Azra Akın’la çok özel söyleşi

0
371

InStyle, Türkiye ve dünya güzeli Azra Akın’la keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

Küçüklüğünden beri Pamuk Prenses kılığına girip oyuncu olmak isteyen Akın gelecek planlarını, gardırobunu, gezi tutkusunu ve yemekten içeceğe, mekandan kıyafete en seksi bulduğu nesneleri InStyle’a anlattı.

Dünya güzellerinin imzası gibi olan o harika gülümseme Azra Akın’ın yüzünün en belirgin yanı. Bir de onlarca metreden bile fark edilen, babaannesinden miras pırıl pırıl saçları… Bir ortama girdiği zaman güzelliğinin yanı sıra enerjisi ve ışığıyla da dikkat çeken Akın, beş dakika içinde sizi aurasının içine alabiliyor. Evet çok güzel ama siz onunla konuşurken güzelliğinden çok sıcakkanlılığına kaptırıyorsunuz kendinizi. Akın, güzel olup da size yıldızlar kadar uzak olanlardan değil. Sanki her gün evden çıkarken karşılaştığınız kapı komşunuzun kızı gibi. Bir türlü düzeltemediği aksanıyla tatlı tatlı anlatırken, heyecanlanınca kolunuza samimice dokunuyor, sevinince bir kahkaha patlatıyor… Ve her kelimesinde gözlerinin içi parlıyor.

Tişörtü, jean’i ve sandaletleri ile çok sade
Bu ara TRT’nin yeni dizisi Ayrılık’ta başrolleri Kaan Urgancıoğlu ve Zeynep Tokuş ile paylaşan Akın, Miss Turkey 2002 yarışmasıyla başlayan modellik kariyerini oyunculukla ilerletme konusunda kararlı. Akın, fırsat buldukça oyunculuk üzerine workshop’lara katılıyor, beğendiği oyuncuların filmlerini onlarca kez izliyor. Oyunculuk macerasının başlangıcını, “Daha çok küçükken annemin bana aldığı Pamuk Prenses elbisesini giyip cam masamızın altına yatıp uyuyor numarası yapmışım. Annem, ‘Ne yapıyorsun burada?’ diye sorduğunda, ‘Pamuk Prenses oldum ben prensi bekliyorum’ demişim. Yani o günden beri içimde var oyunculuk!” diye anlatıyor. Siyah tişörtü, geçen aylarda New York’tan aldığını söylediği siyah jean pantolonu ve kırmızı rugan Birkenstock terlikleriyle son derece albenili görünüyor. Ellerinde ne bir yüzük var ne de kulaklarında küpe… Anlayacağınız çok sade.

Hiç yerinde durmayan kız çocuğu
Hollanda’da öğretmen bir anne ve inşaat mühendisi bir babanın kızı olarak doğan Akın’ın kendinden üç yaş küçük bir kız kardeşi var. Annesi, “Bir kelebek bile görse onun peşinden giden bir kız çocuğuydu. Zor tutardık onu” diye anlatıyor kızını. Kameralarla ilk tanışması o daha çok küçükken gittikleri İtalya gezisinde karşılaştıkları turistlerin onu ve elbiselerini fotoğraflamasıyla olmuş.

Babası ısrar etti, yarışmaya başvurdu
Yarışmaya başvurması için babası teşvik etmiş Akın’ı. “O dönemde okulum ve bale vardı. Başvuru için fotoğraf çektirmek bile istememiştim de babam çok ısrar ettiği için kabul ettim” diyor. Sonuçta bir şekilde kendini Elit Model Look yarışmasında buluvermiş Akın. Yarışmada birinci olduğu için International Elit yarışmasına gitmiş, o yarışma da da ilk 15’e girdiği için Hollanda’da Elit Ajans’la, Türkiye’de ise Gaye Sökmen Ajans’la çalışmaya başlamış. “Okulum bittikten sonra bir yıl modellik yapıp sonrasına bakacaktım. Ta ki Gaye Sökmen arayıp, ‘Miss Turkey’e katılmalısın’ diyene kadar” diyor. Ve zafer… Üstelik sadece Türkiye’nin değil 2002’de dünyanın en güzel kızı…

Yüzünü tamamen oyunculuğa çevirdi
2003 yılı hayatının en koşuşturmalı ama belki de en güzel yılı olarak kazınmış hafızasına. Dünya güzeli olarak yardım etkinlikleri kapsamında neredeyse tüm dünyayı dolaşmış. Sağ salim tacını devrettikten sonra Türkiye’nin Avrupa’daki tanıtım yüzü olarak boy gösteren Akın, yüzünü artık tamamen oyunculuğa doğru çevirmiş durumda. Podyuma ancak çok sevdiği bir modacıdan bir rica geldiğinde çıkmak niyetinde.

