiernan’nın üstlendiği ‘Zor Ölüm’ (Die Hard) filminde John McClane karakteri, başarılı oyuncu Bruce Willis tarafından canlandırıldı. Bir yılbaşı gecesi karısı rehin alınan dedektif McClane’in başına gelen maceraların anlatıldığı film ilgi görünce 3 film daha çekilerek seri dörde tamamlandı.

Blondie
Blondie1966 yılında yönetmen Sergio Leone tarafından beyazperdeye aktarılan filmde, Blondie karakterini usta oyuncu Clint Eastwood canlandırdı. Amerika’nın iç savaş döneminde bir araya gelen üç silahşörün başına gelen olayların anlatıldığı filmde Clint Eastwood, ‘iyi’ karakterini oynadı. Aktörün unutulmaz rolleri arasında ‘Kirli Harry’ filmindeki komiser Harry Callahan tiplemesi de yer alıyor.

Annie Hall
Annie Hall Ünlü yönetmen Woody Allen’nın, 1977 yılında çektiği filmde başrolü Hollywood’un başarılı kadın oyuncularından Diane Keaton canlandırdı. Filmde Diane Keaton’a yönetmen Woody Allen’da ‘Alvy Singer’ karakteriyle eşlik etti. New York’lu yazar Singer ile şarkıcı Hall arasındaki ilişkiyi anlatan film 70’lerde popüler oldu.

Captain Quint
Captain Quint Oscarlı yönetmen Steven Spielberg’in klasikleri arasında yer alan ‘Jaws’ 1975 yılında çekildi. Filmin en ilgi çekici tiplemesi ise Robert Shaw tarafından canlandırılan ‘Kaptan Quint’ karakteri oldu. Tehlikeli bir köpekbalığı olan Jaws’ın yol açtığı dehşet verici olayların anlatıldığı filmde Kaptan Quint, cesaretin sembolüydü. Quint, canavara karşı koyacak yürekliliği simgeliyordu.

Tony Montana
Tony Montana 1983 yılında Brian De Palma tarafından beyazperdeye aktarılan filmde usta oyuncu Al Pacino, ‘Tony Montana’ karakteriyle unutulmazlar arasındaki yerini aldı. Filmde, Amerika’ya gelen Kübalı bir suçlu olan Tony Montana’nın girdiği uyuşturucu dünyasında yaşadıkları anlatılıyor. Al Pacino’nun canlandırdığı unutulmaz karakterler arasında ‘Baba’ serisindeki Don Vito Corleone’nin oğlu rolü de yer alıyor.

Michael Dorsey Ve Dorothy Michaels
Michael Dorsey Ve Dorothy Michaels ‘Tootsıe’ Sydney Pollack tarafından 1982 yılında beyazperdeye aktarıldı. Filmde Dorothy Michaels karakterini başarılı oyuncu Dustin Hoffman canlandırdı. Filmde bir kadını canlandıran Hoffman, Tootsie’deki performansıyla izleyicilerden tam not aldı. İşsiz kalan bir aktör olan Michael Dorsey (Hoffman) çabalarına rağmen iş bulamayınca kadın rolüne bürünmeye karar verir. 4 dalda Oscar’a aday olan film, Jessica Lange’e ‘En İyi Yardımcı Aktris’ Oscar ı kazandırmıştı.

Carrie White
Carrie White Korku romanlarının en başarılı yazarlarından biri olan Stephen King’in eserinden sinemaya uyarlanan ‘Carrie’ adlı film, 1976 yılında yönetmen Brian De Palma tarafından çekildi. İnsan ilişkileri gelişmemiş anti sosyal bir genç kız olan Carrie’nin başına gelen gerilimli olayların anlatıldığı filmde unutulmaz ‘Carrie White’ karakteri Sissy Spacek tarafından canlandırıldı.

Oda Mae Brown
Oda Mae Brown 1990 yılında Jerry Zucker tarafından beyazperdeye aktarılan ‘Hayalet’ filminde Oda Mae Brown karakterini Whoopi Goldberg canlandırdı. Ölülerle ilişki kurabilen bir medyum olan ‘Oda Mae Brown’un başına gelen trajik olayları anlatan film, 90’lı yılların en duygusal filmleri arasında yer alıyor. Demi Moore ile Patrick Swayze’nin başrol oynadığı ‘Hayalet’ (Ghost) konusuyla da unutulmazlar arasında yer alıyor.

Robin Hood
Robin Hood İlki 1938 yılında Michael Curtiz ve William Keighley tarafından beyazperdeye aktarılan ‘Robin Hood’un Maceraları’ adlı filmde, Robin Hood karakteri Errol Flynn tarafından canlandırıldı. Zenginden alıp fakire veren, yardıma muhtaç insanların yanında olan Robin Hood karakteri daha sonraki yıllarda da farklı yönetmenlerce beyazperdeye aktarıldı.

Gordon Gekko
Gordon Gekko Yönetmen Oliver Stone’un 1987 yılında beyazperdeye aktardığı ‘Wallstreet’ (Borsa) filminde ünlü oyuncu Michael Douglas, Gordon Gekko karakterini canlandırdı. Bu filmdeki performansıyla ‘En İyi Erkek Oyuncu’ Oscar’ını kazanan Michael Douglas, 1980’lerin iş dünyasının perde arkasına bakan bu filmde, genç ve hırslı bir brokerı canlandırdı.

J. J. Hunsecker
J. J. Hunsecker 1957 yılında yönetmen Alexander Mackendrick tarafından beyazperdeye aktarılan ‘Sweet Smell of Success’ filminde J. J Hunsecker karakteri usta oyuncu Burt Lancaster tarafından canlandırıldı. Filmde, J. J. Hunsecker güçlü bir gazetecidir. Kızkardeşi Susan’a kur yapan cazcı Steve Dallas’ı hedef alan Hunsecker, Sidney Falco’yu tetikçi olarak kullanır.

Holly Golightly
Holly Golightly 1961 yılında yönetmen Blake Edwards tarafından beyazperdeye aktarılan filmde, güzel oyuncu Audrey Hepburn Holly Golightly’ karakteriyle hafızalara kazındı. Filmde, 60’lı yılların New York’unda eskortluk yaptığı zengin erkekleri kendine aşık eden Holly’nin maceralarını anlatılıyor. Audrey Hepburn’un filmdeki şıklığı da dillere destan olmuştu.

Yorumla