İşten ayrılmanın kuralları

0
238

İş aramak ya da başvuru yapmak konusunda hemen herkesin bir fikri vardır. Peki ya işten ayrılmak? Kararınızı vermeden önce ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Belki de işten ayrılmanıza gerek kalmadan sorunlarınızı çözebilirsiniz. Uzmanlar, işten ayrılmadan önce yapılması gerekenleri anlattı.

İşe nasıl başvurmalı? Özgeçmiş nasıl oluşturulmalı? İş görüşmesinde nasıl davranmalı? Bu soruların cevaplarına her yerde rastlamak mümkün… Ancak ‘İşten nasıl ayrılmalı?’ sorusu karşısında herkes duraklıyor.

İşinizden ayrılarak yeni bir işe başlamak son derece önemli bir karar. Bu önemli kararı vermeden önce öncelikle işinizi gerçekten bırakmanız gerekip gerekmediğini etraflıca düşünmeniz gerekiyor.

Yüksek ücret için yüksek risk mi alacaksınız yoksa elinizdekiyle yetinip, sürekliliği olan bir işe mi sahip olacaksınız?

KARAR ÖNCESİ DİKKAT!
• İşinizi bırakmaya kesin olarak karar vermeden önce şunları gözden geçirin:
• İşinizin sevmediğiniz özelliklerinin listesini yapın.
• İşinizi ‘çalışırken’ değerlendiremiyorsanız bir süre ara verip tatile çıkın.
• İşinizin sevdiğiniz yönlerinin listesini yapın.
• Patronunuzla ilgili bir sorununuz varsa yüz yüze konuşup, halledip halledemeyeceğinizi düşünün. Belki de hatalı taraf sizsiniz. Olayları patronunuzun bakış açısından da görmeye çalışın.
• Sevmediğiniz şey işin kendisi ise gerçekten ilgi duyduğunuz bir alana doğru kariyerinizi yönlendirmeye çalışın. Patronun kariyerinizi istemediğiniz yerlere götürmesine izin vermeyin.
• Kriz zamanları iş yükünüz artabilir. İşiniz mesai saatinde bitmiyorsa yöneticinizi bilgilendirin.
• İşinizde yerine getirmekten hoşlandığınız belirli sorumluluklar varsa onlara ağırlık verin. Sevdiğiniz işleri yapmak sizi mutlu eder ve daha başarılı olursunuz.
• Çalıştığınız işte size verilen sorumlulukları az bulduğunuz için sıkılıyorsanız daha fazla sorumluluk talep edin.

DOĞRU ADIMLAR
İş yaşamında profesyonelliğin en önemli göstergelerinden biri işten ayrılmayı kendiniz ve kurumunuz için ne ölçüde kolaylaştırdığınızdır. Siz bir an önce yeni işinize başlamak isterken ayrıldığınız kurum bu süreçten en az hasarla çıkmayı hedefler. Bu çıkar çatışması içinde doğru hareket etmeyi başarabilirseniz kârlı çıkan siz olursunuz.

İşten ayrılmanızı şirket ve sizin için kolaylaştıracak adımlar şöyle:
Patronunuza yeni işin size sağladığı avantajları anlatın.
Patronunuzla son derece olumlu ve profesyonel bir tavırla konuşun. Yaptığınız işten nefret ettiğinizi ya da arkadaşlarınızı sevmediğinizi asla söylemeyin.
Şimdiki işinizin size kazandırdıklarını da içeren, son derece olumlu yazılmış bir istifa mektubu hazırlayın.
Asla ayrıldığınız işin zor olduğunu ya da işinizden memnun olmadığınızı söylemeyin.
Mümkünse yerinize gelen kişinin eğitimlerine yardımcı olun.
İstifa konuşması boyunca olumlu olun. Mutlaka değinmeniz gereken adaletsizlikler varsa bunu mümkün olduğunca profesyonel bir dil kullanarak yapın.
Ayrılırken patronunuzun sizi olumlu hatırlamasını sağlayın. Onun çıkarlarını da gözettiğinizi hissettirin. Bıraktığınız işe ne zaman ve nasıl dönmek isteyeceğiniz hiç belli olmaz!

Çuvaldızı kendinize batırın
İnsan referanslarıyla ilerler
İşten Ayrılmadan Önce Neler Yapmak Gerekir Murat Demiroğlu (PwC İK Bölüm Yön.)
İş, pozisyon, içerik, çalışma ortamı ve şirketten oluşan bir bütündür. Bu bütün içinde hangi parçanın memnuniyetsizliğin kaynağı olduğunu anlamaya çalışmak önemli bir adımdır. İşten ayrılmaya karar veren kişi bunu en profesyonel şekilde yapmalıdır. Dönüş kapılarını kapatmak, bütün limanları ateşe vermek büyük hata olur. İnsan kariyerinde referanslarıyla ilerler. İş başvurularının değerlendirilmesinde mülakatlardan bile daha önemli olan şey önceki performanstır.

