90’ların en popüler şarkı ve şarkıcıları

0
1027

Neydi 90’lar nerede o şarkılar
Pop müziği severek dinlediğimiz, kulaklarımızın pası silindiği, bugünkü kaliteli işlerin başlangıcı 90’lı yıllarda neler yaşandı, kimler ününe ün kattı, kimler yok olup gitti.

Neydi 90’lar
Nerede o şarkılar
90'lı yılların unutulmayan şarkıları ve şarkıcıları Popüler kültürün temelleri, 90’ların başında, özel televizyonların kurulmasıyla atıldı. Pop müzik de, popüler kültür içerisinde yerini böylece almış oldu. Özel televizyonlar sayesinde çok daha rahat ve özgür bir ortamda icra edilebildi ve daha geniş kitlelere ulaştı. İlk parlayan isim de, “Hadi bakalım kolay gelsin, bir acayip zor yarış” diyen Sezen Aksu oldu. Ardından ilginç dans figürleriyle Yonca Evcimik “Aboneyim” diyerek bir fenomen haline geldi.

90'lı yılların unutulmayan şarkıları ve şarkıcıları

Klip çekimlerine daha çok özen gösterilmeye başlandı. Dolayısıyla ciddi klip endüstrisi ortaya çıktı; yönetmenler daha değerli hale geldi. Şu anda 300 bin satan albümler için “süper” deniyor, o yıllarda 1 milyon satış rakamına ulaşan albümler vardı!

 

 

90'lı yılların unutulmayan şarkıları ve şarkıcıları Dönemin genç ve başarılı isimleri, okumuş görmüş çocuklardı. Çoğu okul çağlarındayken bu işe başlamışlardı. Televizyonlarda bu kadar sık yer almamaları, onları daha da ulaşılmaz hale getiriyordu. Oysa şimdi internetten, ne yaptıklarına, nerelere takıldıklarına hatta nerede oturduklarına dair pek çok bilgi bulmak ve onların izlerini sürmek mümkün!

 

90'lı yılların unutulmayan şarkıları ve şarkıcıları Sanatçıların her yaptıkları olay, her yedikleri ve giydikleri de moda olurdu. Tarkan, uzunca bir süre fular taktı mesela. Kenan Doğulu’nun “güneş kolyesi”, Mirkelam’ın “Her Gece” klibinde giydiği “beach pantolon”u, en popüler sanatçı aksesuarları arasındaydı.

 

 

90'lı yılların unutulmayan şarkıları ve şarkıcıları Hala dinlemekten bıkmadığımız, pop müzik tarihine altın harflerle kazınan pek çok aşk şarkısı da bu zamanda ortaya çıktı. Levent Yüksel’in “Med-Cezir”i, Sertab Erener’in “Sevdam Ağlıyor”u, Demet’in “Arnavut Kaldırım”ı, Aşkın Nur Yengi’nin “Serserim Benim”i ’90’ların hit’leri arasında.

 

90'lı yılların unutulmayan şarkıları ve şarkıcıları Tarkan, “Kıl Oldum Abi” klibinde, ayrık dişleriyle gülümserken (o zamanlar ön dişleri birbirinden epey uzaktı), siyah deri montu, sarı kareli pantolonuyla da değişik dans figürleri sergiledi. Ve bir anda, 90’ların pop ilahı haline geldi. Sonuçta, Tarkan o kadar yol aldı ki, bizim de dünya çapında bir starımız oldu.

 

90'lı yılların unutulmayan şarkıları ve şarkıcıları Bir başka ilginç klip de Kenan Doğulu’nun “Sımsıkı”sıydı. Uzun saçlı, balıketli bu genç, Mısır’da çekilen klibinde oyunculuk kabiliyetinin sınırlarını zorlamış, klip değil,ama şarkıyla başarılı olmuştur.

 

 

90'lı yılların unutulmayan şarkıları ve şarkıcılarıO bizim “Bebeto”muzdu. “Benimle Oynama” ve “Bebeğim” parçasıyla, özellikle kızların sevgilisi haline geldi. Ama sonra, bir türlü o eski şaşalı günlerine geri dönemedi. Ne Sarah Brightman’la ve Sakis Rouvas’la yaptığı düetler ne de Sezen Aksu’dan aldığı besteler onu kurtarmaya yetmedi. Ta ki, geçen sene kendini “Komple” yenileyene kadar!

 

90'lı yılların unutulmayan şarkıları ve şarkıcıları “Elleri kolları kınalı bebek” diyerek, hayatımıza dahil olan sanatçı, başarılı şarkıları kadar mütevazı tavırlarıyla da gönlümüzü fethetmeyi başarmıştı.

 

 

90'lı yılların unutulmayan şarkıları ve şarkıcıları Oya Küçümen ve Bora Ebeoğlu’nun ilk çıkış parçası “Ara Beni”, maçlarda dahi slogan olmuştu. Hele bir de “Sevmek Zamanı” isimli bir şarkıları var ki… Şimdilerde hiç ortada görünmeyen grup, birden parladı ve söndü.

 

90'lı yılların unutulmayan şarkıları ve şarkıcıları Veee Micky’li pantolonuyla huzurlarınızda Serdar Ortaç:) Serdar’ın, uzun küt saçları ve yaptığı dans figürleri hala zihnimizde kazılıdır. İlknur Soydaş’ın göbeğinden yediği zeytinle tüm dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştı.

 

90'lı yılların unutulmayan şarkıları ve şarkıcıları Onu unutmamız mümkün mü? Hele hele o gerdan kırdığı klibini bir izleyen bir daha iflah olmamıştır. 1992 yılında siyah deri montu, beyaz atleti, Elvis Presley tarzı saçlarıyla “Hadi Yine İyisin” dedi, böylece öpücüklü şarkılarımızın ilki de ortaya çıkmış oldu!

90’lar Top 25
1. Bendeniz-Ya Sen Ya Hiç
2. Burak Kut-Benimle Oynama
3. Çelik-Ateşteyim
4. Deniz Arcak-Yağmurdan Kaçarken
90'lı yılların unutulmayan şarkıları ve şarkıcıları5. Demet-Kınalı Bebek
6. Ferda Anıl Yarkın-Sonuna Kadar
7. Gülay-Cesaretin Var mı Aşka
8. Hakan Peker-Efsane
9. Harun Kolçak-Gir Kanıma
10. İzel&Çelik&Ercan-Özledim
11. Kenan Doğulu-Yaparım Bilirsin
12. Kerim Tekin-Cici Baba
13. Mustafa Sandal- Bu Kız Beni Görmeli
14. Nazan Öncel-Aynı Nakarat
90'lı yılların unutulmayan şarkıları ve şarkıcıları15. Oya&Bora-Seni Bana Yazmışlar
16. Ozan Orhon-Saman Alevi
17. Özlem Tekin-Yar Bana Varmadı
18. Seden Gürel-Bum Bum Bum
19. Serdar Ortaç-Karabiberim
20. Sertab Erener-Ateşle Barut
21. Sezen Aksu-Hadi Bakalım Kolay Gelsin
22. Tarkan-Kıl Oldum
23. Tayfun-Hadi Yine İyisin
24. Umay Umay-Hareket Vakti
25. Yonca Evcimik-Aboneyim

Yorumla