Kadınlarda idrar kaçırma problemi

0
3
Kadında idrar kaçırma erkeği ‘azgın teke’ yapıyor
Kadınlarda idrar kaçırma problemi Kadını sosyal hayattan koparan ‘idrar kaçırma’ sorunu erkeği de etkiliyor. Kadının cinsel ilişki kurmaktan utanır hale gelmesiyle erkek çözümü dışarıda arıyor. Oysa idrar kaçırma probleminden on dakikalık bir cerrahi müdahaleyle kurtulmak mümkün..

Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Merkezi ve Kadın Doğum Bölümü Direktörü, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Kadir Savan, kadınlardaki ‘idrar kaçırma’ sorunuyla ilgili bilgi verdi:

İdrar kaçırma özellikle normal doğum yapmış kadınlarda daha sık görülür. Normal doğum, doğum yollarını zedelediği için en önemli idrar kaçırma nedenidir. Çünkü bebeğin doğum kanalından çıkması sonucu idrar torbasında zedelenmeler ve travmalar oluşur. İdrar torbasının boynunu yukarı asan adaleler; zor, müdahaleli ve iri bebek doğumlarından dolayı zedelenir ve boyun kısmını kapatamaz. Kapatamayınca da hasta idrar kaçırır. Normal yollarla doğuran kadınlarda, sezaryendekinden en az 10-15 kat daha fazla idrar kaçırma olur.

HASTALIK BELİRTİSİ Mİ?
İkinci sırada sinir sistemine bağlı idrar kaçırma gelir. Hastada sinir sistemini bozan (Parkinson, Alzheimer, MS hastalığı, beyindeki herhangi bir rahatsızlık, beyin kanaması veya travması geçirmiş olmak, omurilikte zedelenme) sorunlar ve hastalıklar da idrar kaçırmaya neden olabilir. Hatta bazı durumlarda idrar kaçırma MS hastalığının ilk belirtisi olabilir. İdrar kaçırmanın altında yatan nedenlerden biri de şeker hastalığıdır.

DOKTORA GELEN ÇOK AZ
Bazen de hastanın kullandığı kalp ve tansiyon ilaçları idrar torbasının çalışma mekanizmasını bozarak idrar kaçırmaya neden olabilir. Bazı hastalar, özellikle kabızlık ya da karın içi basıncın artmış olduğu durumlarda, idrar kaçırabilir. Menopoz dönemi de önemli bir etken. Menopoz döneminde, özellikle 50’li yaşlardan sonra kadınlarda idrar kaçırma gittikçe artar.

Dünyanın her tarafında, doğum yapmış kadınların yaklaşık yüzde 25 ile 30’unda görülür. Yaklaşık üç doğum yapmış kadından birisinde idrar kaçırma görülür. Yani dört kadından birinde rastlanıyor. Bu da çok yüksek bir rakam. Ancak bu sıklığa rağmen hastaların çok az bir kısmı doktora müracaat ediyor, çünkü utanıyorlar. Bunu kader olarak kabul ediyor, normal doğumun, menopozun ve yaşlılığın doğal bir sonucu olduğuna, bu sorunla birlikte yaşamaları gerektiğine kendilerini inandırıyorlar.

EGZERSİZ İŞE YARAYABİLİR
Oysa idrar kaçırma çözümü olan bir hastalık. Özellikle hasta erken gelirse, tedavi şansı ve başarı oranı çok yüksek. İdrar kaçırma şikâyetleriniz başladığı anda hekime gidip, zamanında tedavi olun. Çünkü erken dönemde bazı ilaçlar ve egzersizlerle, ameliyata bile gerek kalmadan tedavi edilebiliyor. Ama gecikirlerse hem idrar torbasında bozukluk ve sarkmalar, hem de sinir sistemindeki sorunlar daha da artar. O yüzden erken tedavi çok önemli.

kadınlarda idrar kaçırma problemi, idrar kaçırma, idrar kaçırma belirtileri, idrar kaçırma tedavisiHastalığın tedavisinde önemli olan idrar kaçırmanın hangi tip olduğunu belirlemek. Tipini belirledikten sonra, tedavi yöntemine karar veriliyor. Sinir sistemine bağlı olanların tedavisi tıbbi, doğumdan kaynaklı sarkmalara bağlı olanların tedavisi ise ameliyat. Eğer hastalık erken teşhis edilmişse; ilaç tedavisiyle birlikte, ‘idrar torbası günlüğü’ dediğimiz işeme programı ve bir de egzersizler veriyoruz. Bunların üçünü yaptığımızda yüzde 60-70 oranında hastalar toparlanır, adaleler güçlendiği için idrar torbasını kasarak yukarı kaldırır ve idrar kaçışını önler. Ameliyata gerek kalmaz.

