Pinhani kimdir, üyeleri, biyografi, söyleşi, şarkı sözleri

1
2698

Pinhani sinan kaynakçı ve zeynep eylül üçer’e iki profesyonel ve bağımsız müzisyenin katılımıyla oluştu. bundan sonra da bu kadro ile devam edecek.

Pinhani ne anlama geliyor?
pinhan gizli demek farsçada pinhani , bu sıfattan türemiş bir isim dedemizin şiir yazarken kullandığı takma isim(mahlas)

Sinan Kaynakçı
Vokalist ve Gitarist
25 aralık 1979’da istanbul’da doğdu. Çocukluğu Florya ve Bakırköy’de geçti. Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nden 1998 yılında mezun oldu. Müziğe bu okulda başladı. 1995 yılında yan flüt ve gitar çalmayı öğrendi. 1996 yılından itibaren aralıklarla Stüdyo Hiphop’ta bateri dersleri aldı. 2001-2003 yılları arasında “Van Basten” grubuyla Beyoğlu barlarında canlı müzik yaptı.Bu dönemde kendi parçalarını yazmaya başladı. Farklı hedefleri nedeniyle gruptan ayrılmak zorunda kaldı. 2004’te Zeynep Eylül Üçer’le Pinhani’yi kurdu. Pinhani kimdir, üyeleri, biyografi, söyleşi, şarkı sözleri - Sinan Kaynakçı Nisan 2006’da yayınlanan Pinhani’nin ilk albümünde şarkıları ve sesiyle yer aldı. Birçok enstrümanla ilgileniyor. Pinhani’nin dışında Akın Eldes Trio konserlerinde bas gitar çalıyor.

Zeynep Eylül Üçer
Bas Gitarist ve Vokalist
Pinhani kimdir, üyeleri, biyografi, söyleşi, şarkı sözleri - Zeynep Eylül Üçer 16 eylül 1985’te İstanbul’da doğdu.Çocukluğu Teşvikiye’de geçti. 1991-1997 yılları arasında Trt İstanbul çocuk korosunda şarkı söyledi.Orta okula İstanbul’da başladı. 1 yıl sonra ailesiyle Antalya’ya yerleşti.Antalya Koleji’nde okudu ve okulu adına 2.ligde uzun süre basketbol oynadı. Sinan’ın ona hediye ettiği bas gitarla aktif müzik yaşantısı başladı. Müzik öğretmeni olan annesinden solfej ve armoni dersleri aldı. 2004’te demo kaydı için İstanbul’a geldi. 2005’te albüm kaydının başlamasıyla yeniden İstanbul’a yerleşti. Pinhani’nin ilk albümünde bas gitar çaldı ve vokal yaptı.

Hami Ünlü
Davulcu
Pinhani kimdir, üyeleri, biyografi, söyleşi, şarkı sözleri - Hami Ünlü 12 mayıs 1985 de İstanbul da doğdu. Orta okul ve liseyi Notre Dame de Sion’da okuduktan sonra 2004 senesinde Galatasaray Üniversitesi İktisat Böümünü kazandı. Şu sıralar üniversiteye devam etmektedir. Müzik hayatı 2000 senesinde kayıt olduğu Drum Club’ta başladı. Ders aldığı Drum Club hocaları arasında Hakan Açıkalın, Bülent Akbay, Alişan Topaloğlu ve Berke Özgümüş yer almaktadır. Ortaokul ve lise yıllarında amatör anlamda cazla ve davulla iç içe yaşadı. Üniversitede Paris Konservatuarı Caz bölümünde hoca olan Phillipe Poussard eşliğinde caz atölyelerine katıldı. 2006 mayıs ayında Pinhani grubuna dahil oldu. Ayrıca zaman zaman Akın Eldes Trio konserlerinde de çalmaktadır.

Beraber Çaldığımız Müzisyenler:
Akın Eldes
Gitarist
Pinhani kimdir, üyeleri, biyografi, söyleşi, şarkı sözleri - Akın Eldes Akın Eldes, Frankfurt (Almanya) da doğdu. Müziğe ilk adımları herkes gibi mandolin ve flüt ile attı. Sağ-Sol olaylarına karışmasına istemeyen ailesinin gitar almaması nedeniyle anca lisede gitar çalmaya başladı. E-5, Painted Bird, Asım Can Gündüz ve Çapkınlar gruplarından sonra 1986 ile 2000 yılları arasında Bulutsuzluk Özlemi’nde yer aldı. 2000 yılından sonra çeşitli gruplarla sahneye çıktı ve albüm kayıtlarında bulundu. Tüm bu koşuşturmanın arasında boş durmayan Akın Eldes, kendi müzikal bakışını anlatan iki de albüm yayınladı ve bir üçüncüsü de sizlere ulaşmak için gün saymakta. Pinhani’nin ilk albümünde müzikal prodüktör ve gitarist olarak yer aldı . Fırsat buldukça grubun her konserinde çalmaktadır .

Cem Aksel
Davulcu
Pinhani kimdir, üyeleri, biyografi, söyleşi, şarkı sözleri - Cem Aksel 17 Şubat 1963’de Ankara’da doğdu. Caza ve davula olan ilgisi İstanbul’da ortaokul sıralarında başladı. Lise yıllarında amatörce devem eden müzik hayatı lise sonrası profesyonelliğe dönüştü. 1983 yılında İsviçre Bern’de bulunan, Swiss JazzSchool’a kaydodu. Ancak maddi olanaksızlıklar nedeniyle devam edemedi. O günden bu yana yaşamını müzik ile kazanan sanatçı 60 kadar albüm çalışmasında çeşitli şarkıcılara eşlik etti. Türkiye’nin hemen hemen bütün cazcıları ile çaldı. Halen İstanbul’da yaşayan Cem Aksel, Bülent Ortaçgil ve çeşitli caz müzisyenleri ile farklı mekanlarda çalmaktadır. Pinhani’nin ilk albümünde davulcu olarak yer aldı. Zaman zaman konserlerde de gruba eşlik etmektedir.

Demirhan Baylan
Bas Gitarist
Pinhani kimdir, üyeleri, biyografi, söyleşi, şarkı sözleri - Demirhan Baylan Demirhan Baylan profesyonel müzik kariyerine bas gitarist olarak 1989’da Bulutsuzluk Özlemi’yle başladı. 90’lı yıllarda 3 adet solo albüm yayımladı (Kazık Marka, Hayallerimin Tepeleri, Kocakarının Dansı). Kesmeşeker , Mask , Mehmet Güreli , Akın Eldes , Funk Doctors gibi müzik grupları ve isimlerle çalışmalar yaptı. 1995-1999 arası Berklee College of Music’te Music Production and Engineering bölümünden mezun oldu. 1999 yılında Türkiye’de iki solo albüm daha yayınladı (1000 Yıl, Rengarenklerin). Bilgi Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde ses mühendisliği dersleri verdi. Deneyevi isimli müzik kayıt stüdyosunu kurdu. Yavuz Çetin, Oğuz Büyükberber, Tolga Tüzün, Çağlayan Yıldız, Cengiz Baysal, Şevket Akıncı, Ayşe Tütüncü gibi müzisyenlerle sahne ve stüdyo çalışmaları yaptı.

