Resim satın alırken nelere dikkat etmeli?

0
163

Profesyonelce Resim Kritiği Nasıl Yapılır?
Resim satın alırken nelere dikkat etmeli? Resim seviyorsanız, yorumlamayı da bilmeniz gerek. Kendi resminiz de olabilir, bir Monet de. Bir resmi yorumlayacaksanız, temel prensipler hep aynıdır.

1- Asla ilk görüşte yorum yapmaya kalkmayın. Ukala bir kritik, en az bir hafta resmi inceler. Ne kadar izlerseniz, o kadar ayrıntı yakalarsınız.

2- İçinizden gelen sesi dinleyin. O ses, yorumunuzun en önemli kısmı. Başkalarına entelektüel görünmek, başkalarının yorumlarına katılmak zorunda değilsiniz. İçinizden bir ses “bu ne yahu” diyorsa, muhtemelen ortada saçma bir şey olduğundandır.

Resim satın alırken nelere dikkat etmeli? 3- Ama o sesi, resme baktığınız ilk birkaç dakika susturmaya çalışın. Ön yargılara kapılmadan birkaç dakika sadece bakın. Elinize aldığınız kitabın içindekiler kısmını okumakla aynı mantık bu. Detaylara olan algınız yükselecek, detayların birbiriyle olan uyumunu daha iyi göreceksiniz.

4- Resmin en başarılı bulduğunuz kısımlardan başlayın. Böylece pozitif şeylerle lafa başlar, resmini eleştirdiğiniz arkadaşınızı da üzmezsiniz. En zayıf kısımları en sona saklayın.

5- Resmin ismini de dikkate alın. İsim, ressamın aklındaki dünya ile resimde anlattıkları rasında anlamlı bir bağ kuruyorsa, işi daha iyi anlamanızı sağlar.

Resim satın alırken nelere dikkat etmeli? 6- Göz bebeklerinizin hareket frekansına dikkat edin. İyi bir resim karşısında, fıldır fıldır dönüyor olmaları gerekli.

7- Renkleri yorumlamadan önce, konuyu anlamaya çalışın. Sizin zevkinize uymayabilir ama acı dolu bir temayı pastel renklerle anlatamazsınız.

Resim satın alırken nelere dikkat etmeli?
Birkaç farklı sebeple resim satın alıyor olabilirsiniz. Dekoratif sebepleriniz olabilir, yatırım yapmak istiyor olabilirsiniz. Bilemeyiz tabii. Bizim görevimiz, sizin dikkat etmeniz gerekenlere ışık tutmak.

Resim satın alırken nelere dikkat etmeli? 1- Sadece dekoratif bir şeyler arıyorsanız, gerçekten sevdiğiniz bir şey bulana kadar bakmaya devam edin. On yıl sonra, salonun dekorasyonunu tamamen değiştirmeye karar verdiğinizde, kıymetli resminizin renklerine uyumlu seçimler yapmak zorunda kalacağınızı unutmayın. Bu sorumluluğu almayacaksanız, basit bir baskı alıp süslü bir çerçeve yaptırmaya ne dersiniz?

2- Sadece yatırım için resim almak risklidir. Gerçekten işten anlayan bir galerinin sahibiyle gerçekten samimi olmalısınız. Bir ressamın sadece çok yetenekli olması, işlerinin keşfedilmesi için yeterli olmayabilir. İyi pazarlanıp kıymete binen yeteneksiz artistler yok mu sanıyorsunuz? Unutmayın, resmin sanatsal değerinden çok, nasıl pazarlanacağından ve ileriki yıllardaki trendlerden anlamak önemlidir. Yine de çoğu zaman, resmin değeri düşmez. En kötüsü, beklediğiniz kadar değerlenmeyebilir.

Resim satın alırken nelere dikkat etmeli? 3- Beğendinizi alın, başkalarına en çok hava atacağınızı değil. Sanat kişiseldir. O resim duvarında asılı yaşayacak olan sizsiniz, misafirleriniz değil. O resim, sizin ruhunuzu yansıtmalı, misafirlerinizinkini değil.

4- Gerçekten bu konuda yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız, galeri sahibini de gözünüz tutmadıysa, içinizden gelen sesi dinleyin. Galeri sahipleri, en az emlakçılar kadar uyanık satıcılardır. “Gaza gelmeniz” ve ani bir kararla sonradan pişman olacağınız bir alışveriş yapmanız çok olası.

5- Resminizi sevin. Sergileyin. Gurur duyun. Değeri artarsa ne mutlu. Artmazsa, pişman olmadan her gün bakacağınız harika bir resminiz, sizi başka yerlere alıp götürecek bir aracınız olsun. İyi yatırım dediğiniz işte budur!

Yorumla