Vintage butikleri seviyor
Gardırobu konusunda da sadelikten yana. Alışverişlerini Hollanda yerine Türkiye’den yapmayı tercih ediyor. “Hollanda’ya gidince başka şeyler yapmayı seviyorum. Mesela saçlarımı kestiriyorum. Kız kardeşimle vakit geçiriyorum. Bisiklete biniyorum” derken geçen aylarda New York seyahatinde yeterince alışveriş yaptığını söylemeden edemiyor. “Vintage butikleri çok seviyorum. Bir dönem alışveriş yapma isteğim yok olmuştu ama New York’ta anladım ki tamamen yok olmamış” diyor.

Düzenli ilişkilerin kadını
“Herkesin zamanı farklı” dese de düzenli ilişkilerin kadını o. Bu aralar kendisine zaman ayırmak istiyor, aşk düşünme niyetinde değil. Kalbi boş. “Kendimi daha iyi tanımak, işime vakit ayırmak istiyorum. Aşk, ‘küt’ diye çıkmalı karşınıza. Öylesi çok daha güzel” derken belki de kimse onun yalnız olduğuna inanmak istemediği için bir araya geldiği herkesle aşk dedikodusu çıkıyor hakkında. “Yanımda kimi görseler sevgilim sanıyorlar” deyip ekliyor, “Önemli olan işlerimin iyi gitmesi bu ara.”

NELER SEKSİ?
Nasıl seksi görünülebilir?
“Seksi olmak, görünmek herkes için farklıdır. Benim için de değişiyor. Doğallık, bakımlı olmak, güzel konuşmak, düzgün bir tavır, etkileyici bir ses tonu… Dans ederken çok seksi görünebilir insan mesela.”

Yüksek topuklar seksi midir?
“Bir etkisi var tabii. Ama o topukluları kişinin nasıl taşıdığı da önemli. Sizi çok seksi gösteren ayakkabılar başka birinde çok itici de görünebilir.”

En seksi mekan?
“Doğanın her rengini çok seksi buluyorum.”

Bir erkeğin en seksi yanı neresidir?
“Kendine güvenli bir erkek çok seksidir.”

En seksi kıyafet nedir?
“Kişinin kendisine yakıştırdığı her kıyafet seksidir.”

En seksi yiyecek nedir?
“Mutluluk ve haz veren yiyecekler.”

Azra Akın Kimdir?
Azra Akın'la çok özel söyleşi 8 Aralık 1981 yılında Almelo, Hollanda`da doğdu.

2002 Türkiye güzeli seçilmiş ve ardından da Miss World Dünya Güzellik Yarışması`nda Dünya güzeli seçilmiş manken model ve oyuncu.

Uşaklı bir baba ve Afyon`un Emirdağ ilçesinden öğretmen bir anne olan Ayda hanımın Hollanda`da doğmuş ve iyi bir eğitim görmüş kızları Azra Akın, 1998 yılında Elite Model yarışması Türkiye ayağında birincilik kazanmıştır.

Daha sonra 2002 yılında Star TV`nin düzenlediği Türkiye güzellik yarışmasında birinci olmuştur. Bu yarışma sonucu Miss World yarışmasına katılmaya hak kazanmıştır.

İlk olarak Nijerya`da düzenlenmesi planlanan yarışma, bu ülkedeki Amina Lawal adlı kadının evlenmeden çocuk sahibi olması ve bunun sonuncunda ölümle cezalandırılmasını protesto için birçok ülke tarafından boykot edilme tehlikesiyle karşılaşınca Londra`ya alınmıştır. Yarışma sonucunda Miss World unvanını 1932`de Keriman Halis`in ardından Türkiye`ye ikinci defa getiren kişi olmuştur. Bu unvan 1954`de bir Mısırlı güzele verilen dünya güzelliği ödülünden bu yana nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkeye gitmemişti.

Manken modellik yapmaya devam eden Azra Akın, aynı zamanda reklamlarda ve TV dizilerinde oyunculuk da yapmaktadır.

Azra Akın Azra Akın Azra Akın Azra Akın Azra Akın Azra Akın'la çok özel söyleşi Azra Akın'la çok özel söyleşi

Yorumla