2003’te “Anlamlı Hatalar” isimli solo albümünü kendisinin kurduğu DB LTD. şirketinden çıkardı.Kesmeşeker grubunun prodüktörlüğünü yaptı. 2005 yılı itibariyle sahne ve stüdyo çalışmalarına devam etmektedir. 2005 yılında DELİ FATMA’NIN BİLMECELERİ isimli yeni albümü için alternatif bir pazarlama yöntemi olarak “SYSTEM BYPASS” olarak isimlendirdiği bir yöntem kullandı . 2007 yılının temmuz ayından beri fırsat buldukça Pinhani’ye konserlerinde eşlik ediyor . Pinhani’nin hala sürmekte olan ikinci albüm kayıtlarında bas gitar çalıyor.

Ceyhun Kaya
Üflemeli çalgılar
Pinhani kimdir, üyeleri, biyografi, söyleşi, şarkı sözleri - Ceyhun Kaya 1 ağustos 1979’da Samsun’da doğdu. 1997’de bağlama, 1999’da kaval, 2000’de klarnet çalmaya başladı. 2001 yılında Ankara’ya yerleşti. Flüt , saksafon, gitar ve başka bircok enstrümanla ilgileniyor. Karadeniz müzikleri, Türk halk müziği, balkan müziği ve alternative rock müzik türlerinde yerli ve yabancı müzisyenlere eşlik etti. Ocak 2007’den beri Pinhani’yle çalıyor, halen Ankara’da yaşıyor ve burda farklı gruplara eşlik ediyor.

Selim Aydın
Gitarist
Pinhani kimdir, üyeleri, biyografi, söyleşi, şarkı sözleri - Selim Aydın 16 Mayıs 1981’de Ankara’da doğdu. Çocukluğu Adana’da geçti. Ortaokul yıllarında klasik gitar dersleriyle müziğe başladı. Lisedeki grubuyla yarışmalarda ve konserlerde çaldı. Üniversite yıllarında Sinan Kaynakcı ile tanıştı ve onunla beraber Van Basten’de yer aldı. Cem Nasuhoğlu ile gitar ve armoni üzerine çalıştı. Yurtdışında olduğu için ilk albümün kayıtlarında bulunamadı. 2006 Doğu Anadolu turnesi sırasında ise askerdeydi. İlk konserlerinden beri Pinhani ile çalıyor.

Konserlerimizde bize eşlik etmiş olan müzisyenler:
Efe Şenyılmaz, Selami Sevinç, Serkan Gün Hondur, Aybar Aydın , Mehmet Şenbağcı

Ropörtajlar:
Gizli kalmamızın sebebi biz değiliz, mevcut ortam kuru kalabalık
Pinhani kimdir, üyeleri, biyografi, söyleşi, şarkı sözleri - ropörtaj Pinhani, iki kuzenin bir araya gelmesiyle kurulmuş yeni bir rock grubu. Yaptıkları müziğe Bülent Ortaçgil ve Ezginin Günlüğü’ne özgü o sakinlik hakim. Zaten grubun sesi, söz ve müzikleri yapan Sinan Kaynakçı da, grubun bas gitaristi Zeynep Eylül Üçer de, yaptıkları müzik gibi sakinler. Egoları ve sinirleri alınmış gibiler. İlk albümleri İnandığın Masallar nisan başında yayınlandı.

pinhani grup üyeleri

Albüm arkadaş ortamlarında kulaktan kulağa, sessiz ve derinden yayılıp da “İstanbul’da” ve “Ben Nası Büyük Adam Olucam” isimli şarkıları herkesin diline pelesenk olunca, bu röportaj kaçınılmaz oldu. Albüm, Picatura etiketiyle raflarda. Grupla tanışmak için bir başka yol da internet siteleri www.pinhani.com

Pinhani Şarkıları:

Nasıl oldu da beraber müzik yapmaya karar verdiniz?
– Zeynep Eylül Üçer: Sinan’la doğumumdan beri birlikteyiz. Çünkü kuzeniz. Birlikte müzik yapmamız da benim müziğe başlamamla başladı. Şu an için onun besteleri üzerinde çalışıyoruz ama ben de kendimce bir şeyler yapıyorum. Olgunlaştığında onları da kullanmak istiyoruz.

Sinan Bey, sizin müzikle ilginiz nasıl başladı? Kuzeninizi nasıl ortak etmeye karar verdiniz yaptığınız müziğe?
Sinan Kayakçı Müzik yapmak ve enstrüman çalmak benim çok uzun zamandır hobimdi zaten. Şimdi bu projeyle hayatımın merkezi haline geldi. Müzik, Zeynep’in ailesinde de, benim ailemde de herkesin hobisi. Bir gün konuşurken “Neden beraber bir şey yapmıyoruz” dedik. Üç yıldır beraber çalışıyoruz.

Albümünüz ve şarkılarınız çok sessiz ve derinden yayıldı. Neden böyle oldu sizce? Şarkılar mı buna sebep oldu, siz mi böyle sakin insanlarsınız yoksa bu tamamen planlanan bir şey mi?
– Zeynep E.Ü.: Planlanan bir şey değil ama öngördüğümüz bir durumdu. Albümü çıkarmadan önce fazla tanıtım imkanımızın olmadığını ve müziğimizin başlangıçta sadece kulaktan kulağa yayılacağını biliyorduk. Sakin ve mütevazı olmak konusuna gelince öyle değiliz ama olmalıyız. Özellikle de sakin olmak her zaman kolay olmuyor.

Pinhani, Ezginin Günlüğü’nü ve Bülent Ortaçgil’i hatırlatıyor. Şarkılarınızda, tavrınızda onlardan izler var mı? Sever misiniz, dinler misiniz onları?
– Zeynep E.Ü.: Aslında kendi müziğini yapan tüm müzisyenleri takip ediyoruz. Etkilendiğimiz başka müzisyenler de var ama siz neye benzetiyorsanız o doğrudur, biz ne desek yanlış olur… Çünkü insanın kendi yaptığı şeye dışarıdan, yukarıdan bir yerden bakması o kadar kolay değil.

AKIN ELDES ŞART KOŞTU CEM AKSEL GELDİ
Albümün hazırlanış aşamasına dair neler söylersiniz? Nasıl ortaya çıktı parçalar?
Pinhani kimdir, üyeleri, biyografi, söyleşi, şarkı sözleri - ropörtaj - Sinan K.: Şarkılar uzun bir dönemin ürünü. Önce, bu uzun dönemde yapılan 50 şarkı için ev kayıtları yaptık. Bu kayıtları çevremizdekilere ve Akın Eldes’e dinlettik. 10 şarkı seçtik ve onlara konsantre olduk. İçinde aşk şarkıları da var, olmayanlar da var. Ama hepsinin özel bir hikayesi var.

