Kadınlarda kalp krizi belirtileri farklı

0
87

Kadınlarda kalp krizi belirtileri farklı olabiliyor. Bu 5 işarete dikkat edin…

Sue Palmer isimli Amerikalı kadın bir sabah kendini hasta hissederek uyandı.

Mide bulantısı ve kusma şikayeti vardı o yüzden gıda zehirlenmesi olduğunu düşündü. Yatağa dönüp geçmesini beklemeye karar verdi.

Fakat kocası doktora gitmesi konusunda ısrar etti ve bu hareketiyle eşinin hayatını kurtardı. “Eğer planladığı gibi yatağa dönseydi bir daha hiç uyanmayabilirdi.” diyor kocası.

Kadınlarda kalp krizi belirtileriSue acil serviste durumla dalga geçtiğini, kalp krizi geçiriyor olabileceğine inanmadığını hatırlıyor. İlk çekilen elektroda bir gariplik görünmüyordu fakat çok kısa bir süre sonra doktorlar Sue’nun acilen ameliyata alınması gerektiğini anladılar.

Ameliyattan çıkınca Sue’ya kalp krizi geçirdiği bilgisi verilmiş. Hastaneye vardığı zaman başlamış – koroner atardamarı %10 ve merkezi %70 tıkalıymış. Ameliyata alınmasa ölebilirmiş.

Kalp krizi belirtileri kadınlarda ve erkeklerde farklı şekillerde görülür. Kadınlarda daha hafif olur hatta bazen bir belirti bile görülmez. Miyokard enfarktüsü kadınlarda ölüme yol açan başlıca rahatsızlıklardan biridir. Kadınların 2/3’ü hiçbir belirti göstermeden kalp krizinden ölmektedir. Kalp krizinin en genel belirtisi göğüsten başlayan ve kola inen bir ağrıdır ama bazı kadınlar bilinen hiç bir semptomu göstermeden kalp krizi geçirir.

Bu nedenle kalp krizinin erken belirtilerini zamanında fark etmek çok önemlidir.

Doktorlara göre, kalp krizinin başlıca belirtilerinden biri çenede ağrıdır, hatta diş ağrısı bile olabilir.

Kalp krizi sırasından illa ağrı oluşacak diye bir kural yok – göğüste hissedilen rahatsızlık hissi de bir belirti olabilir.

Başka yaygın belirtileri hazımsızlık ve diğer sindirim sorunlarıdır, Sue’nun yaşadığı bulantı, kusma ve baş dönmesi de görülebilen belirtilerdir.

Halsizlik ve nefessiz kalma da göz ardı edilmemelidir.

Eğer bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, hemen doktoru veya ambulansı aramalısınız! Doktorlara kalp krizinden şüphelendiğinizi ve elektro çekilmesini istediğinizi söylemekten çekinmeyin. Kalp krizi herkesi her yaşta bulabilir – illa kötü beslenmeniz veya sigara içiyor olmanız gerekmiyor. Sağlıklı kişiler de kalp krizi geçirebilir bu yüzden vücudunuzu dinlemenizde her zaman fayda var.

Yorumla