Hatasız film olmaz

0
131

Sinema bu güne kadar hatasız bir film üretememiştir belki de. Ekip ne kadar profesyonel olursa olsun onları şaşırtacak, arkalarını döndüklerinde veya bir anlık dalgınlıkla jenerikteki 250 kişinin gözünden kaçan hatalar kaydedilmiştir.

Hatta bazen montaj sırasında bile fark edilmeden seyirciye ve eleştirmene ulaşmıştır bu hatalar. Sinemanın her yönü konuşulduğu gibi çekim hataları da her zaman ilgi duyulan bir konudur.

Sadece çekim hatalarını filmleri defalarca seyrederek takip eden ve ortaya çıkaran, hatta bu hataları toplayan kitaplar yazan sinema meraklıları vardır. Bazen ülkemizin filmlerini eleştirirken çok büyük yapımların da hatalarla dolu olduğunu unutmamalıyız.

KOMSER ŞEKSPİR
Hapse giren Kadir İnanır nasıl başkomserliğe terfi edebiliyor.

VİZONTELE
Deli Emin, TV’yi gömerken TV’nin üstünde toprak bir tepe oluşuyor. Ancak bir sonraki çekimde TV’nin üstü eski haline dönüyor.

Senaryoya göre film Hakkari’de geçiyor. Ancak filmde kullanılan araçların plakaları 65. Yani filmin çekildiği yer olan Van’ın plaka kodu.

GÜLE GÜLE
Havaalanına giderken Zeki Alasya ile Metin Akpınar konuşuyor. Zeki Alasya, arabanın önünde oturuyor ve Florya Sahil Yolu’nda. Metin Akpınar, arka koltukta ve başka bir yerde.

HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK
Taksici, uyuşturucu hap alıp satan adamın telefonunu Cem Yılmaz’a veriyor. Telefon numarası filmin sponsoru olan Telsim’e ait. Cem Yılmaz, bunu iyice belirtmek için soruyor: “Başı 542 miydi abi?” İyi de uyuşturucu hap satanların Telsim’i tercih etmesi iyi bir şey mi?

Çekim HatalarıSÜT KARDEŞLER
Şaban ve Ramazan dahil gemideki tüm askerler sıraya giriyor. Önden çekimlerde Şaban’ın solunda Ramazan var. Ama Şaban’ı arkadan gördüğümüzde solundaki başka birinin kafası.

BEKÇİLER KRALI
Kemal Sunal bir çöp kamyonunu kullanırken direksiyonunu çıkarıyor ve yan koltuğa atıyor. Ama sonraki görüntülerde direksiyon takılı.

SAKAR ŞAKİR
Kemal Sunal, umumi tuvalet sırasında önündeki adamın şapkasına işiyor ve adam şapkayı kafasına geçirince sırılsıklam oluyor. Hemen Şakir’i kovalamaya başlıyor ancak üzeri kupkuru.

KURTLAR VADİSİ IRAK
Balina Kasa Mersedes ile camın önüne geliyorlar, patlama olduktan sonra 123 kasa Mersedes ortaya çıkıyor.

Çekim HatalarıVERTICAL LIMIT
Filmin başında babaları düşerken 3 saniye boyunca ekranın üstünde duruyor. Ama arkada kuşlar ötüp, uçuyorlar.

ERIN BROKOWICH
Erin, araştırmaya gittiği yerdeki çocukla konuşurken mikrofon yukarıdan gözüküyor.

MISSION IMPOSSIBLE 2
Otomobil ile kovalamaca sahnesinde Tom Cruise’un emniyet kemeri takılıyken bir sonraki görüntüde takılı değil.

KURTLARLA DANS
Filmin sonlarına doğru Kevin Costner’ın “yakın dostu” vahşi kurt, Amerikan ordusu tarafından öldürülüyor. Ordu uzaklaşıyor, görüntüde “vahşi” kurdun ölüsü var. Ama, boynunda bir tasmayla.

MAVİ KORKU
Doktor bayan, suya elektrik vermeden önce soyunup elbisesini ayağının altına koyuyor. Ama o kadar tehlike içinde, bir sonraki sahnede giyinik ve üstü gayet düzgün.