Akın Eldes ve Cem Aksel albümde çok hoş işler çıkartmış. Nasıl tanıştınız onlarla?
– Sinan K.: Akın Eldes ve Bulutsuzluk Özlemi’nin en eski dinleyicilerindeniz. 10 yıldır gittiğimiz konserlerinde konuşma fırsatı bulduk. Akın Eldes’in çaldığı bir Bülent Ortaçgil konserinde ona şarkılarımızdan bahsettik ve ilk fırsatta dinlettik. Bizle çalışabileceğini söyledi ama bir şartı vardı, o da Cem Aksel’in de projede olmasıydı. Hemen kabul ettik tabii!

Yalnızlığı, hele İstanbul’da yalnız olmayı hissetmemek mümkün değil albümde. “İstanbul’da kimim var, kimin için bu toz duman” diye özetlediğiniz histen bahsediyorum. Bu yalnızlığa rağmen sizi, İstanbul’da tutan şeyler neler?
– Zeynep E.Ü.: Alışkanlıklar tutuyor bizi burada. Ayrılmak istiyoruz ama dönüp dolaşıp kendimizi burada buluyoruz.

– Sinan K.: Hiçbir zaman tam olarak terk edemeyeceğimiz bir şehir İstanbul. Ama terk etmemiz için şartlar her geçen gün daha uygun hale geliyor!

Pinhani için Sinan ne demek, Zeynep ne demek? Pinhani’nin ne kadarı Sinan, ne kadarı Zeynep?
– Zeynep E.Ü.: Pinhani’nin içine kapanık olan bu tarzını, Sinan’ın yalnızlığı belirledi aslında. Çünkü Sinan genelde şarkılarını yalnız yaptı. Sinan olmazsa, benim çalıştığım bestelere kalırız ki, bu da bir sonraki albümün epey geç çıkması anlamına gelir. Sinan olmazsa, solistimiz de olmayacağından büyük ölçüde enstrümantal müziğe kayarız, ki bu da olmaz!

– Sinan K.: Zeynep olmazsa bas gitaristsiz kalırız, bas gitarist çok kıymetlidir, az bulunur. Zeynep’in yaptığı vokaller de çok önemli. O olmazsa çok daha yavan bir müzik olur ortaya çıkan.

Bu isim bize dedemizden miras
Pinhan gizli demek. Pinhani de “gizliler.” Bu isim ortalarda seyretmeme, iddiasız durma haline bir gönderme mi?
Zeynep E.Ü.:Pinhani kimdir, üyeleri, biyografi, söyleşi, şarkı sözleri - ropörtaj - İsim bize dedemizden miras kaldı. Kendisi çok tanınmayan bir şair. Onun mahlasını şimdi biz kullanıyoruz. Anlamı bize uydu, ama bir tavrımız yok.

– Sinan K.: Hem bizi bu kadar gizleyen, kendimiz değiliz ki. Mevcut ortam, kuru kalabalık.

Bu kuru kalabalıkta, bu kadar kıyıda köşede kaldığınız için sıkıntı çekiyor musunuz?
Pinhani kimdir, üyeleri, biyografi, söyleşi, şarkı sözleri - ropörtaj - Sinan K.: Evet, fazla tanınmadığımız için bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Ama eminim gelecek için böylesi daha faydalı. Kimseyi rahatsız etmeden işimizi yapıyoruz. Asıl büyük sorunumuz, şarkılarımızın bizden izin alınmadan ticari projelerde fon müziği yapılması. Üstelik gelişigüzel kesilip biçilerek. Bu canımızı sıkıyor.

PİNHANİ ARTIK GİZLİ DEĞİL
SİNAN KAYNAKÇI (26)
Kendinden emin, halinden memnun
Cağaloğlu Anadolu Liseli. Marmara Üniversitesi Enformatik mezunu. Anne ve babası ticaretle uğraşıyor. Ailenin tek çocuğu. Müzikle ilgili bir şey yapmaya lisede karar verdi. Farklı enstrümanlar çalmak için dersler aldı. Kendi deyişiyle hepsinde kör topal ilerledi. Kendini “kendinden emin ve halinden memnun” olarak anlatıyor. Spor yapmayı, seyahat etmeyi çok seviyor. En büyük tutkularından biri de futbol oynamak. İstanbul dışında İzmir, onu en etkileyen yer. İstanbul’da ise en çok vapura binip Adalar’a gitmeyi seviyor.

ZEYNEP EYLÜL ÜÇER (20)
Güçlü ama duygusal kadın
Antalya Koleji mezunu. Anne müzik öğretmeni, baba grafiker. Ailenin tek çocuğu, kardeşi yok. TRT İstanbul Çocuk Korosu’yla müziğe bulaştı. Sonra basgitar dersleri aldı. Çeşitli gruplarda çalarak gitarı ilerletti. Kitap okumaktan, film seyretmekten ve basketbol oynamaktan hoşlanıyor. Antalya, en keyif aldığı şehir. İstanbul’da da Taksim’de dolaşmayı seviyor. Kendini “güçlü ama duygusal bir kadın” olarak tarif ediyor.

Pinhani Zaman Beklemez
Pinhani kimdir, üyeleri, biyografi, söyleşi, şarkı sözleri - ropörtaj 2006’nın Nisan ayında yayınlanan ilk albümü “İnandığın Masallar”la müzik dünyasında kendine önemli bir yer edinen Pinhâni, yeni albümü “Zaman Beklemez”le dinleyicisiyle yeniden buluşuyor. Pinhâni yeni albümünü, ilk albümde yer alan gitarist Akın Eldes ve davulcu Cem Aksel’ in yanı sıra bas gitarist Demirhan Baylan’la birlikte kaydetti.

Bu üç önemli müzisyenin dışında gruba bu albümde çok önemli müzisyenler eşlik etti ; Erkan Oğur’ da bu albümde bir şarkıda cümbüşüyle grubun misafiri oldu. Klarnette Serkan Çağrı ve Oğuz Büyükberber , trombon ve trompette Hasan Gözetlik, trompette Can Ömer Uygan, vurmalı çalgılarda Yinon Muallem, Sunay Özgür ve Zeynep Eylül Üçer’ de grubun bas gitaristliğini yaptı. Albüm kayıtlarını ilk albümde olduğu gibi yine Tanju Duru’ nun stüdyosunda tamamlayan Pinhâni, ilk albümde yaptığı müziği ikinci albüme taşımaya ve üzerine yeni değerler eklemeye çalıştı.

