Şık bir sofra için gerekenler

0
172

Güzel sofra en az yemekler kadar önemlidir. Çünkü yemeğin tadı ne kadar güzel olursa olsun, göze hitap etmeyen bir sofra, yemeğin o güzel tadını ikinci plana atacaktır. Eğer özel davetiniz ya da geceniz var ve şık bir sofra hazırlamak istiyorsanız önerilerimize mutlaka bir kulak verin deriz.

Kusursuz bir sofra için elle yenilen yemeklerden kaçının
Bu şık sofraya doğru giden yolda ilk adım budur. Eğer kurduğunuz şık sofranın gece boyunca değerini yitirmemesini istiyorsanız bunu aklınıza not etmelisiniz.

Uyum çok ama çok önemli
Kurduğunuz şık sofranız ile hatırlanmak istiyorsanız bunun yolu uyumdan geçiyor. Kaşıklarınız, porselenleriniz ve masa örtünüz arasında renk ve şekil uyumu olmasına özen gösterin

sofra düzeni ve yemek servisiMisafirlerinizi rahat ettirmeye özen gösterin
Yemek süresi boyunca misafirlerin rahatlığı oldukça önemlidir. Çok sıkışık ve dar alanlar sofranın ve yenilen yemeklerin tadını çıkaramamak demektir. Bu yüzden konforlu ve geniş bir alan seçmeye özen gösterin.

Küçük süslemeler yapabilirsiniz
Masanızı fazla boğmayacak şekilde çiçekler veya boncuklarla süsleyebilirsiniz. Bu masanızın ihtişamını arttıracaktır. Fakat burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bu tarz süslemelerin çok fazla olmamasıdır.

Sofra kurallarını unutmayın
Uyumu yakaladınız, küçük süslemeler yaptınız ve sıra sofra kurallarında. Çatal ve kaşık gibi masada yemek için kullanılan birçok araç gerecin dizilimi sofra kurallarındandır. Mümkünse bu kurallar hakkında bilgi edinip bunları uygulamaya çalışın.

sofra düzeni ve yemek servisiAydınlatmanın gücüne inanın
Sofrada mum veya şamdan kullanabilirsiniz. Bu tarz aydınlatmalar ortamda bir sıcaklık oluşturur. Bu davranış, misafirlerinize rahat olması gerektiğini ve aceleniz olmadığını söylemenin bir farklı yoludur. Bu tarz ortamlarda akşam daha bir keyifli olur.

sofra düzeni ve yemek servisiHer yemeği ait olduğu takımı ile servis etmeye özen gösterin
Bu hem bir inceliktir hem de şık bir sofra için kuraldır. Bazı insanlar çorbaya giren kaşığın başka bir yemeğe girmesini istemez veya çorba içtiği tabakta başka bir şey yemek istemez. Bunları göz önünde bulundurmaya çalışın.

Yorumla