INDEPENDENCE DAY
Filmde uzaylılar kente saldırıyor ve her yerde yangınlar başlıyor.
1-Ertesi gün hiçbir yer yanmıyor. Tek bir ateş bile yok. Bütün kentin yangınını kim söndürdü?
2-Binaların enkazı da aynı günde kaldırılıyor. Ortada hiçbir yıkık bina yok.
3-Tüneldeki bir odaya saklanan kadın kurtuluyor. Nasıl oluyorsa o oda yanmıyor.
4-Her yer yanıyor ama ağaçlar sapasağlam.
5-Uzaylıların saldırısının ardından filmde karı-koca olan çiftten erkeği ABD Başkanı ile birlikte aynı yerde, bayanı ise ABD Başkanı’nın eşi ile aynı yerde kalıyor. Bu kadar rastlantı?

END OF DAYS
Filmin başında şeytan bir hava kütlesi olarak dolaşıyor. Restaurant’a giriyor ve kamera restaurantı dışarıdan gösteriyor. Ancak bu hava kütlesi pencerenin arkasından geçerken, pencerenin çerçeveleri de kabarıyor.

Çekim HatalarıTITANIC
Geminin ön kısmı batarken yatakta yatan ve beraber ölen 2 ihtiyar daha sonra kayıklara binerken görülüyor.

Başlangıç sahnesinde çekimlerin yapıldığı kara parçası, üzerindeki film ekibiyle birlikte uzaktan göze çarpıyor. Bu durum, geminin battığı sahnelere kadar sık sık tekrarlanıyor.

Jack (Leonardo Di Caprio) ve arkadaşı, geminin güvertesinde denizdeki yunusları seyrediyor. Ancak, küçük bir sorun var. İki yanı beyaz olan bu cins yunuslar, Pasifik açıklarında yaşar, Atlantik’te değil.
Filmdeki “genç Rose”un gözleri yeşil iken, yaşlılığını canlandıran aktris mavi gözlü.

Jack, Rose’a sarı kağıda yazılı bir not veriyor, Rose, notu açtığında kağıt, bir anda beyaz oluyor.

İnsanlar, buz dağına çarpan gemide, bir oraya, bir buraya savrulurken, geminin altında bunu sağlayan kaydırak gözüküyor.

Dikkatli izlendiğinde Jack’in birinci mevki restoranına girdiği cam kapıya karşıda çekim yapan kameramanın görüntüsünün yansıdığı görülüyor.

Rose filmin sonunda kurtulmak için bir düdük bulup çalıyor ama onca soğuğa rağmen metal düdük hala nasıl çalışıyor ve ağzına yapışmıyor.

Titanic tamamen battıktan sonra Rose denizin dibinden çıkıyor ve makyajı hala kusursuz.

Jack, Rose’a resimlerini gösterirken ve Titanic’in önünde el ele tutuşurken, güneşin konumu geminin gidiş yönüne göre yanlış.

Jack’in büyüdüğüm yer olarak Rose’a bahsettiği göl, yapay ve o tarihlerde bulunmuyor.

LORD OF THE RINGS
Sinema tarihinin en önemli serilerinden biri olan Yüzüklerin Efendisi’nin (Lord of the Rings) son bölümü olan Kralın Dönüşü’nde birçok çekim hatası bulundu. Frodo’nun yüzündeki yara izinin yer değiştirmesi, bir sahnede Pippin’in belinden sarkan mikrofon çıkışının görünmesi, hobbitlerin oturduğu bardaki bardağın yeşilden kırmızıya dönüşmesi gibi daha pekçok film hatası dikkatli izleyicilerin gözünden kaçmadı.

GLADIATOR
Arenada at arabası devrildiğinde arkasındaki örtü düşer ve oksijen tüpü bariz görülür. öteki sahnede at arabasında ok atmak için eğilen kadının yanında kamera arkadan gösterdiği zaman kameraman eğilimiş bir şekilde ayakkabı tabanı görülüyor.

HARRY POTTER
2. kitapta Düello Kulübünde iken Harry Malfoy’a Rictusempra büyüsünü yaptığında Malfoy gülme krizine giriyor, ama filmde ise sadece havada takla atıp yere düşüyor!!!

3. filmde Harry Privet Drive’da yatak odasında büyü çalışıyordu. Halbuki okul dışında büyü yapmak yasaktır.