01.Zaman Beklemez
02.Düğün
03.Ağlama
04.Ne Güzel Güldün
05.Dursana Dünya
06.Sırası Değil
07.Yansın
08.Bir Anda
09.Yalnızlık
10.Sevmekten Usanmam
11.Düğün Dernek
İlk albümün çıkmasından hemen sonra verdiği yüze yakın konserle önemli bir dinleyici kitlesi yakalayan grup, 2007’nin yaz aylarında yayınlanmaya başlayan “Kavak Yelleri” dizisinin müziklerini yapmasıyla birlikte tüm Türkiye’nin tanıdığı bir grup haline geldi , aynı zamanda dizi ve film müzikleri konusunda iddialı olduğunu ortaya koydu. İlk albümünde yer alan “Hele bi gel” ve “Beni Al” dizinin içerisinde kullanan grup, daha önce yayınlanmamış “Bir Anda” ve “Ne Güzel Güldün” ü dizide dinleyicisiyle buluşturdu , şimdi de bu şarkıların stüdyo kayıtlarını yeni albümünde yayınlıyor . Bu iki şarkının yanı sıra konserlerde çok beğeni toplayan ve albümde iki versiyonu yer alan modern oyun havası “Düğün”, grubun rock türünde ürettiği en önemli şarkılardan biri olan “Ağlama” dikkat çekiyor . Albümde on şarkı yer alıyor , tüm bu şarkılar konserleri takip eden Pinhâni dinleyicileri tarafından biliniyor.

İlk albümünden “İstanbul’ da”, “Hele bi Gel” , “Beni Al” , “Ben Nasıl Büyük Adam Olucam”, “Dön Bak Dünyaya” gibi hitler çıkaran grubun asıl hedefi , tüm şarkılarının sevilmesi ve albümün bir bütün halinde beğenilmesi oldu. Pinhâni bu sebeple konserlerde sadece kendi şarkılarını çaldı. İkinci albümün tüm şarkılarına da konserlerinde yer vererek hem onları konserlerde şekillendirdi, hem de bu şarkıları dinleyicisiyle tanıştırdı. Türkiye” de sadece kendi şarkılarıyla konser veren çok az gruptan biri olan Pinhâni, bu tavrıyla müzik dünyasında farklı bir kulvarda olduğunu gösterdi.

İkinci albümünüz Zaman Beklemez çıktı, yapım aşamasını birinci ağızdan öğrenebilir miyiz?
Pinhani kimdir, üyeleri, biyografi, söyleşi, şarkı sözleri - ropörtaj Sinan Kaynakçı: ilk albümden biraz farklı bir çalışma oldu. İlk albümde şarkıların ham kayıtlarını dinleyip stüdyoda bu kayıtlardan hareketle yeni bir şeyler oluşturmaya çalıştık . İkincide ise şarkıları konserlerde çalıp olgunlaştırdık ve aynı havayı albüme taşımaya çalıştık.

Zeynep Eylül Üçer: Bu albümde daha fazla müzisyenin Pinhâni’ye katkısı oldu. Bu da daha renkli bir albüm ortaya çıkardı.

Hami Ünlü: Aylardır bu albüme yönelik çalışmalar yaptık: canlı kayıtlar ve provalar gerçekleştirdik. 2007’nin aralık ayından itibarense yoğun olarak çalışıldı albüm için.

Akın Eldes: İlk albümdeki gibi Tanju Duru’nun stüdyosunda kayıtları gerçekleştirdik. İlk albüm gitar ağırlıklı bir albümdü, bu albümde nefesliler de bolca kullanıldı.

Peki albüm sizin beklentinizi karşıladı mı? Nasıl tepkiler aldınız?
Selim Aydın: Daha oturaklı ve sağlıklı bir albüm olduğunu düşünüyoruz çünkü bu şarkılarla ilgili daha çok kafa yorma imkanı bulduk. Genel olarak tepkilerde bu yönde.

S.K: Bizim için önemli şeylerden biri her şarkının gereğini yerine getirmek, ilk albümde yapamadığımız bazı şeyleri bu albümde yaptık. Bunda imkanlarımızın ve tecrübemizin de artmasının rolü var. Birçok kişi bu albümde ciddi bir ilerleme görüyor. Bazı dinleyiciler ise bu değişimden çok memnun değil. Tüm insanlar gibi biz de biraz tutucuyuz ama elbette bizden daha tutucu dinleyiciler var ve bunun böyle olması da çok doğal.

H.Ü: Bizim değişime açık olmamız lazım, dinleyici de ilk an yadırgasa bile sonradan o da değişiyor.

Klibinizi hangi şarkıya çekmeyi ve ne zaman yayınlamayı düşünüyorsunuz?
Z.E.Ü: Henüz klibimizi hangi şarkıya çekeceğimize karar vermedik, ama “Ağlama”, “Düğün”, “Dursana Dünya” gibi birkaç şarkıya klip çekilecek.

İlk albümünüz ile birlikte birçok insan size destek vermeye başladı. Örneğin en son 90 dakika programında Haşmet Babaoğlu bırakın futbolu Pinhani dinleyin bile dedi. Sizce insanları bu kadar etkileyen neydi?
Pinhani kimdir, üyeleri, biyografi, söyleşi, şarkı sözleri S.K: Bize verilen en büyük destek Akın Eldes’in sahnede ve sahne dışında verdiği destektir. Ancak bence Pinhâni’ye destek veren kişiler için bir genelleme yaparsak, bu insanlar çıkar beklemeden güzel olanı destekleyen insanlardır. Çünkü maalesef Pinhâni’yi desteklemenin çok somut bir getirişi yok. Haşmet Babaoğlu gibi birçok müziksever yazar ilk albümü de ikinci albümü de beğendiğine dair yazılar yazdılar. Bununla beraber birçok müzik dergisi Tinhâni:’ kelimesini kullanmadı. Maalesef kişiler tarafsız olabilse de kurumlar tarafsız değil. Açıkçası bizimle ilgili yazı yazan yazarların Türkiye’nin en tarafsız kalemleri olduğunu düşünüyorum. Özellikle de en başından beri bize destek olanlar. Bu insanlar bizim sadece müzik yaparak yaşadığımızı ve başka kaygılarımızın olmadığını anladılar ve buna değer verdiler. Bunun az bulunan bir şey olduğunu her platformda dile getirdiler. Aynı şekilde müzik dünyasının da en tarafsız ve kendine güvenen isimleri de bize destek vermekten çekinmediler.

S.A: Grubun yapısından dolayı bize destek veren herkes kendini bu ekibin içinde buldu; bir parçası olarak hissetti. Buna dinleyici de dahil.

