Harun Kolçak kimdir?

0
103

Adı Soyadı: Harun Kolçak
Doğum Tarihi: 15 Temmuz 1955
Nereli: İstanbul
Burcu: Yengeç
Kilosu: 75
Boyu: 1.78
Göz Rengi: Kahverengi
Saç Rengi: Kahverengi
Eğitim Durumu: Saint Benoit Fransız Erkek Lisesi

Harun Kolçak, 15 Temmuz 1955 İstanbul doğumludur. Türk pop şarkıcısı, besteci, söz yazarı ve bas gitaristtir. Sinema sanatçısı Eşref Kolçak’ın oğludur.
1955 yılı İstanbul’da doğan Kolaçak Saint Benoit’de eğitimini sürdürdüğü sırada müzik çalışmalarına o yıllarda bas gitar çalarak başlamıştır. Müzik tutkusu artınca sinema sanatçısı olan babası Eşref Kolçak’la konuşarak eğitimini yarım bırakmış ve profesyonel müzik çalışmalarına başlamıştır. İlk çalışmalarına rock müziğin babası olarak tanınan Erkin Koray’la başlamıştır. 1977’de Erkin Koray’ın çıkardığı Tutkusu albümünde bas gitar çalmıştır.Harun Kolçak1978-1990 Silahlıpoda Ritm 68 orkestrasına 1978 yılında bas gitarist olarak katılan Kolçak, askerlik dönüşü caz müziğe yönelmiş, Aydın Esen, Neşet Ruacan-Nükhet Ruacan ve Erol Pekcan gibi ünlülerle çalışmış ve müzikal deneyimini artırmıştır. O dönem Harun Kolçak, Onno Tunç’tan orkestrasına katılması için teklif almıştır. 7 yıl boyunca Onno Tunç Orkestrası`nda bas gitaristlik, vokalistlik ve solistlik yapan Kolçak, Zerrin Özer ve Aşkın Nur Yengi ile birlikte yaptığı düetler ile Kuşadası “Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması” ve Antalya “Akdeniz Akdeniz Müzik Yarışması” adlı şarkı yarışmalarında ödüller almıştır.
1991’de Onno Tunç ile ortak yaptığı “Beni Affet” albümü ile büyük çıkış yakaladı. Albümlerinin çoğunda şarkıların söz ve müziği kendine ait olan Kolçak, başka sanatçılara da pek çok eser vermiştir. 1996’da Litvanya’da 13 ülkenin katıldığı “Müzikos Festivalis 96”da “En İyi İkinci Şarkıcı” seçilmiştir.
Kolçak, 2012’de Yeniden Doğuyorum adlı solo albüm çıkarmıştır. Ekim 2013 itibarıyla Harun Kolçak&Rock Off isimli grup kurmuştur. Can Güney, Yusuf Tunceli ve Orkun Gezer`in olduğu grubun verdiği ilk performansı Okan Bayülgen`in Makina Kafa adlı programda vermişlerdir.
Harun Kolçak 2014 yılında yakalandığı prostat kanseri nedeniyle ameliyat geçirmiştir. “Ölüm hayatta birçok şeye anlam katıyor. Ölümsüz olsaydık, birbirimize değer vermezdik” sözleriyle hastalığıyla nasıl mücadele ettiğini açıklayan Kolçak, kanseri maneviyatı ile yendiğini ve bu esnada alkali diyeti yaptığını söylemiştir.
22 Haziran 2016 Çarşamba günü Harun Kolçak’ın hastalığı yeniden nüksetti. Acil olarak hastaneye kaldırılan Harun Kolçak yeni bir ameliyat geçirdi.

Harun Kolçak

ACILARINI PAYLAŞIMLARIYLA DİLE GETİRDİLER

Birçok ünlü isim Kolçak’ın fotoğrafını sosyal medya hesaplarından paylaşıp, paylaşımlarına ekledikleri notlarla üzüntülerini dile getirdi.
İşte o paylaşımlardan bazıları:

Ferman Akgül:
Ah be Harun Ağbi, şarkı hazırlıyoduk, söyliycektik hani birlikte. Toprağın bol olsun, unutmayacağız seni, ruhumuz seninle

Ece Seçkin‏:
Çok çok üzüldüm Allah rahmet eylesin. Allah tüm sevenlerine ve ailesine sabır versin… #HarunKolçak

Oğuzhan Koç:
Çok değerli müzik adamı Harun Kolçak’ı kaybettik… Muhteşem sesini ve şarkılarını hiç unutmayacağız..
Mekanı cennet olsun…

İbrahim Büyükak:
Güzel abim iyi ki seni tanımışız, iyi ki seni ağırlayabilme şansımız olmuş… Mekanın cennet olsun… #HarunKolçak

Gülben Ergen
: Senin sesin asırlar geçse bile ölemez ki #HarunKolçak Başımız sağolsun…

Behzat Uygur‏:
Sen şarkılarınla yaşarsın.

Mehmet Aslan:
Harun Kolçak hayatını kaybetti… Mekanın cennet olsun duygusal güzel insan…

Yonca Evcimik:
Harun Kolçak… Allah rahmet eylesin

Onur Akay:
1 sene önce 18 Temmuz’da iyi haberini vermiştim. Ne yaptın böyle? Bir güzel sayfa daha kopardın ömrümüzden Harun Kolçak! Nur içinde yat…

Fırat Tanış:
Sevenleri ve yakınlarına sabır diliyorum. huzur içinde yat. #HarunKolçak

Demet Akalın Kurt:
Nur icinde yat

Bülent Emrah Parlak:
Hayatımda bir kişiden imzalı fotoğraf aldım ya 92 ya 93 senesiydi.Tuzla’daydı. Harun Kolçak’tı. Çok üzgünüm çok.

Emre Kaya:
Of Canım çok yandı bir anda enerjin şimdi başka bir yeri sarsın oralardada mutlu ol güzel insan #Harunkolçak

Hakan Altun:
Allah rahmet eylesin,mekanın cennet olsun güzel yürekli insan.. #HarunKolçak

Albümleri:

1991 – Beni Affet
1993 – En Büyük Aşk
1994 – Biz (Bendeniz ve Harun Kolçak)
1995 – Yanımda Kal
1998 – Teslim Oldum
2000 – Yaşasın
2006 – Müzisyen
2007 – Aşk Beni Hep Değiştirecek
2012 – Yeniden Doğuyorum
2016 – Çeyrek Asır

Yorumla