2.kitapta Harry Diagon yoluna giderken gözlüğü kırılmıştı. Mrs. Weasley düzeltti. Ama filmde Hermione düzeltti.

3. kitapta Harry ile Lupin yalnız konuşuyorlarken Lupin James’ten bahsediyordu.Ama filmde Lily’den bahsediyordu.

3. filmde Harry ve Hermione’ye Dumpledore son zilden önce dönmelerini söylüyor ve Harry ile Hermione zamanda 3 saat geri dönüyorlar ve saate bektıklarında 7.30 olduğunu görüyorlar. Yani 10.30’da zamanda geri dönmüşler ama saatler saatlerin saat başı zilleri(çanları) çalar.

3. Kitapta Harry Potter ateşokunu kitabın ortasında alıyor öyle ki ateşokuyla maç bile yapıyor, fakat filmde ateşokunu filmin sonuda alıyor ve film bitiyor.

1. Kitapta dev satranç tahtasından sonra ifrit ve iksirler geliyor. Ama filmde satrançtan sonra Felsefe Taşı’nın olduğu oda geliyor.

3. kitapta Hermione Malfoy’a tokat atıyor halbuki filmde yumruk atıyor.

3. kitapta Crookshanks ile siyah köpek arkadaşlık kuruyor Harry bir gece ikisini görüyor.Filmde ise böyle birşey yok.

3. sınıfta herkes Sirius’un ne kadar tehlikeli olduğunu ve Voldemort’un sağ kolu olduğunu söylerken 5.kitapta Harry Sirius’un ölümümüne üzüdüğünü söylediğinde kimse şaşırmıyar ve onlar da üzüldüklerini söylüyor.

3. kitapta Hermione ve Harry kurtadamdan kaçmak için Hagrid’in kulübesine gidiyor. Ama filmde Yasak Orman’a gidiyorlar.

SAVING PRIVATE RYAN
Savaş sahnesinde vurulan bir asker, sol kolunu kaybediyor. Daha sonra, yerden bir sağ kol alıp gidiyor.

Filmin başından sonuna kadar Fransızca bilmediğini söyleyen Tom Hanks, filmin sonunda Fransızca bir şarkı dinliyor ve her nasılsa ne dendiğini anlıyor.

Herkesin Fransızca konuştuğu birliğe bombardımanın başlayacağını bildiren telgraf, Almanca geliyor.

Çevrede onlarca kum torbası olmasına rağmen, bir asker, bomba yapımı için çorabını veriyor.

Askerler, bir sahnede keyifle filtreli sigaraları tüttürüyorlar. Hem de bu sigaralar icat edilmeden yıllarca önce…

BRAVE HEART
Filmin en can alıcı savaş sahnelerinin birinde dikkatli bakıldığında arkadan beyaz bir kamyonet geçiyor.

Savaşta kolu kopan bir adamın başka bir sahnede kopan kolu, yerine geliyor.

Filmde, 2. Edward’ın eşi, Fransız asilzadesi Isabella, kayınpederi 1. Edward tarafından William Wallace ile konuşmaya gönderiliyor. Ama, genç kadın, ona aşık oluyor, pek çok tehlikeye karşı uyarıyor, hatta ondan hamile kalıyor ve 1. Edward, felçli olarak yatarken onunla alay ediyor. Sonunda, Wallace idam ediliyor.

Ancak, filmdeki tarihi hatalar, yenilir yutulur gibi değil. William Wallace, 1305’te idam ediliyor. 1. Edward, 1307’ye kadar felç gibi bir rahatsızlık geçirmeden gayet sağlıklı yaşıyor. 2. Edward, Isabella ile 1308’de evleniyor ve kraliçe, İngiltere’ye o tarihlerde ilk kez geliyor. Asla Wallace’ı ya da 1. Edward’ı tanımıyor. İlk çocuğu 3. Edward’ı da 1312’de doğuruyor. Yani, Wallace’ın bu çocuğun babası olabilmesi için mezarından çıkması gerekiyor.

Filmde, baltalar, lastik top gibi zıplıyor.

Savaş sahnelerinden birinin figüranlar gözlüklü ve saatli olduğu için yeniden çekildiği biliniyor.

Wallace’ın idam sahnesinde kahramanın başının yanındaki perdenin arkasında içi kırmızı boyayla dolu bir sprey şişesi görülüyor.

Yorumla