Bu soru Sinan Kaynakçı’ya. Müziği meslek olarak seçmenizde babanızın ve ailenizin Piccatura bağlantısının nasıl bir etkisi oldu?
S.K: Ailemin müzik sektöründe olmasından ziyade, içinde büyüdüj müzik mağazasını oluşturan albümler ve müzik aletleriyle olan İlişkir sonucunda müziksiz yaşayamayan bir insan haline geldim. Ancak sonrasında ailemin müzik sektörünü tanıması ve olan biteni çok tasvip etmemesinden dolayı onları ikna etmekte oldukça zorlandım. Yine de müziğin benim için vazgeçilmez bir şey olduğunu anladılar ve beni kaderimle baş başa bıraktılar.

Kendi şirketinizden albüm çıkarmanın olumlu veya olumsuz olarak sizi etkileyen yönleri oluyor mu?
S.K: Özgürlük gibi çok önemli bir avantajı var.

H.Ü: Evet, bu çok önemli. Kimse bize yapmamız gerekeni söylemiyor şeyi kendi içimizde tartışıyoruz ve karara bağlıyoruz. Önümüzde uyulması gereken sözleşme hükümleri yok.

S.A: Zaten gruptaki bireyler de bu anlamda profesyonelce yönetilmeye çok uygun insanlar değil.

S.K: Kötü tarafları da var. Zaman zaman büyük hatalar yapıyoruz. En çok da zamanlama hatası. Ya da tecrübesizlikten kaynaklanan bazı yan seçimler yapıyoruz. Ama büyük bir şirketin bize sağlayacağı basın desteğinden maruz kalmak bazen sinirimizi bozsa da çoğu zaman işimize geliyor.

Üretim sürecinde kendi şirketinizden albüm çıkarmanızın beğeni kaygınızı minimize etmesi ürünün niteliği ile ilgili bir problem yaratıyor mu sizce?
S.K: Böyle bir şey yok bence. İyi müzik yapabilen bir grubun şirketten ziyade artık dinleyiciyi ikna etmek gibi bir kaygısı olabilir. Bizim de bir dinleyici kitlemiz var artık ve onların bize yaşattığı kaygı olabilecek her kaygıdan büyük.

S.A: Hiçbir grubun belli bir aşamadan sonra çalıştığı şirketin beğenisine göre hareket ettiğini sanmıyorum. Ama tabi konu albümün ne kadar sattığı ise bizim kaygımız bu anlamda çok daha büyük. Albümleri kendi imkanlarımızla çıkarıyoruz.

Elbette ki Kavak Yelleri size tanınırlık anlamında çok katkısı olan bir kilometre taşı olmuştur. Benim merak ettiğim sizin bu süreçte neler hissettiğiniz? Bir dizi müziği yapmak ve o diziyle anılmak sizi nasıl etkiliyor?
S.K: Dizi müziğinin bize müzikal bir deneyim kazandıracağını biliyorduk ama düşündüğümüzden daha fazla geliştirdik kendimizi. Eksik olan yönlerimizi görmek ve bunları tamamlamak için iyi bir fırsat oldu. Dizinin tanıtım katkısını çok fazla düşünmedik çünkü çoğu dizi tutmayıp yayından kalkıyor. Bizi bu konuda çok uyaran oldu ve açıkçası dizinin uzun süre yayınlanacağını hayal etmedik. Şimdi ise Kavak Yelleri ve Pinhâni’nin birlikte anılması söz konusu. Dizinin duruşu bizim duruşumuza uzak değil. Yine de zaman zaman hak etmediğimiz şeylerle karşılaşıyoruz. Ama kesinlikle pişman değiliz.

S.A: Dizinin Türkiye’de önemli bir gerçek olduğunu kabul etmek gerekiyor. Başından beri medyada yer alan bir grup olsaydık bunları tartışmıyor olacaktık belki. Ama medyada sonradan yer bulunca geniş kitlelerce de sonradan tanındık.

Kavak Yelleri için bir dizi müziği albümü yapmayı düşünüyor
S.K: Böyle bir albüm yapmak için daha iddialı müzikler hazırla mal ıyız.^Buna kendimizi hazır hissedersek yapabiliriz tabi.

S.A: Dizide yayınlanan sözlü şarkıların albüm kayıtları var. Dizide yayınlanan hallerine de talep var.

Merak ettiğim bir başka şey ise şarkılarınızın yazım süreci. Bu yazım süreci duyguların sürüklediği bir süreç mi oluyor yoksa Demir Demirkan’ın dediği gibi bir albüm çıkacaksa şarkı yazarım gibi iş anlamında mı oluyor? Şarkılarınızın ilhamı olan biri var mı?
S.K: Demir Demirkan’ın tam olarak ne dediğini bilmiyorum ama benim yaşadığım benzer bir şey var. İlk albümden önce çok sayıda şarkı yazmıştım ve olağanüstü bir çaba harcıyordum. Ancak bir an sudan kafamı çıkarıp “Önce elimdekileh yayınlamaya uğraşmalıyım, sonra yeni şarkılar yazarım” dedim. Çünkü artık motivasyonum düşmeye başlamıştı şarkı yazmakla ilgili. Albüm çalışması başlar başlamaz tekrar şarkı yazmaya başladım. İlk albümü aralıklarla kaydettiğimiz için buna vakit buluyordum. Bu defa ise aralıksız kaydettik, sonra da konserlere başladık. Yazın verdiğimiz arada yarım bıraktığım şarkılara devam ederim. Diğer konuya gelirsek, eminim dünyada hiçbir şey hissetmeden yazılan çok şarkı vardır. Ama en güzel şarkılarda olağanüstü bir yoğunluk olur ve bu dinleyene geçer. Bizim şarkılarımız da genelde insanlara farklı duygular hissettiriyor. Şarkılar sadece insanlardan değil, hayatımızın her noktasından besleniyor.

Birçok enstrümana ilginiz olduğunu gerek konserlerinize gelenler gerekse sizi takip edenler bilecektir. Siz de ileride en azından bir albümünüzü Lenny Kravitz gibi tamamen kendiniz kaydetmeyi düşünüyor musunuz?
S.K: Farklı enstrümanlar çalıyor olmam sahne üzerinde herkesle iletişimimi güçlendiriyor. Albüm kaydında ve öncesinde değişik şeyler deneyebilmemizi de sağlıyor. Ancak herkesin kendi rengi var. Tüm enstrümanları ben çalarsam enstrüman hakimiyetim çok gelişirse en azından daha çok alet çaldığım kayıtlar dinleyebiliriz.

Takip ettiğimiz kadarı ile Zeynep’in de bir vokalistlik geçmişi var. İlk albümde geri vokallerde ve konserlerde de sesini duyduk. Dinleyenlerinize yapacağınız bir sürpriz olabilir mi bu konuda?
Z.E.Ü: Bas gitara olan hakimiyetim arttıkça ve grup içindeki uyumum oturdukça vokal katkım da artıyor. Ama şu an için planlanan bir şey yok. Zaten sofo şarkı söylemek konusunda hiç tecrübem yok.