Mutsuzluğun kaynağı bulunmalı
Sunay Karamık (SelectKRM Gen. Mdr.)
İşten ayrılmak kişinin en son seçeneği olmalıdır. Kişi durumunu iyice analiz etmezse, daha sonra başlayacağı işlerde de aynı problemleri yaşaması ihtimali yüksektir. Bu sayede, danışmanlık şirketlerine başvurular yaparken, eski işinde eksikliğini hissettiği unsuru göz önüne alabilir. Ücretten memnun değilse öncelikle somut olarak daha fazla ücreti hak edip etmediğini ortaya koymalıdır. Belki de daha yüksek ücret alamamasının nedeni performansındaki düşüklüktür.

Gizlice iş aramayın
Pembe Candaner (Adecco Tür. Gen. Md.)
Türkiye’de kimse işinden memnun değil. Bu durum aslında ne istediğini bilmemekten kaynaklanıyor. İşinden memnun olmayanlar ‘İşimden neden memnun değilim’ sorusunu sormalıdır. Türkiye’de yöneticinizin sizden daha az bilgili olması mümkündür. Ama bu, onun o koltuğun sahibi olduğu gerçeğini değiştirmez. Gerçekle yüzleşmek gerekir, çünkü ideal iş ortamının peşine düşen kişinin hayal kırıklığına uğraması kaçınılmazdır. Gizlice iş arama, yalan söyleme, saygınlığı yok eder.

İlişki devam eder, olumlu olun
Ayşe Öztuna (Profil Int. Gen. Mdr.)
Araştırmalara göre işten ayrılmanın en önemli nedeni kişinin kendine uygun olmayan bir işte çalışması. Kişi kendisine en uygun işi ancak kendini çok iyi analiz ederek bulabilir. İşten ayrılmaya karar veren kişinin kuruma yaklaşımı son derece olumlu olmalıdır. Çünkü ilişkiler devam eder; bir sonraki işi için kişinin iyi referanslara ihtiyacı vardır. Önemli olan dürüst davranmak ve kendinden kaynaklanan sorunların da farkına varıp işten ayrılırken kurumuna doğruları söylemektir.

İşten ayrılma aşamasında izlemeniz gereken 5 adım
İşten ayrılmanın kurallarıGünümüz iş dünyasında saygı değer bireyler haline gelebilmek, uzun süreli bir çalışmanın ve emeğin ürünü. İş yerinizde sarf ettiğiniz her kelime, sergilediğiniz her davranış, kariyer yolunuzun her aşamasında karşınıza çıkabilir. Eğer işinizi bırakmak istiyorsanız, ne kadar hak ediyor olduklarını düşünürseniz düşünün, eski patronunuzu ve çalışma arkadaşlarınızı kesinlikle kötülemeden iş yerinizden ayrılmaya çalışmalısınız. Eğer işinizden saygınızı ve mesafenizi koruyarak ayrılabilirseniz, kendinize olan güveniniz ve gururunuz sizi gelecek kariyer basamaklarında daima ileriye taşıyacaktır.

Vedalar her zaman zordur. Öğle aralarında zaman geçirilen favori restoranınıza, haftanın 40 saatini beraber geçirdiğiniz insanlara, ofiste yaşadığınız güzel anlara veda etmek çok daha zordur. Fakat bugün ya da yarın, bir süre boyunca aynı işte çalıştıktan sonra, daha iyisini isteyerek bir şekilde çalıştığımız yerden ayrılıp, kariyer yolumuzda daha yüksek yerlere ilerleme ihtiyacı duyarız. Çalıştığınız iş yerini ne kadar seviyor ya da sevmiyor oluşunuza bağlı olmaksızın, tüm bağlarınızı bir anda koparmak ve işinizden ilişkilerinizi bozarak ayrılmak uygun bir yol değildir. Bu yazımızda sizlerle, işinizi bırakırken izlemeniz gereken doğru adımlara dair küçük öneriler sunmak istiyoruz;

1. Adım: Patronunuzla ya da yöneticinizle görüşün
İşinizden ayrılma sebebiniz, işvereninizle ya da yöneticinizle ilgili olabilir ve ayrılırken öç alma duygusuyla pişman olabileceğiniz davranışlar sergileyebilirsiniz. Ancak intikam duygularıyla hareket etmenin hiç bir probleme çözüm getiremeyeceğini akılınızdan çıkarmayın.

