Ev yapımı çikolata nasıl olur?

0
141

İsveçli yönetmen Lasse Halström’ün, Juliette Binoche’lu Johnny Depp’li “Çikolata” filmini izlediniz mi? Fransa’da köy köy dolaşıp, her gittiği köyde baştan çıkarıcı bir “çikolata dükkanı” açarak geçimini sağlayan gezgin bir anne-kızın öyküsü. Hazla ilişkisini çoktan rafa kaldırmış köy ahalisini, lezzetli bir sınamaya tabi tutan çikolatacı dükkanı, sizi sinema salonundan çıkar çıkmaz cevizli, krokanlı, marzipanlı çikolataların peşine düşürdüyse doğru satırlardasınız.

Çünkü bu yazının pusulası çikolatayı gösteriyor, hem de ev yapımı çikolatayı!

İstanbul’un en köklü çikolata imalatçılarından Taksim Gezi Pastanesi, “simyahane”sini bu hafta bizim için açtı ve Yılmaz Usta ve Zafer Usta bize evde çikolata yapımının inceliklerini gösterdiler. Çikolata yapmak tam anlamıyla bir simyaymış aslında. Bu simya, çölün ortasında bulduğu taşları altına dönüştüren bir simyacının sırrına duyduğu vefa gibi bir vefayla saklanıyor şehrimizde. Alaşıma girenler aşağı yukarı belli: Çikolata yapımcılarınca kalite üstünlüğü dolayısıyla tercih edilen, ‘kuvertür’ adı verilen çikolata “mas”ı (mas, hammadde anlamına gelen genel bir terim çikolatacı terminolojisinde), istenen ganaja (ganaj: bileşimi sağlayan iç malzemeler) göre krema, marzipan, ceviz, vs. ve kaplama işleminin gerçekleştirileceği 32 derece ısıdaki erimiş çikolata. Ancak, bunların alaşımından ortaya, daha kokusuyla bizi köle eden bir parça çikolatanın nasıl çıktığı tamamen bir simya meselesi: Gerisi sizin hokus pokusunuza kalmış.

Ya ifade edemediğiniz duyguları, Laura Esquivel’in “Acı Çikolata” romanındaki Meksikalı Tita gibi yaptığınız yemeğin ya da çikolatanın tadıyla ifade etmeye ne dersiniz? Aşkınızı, bal ve cevizli bir pralinle ya da barışma isteğinizi çikolatayla kapladığınız bir küp marzipanla mesela? Buyrun size gümüş tepside bir “çikolata sembolizmi”. Bu sembolizmi mutfağınızda yakalamak birkaç temel yöntemle haşır neşir olmanızı gerektiriyor, örneğin pralinler, ceviz, badem gibi malzemelerin, pudra şekeriyle karamelize edilerek, çikolatayla karışımı ve daha sonra sıcak çikolataya batırılıp, soğutulmasıyla elde ediliyor. Trüfleler, krema, tereyağı karışımlarını içeriyor. Kaplama işleminde kullanılan kuvertür, bitter, sütlü ve fildişi (beyaz) olmak üzere üç çeşit olabiliyor. Türk edebiyatında ise çikolatayla şahsen en son Elif Şafak’ın Araf’ında karşılaşmıştım: Şu içine kapanık “Zarpandit” adlı karakterin, bir çikolata dükkanında çalışması bana başlangıçta bir nevi paradoksal gelmişti. Ancak sonra, Zarpandit’in hazla ilişkisinin, hasıraltından gün yüzüne o çikolata dükkanında çıktığını düşünmeye başladım, oradan da gümüş bir kaşıkla, ölünceye dek kıvırcık saçlarının arasına taşınmıştı sanki. Neden mi bahsediyorum? Hazzın simyasının çikolatanın kimyasında gizli olduğundan ya da tam tersinden elbette ki… Taksim Gezi Pastanesi’ne ve Yılmaz Akyüz Usta’ya teşekkür ederiz. fulyaozlem@gmail.com

Bademli trüfle
Malzemeler:
250 g. taze krema, 350 g. bitter çikolata, 50 g. tuzsuz tereyağı, 60 g. kavrulmuş toz badem

Yapılışı:
Kremayı kısık ateşte kaynatıp, ateşten indirince içine, doğranmış olan çikolatayı atıp, eritene kadar karıştırın ve tereyağı ile toz bademi ilave edip, yeniden karıştırın. 2 saat soğumaya bırakıp, yine karıştırın ve bir krema torbası yardımı ile yağlı kağıt üzerine küçük porsiyonlar halinde dökün (12-15 gr büyüklüğünde). Bu işlemi tamamlayınca 30-40 dk. buzdolabında bekletip sertleşmesini sağlayın. Bu arada benmaride 500 gr. kadar çikolata eritin, 32 derece sıcaklığa getirince, dökmüş olduğunuz çikolata parçalarını elle tek tek erimiş çikolatayla kaplayın ve dışına toz badem serpiştirin. 15 dk. sonra bademli tüfleleriniz servise hazırdır.

Bal ve cevizli pralin
Malzemeler:
200 g. ceviz ve 100 g. pudra şekeri (birlikte öğütülecek) İçerisine: 250 g. eritilmiş bitter ya da sütlü çikolata, 75 g. çiçek balı, yarım çorba kaşığı nescafe.

Yapılışı:
Tüm malzemeler birlikte 5-10 dk. karıştırılır ve yağlı kağıt serilmiş bir tepsiye dökülerek, 1 cm. kalınlığında olacak şekilde karışım tepsiye yayılır. Dolapta 2 saat bekletilerek, 3’e 3 ölçülerinde, bıçakla kesilir. Benmaride 32 dereceye eritilen 500 g. çikolatanın içerisinde, bir çatal yardımıyla çikolatalar kaplanır ve ortalarına yarım cevizler yerleştirilir. 15 dk. sonra pralinler servise hazırdır. Unutmayın, çikolatanın saklama koşulları 16-18 derece imiş. Afiyet olsun!

Yorumla