Pinhani ilk albümden ikinci albümün çıkışı sürecine kadar hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. Artık binlerce insana açık hava konserleri verebilecek bir durumdasınız. Bunu kayda dökmek bir dvd çıkarmak gibi bir düşünceniz var mı?
H.Ü: Kendimizi yeterli bulduğumuz zaman böyle bir şey olabilir. Konser performansımızın çok daha iyi olması gerektiğini düşünüyoruz. Daha iyi de olacaktır. Bu yüzden şimdi yapacağımız bir DVD bize ilerde işkence çektirebilir.

A.E: Bence de şu an bunun için erken. Ama konserler her geçen gün daha keyifli geçmeye başladı. İlerde böyle bir şey yapmalıyız.

Pinhani’nin geleceği hakkındaki planlarınız neler?
S.A: Albüm kaydetmek çok ciddi vakit alıyor. Şimdi bir süre rahatız, bol bol konser vereceğiz ve kendimizi geliştirmek için uğraşacağız. Yeni şarkılar da oluşturmamız lazım şimdiden.

H.Ü: İki albümümüz var ve önümüz daha açık. Dinleyici bizi artık daha iyi bir yere koyuyor ve burada kalmak daha zor, bunun için çalışmalıyız.

A.E: Son zamanlarda çok güzel konserler verdik. Bunun devam etmesini diliyorum ve bunun olabilmesi için herkesin konserlerde iyi olması gerekiyor. Belki daha çok prova…

S.K: Çok yorucu günler atlattık. Şimdi önümüzde yine yorucu bir yıl var ve bu yılı en iyi şekilde geçirmek için ciddi önlemler almak ve planlamalar yapmak gerekiyor. Daha doğrusu bize sorduğunuz sorunun cevabını aramak-bulmak gerekiyor.

Uyumsuz ve aykırı insanlarız istesek de kimseye uyamayız!
Pinhani kimdir, üyeleri, biyografi, söyleşi, şarkı sözleri - ropörtaj Zeynep Eylül Üçer, Sinan Kaynakçı ve Hami Ünlü’den oluşan ‘Pinhani’ grubu müzikte emin adımlarla ilerliyor. Grup üyeleri: Aykırıyız! Ortama uymak için tarzımızdan taviz vermeyiz!..

Pinhani, bugünlerin gözde gruplarından biri. Son olarak ‘Kavak Yeller’i adlı dizinin müziklerine imza atan grup, 2004 yılında Zeynep Eylül Üçer ve Sinan Kaynakçı tarafından kurulmuş. İkili, ilk albümleri ‘İnandığın Masalları’ çıkardıktan sonra aralarına Hami Ünlü dahil olmuş. Tıpkı gruplarının ‘gizli’ anlamına gelen ‘Pinhan’ sözcüğünden türeyen adı gibi, onlar da müzik piyasasında gizliden gizliye ilerliyor.

MÜZİĞİ İYİ DİZİ İZLENİR
Türkiye sizi ‘Kavak Yelleri’ dizisinde yer alan ‘Hele Bir Gel’ adlı parçanızla tanıdı. Farklı bir şekilde tanınmayı ister miydiniz?
Sinan: Albümdeki tüm şarkıların tanınması için elimizden geleni yaptık. Üç şarkımıza klip çekildi. Tanındığımızı düşündüğümüz anda ‘Kavak Yelleri’nin tüm müziklerini yapmak şartıyla ‘Hele Bir Gel’in kullanılmasını kabul ettik. Buradan elde ettiğimiz gelirle ikinci albümümüzü hazırlayacağız .

Artık dizileri seyrettirmenin yollarından biri de müzik oldu…
Sinan: Güzel bir müzik izleyicinin duygularını ayağa kaldırıyor ve oyuncuların ifadelerini kuvvetlendiriyor. Bu yüzden dizi ve filmlerde müzik çok önemli.

SİNDİREREK İLERLİYORUZ
Kaliteli müzik yapıyorsunuz ama çok da popüler değilsiniz…
Hami: Müziğimizin herkes tarafından sevilmesi şart değil. Önemli olan içimize sinmesi. Acelemiz yok popülerlik konusunda… Her şeyin yavaş yavaş gelişmesi tercihimiz. Sindire sindire ilerliyoruz. Kendimizi geliştirmek için zaman kazanıyoruz. Bizi her yaştan insan dinliyor. Bu da bizi çok mutlu ediyor.

Zeynep: Zaten hedeflediğimizden daha popüleriz şu anda.

Son yıllarda Türkçe müzik nereye doğru gidiyor sizce? Tarzınızdan ortama uyma adına taviz verir misiniz?
Pinhani kimdir, üyeleri, biyografi, söyleşi, şarkı sözleri - röportaj Sinan: Çok şey değişmiş gibi görünse de değişen fazla bir şey yok. Ortada kısır ve kirli bir endüstri var. Rock, rap ya da R&B ile bu kısırlık aşılmaya çalışılıyor. Ama dinleyiciyi enayi yerine koydukları sürece bu böyle devam eder. Çözüm her şarkıyı elektro gitarla sertleştirip çalmak değil.

Hami: Biz uyumsuz insanlarız, istesek de kimseye uyamayız!

Zeynep: Aykırı gideriz!

Şarkılarınızı ve tarzınızı ‘Ezgi’nin Günlüğü’ne benzettim…
Zeynep: Kayıtlarımızı ‘Ezgi’nin Günlüğü’nün eski gitaristi Tanju Duru yaptı. Bununla ilgili bir şey olabilir düşündüğünüz benzerlik.

Sinan: Duruşlarını ve müziğe bakışlarını örnek aldığımız gruplardan biri ‘Ezgi’nin Günlüğü’.

Pinhani kimdir, üyeleri, biyografi, söyleşi, şarkı sözleri - röpörtaj ‘Bulutsuzluk Özlemi’nin gitaristi Akın Eldes ve ünlü davulcu Cem Aksel konser ve kayıtlarınızda size eşlik ediyor. Bu iki önemli isim sizdeki cevheri hissettiler herhalde…

Sinan: Akın Eldes’le 11 yıllık bir tanışıklığımız var. Kendisiyle ‘Bulutsuzluk Özlemi’nin konserlerini takip ederken tanıştık. Albüm öncesinde bize destek vermesini isteyerek ekibi daha sağlam bir zemine oturttuk. Onlar hem müziğimizden hem de onlarla olan ilişkimizden memnunlar. Eminim onlara hak ettikleri değeri verecek her müzisyenle çalarlar. Gerçekten son derece alçak gönüllü müzisyenler. Ama demek ki onlara bu değeri verecek pek fazla müzisyen yok. Biz önce onları, sonra kendimizi düşünüyoruz.

Zeynep: İyi müzisyenlerle çalışmak için sadece cevher yeterli değil. Üslubunuz da çok önemli.