İşten ayrılma kararı aldığınızda bunu paylaşacağınız ilk kişi çalışma arkadaşlarınız değil, yöneticiniz olsun.
Yöneticinizle yüz yüze görüşebilmek için mutlaka bir zaman belirleyin. Bu açıklama kesinlikle e-mail yoluyla yapılmamalı, mutlaka yüz yüze bir görüşme ayarlanmalıdır.
İşten ayrılmadan en az 2 hafta önce bunu yöneticinize mutlaka bildirmelisiniz. Eğer üzerinde çalışmakta olduğunuz bir proje varsa, bu daha erken bir zamanda yapılmalı ya da işten ayrılmak için projenin tamamlanması beklenmelidir.
İstifanızı sözlü değil, yazılı bir şekilde ilgili departmana iletmelisiniz. Zaten insan kaynakları departmanı konuyla ilgili resmi bir evrak talebinde bulunacaktır.
Yöneticinize ayrılma sebebinizi mantıklı bir çerçevede açıklamaya ve duygusal açıklamalardan uzak durmaya çalışın. Yeni işinizin şu anki işinizden daha iyi olan yönlerini açıklamak ya da daha yüksek bir ücret beklentiniz olduğunu söylemek uygun olacaktır.
Kibar olun. Mümkünse ayrılmak istediğiniz işle ilgili olumlu bulduğunuz şeylere odaklanmaya ve yöneticiniz üzerinde pozitif bir izlenim bırakmaya çalışın.

2. Adım: Çalışma arkadaşlarınızla anlaşın
Yöneticinizle olduğu gibi, en yakın çalışma arkadaşlarınızla da ayrılma sebebinizi konuşmanız gerekiyor. Ancak kendinizi tüm detayları vermek zorundaymışsınız gibi hissetmeyin. Ayrılma sebebinizi basitçe ve anlaşılır şekilde çalışma arkadaşlarınızla paylaşın.
Konuşmalarınız sırasında asla çalışma arkadaşlarınızı, işvereninizi ya da yöneticilierinizi aşağılamayın.
Aynı şekilde, yeni işiniz ve iş yerinizle ilgili abartılı açıklamalarda bulunmayın ve karşılaştırmalardan uzak durun.
Eğer gerçekten çok dolduğunuzu düşünüyor ve bunu başkalarıyla paylaşma ihtiyacı duyuyorsanız, bu işi çalışma arkadaşınız olmayan kişilerle ve iş saati dışındaki bir zaman diliminde gerçekleştirmeye çalışın.

3. Adım: Son haftanız
Tüm görevlerinizin ve sorumluluklarınızın tamamlandığından ya da diğer çalışanlar tarafından paylaşıldığından emin olun.
Eğer yerinize geçeçek olan kişi siz henüz ayrılmadan işe başladıysa, zamanınızı bu kişiyi eğiterek ve yaptığınız işleri tanıtarak geçirmeye çalışın.
İnsan kaynakları departmanında bulunan adresinizin, telefon numaranızın ve e-mail adresinizin doğruluğunu kontrol edin.
Yöneticinizden ve çalışma arkadaşlarınızdan yazılı geri bildirimler rica edin.
İletişimde kalmak istediğiniz kişilerin e-mail ve telefon numaralarını aldığınızdan emin olun. Kendi bilgilerinizi de bu kişilerle paylaşın.

4. Adım: Son gün
Zaman zaman işe geç geliyor olsanız bile, son gün işe tam zamanında gelmeye çalışın.
Aynı şekilde, giyiminize ve dış görünüşünüze o gün ayrı bir özen gösterin.
Çalışmasanız bile bunu açık açık yapmayın. Yapacak işiniz olmasa da, tüm gün boş gezerek zorla orda bulunuyorsunuz imajı vermeyin.
Evinizde olabilecek, şirkete dair ne varsa geri getirin ve ilgili birime teslim edin.
Masanızı temizlerken, bilgisayarınızdan da kişisel her şeyinizi temizlediğinize emin olun.
Gün sonunda çalışma arkadaşlarınıza teşekkür etmek ve veda etmek için bir kaç saatliğine ofis civarında bir yerde bir buluşma organize edin.

5. Adım: Ayrıldıktan sonra
Adres defterinizdeki eski çalışma arkadaşlarınızla en az 6 ayda bir iletişime geçin.

İşten ayrılmak, iyi şekilde ayrılıyor olsanız bile oldukça zor bir süreçtir. Ayrıldıktan sonra bir süre dinlenmeye, kafanızı boşaltmaya ve eski arkadaşlarınızla kutlama yapmaya çalışın. Süreci ne kadar normalleştirebilirseniz, değişim sizin için o kadar kolay olacaktır.

Yorumla