İdrar kaçırma problemi yaşayan kadınlar, kendilerini sosyal hayattan soyutluyor ve genelde utandıkları için doktora başvurmaya çekiniyorlar.

Hapşırınca ya da gülünce idrar kaçıranlar bile var
Birden gelebilir
Eğer idrar kaçırma probleminin tedavisinde geç kalındıysa; öncelikle sinir sisteminde bir sorun olup olmadığı tespit edilmeli. Sinirsel idrar kaçıran hasta; otururken birden idrar yapma isteği gelir. Bu türler genellikle sinirsel bozukluğa bağlı. İşte o zaman acaba beyinde, omurilikte bir bozukluk, Parkinson, MS, Alzheimer var mıdır veya şeker hastalığının yan etkisi midir, sinirlerde hasar var mıdır, bunları değerlendiririz. Bunlara bağlıysa, tedavisini özellikle ilaç, egzersiz ve fizik tedaviyle yaparız.

10 dakikalık işlem
İdrar kaçırma bunların hiçbirinden kaynaklanmıyorsa; hasta öksürünce, hapşırınca, ağır bir şey kaldırınca, hatta gülünce idrar kaçırıyorsa, idrar torbasında da sarkma varsa, tedavisi kesinlikle ameliyattır. Ameliyatı ya karından yapıyoruz ya da küçük bir kesi ile vajinal bölgeden idrar torbasının boynunu kalça kemiğinin iç yüzüne asıyoruz. Küçük, 10 dakikalık bir ameliyattır. Bu ameliyatla hastaların yüzde 95’e yakınında olumlu sonuç alabiliyoruz.

Sosyal hayat bırakmıyor
Kadınlar idrar kaçırmayı kader olarak kabul ediyor ve gizliyorlar. Önce utanıyorlar, sonra da kendilerini toplumdan soyutlayıp içlerine kapanıyorlar. Evinde oturduğu koltuğu, yatağı, giysilerini ıslattığı için ailesiyle sorunlar yaşıyor. Dışarı çıktığında idrar kaçıracağı korkusuyla eve kapanıyor. Sosyal hayatı kalmıyor. Tüm bunlar hastada depresyon, panik atak ve psikolojik sorunlara yol açıyor.

Cinsellikten soğutuyor
İdrar kaçırma, eşlerin cinsel hayatını da bozuyor. Çünkü ilişki esnasında hasta idrar kaçırabilir ve bu da hastada eşine karşı bir mahcubiyet duygusunun oluşmasına yol açar. Bunun sonucunda erkek de, kadın da birbirleriyle birlikte olmaktan kaçınır. İlişkide bu tür problemler ortaya çıkınca, erkekte kadına karşı bir soğukluk duygusu baş gösterir. Cinsellik duygusunu dışarıda bastırmaya başlar, ‘azgın teke’ gibi kaçamak ilişkilere yönelir.

Kariyeri olanı da vuruyor
Her kesimden kadını etkileyen idrar kaçırma sorunu kariyer kadınını da olumsuz etkiliyor. 30-35 yaşında, kariyer sahibi, iş hayatının içinde aktif olarak bulunan bir kadında idrar kaçırma başladığında, ciddi sorunlar yaratabiliyor. İş toplantılarına gitmekten kaçınmaya başlıyor ya da toplantı sırasında sık sık ara verip tuvalete gidiyor. Sürekli pet kullanmak zorunda kalıyorlar. Bu da kadının iş verimini, performansını ve iş arkadaşlarıyla ilişkilerini zayıflatıyor.

Normal doğum herkes için en uygunu değildir
Doğum uygun şekliyle belirlenirse, normal doğum olsa bile yırtıklar iyi onarılırsa ve doğum kanalını keserken adaleler kendi eşleriyle uç uca dikilirse, idrar kaçırma şikâyetleri yüzde 80 oranında önlenmiş olur. Bu nedenle kadın doğumculara önemli görev düşüyor. Kadınların idrar kaçırma sorunlarına karşı önlem almak için her şeyden önce her hamileye normal doğum yaptırılmamalı. Çünkü normal denilen vajinal doğum her gebeye uygun değildir. Eğer bebek çok iriyse, bebek yan veya ters geliyorsa, doğum kanallarında darlık varsa onları normal doğum yaptırmak için zorlamanın hiçbir anlamı yok. Bu durumlar varsa, sezaryeni tercih etmek gerekir. İkincisi de normal doğum sırasında genişlesin diye doğum kanalını kesme işleminden sonra bu kanalları dikerken çok dikkatli olunmalı ve her adale kendi ucuyla karşı karşıya getirilmelidir.

Yorumla