Pinhani kimdir, üyeleri, biyografi, söyleşi, şarkı sözleri - şarkı sözleri Pinhani Şarkı Sözleri
Zaman Beklemez (2008)
Zaman Beklemez
kalk , geç karşıma , aç gönlünü , dön gel yavaşça
ben sensiz yanan bir ateştim , söndüm zamanla
bir düşman gibi gel üstüme , özletme kendini
sen bir dost gibi , kardeş gibi özlenen sevgili

sabrı öğütler zaman , oysa odur durmayan
ben beklerim de zaman beklemez ki beni

iyisi mi sen kalk , geç karşıma , aç gönlünü , dön gel yavaşça
ben sensiz yanan bir ateştim , söndüm zamanla

Düğün
bi düğün bi tören , yine başladı aynı şölen
kınalar yakılır , boyanır gözü yaşlı gelin
bitince bu mutlu düğün , gelin ile damat kalır bi köşede
olur yine başka bi gün , geliriz oynarız hep birlikte

analar babalar otururlar bir masaya
yenilir içilir takılır paralar yakaya
bitince bu mutlu düğün , gelin ile damat kalır bi köşede
olur yine başka bi gün , geliriz oynarız hep birlikte

geçecek bir ömür , seçecek herkes eşini
bi yüzük takarak tutacak eşler sözünü
bitince bu mutlu düğün , gelin ile damat kalır bi köşede
olur yine başka bi gün , geliriz oynarız hep birlikte

Ağlama
aglayan gözlerle karsimda
merhamet duymazsin sen aska
aglama aglama aglamak yakismaz sana
aglama aglama hiç bir sey duymadin daha
bir hata bin ceza
sen hatasizi oynama
hem sana hem bana
yaptigin seylerden sonraa;

insan önce kendinden baslar
geç kalir bazen pismanliklar
aglama aglama aglamak yakismaz sana
aglama aglama hiç bir sey duymadin daha
hiç beni düsünmedin
nerdeyim ben ne haldeyim
simdi çok uzaktayim
aglasan duymam artık bundan sonra

Ne Güzel Güldün
Belki durup dururken yanına gelince
Söylediklerimi anlamsız buldun
Oysa vakit yoktu ama sen haklıydın
Çünkü böyle şeyler aceleye gelmezdi

Yalandan da olsa
Ne güzel güldün o akşam bana

Belki tanışmak zor
İyi anlaşmak zor
Peki görüşmek çok mu kolaydı
Çok kısa bir zamanda belki birazda zorla
Bence gayet iyi de anlaştık

Yalandan da olsa
Ne güzel güldün o akşam bana..

Bana bir söz verdin yine gelirim diye
Sen gelmesen bile ben gelirdim
Sana bir şarkı yazdım söylersin diye
Beni hiç unutmamanı istedim

Yalandan da olsa
Ne güzel güldün o akşam bana..

Dursana Dünya
vaktimi ver , uykumu al
gecelerin çok mu suçu var
aşk dediğin çok utanır
gece bitince saklanır

dünya dursana dünya dursana
benzemez hiç günle gece
gün katlanır mı herşeye
ben geceye hiç doyamam
bari bu gece bi kıyak yap

dünya dursana dünya dursana
dünya bu gece dursana , dünya dursana

zaten ömür çok kısadır
aşka meşke az zaman kalır
kimse seni kovalamaz
neden hızlı dönersin

dünya dursana dünya dursana
dünya bu gece dursana dünya dursana

Sırası Değil
sakın bana naz etme , usanır kalbim sana yenilmeye
suçum seni sevmekse yüzünü asma , ceza değil bana

bugün benim değil , biter senin gibi
hiç vaktin olmadı senin , şimdi gelemezsin sırası değil

Yansın
hani sana aldığım cam yüzük var ya
ya kırılmış ya kaybolmuştur

ilk çektirdiğimiz resim var ya
ya yırtılmış ya da solmuştur

varsın yansın , yanar zaten anılar
kalan külleri kadar içimde kalsın
o küller sana uçar , uçar yine geri gelir belki bana

hani sana aldığım son çiçek var ya
son olduğunu anlamıştır

son kaldığımız o ev var ya
ya yıkılmış ya da yanmıştır

varsın yansın , yanar zaten anılar
kalan külleri kadar içimde kalsın
o küller sana uçar , uçar yine geri gelir
varsın yansın , yansın
ne yaşandıysa aramızda hepsi yansın

Bir Anda
İçimde bişey var bu akşam
Beyazlar karardı bir anda
Sen orda benim çok dışımda
Uzaklar çoğaldı bir anda
Bir anda bir anda bir anda

Emekler aş olmaz kalırsa
Hayattan bıkarsın bir anda
Sen orda bugün çok uzakta
Uzaklar çoğaldı bir anda

Yalnızlık
tesadüfen tanıştık seninle
uzun zamanda alıştık birbirimize
beni benden alırsın istersen ama
yalnızlığım sürer hep derinden

bu yalnızlık içime işlemiş
çıkartamazsın çünkü o senden eski
bu yalnızlık içime işlemiş
çıkartamaszın çünkü o benden biri

çocukken ben oynardım kendimle
yalnızlıkla hayaller peşinde
şimdi senle beraber olsak da
ben yalnızım, yalnızlık özümde

bu yalnızlık içime işlemiş
çıkartamazsın çünkü o senden eski
bu yalnızlık içime işlemiş
çıkartamaszın çünkü o benden biri, senden biri

Sevmekten Usanmam
umutsuz olduğu bir anda sevmek, ister her insan
birazcık şanslıysan neden olmasın
kendinden emin değilsen sevme
bensiz mutluysan hep öyle kal

eğer her gece yattığında
büyülü düşler sana
benden bahsediyorsa
hemen tatlı uykundan uyan
çünkü ben hiç uyuyamam
seni düşündüğüm zaman

Ben ki Sevmekten Hiç Usanmam

Düğün Dernek
bi düğün bi tören , yine başladı aynı şölen
kınalar yakılır , boyanır gözü yaşlı gelin
bitince bu mutlu düğün , gelin ile damat kalır bi köşede
olur yine başka bi gün , geliriz oynarız hep birlikte

analar babalar otururlar bir masaya
yenilir içilir takılır paralar yakaya
bitince bu mutlu düğün , gelin ile damat kalır bi köşede
olur yine başka bi gün , geliriz oynarız hep birlikte

geçecek bir ömür , seçecek herkes eşini
bi yüzük takarak tutacak eşler sözünü
bitince bu mutlu düğün , gelin ile damat kalır bi köşede
olur yine başka bi gün , geliriz oynarız hep birlikte

İnandığın Masallar (2006)
İstanbul’da
yol kenarında oynayan çocuklar gibi
topum kaçtı bugün yola
evin önünde sulanmayan çiçekler gibi
başım düştü saksıma

istanbulda kimim var , kimin için bu toz duman
istanbulda neyim var , ne kaldı ki kalabalıktan

kaçamayıp da saklanan kedicikler gibi
sığındım senin sıcaklığına
sevemiyorsan istanbulu benim gibi
kaçalım yine bozkırlara

istanbulda kimim var , kimin için bu toz duman
istanbulda neyim var , ne kaldı ki kalabalıktan

yere düşünce kırılmayan bir oyuncak gibi
alıştım ben yuvarlanmaya

istanbulda ne kaldı ki

Seni Bana Anlatırlar
yaşandığından farklıdır , keyif içinde saklıdır
o her zaman gülen yüzü , bazen hüzünlü bi şarkıdır

karşımda geç kalmış yıllar , arkamda bir çok aşkım var
rastgeldiğim tüm insanlar seni bana anlatırlar
mmm…

göründüğünden de güzelsin , niye dışımda gezersin
içindeki sensizliği sen başlatır sen bitirirsin

aklımda kör başlangıçlar , hepsinde senden birşey var
geç yattığım bütün akşamlar seni bana anlatırlar
mmm…

küçük sitemler ettin bazen
bazen kelimelerle af diledim senden
o kadar memnunum ki bana gelmelerinden
belki hiç belli etmem ama
dünyanın en mutlu erkeğiyim ben
yanındayken

yaşandığından farklıdır
tadı baldan da tatlıdır
o her zaman gülen yüzü
bazen hüzünlü bi şarkıdır
mmm..

Hele Bi Gel
içinden geleni söyle , kalırsa yazık olur
hayata küsüverirsin , hüzünler seni bulur
bişeyler yapabilirsem güzel gözlerin için
başından geçeni anlat , masaldır benim için

hele bi gel , uzaklar sana gelir
sen hele bi gel , bütün dertler bitiverir
hep seni bulur , uzun zor sıkıcı günler
yazık olur , hadi gel kurtar biz

Hele Bi Gel
içinden geleni söyle , kalırsa yazık olur
hayata küsüverirsin , hüzünler seni bulur
bişeyler yapabilirsem güzel gözlerin için
başından geçeni anlat , masaldır benim için
hele bi gel , uzaklar sana gelir
sen hele bi gel , bütün dertler bitiverir
hep seni bulur , uzun zor sıkıcı günler
yazık olur , hadi gel kurtar biz

Dön Bak Dünyaya
yalnız kaldıysan , kalkıp pencerenden bir bak
güneş açmış mı, yağmur düşmüş mü
dön bak dünyaya

herkes gitmişse , sakince arkana dön bir bak
dostun kalmış mı , aşkın solmuş mu
dön bak dünyaya , dön bak dünyaya

bir sonbahar kadar yalnız , bir kış kadar savunmasız
ya da ilkbaharsan , yolun başındaysan

asla vazgeçme , kalkıp da pencerenden bir bak
güneş açmış mş , yağmur düşmüş mü
dön bak dünyaya

Ben Nası Büyük Adam Olucam
görmezdim önümü görmezdim , okudum yıllarca hep okudum
okumaktan boynumu büktüm yoruldum
bilmezdim adımı bilmezdim aradım her şehirde aradım
koştum dere tepe aştım dolaştım

kimin uğruna , ne uğruna

herkes köşesini kapmış iyi ama ben nası büyük adam olucam
bir tek seni bana çok gördü dünya
iyiler bu savaşı kaybetmiş peki ben nası büyük adam olucam
kötü olmak seni geri getirir mi acaba
sevmezdim okulu sevmezdim , okudum yıllarca hep okudum
okumaktan boynumu büktüm yoruldum
bilmezdim oyunu bilmezdim denedim her şekilde denedim
denemekle olmadı zaten yenildim

kimin uğruna , ne uğruna

herkes köşesini kapmış iyi ama ben nası büyük adam olucam
bir tek seni bana çok gördü dünya
iyiler bu savaşı kaybetmiş peki ben nasş büyük adam olucam
kötü olmak seni geri getirir mi acaba

ben nası büyük adam olucam

Haftanın Sonu
cuma günleri valiz hazırlamak gibi
cuma günleri seninle ilkbahar gibi
ellerini alıp dokunmamak gibi
gözlerini görüp de bakmamak gibi

hiçbir cumartesi günüm bi türlü yetmedi
asla cumartesi gece sabahla bitmedi
ben seninim , gece benim sabah benim
sen beni hiç düşünme , ben hep böyleyim

haftanın sonu bi nakarat gibi
haftanın sonu , hep aynı sözleri

pazar günleri pazartesi alır beni
pazar günleri elimdeki balık gibi
gözlerini görürken ağlamak gibi
kıymetini giderken anlamak gibi

haftanın sonu bi nakarat gibi
haftanın sonu , hep aynı sözleri
haftanın sonu bi nakarat gibi
haftanın sonu , hep aynı günleri

Unutuldular
su verdiğin çiçekler küçük bahçemi süsler
şimdi bütün güller susuz ve kimsesiz
seni beklemekten , seni özlemekten bu halimiz

inandığın masallar birer şarkı oldular
sana imkansızlıkları unutturdular
şimdi yarım kaldılar , sen gidince unutuldular

masamdaki resimler bir eski filme döndüler
hergün aynı sahneler , içinde kendimiz
küçük mutluluklar , çok eski hatıralar içindeyiz

sevildiğim zamanlar birer öykü oldular
meraklı çocuklara anlatıldılar
şimdi yarım kaldılar , sen gidince unutuldular

Yıldızlar
gökyüzünde ne çok yıldız var
biri parlak biri ürkek biri yalnız diğeri sanki burda
içimizde ne çok hırsız var
biri aldı beni götürdü , sonra sattı , hem de yok pahasına

ah şu hırsızlar
her gece rüyamda senin kılığında dolaşırlar
ah karanlıklar
seni benden , seni dünden , seni gerçeklerden korurlar

Gözler Anlatır
belki son defa , belki yıllardan sonra
sırlar içimde , korkarım anlatmaya
aşk alır beni , kandırır beni
küçük bi çocuk gibi

sen güzel kadın , hiç mi mutlu olmadın
hiç mi sevmedin , hep mi yarım kaldın
belki bilmeden bekledin beni
beni sana kader getirdi

içimden geçen senin içinden geçer mi
nasıl saklarım seni ne çok sevdiğimi
benim içimden geçen senin içinden de geçer mi
ama nasıl saklarım seni ne çok sevdiğimi

sözler az kalır , çaresiz kalır
gözler anlatır , aşkı gözler anlatır

1 YORUM

  1. pinhani grubu hem şarkılarıyla hem de kişilikleriyle hayatımda gördüğüm ENler..
    sizi çok seviyorum başarılarınızın devamını diliyorum..hepinizi tek tek öptüm..

Yorumla